Skocz do zawartości

Podstawowa lornetka do nauki nieba


wjedzma

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Jestem tutaj nowa. Od jakiegoś czasu razem z chłopakiem zainteresowaliśmy się astronomią. Dzisiaj od samego rana postawiłam sobie za cel znalezienie jakiejś dobrej, porządnej lornetki. Po kilku godzinach poszukiwań między innymi na tym forum doszłam do wniosku, że idealna będzie Nikon EX 10x50 i byłam już bliska zakupu, ale zapaliła mi się czerwona lampka. A co jeśli nam się to nie spodoba? Wydamy prawie 800zł i lornetka pójdzie w kąt.

Dlatego doszłam do wniosku, że zaczniemy od czegoś małego, podstawowego, co pomoże nam uczyć się mapy nieba od podstaw, żeby później stwierdzimy, czy chcemy zagłębiać się w to dalej. Stąd moja ogromna prośba do Was. Możecie podpowiedzieć mi coś fajnego do 200 zł? Naprawdę nie chcemy cudów za taką cenę, chodzi mi bardziej o najlepszy wybór z tej półki cenowej. Nie znam się kompletnie na optyce i tego typu rzeczach, więc zwracam się o pomoc do profesjonalistów :) Nie wiem czy to coś zmienia, ale noszę okulary, wada -1 i astygmatyzm, natrafiłam na opinie, że obserwacja w okularach przez lornetkę jest niemożliwa...

Będę bardzo wdzięczna za jakiekolwiek podpowiedzi i mam nadzieję, że zostanę z Wami na dłużej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wjedzma napisał:

natrafiłam na opinie, że obserwacja w okularach przez lornetkę jest niemożliwa...

 

Jest możliwa jak najbardziej. Tylko musi mieć odpowiednio długi Er (eye relief) poczytajcie na temat lornetek. Jakie parametry są ważne itp. wszystkiego się dowiecie.

 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wjedzma napisał:

A? co jeśli nam się to nie spodoba? Wydamy prawie? 800zł i lornetka pójdzie w kąt.

Zacznijmy od tego, że lornetkę nie używasz tylko do oglądania nieba. Możesz ją wziąść w góry, do lasu i tak dalej... 

Jako, że pewnie nie będziecie kupować statywu, ani żurawia sugerowałbym lornetkę dającą powiększenie x8. Obiektyw około 40mm, bo to da 5mm źrenicy wyjściowej. 

I tak jak @Adam88 napisał ważny będzie odstęp źrenicy wyjściowej, że względu na okulary. Ktoś ma doświadczenie ile on musi minimum wynosić aby było wygodnie w okularach?

Taki Nikon Aculon A211 8X42, którego można kupić poniżej 350zł ma 12mm odstępu źrenicy. Ale to trochę mało jak na okulary prawda? ?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi! Post "Jak nie kupować lornetki" uratował mnie przed nieprzemyślanym zakupem! Czytałam o parametrach, naprawdę dużo czasu dzisiaj na to poświęciłam. Jestem kompletnie początkująca, dlatego to wszystko jest dla mnie nadal czarną magią i potrzebuję Waszej pomocy żeby nie kupić jakiegoś bubla.

@pmochocki póki co na pewno obejdzie się bez statywu. Nie wspomniałam też, że ja noszę okulary ale chłopak nie, więc nie wiem czy dobra opcja dla okularników sprawdzi się dla osoby bez okularów. Najwyżej do obserwacji zaopatrzę się w soczewki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się coś nie spodoba, to jest giełda, tu czy na innych forach. ;) Giełda jest najważniejsza, bo pozwala nam kupić taniej niż w sklepie i odzyskiwać cześć włożonych w to hobby środków - przez co sprawia, że mamy jeszcze co jeść i nie ściga nas komornik. ;) Z tego powodu gorąco polecam giełdę i kupno używki. 

Generalnie do nauki nieba trzeba wam czegoś z szerokim polem widzenia, w dodatku dostępnym z ręki (bez statywu); niekoniecznie musi być to 10x50, a bardziej 8x42 czy nawet 7x35. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, wjedzma napisał:

póki?? co na pewno obejdzie się bez statywu

Więc używanie mojego Nikona 10x50 EX, który waży ponad kilogram, z ręki jest po 15-20min denerwujące bo wszystko zaczyna drgać. Oczywiście to sprawa indywidualna. Mój teść z żelaznym uściskiem go tak uwielbiał, że mu takiego kupiłem na urodziny. Ale mniejsze powiększenie plus mniejsza waga to bardziej stabilny obraz. No i do tego szerokie pole jest bardzo pomocne na początku tak jak podpowiada @lukost. A o szerokie pole łatwiej przy mniejszym powiększeniu.

Godzinę temu, wjedzma napisał:

N?ie?? ??wspomniałam też, że ja noszę okulary ale chłopak nie, więc nie wiem czy dobra opcja dla okularników sprawdzi się dla osoby? bez okularów?.?

Tak sprawdzi się. 

Godzinę temu, wjedzma napisał:

Najwyżej? do obserwacji zaopatrzę się w soczewk?i?

Tu raczej chodzi o astygmatyzm. Soczewki go nie skorygują (chyba). Samą wadę - 1 skorygujesz regulacją ostrości. 

Na początek polecam iść do sklepu i popróbować kilka egzemplarzy. Jak wygodnie będzie Tobie w okularach. Czy astygmatyzm jest na tyle mały, że może bez okularów??? Potem można popytać o te egzemplarze tutaj i jak @lukostradził poszukać je na giełdzie.

Jak budżet wypośrodkujesz między 200 zł za który kupisz raczej coś bardzo słabego a 800 zł za nowego Nikona to pewnie się uda kupić coś fajnego. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie mam zbyt dużego doświadczenia w obserwacjach (obserwuję od października 2018), ale noszę okulary i coś już udało mi się wyhaczyć na nocnym niebie :)

W ciągu dnia chodzę cały czas w okularach. Zarówno na prawym i lewym oku mam wadę równą -6, ale bez astygmatyzmu. Szukałem modelu, który pozwoliłby mi na komfortową obserwację w okularach. W sklepie Teleskopy.pl (Filia w Chorzowie) polecono mi model z odsunięciem źrenicy wyjściowej równym +/- 20mm. Muszę przyznać, że wartość ta pozwala na komfortową obserwację ze szkiełkami na nosie. Jednak dużo też zależy od  samego kształtu/rozmiaru szkieł zastosowanych w okularach. Mi np. w jednych okularach spogląda się lepiej przez lornetkę a w drugich gorzej.

Aktualnie i tak 90% obserwacji przy wspomnianej wadzie prowadzę bez okularów zarówno w 10x50 jak i 15x70.

Jak mieszkasz w Katowicach to najlepiej wybrać się do sklepu Delty Optical lub wybrać się do Teleskopy.pl w Chorzowie :) Zarówno w jednym jak i drugim obsługa profesjonalna i pomocna. W Teleskopach.pl przez dobre 30 min testowałem lornetki zanim zdecydowałem się na pierwszy zakup :) Także można przetestować/wypytać i zakupić on-line czy na giełdzie :)

 

  • Like 1

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako okularnik też mogę coś dorzucić. 

Ja nie jestem w stanie obserwować w okularach. Obserwuję bez nich. Ćwiczyłem różne lornetki z różnym ER i stwierdziłem, że się nie da tego robić dobrze i wygodnie. W każdym razie ja nie jestem w stanie. I to wszystko na temat temat. 

Dodatkowy problem pojawia się, gdy jest duża różnica między ilością dioptrii pomiędzy jednym okiem a drugim. 

Druga sprawa. Obserwacji nieba nie da się robić bez statywu. Owszem, rzut oka przez kilka, może kilkanaście sekund, to każdy zrobi. Ale nikt mi nie wmówi, że jest w stanie prowadzić prawdziwe obserwacje bez statywu. Im większe powiększenie, im więcej waży lornetka, tym trudniej. Ale im większa apertura tym większy zasięg. 

Jakimś rozwiązaniem jest mały refraktorek np SW 80/400. Oczywiście na statywie. Kątówka 90 stopni znacząco ułatwia oglądanie nieba. Nie wspominając o tym, że możemy zmieniać okulary uzyskując różne powiększenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kjacek napisał:

Obserwacji? nieba nie da się robić bez statywu. Owszem, rzut oka przez kilka, może kilkanaście sekund, to każdy? zrobi. Ale nikt mi nie wmówi, że jest w stanie prowadzić prawdziwe obserwacje bez statywu.?

No chyba nie do końca się zgodzę. Na leżaczku czekając na perseidy, czy na działce u teściów bez problemu godzinkę czy dwie się obserwowało, czy też pływało po niebie. W domu jak wyszedłem na chwilkę na balkon zerknąć na księżyc to wróciłem po godzinie. 

Jeszcze ustalmy co to są prawdziwe obserwacje... Wyskoczyć na rowerze w letnią noc i pół godzinki na plaży czy na ławce pozerkać na gwiazdozbiory w Nikonie 7x35 EX, nie koniecznie szukając DSów w zaswietlonym miejscu... To się liczy? 

  • Like 3

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, moja odpowiedź niewiele wniesie do tego tematu, ale pan @pmochocki zasugerował, że soczewki nie korygują astygmatyzmu, na co ja jago astygmatyk muszę zareagować. Dla soczewek jak najbardziej są możliwe cylindry :)

Osobiście mam wadę wzroku i na szybkie wypady nie musiałabym zakładać soczewek, tylko wyskoczyć w okularach, ale zdecydowanie wygodniej się obserwuje bez nich, więc może soczewki jednorazowe specjalnie na wypady to nie taka zła opcja, o ile lekarz nie zauważy żadnych przeciwwskazań.

Wpadło mi jeszcze do głowy... jaki odstęp ma Nikon EX o mniejszym powiększeniu? 10x50 ma przecież możliwość regulacji osłonek i chodząc na obserwacje ze znajomymi w okularach nie narzekali specjalnie. Jeśli to samo jest w mniejszych powiększeniach, może to dobry wybór? Choć wciąż nie ma wątpliwości, że w soczewkach będzie przyjemniej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, PaperMoon napisał:

Przepraszam?, moja odpowiedź niewiele wniesie do tego tematu, ale pan @pmochocki zasugerował, że soczewki nie korygują ?astygmatyzmu, na co ja jago astygmatyk muszę zareagować. Dla soczewek jak najbardziej są możliwe cylindry :)??

Dzięki za wyjaśnienie. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Andrzej.Ch63 napisał:

Ale żeście się chłopy naprodukowali

I chyba dobrze, bo ustaliliśmy sporo rzeczy. Szukamy lornetki: 8x40 czy 8x42 o szerokim polu. Dużym odstępem źrenicy wyjściowej jeśli chcemy obserwować w okularach. Wyjaśniliśmy, że duży odstęp źrenicy wyjściowej nie przeszkadza osobom nie noszącym okularów. Dowiedzieliśmy się, że są soczewki dla osób z astygmatyzmem co daje też możliwość kupienia czegoś tańszego o mniejszej odległości źrenicy wyjściowej. Porozmawialiśmy czy statyw będzie potrzebny.

13 godzin temu, Andrzej.Ch63 napisał:

i co dalej ??

Koleżanka @wjedzma idzie z chłopakiem do sklepu i pomacają trochę lornetek. (zapomnieliśmy im napisać, że nie powinni oglądać dachówek tylko lornetki porropryzmatyczne). Koleżanka zorientuje się w kwestii soczewek dla swojej wady wzroku. Następnie możemy obgadać tu konkretne modele i poszukać czegoś na giełdzie.

Nikon 8x40 EX może być fajnym rozwiązaniem. W sumie trochę żałuję że najpierw kupiłem 10x50 a potem 7x35, bo 8x40 byłby chyba właśnie najlepszym rozwiązaniem.

EDIT: No i najważniejsze! Ustaliliśmy że nie warto kupować najtańszej lornetki i kierować się tylko ceną. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, PaperMoon napisał:

jaki???? odstęp ma Nikon EX o mniejszym powiększeniu? 10x50? ma przecież możliwość regulacji osłonek i chodząc? na obserwacje ze znajom?ymi w okularach nie? narzekali specjalnie

10x50 EX: 17.2mm

8x40 EX: 17.2mm 

7x35 EX: 17.3mm 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)