Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop do 800 zł dla nastolatka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 16 lat, mieszkam pod miastem (Poznań), na różnego rodzaju mapach zanieczyszczenia światłem mój dom znajduje się na przejściu czerwonego w żółty  i od jakiegoś czasu myślę o zakupie teleskopu. Udało mi się przekonać rodziców żeby dołożyli mi 600zł i dodając do tego to co sam mogę wydać mój budżet to jakieś 800zł. Naczytałem się tyle różnych postów i wątków, że ogrom opcji mnie lekko przytłacza. Dużo osób poleca lornetkę na start ale boję się, że trochę mnie ona rozczaruje jeżeli chodzi o widoki i stracę zapał do obserwacji. Moim głównym celem będą planety US i księżyc, jeżeli teleskop będzie w stanie pokazać coś więcej (jakieś obiekty głębszego nieba) to pewnie z czasem również nimi się zainteresuję. Mam dom z ogródkiem więc rozmiar nie ma chyba aż takiego znaczenia.

Mam kilka modeli upatrzonych ale nie jestem pewien czy będą one dobre, gdyby ktoś mógł pomóc mi podjąć decyzję i doradził od czego najlepiej zacząć będę wdzięczny.

Najlepszym atutem tego teleskopu jest chyba cena ponieważ jest on najtańszy, nie ukrywam, że jeżeli się da to chciałbym wydać jak najmniej, oczywiście kupując coś sensownego. https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1424&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta R 90 900 AZ 3

Podobnie jak poprzedni cena jest dość przystępna.  https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-1309-eq2-130-900

Najdroższy i lekko wychodzący poza mój budżet, jeżeli różnica w obrazie będzie faktycznie aż tak wielka to jestem w stanie tyle zapłacić ale jest to już kwota nie do przekroczenia. Wolę kupić coś lekko droższego ale na lata niż zmieniać za rok ponieważ będę szukał czegoś co da mi więcej wrażeń.  https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-6?from=listing

Jeżeli chodzi o mobilność to według map niedaleko od siebie mam ciemniejsze miejsca ale z uwagi na to że nie mam samochodu i jestem raczej uzależniony od rodziców nie będę mógł aż tak często z nim gdzieś wyjeżdżać.

Gdyby ktoś mógł mi również powiedzieć, który montaż jest łatwiejszy w obsłudze na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja może wieloletniego doświadczenia nie mam, ale coś tam zdążyłem się zorientować, że wybierając pierwszy teleskop należy wybrać taki, który w ramach przeznaczonego budżetu będzie oferował największą aperturę, a nawet jeszcze większą (np. rozciągając ile się da budżet lub poszukując używki). 

Ktoś powie, że do planet i księżyca może niekoniecznie, ale trudno mi uwierzyć, że młody astronom - amator nie skieruje swojego teleskopu na obiekty głębokiego nieba, a wtedy niewielka średnica lustra/soczewki srogo się zemści.

Ponieważ lustro jest tańsze od soczewki, pozostałbym przy Newtonie. Osobiście uważam, że z wymienionych najlepszym wyborem jest dobson 6" i warto do niego dozbierać, gdyby jednak pojawiła się możliwość wyjazdów plenerowych, to tu poszukałbym używanego SW 150/750, bo transport dobsona nie jest ani zalecany, a tym bardziej łatwy i wygodny.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja równie poleciłbym Synte 6", na początek przygody z astro, to fajny sprzęcik przez który patrzenie w kosmos może już zachwycić, tak jak mnie z moja synta 8, no niestety wadą może być montaż, ale dla chcącego to nic trudnego.

 

Synta 8" , WA 66 6 mm , WA 66 20 mm , Vixen SLV 4mm, Barlow Delta/GSO 2x

SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twojego postu wynika, że nigdy do tej pory nie obserwowałeś nocnego nieba. Tak więc oto, co ja Ci doradzam:

a) ściągnij sobie na smartfona płatną aplikację związaną z obserwacją Nieba (Stellarium, SkySafari itp.). Wyjdź ze smartfonem w nocy na zewnątrz i postaraj się zlokalizować główne gwiazdozbiory. Życzę powodzenia w odnalezieniu ich wszystkich teraz obecnych na Niebie za pierwszym razem :) Oprócz tego w aplikacji będziesz mógł bez problemu wyszukać obiekty Głębokiego Nieba, które Cię interesują.

b) na sam początek polecam zakup lornetki 7x50 lub 10x50 + statyw z głowicą. Nie jest to może duży sprzęt, ale bardzo uniwersalny, lekki i nie zajmuje dużo miejsca. Pod odpowiednio ciemnym Niebem może bardzo dużo zdziałać. Poza tym lornetka nauczy Cię prowadzenia obserwacji w bardzo małych polach widzenia - ludzkie gołe oko ma pole widzenia ok. 1400, zaś lornetka 10x50 powinna mieć w granicach 50... Sam pamiętam, jak przy użyciu lornetki próbowałem odszukać mojego pierwszego DS-a, jakim był M45 (Plejady) - gołymi oczyma widziałem je bez problemu, ale lornetką to na początku odnalezienie ich było dużym problemem...

c) nawiąż kontakty z lokalną astrospołecznością. Ludzie w miarę możliwości umawiają się na wspólne wyjazdy - może ktoś mógłby Cię a taki krótki wypad zabrać z domu i przywieźć z powrotem (z drugiej strony nie wiem, jak na takie kwestie zapatrują się twoi rodzice...). Każdy człowiek posiada w zasadzie inny sprzęt obserwacyjny - mam tu na myśli teleskopy, okulary, filtry itp. Obserwacje wizualne mają to do siebie, że są wysoce subiektywne i to, co pasuje jednemu, niekoniecznie podpasuje drugiemu.

Moim zdaniem tyle na początek wystarczy. Na dużo więcej będziesz mógł sobie pozwolić, jak będziesz pełnoletni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko czy ta różnica między tymi tańszymi a Syntą 6 będzie warta 300zł, na początek nie trzeba będzie mi dużo ale jak to mówią apetyt rośnie w miarę jedzenia i boję się, że za jakiś czas będę chciał zobaczyć więcej a na wymianę trochę poczekam. Jak te teleskopy mają się do mojego zanieczyszczenia światła? Zobaczę coś sensownego? Jeszcze gdybyście mogli powiedzieć mi jakie maksymalne racjonalne powiększenia będę w stanie otrzymać na tych teleskopach.

 

22 minuty temu, HardManiac napisał:

 [...] no niestety wadą może być montaż, ale dla chcącego to nic trudnego.

 

Co masz na myśli mówiąc, że montaż Synty jest wadą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem się przez jakiś czas aplikacją, która pokazywała takie rzeczy. Jedynym problemem była jasność ekranu i ciągłe 'rozstrajanie' wzroku. W lornetce najbardziej obawiam się rozczarowania, z tego co czytałem to nawet w najtańszym teleskopie kratery na księżycu widać dużo lepiej niż w lornetce, która swoją drogą wcale nie jest taka tania. Odpowiadając na dość częsty argument, który idzie w parze z lornetką czyli możliwość używania jej do innych obserwacji to szczerze wątpię żebym gdziekolwiek jej używał. Nie oglądam zbytnio przyrody a podglądanie sąsiadów średnio mnie interesuje.  Nie wiem czy pełnoletniość poza mobilnością aż tyle da, jeżeli moje niebo będzie faktycznie aż tak fatalne to raz na tydzień wyproszę tatę żeby pojechał ze mną te 20km za miasto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kuba233 napisał:

Pytanie tylko czy ta różnica między tymi tańszymi a Syntą 6 będzie warta 300zł

Zdecydowanie tak. Największa apertura + najdłuższa ogniskowa = największe możliwości na obiektach US które są dla ciebie priorytetowe. Do tego na podmiejskiej miejscówce będziesz miał ograniczone pole manewru z DSami.

Największe powiększenia można stosować na Księżycu. Akurat przez dobsa 6 nigdy nie patrzyłem, ale jego nieco większy 8 calowy brat w dobrych warunkach pozwala na powiększenia nawet ok 300x a to już bardzo dużo.

Pomysł z lornetką również nie jest zły. Łatwiej mógłbyś ją przewieźć gdzieś w ciemniejsze miejsce np autobusem/pociągiem. Ale na US lornetka raczej cię rozczaruje, choć np Księżyc już w małych powiększeniach wygląda ciekawie.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kuba233 napisał:

Bawiłem się przez jakiś czas aplikacją, która pokazywała takie rzeczy. Jedynym problemem była jasność ekranu i ciągłe 'rozstrajanie' wzroku.

Ja używam Sky Safari. Najpierw zmniejszam w ustawieniach telefonu jasność ekranu do minimum oraz uruchamiam filtr światła niebieskiego. Potem wchodzę w aplikację i przełączam ją na tryb nocny (czerwone światło) i jest ok. Jedyny problem to chwilowy skok jasności ekranu po odblokowaniu ekranum. Radzę sobie z tym w ten sposób, że przed odblokowaniem obracam telefon ekranem do dołu. Rozwiązanie dość proste ale skuteczne :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda kwestia manewrowania takim teleskopem? Czy różnica między szukaniem obiektów jest znacząco trudniejsze niż gołym okiem? Słyszałem trochę historii gdzie ktoś kupił teleskop za kilka tysięcy i nie potrafił go obsługiwać.

 

2 minuty temu, astrobonq napisał:

Ja używam Sky Safari. Najpierw zmniejszam w ustawieniach telefonu jasność ekranu do minimum oraz uruchamiam filtr światła niebieskiego. Potem wchodzę w aplikację i przełączam ją na tryb nocny (czerwone światło) i jest ok. Jedyny problem to chwilowy skok jasności ekranu po odblokowaniu ekranum. Radzę sobie z tym w ten sposób, że przed odblokowaniem obracam telefon ekranem do dołu. Proste ale dość skuteczne :)

Będę musiał wypróbować dzisiaj w nocy. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kuba233 napisał:

Jak wygląda kwestia manewrowania takim teleskopem? Czy różnica między szukaniem obiektów jest znacząco trudniejsze niż gołym okiem? 

Samo obsługiwanie dobsona jest dość proste. Kilka nocy i powinieneś już śmigać. Nieco większe trudności może ci sprawiać odnajdywanie DSów. Jest to po prostu umiejętność wymagająca nieco wprawy i znajomości nieba. Za to satysfakcja z odnajdywania kolejnych obiektów - bezcenna :)

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Setaarius napisał:

i dodatkowo aplikacji twilight

Wpisuję na listę rzeczy do przetestowania :)

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kuba233 napisał:

Jak?? wygląda kwestia manewrowania takim teleskopem? Czy różnica między szukaniem obiektów jest ?znacząco trudniejsze niż gołym okiem? Słyszałem trochę historii? gdzie ktoś kupił teleskop za kilka tysięcy i nie potrafił go ?obsługiwać??.?

 

Będę musiał wypróbować dzisiaj w nocy. :) 

Tak jak kolega Ci radzi powyżej. Warto najpierw spojrzeć przez taki teleskop przed zakupem, bo możesz się bardzo zdziwić. Wielu oczekuje widoków jak na astro fotkach, a tu nic z tych rzeczy. Jak nie znasz nieba to odnajdywanie obiektów to jak błądzenie po omacku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do oczekiwań to czytając wszystkie posty na forum zdążyłem ochłonąć, nie oczekuję zdjęć mgławic jak z Hubbla ale widok Saturna z nawet małym pierścieniem albo Jowisza to byłoby coś niesamowitego. Co innego jak czytasz o tych planetach i oglądasz zdjęcia, wiesz, że gdzieś tam są ale jakby nie dociera to do ciebie a jak zobaczysz na własne oczy w teleskopie to musi się to tak urzeczywistnić.

 

Co do znajomości nieba to znajdę Wielką Niedźwiedzicę i kilka innych głównych gwiazdozbiorów. Jeżeli to będzie za mało to podczas oglądania księżyca przez teleskop będę się uczył nieba, mam atlas nieba i pobiorę Stellarium. Obrotowa mapa jest potrzebna gdy mam atlas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek i na nieco dłużej to Synta na Dobson 8". Aby się zmieścić w budżecie trzeba szukać używanego. Koledzy na forum tu Ci pomogą znaleźć coś odpowiedniego. Te teleskopy dość często się pokazują na naszych giełdach. Ostatecznie można wziąć 6".

W tym wieku zawsze proponuję udać się do klubu astronomicznego. W takich miastach jak Poznań na pewno taki jest. Poznasz sprzęt i fajnych ludzi. I na początek to będzie najtańsza opcja. Jak się nauczysz więcej to łatwiej będzie się zdecydować a i z czasem zbierzesz więcej pieniędzy. Tu nie warto się spieszyć. Jak się kupi byle co, to zapał minie, sprzętu nie sposób sprzedać, bo nikt go nie chce kupić i pieniądze przepadną. Te kluby astronomiczne z myślą o takich jak ty też działają. A na pewno warto spróbować. Sam prowadzę taki klub i wiem coś niecoś na ten temat.

  • Like 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kuba233 napisał:

Obrotowa mapa jest potrzebna gdy mam atlas?

Jedni wolą mapy inni aplikacje. Ja na obrotowych mapach uczyłem się nieba a potem przerzuciłem się na apki. Korzystałem z obrotowej mapy teleskopy.pl i delty - ta druga jest zdecydowanie lepsza bo ma np specjalne oznaczenia dla każdej grupy obiektów (galaktyki, gromady otwarte itp). Moim zdaniem taka mapka na początek w zupełności wystarczy.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kuba233 napisał:

Jak wygląda kwestia manewrowania takim teleskopem? Czy różnica między szukaniem obiektów jest znacząco trudniejsze niż gołym okiem? Słyszałem trochę historii gdzie ktoś kupił teleskop za kilka tysięcy i nie potrafił go obsługiwać.

Właśnie dlatego, że kupił teleskop za kilka tysięcy miał problem z nauką jego użytkowania. W takiej Syncie 6 czy najlepiej 8" obsługa jest prosta jak budowa czołgu... no prościej się już nie da a montaż jest stabilny jak diabli, nie będziesz się denerwował, że nie możesz wyostrzyć obrazu bo za każdym dotknięciem teleskopu obraz drga. Bierz najlepiej 8" jak znajdziesz używaną, powinna być za te pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)