Skocz do zawartości

Ja też pogalaktyczyłem (tytuł Jankowy, bo brak mi inwencji ;) )


Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Szarlej napisał:

A na Kinga 10 oczywiście nie spojrzałeś, łajdaku! 

Dobra, zrobiłem go. Fajna sztuka, ale nawet w lornecie 100 mm dość trudny cel - sznureczek gwiazdek odchodzący od asteryzmu X doprowadził mnie do cholernie ulotnej mgiełki, widocznej początkowo tylko zerkaniem. Później widoczna na wprost, ale nie przez cały czas. Troszkę podobna do IC 361 w Żyrafie. Podoba się. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj może nie pogalaktyczyłem, ale co nieco ponaśladowalem. Starałem się chociaż częściowo przejść trasę Lukosta.

Warunki średnie - walczyłem pod samym domem lornetą w konfiguracji 44x100 (źrenica wyjściowa 2,3mm).

Gołym, ale dziś zmęczonym okiem widziałem w zenicie gwiazdki coś koło 5,7mag.

10 godzin temu, lukost napisał:

Na pierwszy ogień poszła NGC 4147?, zlokalizowana pomiędzy Lwim zadem a gromadą Melotte 111

Tak prosta gromadka, choć niedużych rozmiarów, rozmazana gwiazda bez ziarnistości, właściwie okrągła mgiełka

 

10 godzin temu, lukost napisał:

 Arpie 286. Jaśniejszy składnik, czyli NGC 5566 okazał się być widoczny bez najmniejszego problemu ? ot, owalna plamka, jakich wiele w konstelacji Panny, za to sąsiednia NGC 5560 napsuła mi już nieco krwi.

Bardzo podobnie - NGC 5566 od razu zauważalna, a sąsiadka NGC 5560 zdecydowanie nieoczywista, ale zaliczona przy zerkaniu

 

10 godzin temu, lukost napisał:

Złapałem też (aż) 1/3 drugiego tripletu dostępnego w tym samym polu widzenia, czyli NGC 5576 (łatwa); pobliska NGC 5577 okazała się być poza zasięgiem

Tutaj jestem przekonany, że widziałem dwa składniki ułożone w pionie - NGC 5576 w miarę prosta do zauważenia, NGC 5577 trochę trudniejsza

 

Dalszej trasą nie przeszedłem - bardzo niskie południe mam odcięte, a wysoki zenit sobie odpuściłem, gdyż byłem już naprawdę zmęczony po dzisiejszym dniu pracy. Dla relaksu luźno przerzedłem po dość ładnie zaczynającej się rysować Drodze Mlecznej. W Łabędziu piękny zarys (bez filtrów) obydwu Welonów tj. NGC 6992 i NGC 6960. Tutaj 84 stopniowe okulary APM 12,5mm robią bortę, gdyż Welon Wschodni widziany w całości z małym zapasem przy powiększeniu 44x. Dalej ciągnęło mnie w kierunku południowym, przez wspaniale gromadki powyżej Orła tj. NGC 6709, NGC 6633, Gromadę Graffa, aż do moich lornetkowo ulubionych rejonów o bardzo kontrastrowych obłokach Drogi Mlecznej, gdzieś na prawo od Gromady Dzika Kaczka (NGC 6705), czyli w rejony skraju Tarczy. Dałem się też skusić na luknięcie na wakacyjną M8 (Lagunę) dość ładnie już widoczną.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy wieczór - a w zasadzie już noc - to znów kapitalna przejrzystość. Tym razem odpuściłem galaktyczenie, a skupiłem się na gromadach kulistych przynależnych Wężownikowi (i okolicach). Nie będę przynudzał przydługą wyliczanką (sporo tego towaru tam siedzi), a wspomnę tylko o największym zaskoczeniu - Palomarze 7. Mam jakieś tam doświadczenia z tym katalogiem, więc wiedziałem jak to wygląda w dużym lustrze - spory, kaszkowaty palcek, mocno przygaszony przez pył i z tego powodu raczej nieoczywisty. Z pomocą lornety dotychczas złapałem tylko Palomara 9 w Strzelcu - obiekt wdzięczny i naprawdę ładny.  Tymczasem numer 7 też jest do wyjęcia w stumilimetrowych obiektywach - na bardzo ubogim w gwiazdki tle (pył) pojawiała się momentami okrągła poświata, niezwykle ulotna, ale przy każdym kolejnym podejściu dokładnie w tym samym miejscu. Ten kleks (skatalogowany też jako IC 1276) ma cholernie niską jasność powierzchniową i raczej nie przypuszczałbym, że padnie w lornecie. Ktoś jeszcze podejmie wyzwanie? :)

pal7-2018-07-08a.jpg.4819876.jpg

źródło: https://www.spektrum.de/alias/wunder-des-weltalls/palomar-7-ic-1276-und-ngc-6539/1593218

Widoczna w tym samym kadrze Ngc 6539 (prawy dolny róg) jest znacznie łatwiejsza do wyłuskania.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki, owszem, dopisują ostatnio; przy okazji conocnego paczania w niebo uświadomiłem sobie, że jest kilka kulek, które moim zdaniem lepiej wyglądają w dużej lornecie, aniżeli w dużym lustrze. Są to NGC 5053, 5466 i 5897. Co więcej, dwururką da się czasem  ogarnąć kilka sztuk na raz, w jednym polu widzenia. Przykład to trójca Messier 9 plus Ngc 6342 i 6356. Delektowałem się wczoraj tym kadrem przez dłuższą chwilę. 

m9-2018-08-11a.jpg.4819858.jpg

źródło: https://www.spektrum.de/alias/wunder-des-weltalls/trio-in-staubiger-gegend-m9-ngc-6342-und-6356/1593214

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie tylko ja ostatnio buszowałem w Wężowniku i okolicach za gromadami kulistymi :) Byłem dwa razy na polnej drodze, kilka km od domu z moją 10/50 - spontaniczne skoki na kilkanaście minut, może pół godziny i z wnętrza samochodu. Messier 9 i NGC 6356 są fajne, ale tej trzeciej nie znalazłem - zapomniałem położenia, poza tym mogła być zbyt słaba dla Nikona, albo wymagająca super warunków. Oprócz różnych Messierów padła też między innymi NGC 6366 (do której podchodziłem kiedyś w 15/70, co ostatnio odkryłem, ale wtedy się nie udało), a także słabiutka NGC 6293 położona na wschód od M19, oraz NGC 6544 zaraz pod Laguną - tę kulkę, a także NGC 6553 już kiedyś widziałem w 15/70. Z Barnardów też padł nowy łup - numer 312.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2019 o 11:56, Panasmaras napisał:

Czyli nie było warunków na ciemnoty. Jak są, B64 jest całkiem mięsisty.

Dziś było lepiej (miałem go w lepszej, nie spaskudzinej przez łunę części nieba), choć przejrzystość daleka od ideału. Faktycznie, wyglądał bardziej przestrzennie, ale do bogactwa odcieni i wrażenia trójwymiaru jeszcze daleko. Zrobię go w sierpniu pod niebem RPA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)