Skocz do zawartości

Pierwsze kroki i niespodzianka!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów! Mam plan, aby zabrać drogą mi osobę w zaciszne miejsce, z dala od świateł i miasta w celu oglądania nieba (tak, tak - właśnie tak jak w filmach). Niestety nie mam żadnego sprzętu, ale w gre wchodzi jego wypożyczenie. Chciałbym żeby to bylo cos niezwykłego, nie znam sie jednak na sprzęcie. Pragne głównie aby byla możliwość zobaczenia innych planet, a więc nasuwa sie pytanie : Jaki sprzęt mi to umożliwi? Dodatkowo, jak powinienem sie kształcić, aby znaleźć te planety na niebie? Dziękuję z góry wszystkim za odpowiedzi! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo większe wrażenie zrobisz jak nauczysz się na początek kilku konstelacji i pokażesz je tej osobie. To zawsze robi wrażenie. Możesz mi wierzyć. Sam robiłem tak wiele razy:) Jeżeli nie miałeś wcześniej styczności ze sprzętem to będziecie się tylko mocować i może wyjść z tego klapa.  Pozdrawiam serdecznie i powodzenia.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Dakwather napisał:

tak - właśnie tak jak w filmach

14 godzin temu, Dakwather napisał:

Chciałbym żeby to bylo cos niezwykłego

No ja już jestem stary i dawno nie musiałem robić wrażenia, ale @Her Bigsoczewa dobrze podpowiada.
Ze sprzętów bierzesz koc i wino lub cos innego do picia. Patrzycie w gwiazdy i podziwiacie drogę mleczną. A żeby było niezwykle to opowiadasz o zarozumiałej królowej Kasjopei (gwiazdozbiór Kasjopeja), która chełpiła się, że jest piękniejsza niż nimfy wodne. One zaś poskarżyły się Posejdonowi. W ten sposób ściągnęła ona gniew Król Mórz na na swoje królestwo. Posejdon zesłał na królestwo potwora Ketosa (gwiazdozbiór wieloryba). A mąż Kasjopei Cefeusz (gwiazdozbiór Cefeusza) był zmuszony złożyć swoją córkę Andromedę (gwiazdozbiór Andromedy) w ofierze. Na szczęście uratował ją Perseusz (gwiazdozbiór Perseusza), który właśnie wracał z wyprawy po głowę Meduzy (słynna gwiazda zmienna Algol). itd...

Jest też Pegaz, Herkules, Łabędź, Orzeł, Lutnia, do wszystkiego jest historia i wszystko może być niezwykłe. Możesz pokazać, pomarańczowego Arktura i białą jasną Wegę. Możesz pokazać galaktykę Andromedy i zapytać: "Ciekawe czy tam też jest gwiazda, z jakąś planetą, na której jakaś para ogląda naszą drogę mleczną, która wygląda jak spiralna mgiełka."

14 godzin temu, Dakwather napisał:

Niestety nie mam żadnego sprzętu

Po co Tobie sprzęt jak chcesz z kimś oglądać gwiazdy... Nie ważne czym, ale jak!

  • Like 4

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki dobrze Ci radzą. Ze sprzętu co najwyżej niewielka lorneteczka by się zdała. 

Patrz punkt 5 u Yossariana :))

PS

Z planet, mógłbyś / moglibyście popatrzeć teraz na Jowisza z jego czterema księżycami.

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dakwather napisał:

W takim razie, jaką lornetkę sobie sprawić

O lornetce na początek pisaliśmy ostatnio tu: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/17370-podstawowa-lornetka-do-nauki-nieba/

5 godzin temu, Dakwather napisał:

umożliwić dobrą obserwacje Jowisza

Obawiam się, że będziesz bardzo zawiedziony. Wiesz jak Jowisz wygląda w lornetce do której nie musisz mieć statywu? Stellarium symuluje to tak:

284838515_2019-06-0622_51_20-Stellarium0_18.0.thumb.png.c0a3e1f1e1e3fcc66cc112148d16c624.png

W rzeczywistości księżyce są bardziej punktowe, ale na jakikolwiek szczegół na tarczy nie ma ma co liczyć. No i zobacz na jego wielkość przez lornetkę...

 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już przez niewielką lornetkę zobaczysz, że Jowisz nie jest punktem, tylko maleńką kulką, której tuż obok, mniej więcej na jednej linii towarzyszą 3-4 ciupeńkie punkciki jego księżyców. Zauważysz, że Saturn nie jest okrągły, lecz nieco owalny. Gdy będzie widoczna Wenus, na wieczornym lub porannym niebie (nie w ciemności) dostrzeżesz fazę (sierp lub półksiężyc). Marsa i Merkurego zobaczysz raczej jako punkty. By dostrzec szczegóły na powierzchni Księżyca, będziesz musiał solidnie podeprzeć lornetkę a najlepiej zawiesić j.ą na statywie lub żurawiu.

Planety wcale nie są łatwe do obserwacji i wymagają znaczniejszych powiększeń. Ogólnie, lornetka to raczej sprzęt do podziwiania nieboskłonu, z gwiazdozbiorami, asteryzmami i gromadami gwiazd. Odnajdziesz przez nią zadziwiająco wiele tzw obiektów głębokiego nieba, w tym bardzo odległych, jak galaktyki czy gromady kuliste.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właśnie obserwacja Jowisza przez lornetkę skłoniła mnie do zakupu teleskopu. Widok jest urzekający, ale mała lornetka nie jest raczej sprzętem do obserwacji planet. Jest za to super uniwersalnym sprzętem do obserwacji nieba i nie tylko. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)