Skocz do zawartości

Mgławica Kokon (IC5146)


Rekomendowane odpowiedzi

powiem wprost. material RG do kosza, B daje rade, ale ja juz chyba nie.

image.thumb.png.b17f573963b14b45d5d9f58c63cc41cd.png

 

trzeba zadac pytanie skad sie wziely JASNE plamy na stacku???

mi to wyglada na zle zuzyty, zle dobrany flat do filtra (nie z tego filtra co trzeba). ewentualnie obrot kamery o jakis kąt i wykonanie flata NIEPASUJĄCEGO to rotacji paprochow.

jak to bylo?

image.thumb.png.7a4c11ec2d3a5fc897f353997c5ca1ce.png

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał do kosza niestety. Złe flaty, zła kalibracja.. ot co...

Astrofotografia to hobby które wymaga systematyczności i zrozumienia procesów graficznych. Tu nie ma nic przypadkowego, wszystko z czegoś wynika. Bez tego nie zrobisz dobrej fotki. To sa flaty pewnie z innego filtra, odjęte po procesie stackowania - tak sie nie robi, to nigdy nie da dobrych efektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było tak, że materiał zbieram już dłuższy czas. Najpierw zebrałem ok. 30 klatek L potem 10 R i wtedy rozmontowałem układ, po ponownym zmontowaniu zabrałem się za G i zauważyłem paprochy, więc dla G zebrałem flaty, żeby te paprochy odjąć. Potem chyba zrobiłem błąd, bo odkręciłem kamerę, żeby wyczyścić szybkę z paprochów, żeby móc doświetlić L i to się udało, ale też doświetliłem G i zabrałem się za B. Zatem problemem jest, że część G da się prawidłowo skalibrować, a część wymaga innych flatów, ale oczywiśce zestackowałem całość i stąd te odbarwienia. Moim zdaniem, gdyby część G potraktować flatami sprzed demontażu, a te doświetlone nowymi flatami, bo od tego momentu układ nie został ruszony, to byłoby ok. Pytanie tylko jak najlepiej zestackować dwa osobne stacki, kalibrowane osobnymi flatami?

Być może część materiału była zbierana przy chmurach wysokich, które na jasnym wilanowskim niebie trudne były do zauważenia, ale uznałem, że DSS umieści takowe na spodzie rankingu i różnica spora umożliwi mi ich odrzucenie, niestety w przypadku kolorów, takich odstających wyraźnie w "rankingu" klatek nie ma.

Aaa, jedna ważna rzecz, stackowałem bez biasów, bo z biasami się ampglow nie odejmuje i wyczytałem, że jest to metoda, ale powinienem też darkflaty zrobić, ale nie jestem w stanie odtworzyć czasów naświetlania flatów, bo takowe dobieram na podstawie histogramu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał najpier kalibrujemy, a potem stackujemy. 

Poprawnie skalibrowany materiał można łączyć z plikami z różnych sesji (zbierane w przeciągu kilku dni lub kilku lat) o tym samym czasie exp, gain, offset. Kat kamery może się nieznacznie różnic, ale to nie ma znaczenia. Poprostu finalnie dajesz większy crop. 

 

Ja robię to w maximie ctrl+q i nagrywam operacje. Później ładuje pliki a program sam je kalibruje i zapisuje gdzie chce. Tak je przechowuje do czasu stackowania pełnego materiału. Co dalej z nimi zrobić zdecyduj sam. Ja wywalam. Mi wystarcza same surowe stacki. Mie lubię zapychac dysku. Oczywiście wiele osób trzyma te pliki. Powtarzam to dobrowolny, osobisty wybór. 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze rozumiem, to zasada działania DSS jest taka, że najpierw stackuje, a potem kalibruje stack, na co zwrócił uwagę Wessel, a prawidłowo powinienem w programie rejestrującym skorzystać z opcji preprocessingu (np. substract dark i apply flat - w SharpCap), który skalibruje każdą zarejestrowaną klatkę. Czy do takiej kalibracji każdej klatki wskazać należy MasterDarka i MasterFlata?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AstroNorm napisał:

Jeżeli dobrze rozumiem, to zasada działania DSS jest taka, że najpierw stackuje, a potem kalibruje stack... 

Ja na Twoim miejscu przjerzalbym dla świętego spokoju manual DSS, który wyjasni te Twoje wątpliwości. 

Podejmujesz wyzwanie? 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od tego, a myślę, że jednak kalibruje każdą klatkę przed stackowaniem, to nie zmienia to faktu, że cały zakres klatek na raz jest kalibrowany jednymi w danymi momencie masterami, więc zbieranie lightów w ten sposób przez dłuższy czas jest błędem, szczególnie jak się demontuje układ pomiędzy sesjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem - systematyczność w działaniu a dodam jeszcze do tego - dobra i rozsądna organizacja. Ja rozumiem że zachłyśnięcie sie mozliwościami nakręca chęć robienia nowych i nowych i nowych obiektów, ale może lepiej jeden zrobić porządnie, z kompletna kalibracją i dużą ( wystarczajacą ) liczbę klatek?

Przemyśleć jak robic obiekt- np. zbliża się pełnia - będę robił wyłącznie Ha- zakładam filtr Ha - robię flaty- zapisuję w folderze razem z plikami robionymi w tej konfiguracji - teraz blisko nowiu - zmieniam filtry na LRGB - robię flaty- zapisuję razem z plikami w folderze - znów idzie pełnia - zakładam filtr Ha- robię flaty- zapisuje w folderze razem z plikami- itp itd itp.

Nuda, nie? Ale inaczej do niczego rozsądnego w astrofotografii nie dojdziesz. Cierpliwość, systematyczność i logistyka to podstawa !

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za dotychczasowe cenne wskazówki i jednocześnie proszę o więcej :) Nie zgadzam się, że nuda ;) właśnie sesje to jest obszar, gdzie z każdą kolejną nocą czuję, że zdobywam doświadczenie, nie oznacza to, że nie popełniam błędów, jak na przykład z tymi flatami (rzeczywiście, totalnie nie wiem dlaczego na Red jest tych paprochów więcej niż na Green - zdziwiło mnie to), niemniej tutaj właśnie jest logika, jasne zasady i łatwiejsze do zdiagnozowania błędy. Obróbka jest dla mnie czymś w rodzaju sztuki na tą chwilę, czyli w moim wydaniu wyjdzie coś lub nie wyjdzie, ale usiłuję także i w tym obszarze jak najwięcej bazować na zasadach i algorytmach, a jak najmniej na własnym oku, ale to wymaga sporego doświadczenia, a materiałów jak na lekarstwo (nie licząc manuali do softu ;), ale tutaj też w wielu obszarach nie wyczerpują one tematu).

No, ale wracając do tematu, spróbowałem ten materiał uratować na ile się da, czyli wybrałem te klatki, które były robione przy flatach, którymi dysponuję. Udało się zatem wybrać po 8 na kolory i najlepsze 24 L. Do wyciągania używałem histogramu, a dokładnie skorzystałem z PixInsigh LE zgodnie z artykułem w kwietniowej Astronomii, na koniec wyrównałem tło, jak w załączonym wyżej filmiku, ale także w oparciu o majowy artykuł Astronomii.

Na koniec złożyłem wszystko w GIMPie, jak dotychczas, R wzmocniłem Ha i poniżej efekt tej kombinacji:

1515341907_2019-07-09-ASI183-IC5146_1.thumb.jpg.5af250c6aac5578d873b957745cc3178.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam histogram ogólny, całego obrazka oraz histogram RGB. 

Jeżeli chodzi o kolory, to niestety musiałem na samym końcu obróbki ściąć mocno czerwony i niebieski, bo inaczej cały obraz był mocno fioletowy i to się pojawiło po luminancji, po złożeniu kolorów RGB wyrównałem kolory na histogramie, ale był to zabieg raczej kosmetyczny.

histogram.jpg.2913d6fcbeab6c99e19b4b9d94fbd757.jpghistogram_kolory.jpg.2e0b78ad8c69480c59bad7efe878e8c5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten po prawej jest wynikowy? Od tego obrazka? No  to jakim cudem kolorystyka ma być prawidłowa?

Tło zielone- bo poziom czerni zielonego wyjechany w górę, niezrównowazone kolory - histogramy trzech kolorów powinny się pokrywać z małym rozciągnieciem czerwonego ze zwzględu na mgławicę. Ale naprawdę niedużym. A Twojej pracy daleko do tego....

Absolutnie żaden z histogramów nie może dotykać lewej strony - to kardynalny błąd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AstroNorm napisał:

Do wyciągania używałem histogramu, a dokładnie skorzystałem z PixInsigh LE zgodnie z artykułem w kwietniowej Astronomii, na koniec wyrównałem tło, jak w załączonym wyżej filmiku, ale także w oparciu o majowy artykuł Astronomii.

Fajnie, że ktoś te tutki czyta i z nich korzysta. 

1 godzinę temu, AstroNorm napisał:

Już na tym etapie zieleń pikuje wyraźnie. Czy to można skorygować na tym etapie? Czy jest to problem na  etapie zbierania materiału? 

Tajne źródła donoszą że będzie o tym w sierpniowej Astronomii. 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc na etapie poszczególnych składowych tą zieleń rozciągnąłem tak, aby nie odstawała od reszty:

RGB_hist_kolory.jpg.9f8be9c7916e4929b569732e4019f576.jpgRGB.thumb.jpg.e233abafb3caef6116f9d01c4e6a522b.jpg

Luminancja:

Lum_hist.jpg.3fb16a3d0af59bfaf494bdb8a49e62db.jpgLum.thumb.jpg.72b23c71c0bd069ca21cda0b5bf22dd6.jpg

No i po nałożeniu Luminancji niestety znów zieleń odstaje:

LRGB_kolory.jpg.e2b580ad453938cac42acf1904070ad4.jpgLRGB.thumb.jpg.b41ed4cef67ae3de05b931d4466a1529.jpg

 

Jeżeli histogram nie ma się stykać z lewą stroną to nic nie mogę ścinać, wszystko jest takie jasne, spróbuję jeszcze tą samą zieleń wyrównać w LRGB, operując samą składową zieloną.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)