Skocz do zawartości

Sky-Watcher Dobson 130 czy Sky-Watcher MAK 90 OTA


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zamierzam kupić pierwszy teleskop.

Wybór padł na Sky-Watcher Dobson 130 lub Sky-Watcher MAK 90 OTA.

Służyć ma głównie do obserwacji księżyca i planet. 

Czy są jakieś znaczące różnice ,wady lub zalety tych teleskopów, które pomogłyby mi w dokonaniu ostatecznego wyboru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz szansę popatrzeć przez MAKa i Newtona? 

Główna różnica to gabaryty. Newtona będziesz musiał kolimować a MAKa studzić. W Newtonie zobaczysz jeszcze sporo DSów, w tym małym Maczkiem tylko te najbardziej zwarte i najjaśniejsze. Maczek pozwoli użyć dowolnych nawet najgorszych okularów. Newton będzie bardziej wymagający. 

Nie wiem czy pomogłem... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz na myśli SW 130/650 na tym dobsonie "stołowym" to chyba lepiej dozbierać faktycznie na Synte 6. Ten montaż w 130 i tak trzeba stawiać na jakimś stoliku/stołku/podwyższeniu. Wydaję mi się to raczej średnio wygodnie. Tym bardziej, że to ustrojstwo kosztuje tyle co używana Synta 6. O Maku niewiele wiem, więc nie piszę :)

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację, 

Teleskop ma być dla syna, lubi temat, ale nie jestem do końca przekonany czy złapie bakcyla, więc nie chcę na razie dużo inwestować.

Nie ukrywam jednak, że też chętnie skorzystam, chociaż jestem totalnym amatorem.

Oba teleskpy w granicach 600 zł.

Musi być mobilny, mieszkam w centrum miasta więc obserwować  będę podczas wyjazdów głównie  w Bory Tucholskie w środku lasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mimo wszystko bym chyba celował w Synte 6". 

Nie wiem czy ten wątek czytałeś: https://astropolis.pl/topic/49012-sky-watcher-dobson-130650-heritage-wrażenia-po-zakupie/ 

Mak 90 to raczej jakbyś chciał księżyc z miasta oglądać. 

Taka Synta 6" w Borach może pokazać pazur. 

Do Newtona będziesz musiał dokupić kolimator. 

19 godzin temu, garden2k napisał:

Nie? ukrywam jednak, że też ?chętnie skorzystam

Nie wiem ile syn ma lat. Ale jak ma się udać to Ty musisz bardzo się zaangażować. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w gre wchodzą wyjazdy za miasto to również dokładam swój głos na syntę 6". Pokaże zdecydowanie więcej, niż mak 90. Jeśli syn nie złapie bakcyla - oczywiście trzymam kciuki żeby jednak było inaczej - to 6tke będzie łatwiej odsprzedać. Poza tym skoro 6tka pokaże więcej to i większa szansa, że wam obu to hobby się spodoba. Lepiej dołożyć parę złotych i być zadowolonym, niż popsuć to nietrafionym zakupem.

Astronomia to piękna ale i wymagająca pasja która wręcz potrafi odmienić podejście do życia. Ja np dzięki astronomii stałem się bardziej elastyczny. Teraz gdy kolega pisze do mnie w środku tygodnia o 20 czy za dwie godz jedziemy 70km na obserwacje to nie kręcę nosem tylko jadę :D

 

  • Like 2

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu odpowiedzi na mój post, jak i kilkuset innych również skłaniałbym się do synty 6", jednak nowa to koszt około 1000 zł, a na używaną nie udało mi się trafić (towar bardzo deficytowy zapewne)

Poobserwuję trochę rynek i może coś się pojawi.

A może któryś z zacnych forumowiczów ma informacje na temat używanej  synty 6" w dobrej cenie na sprzedaż :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)