Skocz do zawartości

Czy warto kupić nasadkę bino do teleskopu?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Otóż przeglądając fora astronomiczne ostatnio dość przypadkowo natknąłem się na temat o nasadce binokularowej do teleskopów. Nie ukrywam nigdy wcześniej o czymś takim nie słyszałem i zacząłem "grzebać głębiej" w internecie by się dowiedzieć jak najwięcej.
Znalazłem temat wyrażający opinie o tejże nasadce i nie ukrywam czytając opinie użytkowników, którzy mieli styczność z tą nasadką przekonała mnie do zakupu, plus bardzo mi się spodobała możliwość obserwacji dwuocznej przez teleskop. I tu moje pytanie czy do mojego teleskopu GSO 12 dobson ta nasadka będzie się dobrze sprawowała bo doczytałem, że bez barlowa się nie obejdzie lub podnoszenie lustra. Co bym chciał przez taką nasadkę obserwować cóż wszystko :D lecz jeśli obraz okaże się zbyt ciemny do DS'ów to skupie się wyłącznie na obiektach US. Kolejne pytanie, gdy wygooglowałem znalazłem kilka modeli tej nasadki i czy jest jakiś model polecany?

Pozdrawiam :)

GSO 12 dobson deluxe 
ESy 30mm 2", 14mm, 6.7mm, 4.7mm
Filtr Astronomik H-Beta i OIII 2"
Filtr planetarny GSO pomarańczowy 1.25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurde nie spodziewałem się, że będzie tak drogi, ale po przeczytaniu Twojej relacji WARTO :D i na pewno dozbieram i sobie taki sprawię. Dzięki!

GSO 12 dobson deluxe 
ESy 30mm 2", 14mm, 6.7mm, 4.7mm
Filtr Astronomik H-Beta i OIII 2"
Filtr planetarny GSO pomarańczowy 1.25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że w Denku masz korektor (newtonian spacer tube) pozwalający na ostrzenie bez kombinacji z podnoszeniem lustra czy wyciągiem niskoprofilowym, a system power switch pozwala na jednej parze okularów wyciągać trzy różne powiększenia (co jest sporą oszczędnością). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gogiel a o ile wyciąg skrócił Ci tor? Ja ciągle walcze z krotnością w nasadce i zastanawiam się ile trzeba podnieść lustro żeby wyostrzył z barlowem 1,6x.

Ten Denek jest jakiś magiczny, nie wiem jak to działa że ostrzy z newtonami z korektorem 1,25x :) Tylko cene też ma magiczną ;)

Co do nasadki to odkąd kupiłem nie potrafie się uwolnić od patrzenia dwuocznego :) Poza US polecam kuliste w nasadce :)

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, gogiel napisał:

Kupiłem wyciąg niskoprofilowy omegon i jest on krótszy o jakieś 4 cm od standardowego. Ostatnio patrzyłem na ring i hantle jest moc, chociaż podejrzewam że przez Denka to już byłby wypasik. 

Omegon ten z astroshopu? Chodzi mi o ten.

Sam się nad nim zastanawiałem swego czasu.

13 godzin temu, HasztakNajs napisał:

Kolejne pytanie, gdy wygooglowałem znalazłem kilka modeli tej nasadki i czy jest jakiś model polecany?

Nasadek jest multum. Oczywiście najlepiej kupić coś z wyższej półki ale jak chcesz spróbować tej imprezy to kup używane SW czy WO.

Z GSO 12" bez podnoszenia i kombinowania potrzebny Ci jeszcze odpowiedni barlow, najczęściej używany to GSO 2x ED 2".

Wkręcony w redukcję 2/1,25" przed samą nasadką bino daje w przybliżeniu krotność 2.5x, czyli na start masz "planetarne powiększenia".

Z najdłuższymi okularami jakie takie małe i tanie bino obsłuży, czyli 25 mm Plossle masz około 150x, pole widzenia 0.3 stopnia i źrenicę 2 mm. Na Księżyc, planety, planetarki i kulki jak w sam raz. To power blisko zdolności rozdzielczej teleskopu więc idealny i najczęściej używany.

Warto spróbować u kogoś, żeby wiedzieć czy to dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko cena tego wyciągu niestety wysoka :( Taniej chyba podnieść lustro bo efekt będzie ten sam.

Czy ten wyciąg ostrzy z okularami mono bez żadnych extenderów? I do jakiej tuby go montowałeś, pasuje bez nawiercania nowych otworów?

Dzięki za info, pozdrawiam!

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze powinien znaleźć się jakiś malkontent, więc zgłaszam się na ochotnika. 

Swego czasu kupiłem nasadkę bino od waldixa. I walczyłem z nią długo, próbowałem różnych okularów i ustawień. W końcu doszedłem do wniosku, że nie pokochmy się z bino. 

Obrazy jak obrazy ale za dużo walki z okularami, aby dobrze je ustawić. 

Może nasadka była do d..y, może ja nie pasuję do nasadki, ale ani obrazy nie powaliły ani obsługa tego ustrojstwa. 

Nasadka StarBright i refraktor SW 150/750 z lepszym wyciągiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, wojt0000 napisał:

Tylko cena tego wyciągu niestety wysoka :( Taniej chyba podnieść lustro bo efekt będzie ten sam.

Efekt nie będzie ten sam ;)

 

Ja patrzyłem tylko nasadką, którą ustawił mi @lolak89.

Obraz jest ekstra ! M51 z ramionami w 14" (nie dokońca rozsunięty flex) i inne jasne obiekty to całkiem co innego niż pojedynczy okular. Warto popatrzeć, choć ja bym bino nie kupił dla paru obiektów. Na US nie patrzyłem więc nie wiem jak jest, może do tych celów warto kupić. Gdybym jeszcze obserwował US ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, gogiel napisał:

Ten wyciąg posiada wbudowany extender. Montowałem go w Newtonie GSO 10. Niestety nie obeszło się bez nowych otworów. Ale żeby ostrzył z kołem i tak musiałem podnieść lustro główne o 2,5 cm i opuściłem lw o jakieś 3mm.

Co masz na myśli "opuścić LW" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kjacek napisał:

Zawsze powinien znaleźć się jakiś malkontent, więc zgłaszam się na ochotnika. 

Swego czasu kupiłem nasadkę bino od waldixa. I walczyłem z nią długo, próbowałem różnych okularów i ustawień. W końcu doszedłem do wniosku, że nie pokochmy się z bino. 

Obrazy jak obrazy ale za dużo walki z okularami, aby dobrze je ustawić. 

Może nasadka była do d..y, może ja nie pasuję do nasadki, ale ani obrazy nie powaliły ani obsługa tego ustrojstwa. 

Nasadka StarBright i refraktor SW 150/750 z lepszym wyciągiem. 

Dlatego najlepiej jakby spróbował u kogoś. Musiało coś być na rzeczy z nasadką, w naszej lokalnej Łukowskiej grupie obserwacyjnej (2 osoby ;) ) mamy WO, MaxBrighta i Earthwina'a a osobiście zaczynałem od SW. W żadnej nie ma najmniejszego problemu z obrazem, jedyny problem z ustawieniem okularów miałem jak dostałem, chyba nawet za friko, parkę 25 mm kellnerów kitowców (oddałem za friko do starego bino) :) Tymi to musiałem kręcić ze 20 sekund żeby był jeden obraz. Przez moje łapy w czasie krótkiego doświadczenia z bino ( pewnie 2 lata) przeszło kilkanaście parek okularów, od kitowców po orciaki, plossle, mikroskopowe, erfle czy ESy, Pentaxy, strasznie lubię eksperymentować, z żadnymi nie miałem najmniejszego problemu. 

Nie dziwie Ci się, że zrezygnowałeś skoro musiałeś "walczyć" :) Jak coś nie hulało to i zadowolenia brak. Wymiana okularów w bino jeśli wszystko gra to bułka z masłem, dwa okulary w dłoń, wykręcamy jeden wkładamy drugi, powtarzamy czynność w drugim gnieździe i koniec, żadnej walki nie powinno być. Powiem więcej, myślałem, że okulary Zoom to dobre rozwiązanie ale szczerze mówiąc po testowaniu TV Zoom 8-24 w bino uważam, że wolę jednak normalne parki. W nocy ustawianie ogniskowej nieprzyjemne, dodatkowo kręcąc okularem trzeba uważać, żeby nie przestawić dioptri (zdarzyło się), zazwyczaj są ciężkie i obciążają wyciąg. Pewnie mono bym się z nimi polubił ale więcej z nimi miałem problemów niż pożytku :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Karol_C napisał:

Efekt nie będzie ten sam ;)

 

Ja patrzyłem tylko nasadką, którą ustawił mi @lolak89.

Obraz jest ekstra ! M51 z ramionami w 14" (nie dokońca rozsunięty flex) i inne jasne obiekty to całkiem co innego niż pojedynczy okular. Warto popatrzeć, choć ja bym bino nie kupił dla paru obiektów. Na US nie patrzyłem więc nie wiem jak jest, może do tych celów warto kupić. Gdybym jeszcze obserwował US ...

Dokładnie tak, wszystko wypadło super w nasadce, oczywiście najlepiej by było mieć BinoNewtona ze sporymi lustrami ale jak się nie ma co się lubi to .... trzeba kombinować z binonasadkami :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Karol_C napisał:

Efekt nie będzie ten sam ;)?????

Może rozwiniesz myśl :)

Nie wiem czy bino jest dla paru obiektów. Ostatnio dwa razy robiłem test na kulistych i nie tylko: bino (krotność 2,2x + okulary 20mm czyli powiększenie 138x) => es 14mm+barlow 2x (czyli okular 7mm) => es 8,8mm.

Porównywałem obrazy w bino kontra obrazy w mono. Obiekty testowe to: M3,M5,M10,M12,M13,M92,M27,M71,M57,M81,M82.

Wszystkie przerobiłem tak samo stosując na przemian bino=>8,8mm=>7mm i tak parę razy :)

Wnioski? Mimo że obraz w bino jest ciut ciemniejszy jak w mono to w bino zawsze widzę więcej :) Jasne że w mono obraz jest jaśniejszy i ma lepszą rozdzielczość ale po 2-3min patrzenia już mam dyskomfort w postaci łzawienia, mrugania, mrużenia itd.

W bino człowiek się tak nie męczy, jest po prostu komfortowo. Wszystkie kuliste od razu rozbite zerkaniem, a po chwili rozbite na wprost bez żadnego problemu. Na dzisiaj dla mnie problemem w bino jest krotność a nie jakość :)

Mam również skróconego SW 80/400 pod bino bez barlowa i tu już w ogóle nie widzę różnicy między bino a mono :) A zestaw zastępuje mi prostą lornetkę 15x70 gdzie obserwacja w zenicie i nie tylko to tylko dla joginów ;) Mało tego mogę sobie zmieniać powiększenia czego w prostej lornetce zrobić się nie da :)

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podniesienie lustra = zmiana obstrukcji, zmiana oświetlenia dla danego pola widzenia i wiele innych.

Okular bliżej tuby - brak zmian.

Dobrze napisałem "paru obiektów", ponieważ tych obiektów jest "parę" jak na ogólną ilość DS. Ile obiektów w bino będzie w jakimś sensie lepsze od mono (efektownie lub efektywnie) ? 100, 200, 1000 ? A DS jest kilka tysięcy. W tej skali miałem na myśli "parę" (jako wartość względną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wystarczy nasadka mikroskopowa, sam taką mam i jestem zadowolony. "Ta nasadka PZO jest przyzwoita, a okularki PZO 12,5 x O to dobre Kellnery które ładnie w niej pracują. Niewiele więcej zobaczysz w nasadce astronomicznej za dużo wyższą cenę. Będzie miała tylko większy przelot i mniejsze winietowanie, a efekt pseudostereo będziesz miał taki sam" Tak napisał kiedyś niestety nieżyjący już Janusz Pleszka.
l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Karol_C napisał:

Podniesienie lustra = zmiana obstrukcji, zmiana oświetlenia dla danego pola widzenia i wiele innych.

Okular bliżej tuby - brak zmian.

Dobrze napisałem "paru obiektów", ponieważ tych obiektów jest "parę" jak na ogólną ilość DS. Ile obiektów w bino będzie w jakimś sensie lepsze od mono (efektownie lub efektywnie) ? 100, 200, 1000 ? A DS jest kilka tysięcy. W tej skali miałem na myśli "parę" (jako wartość względną).

 

Dla podniesionego lustra obstrukcja jest taka sam, problem jest tylko taki że za małe LW obcina stożek światła (patrząc przez kolimator optyczny nie widzimy łapek od LG więc nie pracuje całe lustro).

Przy bino/okularze przesuniętym w stronę LW (czyli niższy wyciag) sytuacja jest podobna tylko jakby od innej strony, stożek nie mieści się w przelocie nasadki więc jest obcięty (chyba że kupimy nasadkę z przelotami 30mm lub więcej wtedy na styk może jesteśmy w stanie złapać pełny stożek).

Wygląda to tak jak na szkicu poniżej:

1291510966_gso10.thumb.JPG.85f48c17cb38f7f4ac0031aa334dcae9.JPG

Przy większości nasadek gdzie tor ma 133mm (110mm+23mm nosek) aby obsłużyć pełny stożek musimy mieć przelot minimum te 28mm na wejściu (czyli Baader V , Denkmeier czy przerobiony Zeiss).

Chyba że miałeś na myśli nasadki z takimi przelotami wtedy się zgodzę, różnica będzie :)

Jeżeli coś knocę to mnie poprawcie bo człowiek istota omylna ;)

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Karol_C napisał:

Co masz na myśli "opuścić LW" ?

LW jest przykręcone do pająka na środku śrubą i tam można albo opuszczać albo podnosić. A wracając do pytania autora posta to jako posiadacz bino wo to nie żałuję tej inwestycji był to strzał w dychę. Bino robi robotę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)