Skocz do zawartości
wessel

Messier 11 - Dzika Kaczka na morzu Barnardów

Rekomendowane odpowiedzi

Astrofotograficznie nie jest to jakiś szczególnie atrakcyjny obszar, natomiast dla wizualowców pewnie raj.Niemniej jednak warto fotografować i takie morze gwiazd.

W centrum Messier 11 Dzika Kaczka. Dosłownie pływa w "morzu" Barnardów  :)

FSQ 106N , FLI ML 8300 na Takahashi  EM-11Z.

Luminancja: 15 x 600 sekund.

Kolor- jak pogoda pozwoli. Zwróćcie uwagę na opis!

l5b9s5zZbTYr_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

1161136811_M11Barnardy.thumb.jpg.23d4efa16f0266e5c3c6d1fd490039ee.jpg

• Like 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Faktycznie, jest to raj dla wizualowca, szczególnie siedzącego na Ćwilinie, mającego między oczami a barnardami lornetę Miyauchi BR-141.

Co do zdjęcia, ja bym opisał nieco inaczej ;), oczywiście pomijając oznaczenia w katalogu LDN (tych byłoby znacznie więcej). 
DziKaczka1.thumb.jpg.28ae4b621c609c48657bcaef0694becd.jpg

Natomiast ciekawa sprawa jest z B 318. Barnard opisał go tak:

Long, straight, dark line. This dusky line, just south of M 11, extends east and west for about 1 1/2°. It is uniformly about 2' wide.

A więc:

Długa, prosta, ciemna linia. Ta mroczna linia, tuż na południe od M 11, rozpościera się na wschód i zachód na przestrzeni około 1,5 stopnia. Jest jednolicie szeroka na ok. 2 minuty.

B 318 jest najwyraźniej jedną z pomyłek Edwarda Emersona Barnarda, choć trzeba przyznać, że na kliszach, na których "obiekt" został odkryty, złudzenie jest dość przekonujące. Mrużąc oczy, B 318 jest widoczny również na zdjęciu Maćka (miejsce zaznaczone żółtą kreską, spróbujcie "wymrużyć" obiekt na zdjęciu bez opisów):

DziKaczka2.jpg.5bd94653be50e4f8700eb958e689b545.jpg

A poniżej linki do zdjęć E.E.Barnarda sprzed dobrych stu lat:
https://exhibit-archive.library.gatech.edu/barnard/Barnard_Project_W/plate/Bar-pt1-pl036_sm.jpg
https://exhibit-archive.library.gatech.edu/barnard/Barnard_Project_W/plate/Bar-pt1-pl037_sm.jpg
https://exhibit-archive.library.gatech.edu/barnard/Barnard_Project_W/plate/Bar-pt1-pl039_sm.jpg

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nooooo ale archiwum, super!

Korzystalem z opisu Maxima, a ten nie do końca byl dla mnie jasny. Mówić szczerze liczyłem że się odezwiesz i skorygujesz  :)

Jak dojdzie kolorek to będzie to lepiej wszystko widoczne.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, Panasmaras napisał:

oczywiście pomijając oznaczenia w katalogu LDN (tych byłoby znacznie więcej). 

Sprawdziłem - i jak się okazuje, tych oznaczeń LDN wcale tak dużo nie ma - raptem jedno, które nie pokrywa się ze skatalogowanym wcześniej barnardem. Opis uzupełniony dwa posty wyżej.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dodałem RGB 10x300 sekund na każdy kanał.

FzN4odw3ey6C_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta