Skocz do zawartości

NGC6888 - LRGB + Ha + OIII


Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem zabrałem się za obiekt NGC 6888, niestety miałem trochę dylematów w procesie obróbki, więc proszę o wyrozumiałość, niemniej pokrótce opiszę proces i jeżeli coś zrobiłem źle, to wdzięczy będę za poradę :)

Setup: SW 80ED, HEQ-5, ASI 183, guiding scope: 50/190 guiding cam: QHY 5P-II

Naświetlanie: L: 190x60s, RGB: 100x60s, Ha: 10x600s, OIII: 6x600s

 

W klasycznej obróbce RGB wzmocniłem sygnał R kanałem Ha (z wycięciem gwiazd), następnie Luminancję rozszerzyłem o Ha oraz OIII (opcja Lighten only). Tu jeszcze w miarę było ok, natomiast nie za bardzo wiedziałem co zrobić z OIII, jak pokolorowałem warstwę kolorem #00ff92 i dodałem jako screen to tło się zaszumiło zielonym, więc wyciąłem sam obiekt z tła, usunąłem gwiazdy pozostające na mgławicy i dodałem na sam koniec metodą screen. Efekt widoczny jest poniżej.

 

1223983702_2019-06-11-NGC6888_6.thumb.jpg.e45b904f38334bd97490c0df9d30ed87.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że o tym samym mówimy, ja mam po prostu każdą warstwę (nie kanał) osobno pokolorowaną na R, G, B i poskładane są one metodą screen, dlatego alternatywą do wzmocnienia kanału B sygnałem OIII jest także pokolorowanie jej na ten sam kolor i dodanie do warstwy B jako lighten only. Czy mam rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wzmocnieniu składowej niebieskiej sygnałem OIII wyszło jak poniżej. Te wpadające w fiolet połacie po lewej stronie to wątpię, żeby były obszarami ozonu, wydaje mi się, że filtr OIII łapie trochę light pollution.

795276547_2019-06-12-NGC6888_7.thumb.jpg.b0bf028de22baf2f73da47d34c155427.jpg

Natomiast może warto doświetlić OIII i wyciąć z tła sam obiekt?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj dopłacić siatkę, równomiernie wyciągnij wszystkie stacki, sprawdź czy nie masz lewego światła na tlenie oraz czy potrzebujesz flatow (o ile ich nie dałeś, jak dałeś to mogą być złe). 

U mnie wyszło pobieżnie coś takiego. 

https://astropolis.pl/topic/67429-ngc6888-w-hso/?do=findComment&comment=768136 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Złożyłem jeszcze raz, tym razem zamiast kolorowania warstw i składania metodą screen, skorzystałem z opcji compose i to chyba daje lepszy efekt, a przynajmniej na samej mgławicy nie ma  przepalonych obszarów. Wydaje mi się, że gwiazdy płynniej przechodzą z chyba jednak ciut przepalonych środków na swoje kolorowe obwódki, ale jeżeli coś jeszcze z nimi można zrobić, to prośba o wskazówkę.

W poprzednim podejściu, to żeby zwiększyć nasycenie na samych gwiazdach, to je zaznaczyłem, rozszerzyłem zakres zaznaczenia, zwiększyłem saturację, jednocześnie lekko ścinając poziom, gdyż liczyłem, że bardziej to uwydatni środek, ale jak widać zadziałało tylko na obwódki... oraz na przepalone obszary mgławicy, dlatego ją maską wyciągnąłem z warstwy sprzed operacji saturacji.

 

103551327_2019-07-12-NGC6888_13.thumb.jpg.69f4a0da58020acf01a22e8b537d924d.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest lepiej!

Nasycenie gwiazdek w całym obszarze robisz tak:

1. Separujesz gwiazdy z warstwy RGB ( bez luminancji !!!!)

2. Rozszerzasz ( expand) np. 4 piksele, wtapiasz ( feather) 2 piksele

3. Kopiujesz gwiazdki do nowej warstwy

4. Na tej warstwie rozbisz Gaussian Blur wg.uznania ale z reguły jest to 2.5 piksela

edit: Podciągasz nasycenie warstwy

5. Dodajesz warstwę gwiazdek do RGB regulując proporcje.

Blur rozmywa kolor, ale nie zniekształca gwiazdki bo nie ruszamy luminancji.

 

PS. Ostatnia wersja ma niezrównoważony histogram, jest za dużo niebieskiego. Poprzednia była OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wessel napisał:

Jest lepiej!

Nasycenie gwiazdek w całym obszarze robisz tak:

1. Separujesz gwiazdy z warstwy RGB ( bez luminancji !!!!)

2. Rozszerzasz ( expand) np. 4 piksele, wtapiasz ( feather) 2 piksele

3. Kopiujesz gwiazdki do nowej warstwy

4. Na tej warstwie rozbisz Gaussian Blur wg.uznania ale z reguły jest to 2.5 piksela

edit: Podciągasz nasycenie warstwy

5. Dodajesz warstwę gwiazdek do RGB regulując proporcje.

Blur rozmywa kolor, ale nie zniekształca gwiazdki bo nie ruszamy luminancji.

 

PS. Ostatnia wersja ma niezrównoważony histogram, jest za dużo niebieskiego. Poprzednia była OK.

Ewentualnie warstwę ustawiasz jako kolor. 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli dobrze rozumiem, to tlen dodaję zarówno do warstwy niebieskiej, jak i do luminancji, wodór do czerwonej, jak i do luminancji (tworzy się luminancja: L + Ha + O3) i jeszcze dodatkowo tlen do wodoru zanim ostatecznie trafi jako wzmocnienie czerwonego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie dla takiego zdjęcia wg mnie palenie przez filtr L jest zbędne. 

Luminancja to Ha i OIII. 

Kolor to wszystko zależy jaki chcesz uzyskać efekt. Poszukaj w necie, czy chcesz ukazac zdjęcie w "naturalnych" barwach lub w szeroko rozumianym pojęciu coror mapped. 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AstroNorm napisał:

Niestety cokolwiek bym nie zrobił, nie ma efektu po nałożeniu Luminancji.?

Przyszło mi cytować samego siebie :)  Niemniej wracając do pracy nad gwiazdami, zmodyfikowałem lekko luminancję, poprzez zblurowanie środków gwiazd i wtedy dopiero zaczął być widoczny efekt.

1048910392_2019-07-12-NGC6888_17.thumb.jpg.7e5e1feb4cd76a9fc9eaaabcd37c2b88.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego kupuję jutro drugi już dysk celem przechowywania zebranego materiału, żeby co jakiś czas podchodzić po raz kolejny do obróbki i porównywać z wcześniejszymi wersjami... Tzn. raz porównać i zapomnieć o tych wcześniejszych ;)

A jeszcze sporo nauki, zatem i tych podejść się powinno nazbierać :)

Poniżej wersja obrócona :)

427986125_2019-07-12-NGC6888_17.thumb.jpg.d3d31ecee590258f1ac9f84438ffd130.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)