Skocz do zawartości
AstroNorm

NGC6888 - LRGB + Ha + OIII

Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem zabrałem się za obiekt NGC 6888, niestety miałem trochę dylematów w procesie obróbki, więc proszę o wyrozumiałość, niemniej pokrótce opiszę proces i jeżeli coś zrobiłem źle, to wdzięczy będę za poradę :)

Setup: SW 80ED, HEQ-5, ASI 183, guiding scope: 50/190 guiding cam: QHY 5P-II

Naświetlanie: L: 190x60s, RGB: 100x60s, Ha: 10x600s, OIII: 6x600s

W klasycznej obróbce RGB wzmocniłem sygnał R kanałem Ha (z wycięciem gwiazd), następnie Luminancję rozszerzyłem o Ha oraz OIII (opcja Lighten only). Tu jeszcze w miarę było ok, natomiast nie za bardzo wiedziałem co zrobić z OIII, jak pokolorowałem warstwę kolorem #00ff92 i dodałem jako screen to tło się zaszumiło zielonym, więc wyciąłem sam obiekt z tła, usunąłem gwiazdy pozostające na mgławicy i dodałem na sam koniec metodą screen. Efekt widoczny jest poniżej.

1223983702_2019-06-11-NGC6888_6.thumb.jpg.e45b904f38334bd97490c0df9d30ed87.jpg

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bo ten kolor #00ff92, który przypisałem warstwie OIII, to mi nie pasował do żadnej warstwy, choć to bardziej zieleń. Rozumiem zatem, że warstwie OIII nadać po prostu #0000ff i dodać do niebieskiego? Spróbuję zatem :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dodać do niebieskiego w RGB, bez definiowania koloru. Po prostu jako uzupełnienie sygnału niebieskiego

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Myślę, że o tym samym mówimy, ja mam po prostu każdą warstwę (nie kanał) osobno pokolorowaną na R, G, B i poskładane są one metodą screen, dlatego alternatywą do wzmocnienia kanału B sygnałem OIII jest także pokolorowanie jej na ten sam kolor i dodanie do warstwy B jako lighten only. Czy mam rację?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Po wzmocnieniu składowej niebieskiej sygnałem OIII wyszło jak poniżej. Te wpadające w fiolet połacie po lewej stronie to wątpię, żeby były obszarami ozonu, wydaje mi się, że filtr OIII łapie trochę light pollution.

795276547_2019-06-12-NGC6888_7.thumb.jpg.b0bf028de22baf2f73da47d34c155427.jpg

Natomiast może warto doświetlić OIII i wyciąć z tła sam obiekt?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Spróbuj dopłacić siatkę, równomiernie wyciągnij wszystkie stacki, sprawdź czy nie masz lewego światła na tlenie oraz czy potrzebujesz flatow (o ile ich nie dałeś, jak dałeś to mogą być złe). 

U mnie wyszło pobieżnie coś takiego. 

https://astropolis.pl/topic/67429-ngc6888-w-hso/?do=findComment&comment=768136 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta