Skocz do zawartości
astrobonq

Światłosilny achromat a obserwacje planetarne

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie ten wpis wywoła mały shit storm ale co tam, raz się żyje :)

Zakupiony niedawno Vixen SLV 4mm nieoczekiwanie zmienił mój poczciwy achromat 120/600 w istnego pogromcę planet. Szkło z domieszką lantanu na tyle ładnie redukuje AC, że - brzydko mówiąc - jadę na pełnej dziurze bez konieczności redukowania apertury. Porównując kolorki z moim ES 6,7mm w Vixenie prezentuje się to o niebo lepiej. Jowisz w ESie na pełnej aperturze to niebieskawa, rozmazana kulka, w Vixenie (który przecież ma krótszą ogniskową) barwa jest poprawa, kolorowej obwódki praktycznie brak a i detal jest zadowalający.

Najlepszy jak dotąd seeing w tym roku trafiłem bodajże 02.06 ok godziny 2 podczas wyjazdu astro-wypoczynkowego pod białoruską granicę. Nie do końca jestem pewien czy była to zasługa warunków czy praktycznie zerowego zagęszczenia budynków w okolicy. W każdym bądź razie tej nocy pierwszy raz widziałem w moim teleskopie WCP, ponadto w górnym pasie równikowym bardzo dobrze widać było nieco mniejszą burzę koloru białego. Momentami wychodziła też nieco struktura dwóch głównych pasów. Z kolei Saturn pięknie prezentował się w 3D. Dość wyraźnie widać było że planeta i pierścienie nie stanowią jednej całości. Również pierwszy raz w tym teleskopie widziałem przerwę Cassiniego jako wyraźną, czarną kreseczkę przebiegającą niemal przez cały system pierścieni.

Podczas innych obserwacji, przy gorszym seeingu obserwowałem też tranzyty Io i Ganimedesa. W przypadku Io trzeba się było mocno wysilić, cień był widoczny krótkimi momentami. Z kolei cień Ganimedesa był dość oczywisty i wyraźny.

Jeszcze innym razem przy korzystnym oświetleniu w kraterze Kopernika bardzo ładnie wyszła tarasowa struktura ścian krateru.

Patrzyłem na planety przez różne Newtony (8, 10 i 12"), oraz przez moje poprzednie teleskopy czyli achro 90/900 i mini maka 90. Lepsze planety widziałem raz w 10". Poza tym obecna konfiguracja sprzętowa, mino niekorzystnych warunków do obserwacji planetarnych zdecydowanie wygrywa. A ponoć krótkie achromaty są bezużyteczne do planet :) 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
18 minut temu, astrobonq napisał:

Szkło z domieszką lantanu na tyle ładnie redukuje AC, że - brzydko mówiąc - jadę na pełnej dziurze bez konieczności redukowania apertury

Ciekawe, nigdy nie myślałem, że okular ma aż taki wpływ na AC. 

20 minut temu, astrobonq napisał:

Również pierwszy raz w tym teleskopie widziałem przerwę Cassiniego jako wyraźną, czarną kreseczkę przebiegającą niemal przez cały system pierścieni.

Ja musiałem jechać do Grecji, aby ją dostrzec w MAKu 127. 

Uważasz że lantanowce lepiej sprawdzają się do planet niż Ortho? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
20 minut temu, pmochocki napisał:

Uważasz że lantanowce lepiej sprawdzają się do planet niż Ortho? 

Prawdę mówiąc nie miałem jeszcze okazji popatrzeć przez orciaki. Muszę w końcu przetestować tę ich legendarną ostrość. Do tej pory jak już mi coś wpadało w ręce to z reguły szło w stronę szkieł szerokokątnych. Na ten moment mogę powiedzieć, że na korzyść SLV przemawia odstęp źw od okularu deklarowany przez producenta na 20mm. Nie mierzyłem ile jest w rzeczywistości, w praktyce wsadzania oka w okular nie stwierdzono :)

20 minut temu, pmochocki napisał:

Ciekawe, nigdy nie myślałem, że okular ma aż taki wpływ na AC. 

Czytałem wcześniej o lantanach że redukują tę wadę ale też nie sądziłem, że w takim stopniu. Inna sprawa, że w przypadku sw 120/600 jest ponoć duży rozrzut jakościowy pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami. Swój uważam za dość udany :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A sprawdzałeś ile samej AC ma ten okular (patrząc np. przez Newtona) ?

Mam Vixena NLV i on sam w sobie ma AC.

PS. Jak coś to Marcin ma Orciaki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, Karol_C napisał:

A sprawdzałeś ile samej AC ma ten okular (patrząc np. przez Newtona) ?

Mam Vixena NLV i on sam w sobie ma AC.

PS. Jak coś to Marcin ma Orciaki.

Używałem go w 12tce Piotrka ale krótko, bo to był zdecydowanie za duży power na tamten seeing. Trzeba będzie potestować i orciaki też :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
11 godzin temu, astrobonq napisał:

W każdym bądź razie tej nocy pierwszy raz widziałem w moim teleskopie WCP, ponadto w górnym pasie równikowym bardzo dobrze widać było nieco mniejszą burzę koloru białego

Gratulacje z WCP :) skasuj temat, nie rób wstydu, nie godzi się paczać achromatem F5 na planety ;)

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
45 minut temu, lolak89 napisał:

Gratulacje z WCP :) skasuj temat, nie rób wstydu, nie godzi się paczać achromatem F5 na planety ;)

Trzeba pamiętać, że jej często akurat nie ma na tarczy. Z tego co pamiętam jeden obrót wokół własnej osi zajmuje Jowiszowi coś ok 9godz, więc łatwo z WCP się rozminąć.

I nie, nie skasuję. Haters gonna hate, I'll survive itp itd :D

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 godzinę temu, pmochocki napisał:

A może to nie okular tylko miałeś ogromne szczęście z seeingem... Albo jedno i drugie... 

Myślę że obie rzeczy na raz. Z drugiej strony kilkukrotnie zauważyłem ciekawą rzecz: obraz bardziej pływa w ES 6,7 niż w SLV. Nie wiem jak to możliwe, dotychczas sądziłem że wrażliwość na seeing zależy od teleskopu czy też raczej od jego apertury i rodzaju konstrukcji optyki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W moim przypadku wrażliwość na seeing wzrasta wraz z powiększeniem. W 18x,42x( 26 i 11mm) jest okej, w 77x (6mm) już się zaczyna lekkie falowanie a w 115x (4mm) to momentami jest sztorm. Nie zawsze tak jest, ale jest. Ostatnio nabyłem Meade 5000 60° 4,5mm (102x), jeszcze nie miałem okazji go użyć, ciekawe jak wyjdzie porównanie z ES 4,7mm 82° (98x). 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 12.06.2019 o 10:30, astrobonq napisał:

obraz bardziej pływa w ES 6,7 niż w SLV

2 godziny temu, Hagen napisał:

Ostatnio nabyłem Meade 5000 60° 4,5mm (102x), jeszcze nie miałem okazji go użyć, ciekawe jak wyjdzie porównanie z ES 4,7mm 82° (98x).

Przez was zakiełkowała głupia myśl. A gdyby tak TS HR Planetary 4mm wymienić na SLV 4mm?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 godziny temu, Hagen napisał:

W moim przypadku wrażliwość na seeing wzrasta wraz z powiększeniem. W 18x,42x( 26 i 11mm) jest okej, w 77x (6mm) już się zaczyna lekkie falowanie a w 115x (4mm) to momentami jest sztorm. Nie zawsze tak jest, ale jest. Ostatnio nabyłem Meade 5000 60° 4,5mm (102x), jeszcze nie miałem okazji go użyć, ciekawe jak wyjdzie porównanie z ES 4,7mm 82° (98x). 

Falowanie zdecydowanie rośnie wraz z powiększeniem ale jak się okazuje okular też ma na to jakiś wpływ. Chętnie bym się dowiedział jaki :)

Mam rodzinkę ESów i z moich doświadczeń wynika, że raczej nie są to dobre okulary do wyciskania dużych powiększeń na jasnych obiektach. Mój ES 6,7mm przegrywał już -  i to zdecydowanie - np z Morpheuszem 6,5mm, Vixenem SSW 5mm czy teraz z SLV 4mm.

ESa trzymam np na gromady kuliste, bo daje większe niż Vixen rzeczywiste pole widzenia (mniejsze powiększenie + większe pozorne pole widzenia) dzięki czemu sprawdza się tu nieco lepiej.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja mam ESy od 30mm do 11mm. Niżej nie kupowałem bo mając ES 11mm i BCO 10mm to ten drugi lądował w wyciągu znacznie częściej. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mój patent z ogniskową 600mm na planety i Łysego to:

Bino WO 20mm/66*+q barlow 2.25 = 150x

Soczewkę barlowa od Baadera wkręcamy w nosek nasadki bino co daje krotność ok.5x

W bezpośrednim porównaniu na Jowiszu w zeszłym sezonie NLV 4 w mono poległo vs nasadka i kitowe okulary 20mm z barlowem Baader 2.25 .Miałem ED 100/600.

NLV 4 zostało sprzedane.

U mnie teraz ta konfiguracja sprawdza się w achro 102/600.

Myślę, że też mogłaby się sprawdzić 120/600 po przysłonięciu obiektywu do 100mm.

Polecam.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta