Skocz do zawartości

Zakup drugiego teleskopu.


patyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Przymierzam się do zakupu swojego drugiego teleskopu, proszę o pomoc w którą stronę powinienem pójść.

Kilka miesięcy temu zakupiłem swój pierwszy egzemplarz do obserwacji nieba, choć kosmos fascynował mnie od zawsze, to sam zakup był bardzo spontaniczny, stąd padło na Synte 130 link. Po tygodniu do teleskopu zakupiłem:

Okular Explore Scientific 15 mm 70 stopni AFOV 1,25"

Soczewka Barlowa GSO 3x / 1,25'' ED

Filtr SkyGlow 1,25"

Filtr Baader Solar Continuum 540 nm 1,25˝

Oprócz tego akcesoria do podłączenia telefonu i nikona d90.

 

Pomimo że mieszkam na obrzeżach osiedla które otoczone jest lasem, to i tak jest to osiedle na Śląsku - w Zabrzu niebo mamy po prostu słabe. Obserwacje prowadzę z dwóch miejsc, z balkonu przed którym jest jeden blok i za nim las (widok na wschód i południe), oraz z działki która znajduje się kilkanaście minut pieszo od tego balkonu. W bloku mieszkam na ostatnim piętrze, ale widok jest kiepski, na działce wygląda to znacznie lepiej, brak tam jakiegokolwiek sztucznego światła i jest ciemno jak w przysłowiowej d***, drogi mlecznej jednak nie uświadczę. Poniżej fotki z balkonu z orientacyjnym zaznaczeniem działki.

balkon wschód

balkon południe

Dodam jeszcze, że na wyjazdy w jakieś ciemniejsze miejsca mogę sobie czasem pozwolić, aczkolwiek będzie to raczej sporadyczne, a komfortowe obserwacje chcę prowadzić na co dzień (na co noc? :)). Tyle jeśli chodzi o moje warunki do zaglądania w niebo.

Rozważam na ten moment dwie opcje zakupu, nie wykluczam zrealizowania obu (najpierw jedna potem druga). Budżet mniej więcej 3 tysiące zł.

Pierwsza z opcji to synta 8, 10, lub 12 na działkę, gdzie już pozostanie na stałe. Wiem, że to nie szczere pole na wsi itd, że może być za jasno, ale z drugiej strony to stosunkowo niski koszt zakupu jeśli chodzi używki, później stopniowo dojdzie zakup osprzętu, okularów itd. Jakieś sugestie? Co innego na taki ogródek jeśli nie któryś z tych teleskopów. A jeśli te są dobre to jaką wielkość wybrać? Oczywiście chce zobaczyć jak najwięcej, zrobić czasem jakąś fotę jowiszowi tak by nie trzeba było się domyślać co zdjęcie przedstawia.

Druga opcja to teleskop na balkon/wyjście przed blok/wyjazd na pole i fotki. Zastanawiam się czy czasem nie rozbudować małymi krokami tego co mam teraz, czyli tej 130. Kupić eq3-2 z goto, lub samo eq 5 i na ten moment zostawić swoją tubę, później ją wymienić na coś lepszego. Jeśli tak to jaka tuba? Lub jakie inne propozycje, pomysły? Tutaj oczywiście już chciałbym w przyszłości pobawić się w robienie fotek nieco trudniejszych obiektów niż jowisz czy księżyc.

Na koniec załączam parę fotek które zrobiłem swoim teleskopem i samsungiem s9 (z balkonu/działki), fotki bez obróbki, może pomogą w zobrazowaniu możliwości nieba jakie mam nad głową.

jowisz

jowisz i księżyce

księżyc krater

księżyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz lukać DSy to jednak trzeba będzie trochę pojeździć. Nie ma zmiłuj, lepszy (czytaj: większy) teleskop niewiela da pod słabym niebem. W takim przypadku 8" będzie na początek niezłym rozwiązaniem. Przy f/6 ósemka jest bardziej tolerancyjna w stosunku do budżetowych okularów, jest mniejsza koma niż w f/5 no i ogólnie gwiazdki są bardziej punktowe. Kolega niedawno po 3 latach przesiadł się z 8" na 12" i jak na razie nie jest zbyt zadowolony.

Z kolei na balkonowe oglądanie/focenie US dobrym i sprawdzonym pomysłem może być np Mak 127 + montaż klasy heq5. Jak się wkręcisz w focenie możesz pomyśleć nad kamerką planetarną. Tutaj z tego co wiem sprawdziłby się jakiś cmos z dużą ilością pikseli + może barlow 2x, bo ten 3x co masz na maka to już chyba za dużo, ale tu niech się fociarze wypowiedzą.

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, astrobonq napisał:

Jak chcesz lukać DSy to jednak trzeba będzie trochę pojeździć. Nie ma zmiłuj, lepszy (czytaj: większy) teleskop niewiela da pod słabym niebem. W takim przypadku 8" będzie na początek niezłym rozwiązaniem. Przy f/6 ósemka jest bardziej tolerancyjna w stosunku do budżetowych okularów, jest mniejsza koma niż w f/5 no i ogólnie gwiazdki są bardziej punktowe. Kolega niedawno po 3 latach przesiadł się z 8" na 12" i jak na razie nie jest zbyt zadowolony.

Z kolei na balkonowe oglądanie/focenie US dobrym i sprawdzonym pomysłem może być np Mak 127 + montaż klasy heq5. Jak się wkręcisz w focenie możesz pomyśleć nad kamerką planetarną. Tutaj z tego co wiem sprawdziłby się jakiś cmos z dużą ilością pikseli + może barlow 2x, bo ten 3x co masz na maka to już chyba za dużo, ale tu niech się fociarze wypowiedzą.

Mak 150/180? I późniejszy zakup montażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150 mm makówki wymiata na US :) Niektórzy twierdzą, że różnica między 127 a 150 nie jest warta dopłaty, ja uważam, że różnica jest kolosalna. Do tej pory najlepszego Jowisza w życiu miałem właśnie z 150 mm Mak. Teraz mam 100 F11 soczewkę i 10" F5 Newtona.... niedawno były super warunki ale widok nie umywał się do tego z przed roku z maka i bino razem z parką 18 BCO.

Jednak ja proponuję kupić GSO 8" , szczerze mówiąc zmieścisz się z tym nawet na małym balkonie szerokości metra, wystarczy abyś miał stolik na którym go postawisz, żeby sięgnąć nad barierkę. Cena dużo mniejsza niż zestaw z Makiem 150 a możliwości spore.

Na pocieszenie powiem, że sam obserwuję ostatnio z balkonu GSO 10", balkon szeroki do barierki na 90 cm, w porywach 100 cm :) (tam gdzie drzwi tarasowe).

20190612_212604.jpg

20190612_212520.jpg

 

Jedyny minus takiego rozwiązania to to, że obserwujesz na stojąco, z makówką na balkonie możesz korzystać z krzesełek.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co kto lubi, ja akurat należę do tej grupy która jak usiądzie i się skupi na obiekcie to widzi 2x więcej detali :)

Przez większe maki nie paczałem. Do maka 150 heq5 powinien jeszcze dać radę, do maka 180 to już raczej eq6.

Pamiętaj że mak to zamknięta konstrukcja. Te większe ponoć długo się chłodzą. 

Skoro idziesz w tę stronę to może SCT 8? Można do niego dokupić reduktor ogniskowej i wtedy teleskop ma parametry mniej więcej jak dobson 8 czyli masz dwa teleskopy w jednym.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im większy teleskop, tym większa logistyka, nawet, gdy jest on na stałe na działce. 

Dobry seeing zdarza się bardzo rzadko, w każdym razie u mnie.

Ciemne niebo to jeszcze większa rzadkość. 

W takich warunkach 8 calowy Newton na Dobsonie, to nie jest zły wybór. SCT8 też nie, a ten jest bardziej komfortowy (krótka, lekka ok 5kg tuba). 

Większy teleskop pokaże więcej, ale patrz wyżej. 

Do Newtona można zastosować system DSC. 

SCT8 fajnie działa z EQ3-2 przerobionym w tryb ALT-AZ. 

To luźne uwagi, które oddają tylko moje subiektywne widzenie rzeczywistości, inni mogą na to patrzeć inaczej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Wasze wskazówki.

~astrobonq czy stc8 to nie jest koszt 8k?

~lolak mam balkon o podobnej powierzchni.

 

Dalej jednak nie wiem co zrobić. Czy dobson sprawdzi się na tej działce, różnice będą bardzo duże w stosunku do sprzętu który mam obecnie? I czy lepszej jakości obraz da w tym miejscu mak127/150? Rozumiem, że planety będą w tych teleskopach ładniejsze, a dobsonem na działce i tak w głębokie niebo nie zajrzę tak? Jeśli tak to mak wypada lepiej. Bo myślę czy na ten moment nie zainwestować w dobsona, to koszta zaledwie 1-2k pln w zależności od rozmiaru, a za jakiś czas pójść w maka 150 z konkretnych stelażem, osprzętem itd. Czy może jeszcze jakieś inne opcje rozważyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kjacek napisał:

Im większy teleskop, tym większa logistyka, nawet, gdy jest on na stałe na działce. 

Dobry seeing zdarza się bardzo rzadko, w każdym razie u mnie.

Ciemne niebo to jeszcze większa rzadkość. 

W takich warunkach 8 calowy Newton na Dobsonie, to nie jest zły wybór. SCT8 też nie, a ten jest bardziej komfortowy (krótka, lekka ok 5kg tuba). 

Większy teleskop pokaże więcej, ale patrz wyżej. 

Do Newtona można zastosować system DSC. 

SCT8 fajnie działa z EQ3-2 przerobionym w tryb ALT-AZ. 

To luźne uwagi, które oddają tylko moje subiektywne widzenie rzeczywistości, inni mogą na to patrzeć inaczej ?

Dzięki.

Jak pisałem, czy stc8 to nie jest koszt rzędu 8k? Czy patrzę na nie ten teleskop.

Niestety nie wiem co to system dsc, ani co oznacza tryb alt-az.

Różnica w cenie miedzy syntą 8 i 10 jest bardzo niewielka jeśli chodzi o astrozabawę. To samo przy 12. Nie warto jej wydać na teleskop działkowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SCT8 z giełdy to ok 3k PLN. 

DSC, no poczytaj w sieci... To a'la GoTo, ręcznie naprowadzane. 

Kup to co uznasz za dobre dla siebie. Dla różnych osób jest to trochę inne. 

Newton na Dobsonie ma najlepszy stosunek ceny do możliwości. I kilka cech, które nie są pożądane przez wszystkich. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej uniwersalny na twoje warunki i najwygodniejszy u użyciu będzie chyba sct8 + reduktor ogniskowej. Patrząc na nowe najtańszy powinien być Celestron w wersji XLT (czarny) - koszt jakieś 5tys pln, reduktor ok 500pln.

Ta tuba ponoć dobrze się sprawuje na montażu az4 który kosztuje jakieś 700pln. Tu niech się wypowie kjacek - chyba miałeś taki zestaw?

Az4 to montaż azymutalny ale US można focić z prowadzeniem ręcznym - potem wyrównujesz klatki przy obróbce.

Hm tylko do fotek to az4, nawet na metalowych nogach, może być za mało stabilne. Tu lepszy byłby paralaktyk, heq5 lub eq6.

Jak ma być taniej to śmiało bierz dobsa 8 albo 10. W razie czego łatwo go odsprzedasz.

Edit: XLT może być też pomarańczowy. Te 7-8tys pln to jest za zestaw tuba + montaż azymutalny z go-to. W sumie też ciekawa opcja.

Edytowane przez astrobonq
  • Like 2

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podejść do problemu zupełnie inaczej - tak kupiłem swojego SW 120 ED...

Wiesz, że masz trzy teleskopy, które będą dobre:

  • SCT 8"
  • MAK 150
  • Synta Dobson 8"-10"

Jak się trafi używka, któregoś z tych modeli to po prostu kup... A jak się nie spodoba sprzedasz bez straty. 
U mnie działa bez problemu - no ze sprzedażą mam tylko problem... Żal mi sprzedawać... ?

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw tuba + montaż i goto, mówimy o tych tak:

Teleskop Celestron NexStar Evolution 8" 203 mm

Teleskop Celestron NexStar 8 SE 203/2030

Cena 7-8k i rozumiem, że to są sprzęty "w całości", na zasadzie, że nie da się rozbić zakupów na poszczególne części typu stelaż, tuba itd.

Sama tuba sct8 to 5k, heq z goto z tego co widzę to jakieś 4k, razem 9.

Apropos maków o których była mowa, to w tej cenie widzę, że jest 180 na heq5.

Nie wiem jak z dostępnością używek tego sprzętu bo śledzę giełdy od niedawna i póki co mi się nie przewinęły. Myślę że dobrym rozwiązaniem będzie zakupić teraz tego dobsona 8-10. Śledzić giełdy i po prostu składać coś z tego powyższego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w przeciwieństwie do SCT8, Mak 150 to już mocniej specjalizowany teleskop, raczej planetarny, chociaż w jego dość wąskim polu można zobaczyć trochę DSów. 

SCT8 da radę na AZ4. Ale brakuje mikroruchów. Zwłaszcza przy większych powiększeniach. 

Najtaniej przerobić EQ3-2 w tryb ALT-AZ. Moim zdaniem tryb EQ jest wyjątkowo niewygodny do wizuala. Ale sporo osób uważa inaczej (czego kompletnie nie rozumiem ?

EDIT SCT8 bywają na giełdzie tu, na astromaniak.pl czy astropolis.pl 

Teraz TUR sprzedaje SCT8, albo już sprzedał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, patyk napisał:

Zestaw tuba + montaż i goto, mówimy o tych tak:

Teleskop Celestron NexStar Evolution 8" 203 mm

Teleskop Celestron NexStar 8 SE 203/2030

Cena 7-8k i rozumiem, że to są sprzęty "w całości", na zasadzie, że nie da się rozbić zakupów na poszczególne części typu stelaż, tuba itd.

W obu zestawach jest ta sama tuba. W Nexstar Evolution jest bogatszy montaż - można sterować zdalnie przez wifi. No zestaw jak to zestaw - kupujesz w całości. Sama tuba, bez montażu ma OTA w nazwie.

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
2 godziny temu, patyk napisał:

Obiecałem że się pochwale ;) Dzisiaj przyjechał

20190623_221207.jpg

Flex 8" ?

Miałem. Sporo już zobaczysz. Po kupnie pamiętam stwierdziłem , że przez ED80 którego wcześniej miałem to nic nie widać ?

U mnie sprawdzał się z okularami.

Swan 33, Nagler 13 T6, UO HD 7

Gratuluję.

 

  • Thanks 1

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, tak flex8. Tak jak chłopaki polecili, polowałem na synte lub maka póki co, i choć chciałem s10 to trafiła się 8 w okolicy, więc wziąłem.

Ustawiłem obok swojego 130 i różnica jest spora jeśli mowa o ds, albo  chociaż samą ilość widocznych gwiazd. Przy planetach, jowiszu i saturnie takiego "łał" nie było. Zobaczyny jak dokupie odpowiednie okulary filtry itd. To dopiero pierwsza nocka, w mieście.

Będę polował na dobrą oferte na coś lepszego, która pokryje się w czasie z zasobnością portfela :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Mam opcję kupić sct8 za w miare dobra kaskę. Niestety nadal nie miałem doczynienia z innymi teleskopami niz te dwie moje sztuki. Warto się przesiadać jeśli chodzi o jakość obrazu? Oba to 8 cali, zauważę różnicę chociażby na jowiszu czy nie jest to warte zabawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, patyk napisał:

Mam opcję kupić sct8 za w miare dobra kaskę. Niestety nadal nie miałem doczynienia z innymi teleskopami niz te dwie moje sztuki. Warto się przesiadać jeśli chodzi o jakość obrazu? Oba to 8 cali, zauważę różnicę chociażby na jowiszu czy nie jest to warte zabawy?

Masz Newtona 8 cali? I chyba Newtona 130?

I chcesz kupić SCT8. 

OK, SCT8 to fajna, lekka i mała w porównaniu z Newtonem tuba około 5kg. To jest F10. Czyli te same okulary, które masz, dadzą większe powiększenie ale mniejszą źrenicę wyjściową w porównaniu z newtonem F6. 

Do SCT możesz kupić reduktor ogniskowej f6.3. 

Czy będzie duża różnica na Jowiszu... Będzie różnica ale moim zdaniem niezbyt wielka. 

Ale SCT8 a Newton 8" to inna bajka. Jak kupiłem SCT8 to nie spojrzałem więcej na podobnego Newtona. Tego używa się po prostu znacznie wygodniej. 

Uwagi - zapytaj czy nie ma kiwki LG. Jeśli ma, to trudno. Używa się to wtedy z wyciągiem do SCT. I zapytaj o rok produkcji. I o stan kolimacji. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co Jacek napisał to prawda. Ale ja dorzucę swoje trzy grosze... 

Jowisz jest nisko i zmiana teleskopu tu nie pomoże. 

9 godzin temu, kjacek napisał:

Tego używa się po prostu znacznie wygodniej. 

Jak się kupi dobry montaż. I trzeba doliczyć czas na chłodzenie tuby. Ale tak SCT 8" to bardzo fajna zabawka. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, pmochocki napisał:

Jowisz jest nisko i zmiana teleskopu tu nie pomoże. 

Jak się kupi dobry montaż. I trzeba doliczyć czas na chłodzenie tuby. Ale tak SCT 8" to bardzo fajna zabawka. 

A lustra Newtona nie chłodzisz ? ?

Owszem, pewnie krócej niż SCT8, ten potrzebuje z godzinki na takie wyrównanie temperatury z otoczeniem, że turbulencje wewnątrz tuby są akceptowalne dla większych powiększeń.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kjacek napisał:

A lustra Newtona nie chłodzisz ? ?

W bagażniku w drodze na obserwacje: ?

Czyli pełna zgoda: Dobrze wychłodzony SCT 8" na dobrym montażu to czysta frajda obserwacji. I to mówię na serio. Ja tam lubiłem popatrzeć przez Twoją betoniarkę. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem w takim razie, że różnicy w obrazie znaczącej nie będzie. Za cenę Sct8 z sensownym montażem kupimy kilka sztuk synty, przepaść cenowa bierze się tylko z powodu mobilności i wygody użytkowania sct?

Jeśli tak, to wbrew swojej naturze narwańca, wstrzymam sie tym razem. Może uda się w przyszłości porównać sprzęty na własne oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wady Newtona (rozmiar, waga, konieczność kolimacji i mycia luster) nie są dla Ciebie problemem to zmiana na SCT chyba nie ma sensu. Chyba, że chcesz kupić w okazyjnej cenie zobaczyć co Tobie lepiej leży i potem sprzedać jeden albo drugi.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)