Skocz do zawartości

Zakup drugiego teleskopu.


patyk

Rekomendowane odpowiedzi

Ta mobilność Newtona i SCT8 :) o ludzie, chciałbym zobaczyć samochód w którym ten Flex się nie zmieści bez problemu albo kogoś rozstawiającego SCT szybciej niż Syntę :D i to jeszcze na montażu, który chociaż zbliży się do stabilności Dobsona.

Wygoda? Nie nazwałbym "niewygodnym" siedzenie na krzesełku przy Dobsonie, na takim samy krzesełku siadasz przy SCT,

Nie oszukujmy się, SCT8 nic mu nie da, to jest dobra fura na balkon (czy tam do astrofoto planet) i sam bym taką chciał mieć do balkonowych obserwacji.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, lolak89 napisał:

Ta mobilność Newtona i SCT8 :) o ludzie, chciałbym zobaczyć samochód w którym ten Flex się nie zmieści bez problemu albo kogoś rozstawiającego SCT szybciej niż Syntę :D i to jeszcze na montażu, który chociaż zbliży się do stabilności Dobsona.

Wygoda? Nie nazwałbym "niewygodnym" siedzenie na krzesełku przy Dobsonie, na takim samy krzesełku siadasz przy SCT,

Nie oszukujmy się, SCT8 nic mu nie da, to jest dobra fura na balkon (czy tam do astrofoto planet) i sam bym taką chciał mieć do balkonowych obserwacji.

He, he... Ja rozkładam się w kilka minut, powiedzmy 5 minut. Statyw, montaż AZ-EQ5, na to tuba SCT9.25 (ewentualnie +refraktor na drugie siodło - wtedy jest więcej zabawy).

Dalej kątówka, okular.

Jeden kabel do aku i start montażu.

W kilka minut mam setup gotowy do pracy.

Ale ja nie rozkładam krzesełka ?, oglądam na stojąco. 

No dobra, w dwie minuty lub szybciej rozkłada się dobsona.

 

Karol napisał 'Mi się źle patrzy od tyłu'. Prawda, mi też, dlatego patrzę z góry, pochylając się nad okularem w kątówce.

Jak dla mnie, jedyne wady SCT do wizuala to cena i potrzeba chłodzenia (potrzeba wyrównania temp z otoczeniem) przed obserwacją. 

Nie namawiam, jedynie opisuje tu cechy setupu. Gdybym był młodszy to pewnie tachałbym 16 calowego Newtona pod bardzo ciemne niebo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodziło o obserwacje od tyłu. Nie ma znaczenia czy to SCT, refraktor czy okular od tyłu, od góry/od boku (gdy jest w kątówce). 

Ogólnie SCT jest fajne ale swoje kosztuje. Po za tym, od 9-10" cali jest już mało mobilny. Tuba SCT 14" jest rozmiaru złożonej tuby SW Flex 14" (rozsunięcie to 20-30s). Od 12" najlepiej chyba mieć składaną kratownicę (jest "zachód" z rozkładaniem i składaniem ale coś za coś).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)