Skocz do zawartości

Formacja trzech obiektów na orbicie...


mandarin

Rekomendowane odpowiedzi

Tajemnice nad naszymi głowami za miliony, i poza ludzkim wzrokiem...

Przypadkowo udało mi się nagrać, dwa ciekawe przeloty trójkątnych formacji w ciągu jednej nocy.

Szczegółowe informacje:

Nagranie od początku do 3 minuty, 38 sekundy:
11.05.2019. godz 22:00 Trójkątna formacja lecąca po południowym nieboskłonie, z kierunku Północny-Zachód, w kierunku Południowy-Wschód. Formację prowadzą dwa obiekty; trzeci obiekt zwieńczający "trójkąt" leci za nimi. Wielkość gwiazdowa obiektów, ok. 7-8 mag, czyli poza ludzkim wzrokiem.

Nagranie od 3 minuty 44 sekundy:
Pięć godzin później, o godzinie 3.00 12.05.2019 - ponowny przelot trójkątnej formacji, z tą różnicą że odwrócona była o 180 stopni - czyli prowadził na początku obiekt tworzący wierzchołek trójkąta, a dwa pozostałe obiekty leciały za nim. Przelot również po południowym nieboskłonie, ale troche bardziej w kierunku zachodnim. Jasność podobnie 7-8 mag.
Czy formacja lecąca o 22.00 jest tą samą która leciała 5 godzin później, w odwrotnym ułożeniu? Czemu dokładnie służą te przeloty? I dlaczego się o nich jawnie nie mówi? ?

Nagranie wykonane aparatem Sony A7S + obiektyw Revuenon 2,8 / 135mm
Pogranicze słowacko-węgierskie

Co o tym myślicie??

https://www.youtube.com/watch?v=mkBiivqRwyg&feature=youtu.be

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Ci chyba pisałem, żebyś sam sobie identyfikował satelity skoro masz taki zapał, ale chyba nie dociera do Ciebie.

https://www.heavens-above.com/

https://www.calsky.com/cs.cgi/Satellites?

https://astropolis.pl/topic/6884-orbitron-program-śledzący-satelity/

Spisuj dokładnie to co spisujesz, czyli:
- miejsce obserwacji
- trasę przelotu na niebie (kierunek, koło których gwiazd przeleciały itd.)
- dokładny czas przelotu, godzinę (warto mieć też dobrze zsynchronizowany zegar

Dzięki takim zapiskom będziesz mógł identyfikować satelity na stronach w internecie lub w programie Orbitron. Nie używałbym do tego programów typu Stellarium, czy Sky Safari, bo one mogą mieć, albo małe bazy danych, albo nieaktualne orbity. Insynuacje, o "tajności" i "dlaczego nikt o tym nie mówi" proponuję leczyć w psychiatryku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no nie mówię, że nie ma "tajnych" satelitów, ale nie zgadzam się na tworzenie idiotycznych sensacji z tego oraz tworzenie obrazu o rzekomej "masie szpiegowskich tajnych satelitów na niebie". Obecnie nie ma czegoś takiego jak wystrzelenie rakiety niepostrzeżenie przez ludzi. Z resztą nigdy właściwie nie było. Każdy start, nawet jeśli ładunek jest sam w sobie tajny, jest śledzony, jeśli nie przez NASA, to przez inne agencje, a jeśli nie przez agencje to przez amatorów. A jeśli ładunek jest tajny, to tym bardziej większe jest zainteresowanie amatorów śledzeniem jego orbity. Poza tym mamy kilkanaście tysięcy satelitów na orbicie, tajnych z tego jest może mniej niż 1% (strzał). Stąd zakładanie z góry, że każdy przelatujący satelita na niebie (w ogóle bez sprawdzenia baz danych przez kolegę powyżej) jest co najmniej irracjonalne. Ja jednak założyłem że kolega jest "z tych od UFO i spisków", którzy masakrycznie naginają fakty do swoich urojeń, bo to nie pierwszy raz już.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu nic o UFO i teoriach spiskowych nie pisałem :) Formacje satelit latających razem są tajne lub pół-tajne. Nawet te NOSS służą sprawom których się nie ujawnia. 

A jeśli ktoś uważa że na tych podanych wyżej stronach, znajdują się informacje o przelotach takich formacji, składających się z dwóch lub trzech obiektów, to bardzo prosze, niech poniżej znawcy zamieszczą link, kiedy takie latają. Bo narzekać i filozofować to każdy potrafi, ale by dać przykład informacji o takich przelotach to jakoś zapału już nie ma ;) A jeśli takich informacji  się nie odnajdzie, lub będzie się wykręcać z ich pokazaniem - to pełnym prawem do tego czasu można twierdzić że to tajne obiekty. Co więcej, więcej ich lata po niebie w takich formacjach, więc wypadało by podać strony, kiedy dokładnie przelatują np. nad Polską i jej okolicami. 

 

I żeby nie było że nie jestem słowny, w trójke latają YAOGAN, no NOSSy już nie:

https://en.wikipedia.org/wiki/Yaogan

Oczywiście to mogły być jeszcze jakieś inne.

I to temat jak najbardziej związany z astronomią i obserwacjami Nieba, w podtemacie dotyczącym sztucznych obiektów, więc nie rozumiem dlaczego ciągle pojawiają się tu głosy o kosmitach ;) 

Ponadto proszę wielkich znawców o zidentyfikowanie obiektu który w kosmosie potrafi stać w miejscu, i błyskać światłem niemal w zenicie - w gwiazdozbiorze Wegi:

Ruch obiektu jest tylko pozorny, w jego tle przesuwały się gwiazdy z powodu obrotu ziemi.

Czy takie obiekty też są na stronach o przelotach satelitów??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zlocie w Bieszczadach w zeszłym roku widzieliśmy coś bardzo podobnego na niebie. Również w zenicie w gwiazdozbiorze Łabędzia. Punkt prawie nie zmieniał położenia i też mrugał. Obserwacje lornetką niewiele wniosły. Obiekt błyskał na jakieś 4-5 mag chyba z podobną częstotliwością. Jedyne wytłumaczenie jakie mi wtedy przychodziło na myśl to rotujący (nieczynny, niekontrolowany) satelita na wysokiej orbicie (powolna prędkość obiegu) lub na orbicie silnie eliptycznej będą właśnie blisko apogeum. Jeśli miałby to być obiekt w atmosferze to jedyna możliwość to balon meteorologiczny z diodą ostrzegawczą (taką na wzór samolotów). I ku temu drugiemu wyjaśnieniu bardziej się skłaniam teraz, choć trudno oczekiwać, żeby balon przemieszczał się aż tak wolno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to coś innego, nie wiem jak z twoim obiektem, ale ten który nagrałem stał w miejscu. Błyskał tak przez 5 minut, zauważ że w sumie sekwencja błysków się powtarza, nie są przypadkowe jak np. odblaski lecącego śmiecia kosmicznego. Jeśli byłby to balon to nie migałby tylko przez pare minut, ale cały czas - a przed owym nagraniem, jak i po nim - gdy obiekt przestał być widoczny, migania tam nie było. Do tego to miganie z czasem słabnie tak, jakby obiekt oddalał się od Ziemi. Dużo rzeczy lata w kosmosie i jest trudnych do identyfikacji, nie mówie od razu że to kosmici, ale nietypowych rzeczy wyglądających inaczej niż satelity tam całkiem sporo:

http://najtwju.blogspot.com/2017/03/bez-teleskopu-obserwacje-kosmiczne-w.html

http://najtwju.blogspot.com/2017/08/bez-teleskopu-obserwacje-kosmiczne-w.html

http://najtwju.blogspot.com/2018/09/bez-teleskopu-obserwacje-kosmiczne-w.html

 

W lipcu planuje kupić Dobsona 10" i zapolować na obiekty na orbicie tak samo jak ten facet poluje na ISS - i każdego zachęcam do podobnych łowów, bo efekty mogą okazać się zaskakujące....

https://spacestationguys.com/gallery/

Technika pozwala już przyjrzeć się temu całkiem nieźlie, co znajduje się na orbicie:

https://spacestationguys.com/guest-photos/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również widziałem błyskający obiekt w tamtym roku, trwało to może niecałe 10 minut i zaczynał od jasności 0-1 magnitudo pulsacyjnie i równomiernie zmniejszając i zwiększając jasność. Gołym okiem i lornetką sprawiał wrażenie stojącego. Udało nam się go nawet namierzyć teleskopem i dopiero przy większym powiększeniu okazało się, że bardzo powoli rusza się na tle gwiazd. 

Do dzisiaj nie wiem co to było, może jakiś kosmiczny śmieć?

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest ciekawa, to na pewno. Powtarzające się serie mogłyby świadczyć właśnie o rotującym (nie osiowo) satelicie oddalającym się od Ziemi. Cały czas jednak mam wrażenie, że to musi być coś w ziemskiej atmosferze, ale pomysłów nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli porównam przeloty satelitów i ISS które są na wysokościach do 500 km, z błyskami satelitów stacjonarnych które zarejestrowałem na południowym niebie, to te błyskanie w Wedze bardziej wygląda na odległe o tysiące km niż bliskie, np do 1000 km. Na wysokości Wegi też się nie może znajdować żaden stacjonarny satelita, bo jeśli dobrze pamiętam, te są tylko ustawione na płaszczyźnie równika Ziemi - a więc dużo dużo niżej na południowym nieboskłonie - a ten w Wedze migał nieco na zachód od zenitu nieba, czyli bardzo wysoko.

Poniżej błyski najwyraźniej jednego ze stacjonarnych satelitów, w gwiazdozbiorze Oriona:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2019 o 08:37, Alice napisał:

Sprawa jest ciekawa, to na pewno. Powtarzające się serie mogłyby świadczyć właśnie o rotującym (nie osiowo) satelicie oddalającym się od Ziemi.

Tak zgaduję, że mógłby to być rotujący satelita lub śmieć w apogeum bardzo wydłużonej orbity. Z naszego punktu widzenia mógłby stać w miejscu, odpowiednio oświetlony obracając się błyskałby odbitym światłem.

 

Może warto zadać pytanie na forum zajmującym się typowo lotami kosmicznymi i satelitami a nie na forum astro.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, piotrkusiu napisał:

Tak zgaduję, że mógłby to być rotujący satelita lub śmieć w apogeum bardzo wydłużonej orbity. Z naszego punktu widzenia mógłby stać w miejscu, odpowiednio oświetlony obracając się błyskałby odbitym światłem.

piotrkusiu - no przeca tak właśnie napisałem wyżej ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)