Skocz do zawartości

Dobson "10 - jakie są najlepsze okulary?


mandarin

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś wie może jakie są najlepsze okulary do obserwacji księżyca i planet Dobson-em "10, tak by obraz był wyraźny na powiększeniach  300x - 500x, i w miare o szerokim polu widzenia?

I czy jest możliwe powiększenie obrazu przez teleskop, poprzez połączenie go przez T2 z aparatem i kilkoma konwenterami połączonymi razem ze sobą? Będe wdzięczny za wskazówki

telekon.JPG.2b2ac2fde7dc0ac887c3e0ff4e1656ee.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy,ale już prawie rok od Twojej rejestracji na forum,może już najwyższy czas  abyś poczytał o powiększeniu  rozdzielczym,użytecznym i źrenicy wyjściowej .

To Ci naprawdę sporo wyjaśni .

  • Like 2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem informacje zawarte tu:

https://teleskopy.pl/porady/#teleskopy

 

Moje pytanie dotyczy praktycznych doświadczeń, bo są różne okulary podobne sobie, i chciałbym po prostu "z praktyki" innych usłyszeć, które budziły największe zadowolenie u osób, u których okulary różnych firm przewinęły się przez ręce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mandarin napisał:

Przeczytałem informacje zawarte tu:

https://teleskopy.pl/porady/#teleskopy

 

Moje pytanie dotyczy praktycznych doświadczeń, bo są różne okulary podobne sobie, i chciałbym po prostu "z praktyki" innych usłyszeć, które budziły największe zadowolenie u osób, u których okulary różnych firm przewinęły się przez ręce. 

LVW i Nagler,  a do planet Ortho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O powiększeniach 300x czy 500x zapomnij. Dla lustra 10" z doświadczenia max to 1xD czyli 250x. Natomiast seeing wszystko zweryfikuje i przy dobrych warunkach 200x to będzie optimum a częściej nawet mniej, 180x. Czyli musisz wybierać coś w okolicach 5-7mm.

Z tanich okularów polecam serię TS HR. Orto fajne ale małe pole, przy dobsonie będziesz gonił.

Natomiast ja polecam nasadke bino :) Tak jak kiedyś księżyc jakoś omijałem bo szybko się nudził, tak po zakupie nasadki bino godzinka przy księżycu leci bardzo szybko :)

Ostatnio również pierwszy raz widziałem Jowisza w bino ale planeta nisko i seeing słaby więc bez rewelacji. Wyglądał jak płonąca kula przedzierająca się przez atmosfere :)

 

 

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wam za kolejne wskazówki, o tej nasadce bino jeszcze nie słyszałem, ale obadam temat. Chciałbym połączyć aparat Sony A7S z Dobsonem 10" i sprawdzić jak będzie to wyglądać na żywo. Dobsony 10 mają dobrą jasność, więc może tak?: 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, człowieku, człowieku ! Tracisz czas, drepczesz w miejscu, zamiast ZACZAC SIE UCZYC !!!!   Bez tego nic nie osiągniesz - nie tylko w astrofotografii, ale w życiu przedewszystkim !

A jeśli masz wstręt do nauki, do pracowania nad sobą  - daj sobie spokój  z astro - foto, nie zawracaj d... !

Focenie dobsonem to jak wyprawa z motyką  na Księżyc . Co najwyżej wyfocisz fragmencik Księżyca czy Słońca - jeśli wogóle złapiesz ognisko na matrycę !

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle planuje robić zdjęcia, co właśnie nagrania wideo - dlaczego miało by się to nie udać, gdy inni tym Dobsonem takie nagrania robią? Przecież jeśli można zrobić zdjęcia aparatem podpiętym do teleskopu, to nagrania wideo chyba też, prawda? 

Planuje nagrywać teleskopem tajne obiekty na orbicie okołoziemskiej, i do tego sie głównie przymierzam ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....  więc można to ująć też tak :  dzwonią w kościele, ale nie wiem w którym ...  Ty sobie naiwnie myślisz, że jak masz aparat foto i dobsona 10 " - to gołąbki same będą leciały

do gąbki ....  he, he !

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz tani planetarny okular to polecam Baader Classic Ortho 6mm. Ostatnio koledzy polecali Vixen SLV, ale jeszcze nie miałem okazji testować. TS HR Planetary też jest fajnym budżetowym okularem, choć ja osobiście wolę BCO. Więc z TS HR została mi tylko 4mm, bo BCO ma najkrótszą właśnie 6mm.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za kolejne wskazówki, będe je miał na uwadze przy dobieraniu konkretnego sprzętu. Jeśli okular będzie dobry do wyłapania szczegółów na Księżycu i planetach, to i do innych obserwacji też z pewnością się nada :) A czy jest możliwe powiększenie obrazu przez teleskop, poprzez użycie aparatu z kilkoma konwenterami połączonymi razem ze sobą? Bo jeśli np. Dobson 10/1250mm miałby mieć "naturalne" powiększenie bez okularów na ok.25x, to czy użycie trzech konwenterów fotograficznych o powiększeniu 2x, mogło by pomóc w zbliżeniach jak np. na poniższym filmie? Stare konwentery do Sony A7 kosztują kilkadziesiąt złotych, dlatego sie zastanawiam czy tym sposobem da sie ominąć barlowa i kamerki astronomiczne - gdy z teleskopu zrobiło by się taki teleobiektyw...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)