Skocz do zawartości

Synta 10


Kicz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem tu nowy ale bez przewijania mam bardzo ważne pytanie i prośbę o doradzenie. Nie wiem czy dobrze dobrałem temat ale wierzę że nawet jeżeli błędnie to i tak mi pomożecie:) 

Chodzi o to że jestem szczęśliwym posiadaczem Synty 10. Przeczytałem wiele forów i tematów, ale czym więcej czytam tym bardziej wszystko zaczyna mi się mieszać, dlatego chciałbym bezpośrednio poprosić o pomoc i sobie już wszystko rozjaśnić. Chciałbym dokupić lepszy sprzęt niż jest w zestawie, chodzi głównie o okulary. Tylko że głównie tutaj chcę się skupić na planetach. Chciałbym kupić jakiś fajny okular tak do 1000 zł, czytałem dużo o ES 6,7mm ale były też różne wątpliwości, może macie jakiś lepszy zanadrzu? Jakiś sprawdzony? Do tego może jakieś filtry planetarne (cena dowolna) do tego myślałem nad barlowem x2 - to dobry pomysł? Jakieś propozycje?? 
Proszę o pomoc:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biesnik, Biesnik....  jest to ten w powiecie gorlickim , gmina Luzna ???  Jesli tak, to moge Cie odwiedzic z moimi okularami, cos poradzic ....

Wprawdzie - jak moze zauwazyles -  mieszkam w Ostrawie, ale teraz jestem na dluzszym pobycie, tez w gorlickim  :)  

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu zostawił bym filtry i inne barlowy, a cały potencjał finansowy wykorzystał na kupno jak najlepszego okularu. Resztę zawsze można dokupić, a okular czasem ciężko sprzedać (a po co, skoro już można mieć docelowy?). Poszukaj okularów takich jak Vixen LVW, może jakiś TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kicz napisał:

Chciałbym dokupić lepszy sprzęt niż jest w zestawie, chodzi głównie o okulary. Tylko że głównie tutaj chcę się skupić na planetach. Chciałbym kupić jakiś fajny okular tak do 1000 zł, czytałem dużo o ES 6,7mm ale były też różne wątpliwości, może macie jakiś lepszy zanadrzu? Jakiś sprawdzony?

ESa 6,7mm mam i on się lepiej spisuje na jasnych DSach (gromady kuliste, mgławice planetarne). Do US będzie lepszy niż kitowce, ale jeszcze lepiej sprawdzi się tu Vixen SLV np 5mm - ja mam 4mm i jestem bardzo zadowolony. Z tym że SLV ma małe pole własne przez co DSy wyglądają w nim już nieco gorzej.

Z takim budżetem warto się zastanowić nad Baader Morpheus 6,5mm. Jest lepszy od ESa, ma spore pole własne i sprawdzi się zarówno na US jak i na jasnych, małych DSach.

No i do US to przede wszystkim musisz porządnie skolimować teleskop :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie tloczcie mu do glowy dziesiatki pomyslow !  Im ich wiecej, tym gorzej, tym wiekszy chaos ! Znam to , przeszedlem te rozne etapy, On to nie musi !

Moze sie z nim spotkam, takie bezposrednie pogadanie jest o wiele lepsze niz bombardowanie ! Ja rozumiem, ze wielu chce " sprzedac" swoj poglad na odleglosc, 

ale to ma zawsze swoje pulapki ! 

Z. 

 

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morfeusze to bardzo dobre okulary w tym budżecie. 

Również ładnie rozbiją gromady kuliste.  Są komfortowe. Bardzo dobry kontrast , transmisja i punktowość.

 

Jeśli kolega może się spotkać z bardziej doświadczonym obserwatorem to jeszcze lepiej ? 

Nie ma nic lepszego jak spojrzeć, pogadać i się ukierunkować w swoim wyborze.  

 

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, zbignieww napisał:

Panowie, nie tloczcie mu do glowy dziesiatki pomyslow ! 

Zaproponowałem trzy okulary i każdy opisałem dosłownie w dwóch zdaniach - nie jest to jakaś przytłaczająca ilość informacji :)

A to, że takie spotkanie i przetestowanie na żywo da najwięcej, to pełna zgoda :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Kicz napisał:

Tylko? że głównie tutaj chcę się skupić na planetach. Chciałbym kupić jakiś fajny okular tak do 1000 zł, czytałem dużo o ES 6,7mm ale były też różne wątpliwości, może? macie jakiś lepszy zanadrzu? Jakiś sprawdzony?

Baader Classic Ortho 6mm. Małą odległość źrenicy wyjściowej i wąskie pole zrekompensuje kontrast i ostrość. 

Uwagi poboczne:

  • Spoktkanie z kimś doświadczonym i przetestowanie różnych okularów to super pomysł. 
  • Planety są nisko, co bardzo negatywnie wpływa na obserwacje 
  • Tak jak zostało już powiedziane. Kolimacja teleskopu jest równie ważna jak okulary. 
  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zbignieww napisał:

Biesnik, Biesnik....  jest to ten w powiecie gorlickim , gmina Luzna ???  Jesli tak, to moge Cie odwiedzic z moimi okularami, cos poradzic ....

Wprawdzie - jak moze zauwazyles -  mieszkam w Ostrawie, ale teraz jestem na dluzszym pobycie, tez w gorlickim  :)  

A do kiedy jesteś? Bo narazie jestem w pracy poza miejscowością, wrócę dopiero coś w lipcu, wtedy moglibyśmy się spotkać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Foton napisał:

Cześć. Do planet poluj na Vixen LV, SLV, NLV lub LVW ale te są już droższe. Polecam też dobre Ortho w granicach 6 mm. Będzie w granicach powiększenia rozdzielczego teleskopu i na początek do planet jak znalazł.

A jakieś konkretne? Bo naprawdę jestem bardzo zielony w tym i nie wiem na co dokładnie patrzeć, jak wyszukać tego dobrego do planet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kicz , jak bedziesz juz w lipcu w domu - daj znac , umowimy sie na spotkanie. Odpowiedz jeszcze :  jest to ten Biesnik w gminie Luzna ?  

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vixen???? LVW mają bardzo dobre opinie, ale cześć użytkowników skarży się, że przeszkadza im ich wrażliwość on nieosiowe patrzenie. 

Baader?? ?Mor?p?heus daje też szerokie pole zachowując duży odstęp źrenicy wyjsciowej. 

Ale oba okulary są kilkukrotnie droższe od typowo planetrnego Ortho. Więc ja bym sugerował chociaż raz w życiu spróbować Ortho, zanim się je skreśli na samym początku. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ortho pomimo małego pola, małego ER , małej soczewki okularowej i " małego wyglądu " da ci najwyższą jakość jakość obrazu porównywalną a nawet lepszą od wielokrotnie droższych okularów. Moje Vixen Ortho 9mm przy obecnym położeniu planet w obserwacjach Saturna i Jowisza ( ED SW 100 Schott ) daje najczystsze obrazy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet 1000zł.

Proszę.

Morfeusz 9mm/76* - 138x 

Do planet przy słabszym seeingu.

Do gromad kulistych i mgławic planetarnych, czy mniejszych galaktyk.

Baader Ortho 6mm/52* - 208x

Dostajesz dwa b.dobre i uzupełniające się okulary.

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz.Cieżko jest Ci doradzić jeśli nigdy nie patrzyłeś przez podobny sprzęt.

My doradzając bazujemy na swoim i innych doświadczonych kolegów.

Sam ponad dekadę temu tak wybierałem.

Lvw to fajne okulary z tamtej epoki, ale czasy się zmieniły. Miałem i lubiłem, ale Morfeusz ma lepszą transmisję i punktowość. ES vs Morfeusz dostajesz dodatkowo komfort.

Teraz są w polskich sklepach w b.dobrych cenach. 

Powyższy set by się uzupełniał.

Miałem w ostatnim roku Meade uwa 14 i Lvw 13 , również dawniej Naglera 13t6 . Teraz mam Morfeusza 17.5 i bardzo mi się podoba jaki obraz generuje w f6.

 

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć docelowy, wygodny okular planetarny i masz tysiaka do wydania, to zapoluj na TeleVue DeLite. Używki czasem pojawiają się w cenie ok. 900 PLN. Inna sprawa, że teraz jest kiepski czas na planety (niskie położenie nad horyzontem). Co byś nie kupił, seeing może zniweczyć jakąkolwiek przyjemność z obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do planet w teraźniejszym położeniu, to nic się nie dzieje. Okularu nie zgubię, teleskopu nie sprzedam, wszystko wyczeka do lepszych warunków ?? 

Tylko ważne żeby kupić taki co by mnie bardzo nie zawiódł jak już położenie planet się "polepszy" ??

 

A co do TeleVue? DeL???ite to 7mm czy 5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem TV Delite 7mm .  Bardzo dobrze skorygowany okular w całym polu, szczególnie w f5.  Komfortowy. Kontrastowy i ostry. Pole 62* jest OK. 

Pow. 179x  - częściej wykorzystasz.

Na teraz jako jeden docelowy okular do Newtona 10`` to ogniskowa 7mm. Jeśli ma być to TV Delite. 

Jak planety nisko to i tak pozostanie Ci czesanie Łysego ?

Jest w sieci sporo porównań : TV Delite 7mm vs Morpheus 6.5mm vs Pentax XW 7.  Z tych trzech to TV Delite 7 teoretycznie powinien być najostrzejszy. Ale to też zależy w jakim sprzęcie będzie używany. Ty musisz zadbać o bardzo dobrą kolimację i się wstrzelić w seeing. 

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziałać zadziała ? 

Widzisz,  zaczyna Ci się robić  mętlik... mówisz o okularze planetarnym, a piszesz że pole może być za małe. 

Masz przedstawione świetne okulary w tym budżecie. 

Zdecyduj czy chcesz teoretycznie ostrzejszy obraz z Delite 7mm przy mniejszym polu, czy większe pole przy teoretycznie mniej stricte planetarnym okularze ( Morfeusz 6.5mm lub 9mm )

Poczytaj w sieci i zdecyduj co dla Ciebie najważniejsze.  Nikt za ciebie nie wybierze. 

  • Like 1

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planet jest mało, są widoczne sezonowo, na dodatek obecnie są nisko nad horyzontem. A DSów jest całe niebo i są widoczne cały rok. To zrozumiałe, że na początku ciągnie cię do planet ale prawdziwa zabawa tkwi właśnie w DSach. Przemyśl to sobie, może warto kupić okular który sprawdzi się zarówno do US jak i DS. Bo różnica w jakości obrazu między np Morfeuszem a TV De Lite jest dość subtelna, początkujący może jej nawet nie zauważać. Takie detale wyłapuje się z czasem, na podstawie zdobytego doświadczenia. Za to pole widzenia zobaczysz od razu i przy wielu DSach będziesz go potrzebował.

  • Like 2

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, krzysiek.p napisał:

Zadziałać zadziała ? 

Widzisz,  zaczyna Ci się robić  mętlik... mówisz o okularze planetarnym, a piszesz że pole może być za małe. 

Masz przedstawione świetne okulary w tym budżecie. 

Zdecyduj czy chcesz teoretycznie ostrzejszy obraz z Delite 7mm przy mniejszym polu, czy większe pole przy teoretycznie mniej stricte planetarnym okularze ( Morfeusz 6.5mm lub 9mm )

Poczytaj w sieci i zdecyduj co dla Ciebie najważniejsze.  Nikt za ciebie nie wybierze. 

Przepraszam że tak mieszam. Chcę się skupić na ostrzejszym obraziea

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi poradami i eksperymentami roznie bywa . Mialem naglera 13 mm t6, znudzil sie mi i za wielkie pole, zbyteczne !!!  ER tez nie nadzwyczajne. 

Wiec wymyslilem sobie hit : pentax xw 14 mm !   No i kompletna klapa !  Nieprzyjemne black outy, wrazliwosc na osiowosc !  Oczywiscie pozbylem

sie go, chociaz rysunek, odwzorowanie bieli czy kontrast - niedoscignione ! 

Poprosilem szefa Supry Praha , by poslal mi na test Morpheusa 12, 5 mm.  Tez porazka !  Zazolcony obraz w pasie cca  20 st.  po obwodzie diafragmy, tez lekkie

od czasu do czasu black outy  - wiec nie dla mnie, niestety !  Oddalem a szef Supry przyznal mi racje, ze nie wszystko zloto co sie swieci . 

( probowalem te okulary w refraktorze f7, wiec taki sredniak... ) 

I co ?????   W rezultacie zostalem (dla tej ogniskowej okularu i powiekszeniu ) na  meade 25 mm hd 60  + barlow 2x . Bardzo dobry barlow  GSO o nominalnej 

krotnosci 2,5x, ale w rzeczywistosci 2x - -na co zwrocil uwage Krzysztof P.  z Krakowa. 

Ten barlow GSO tak mi sie spodobal, ze pozbylem sie hitu dawnych lat w USA i nie tylko  - Celestrona Ultima 2x . 

Na powyzszych przykladach sygnalizuje tylko, jakie sa i moga byc meandry poszukiwania optymalnych okularow. Bo np. ten barlow gso 2,5x, 1,25 cala - 

jest smiesznie tani, ale naprawde dobry !   Podobnie moze byc z okularami, chociaz nie zaprzeczam, ze drogie pentaxy, czy tele-vue, czy vixeny  - to rzeczywiscie czolowka ! 

:)   

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)