Skocz do zawartości

Synta 10


Kicz

Rekomendowane odpowiedzi

Kup na giełdzie i jak nie podpasuje to sprzedaż z małą stratą albo bez straty :)

W tym hobby niestety trzeba testować bo jednemu podpasuje to, drugiemu tamto a trzeci woli jeszcze co innego :)

Ja zamiast takiego Delite czy cokolwiek innego do 1000zł kupiłbym nasadkę bino + np dwa GSO SV 20mm. Z barlowem masz dwa powiększenia z krotnością 2,5x i 3,3x czyli i na lepszy i na gorszy seeing masz alternatywę.

Dla  świętego spokoju możesz jeszcze w budżecie zmieścić się np z BCO 6mm za trochę ponad 100zł i trzymać go w małej kieszonce na jakieś ultra warunki i wyłuskiwanie detali ale zapewniam Cie że przy bino będzie tam leżał i leżał :)

Tylko tak jak pisałem, to jest moja wersja a ktoś inny zrobi zupełnie inaczej bo uzna że bino to nie dla niego :)

 

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bino to swietna sprawa !  Wezme swoje na spotkanie z Kicz-em. Ale gdyby uklad z binem nie chwycil ostrosci , mam do dyspozycji tylko korektor 2,6x.

Wynikowa ogniskowa  wyskoczy na 1200 x 2,6  i  to juz za duzo na rozne obiekty, w sumie rzadko przydatne !  

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, zbignieww napisał:

 to??? juz za duzo na rozne obiekty, w sumie rzadko przydatne? !  

Hmmm... to w sumie tak samo jak drogi okular planetarny, gdy planety są beznadziejnie nisko...

(Trochę złośliwe i bardzo prawdziwe...) 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zbignieww napisał:

Tak, bino to swietna sprawa !  Wezme swoje na spotkanie z Kicz-em. Ale gdyby uklad z binem nie chwycil ostrosci , mam do dyspozycji tylko korektor 2,6x.

Wynikowa ogniskowa  wyskoczy na 1200 x 2,6  i  to juz za duzo na rozne obiekty, w sumie rzadko przydatne !  

Wszystko zależy z jakimi okularami. Z parką 25mm da powiększenie około 125x, kuliste i planety przy słabym seeingu myślę że spokojnie się łapią ;)

Sam walcze z krotnością z bino. Narazie zszedłem do 2,2x i myślę źe bez podniesienia lustra się nie obejdzie, choć szukam dobsona w wersji flex który byłby tutaj zbawieniem :)

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pmochocki napisał:

Hmmm... to w sumie tak samo jak drogi okular planetarny, gdy planety są beznadziejnie nisko...

(Trochę złośliwe i bardzo prawdziwe...) 

Taaaak !  Tylko ja ten korektor stosuje do moich refraktorkow  !  :)  Parka 25 mm oczywiscie dysponuje  !  

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, pmochocki napisał:

Przeczytałem raz jeszcze cały wątek i podsumowałbym go zupełnie inaczej. 

Znaczy.. Wiem o co chodzi, ale wychaczyłem główne okulary, które mogły by mi dobrze posłużyć. Teraz pozostało tylko wybrać ten jeden

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Kicz napisał:

Znaczy..

Zacznę od tego, że podważam założenia a priori - nie, to nie jest dobry czas na planety. Więc jaki okular nie kupisz i tak marne szanse aby widok powalił Ciebie na kolana.
Tak, oczywiście można kompletować sprzęt na przyszłość i kupować okulary docelowe. Jednak ja podejmowałbym się tego dopiero wtedy, jak bym miał okazję popatrzeć przez różne okulary, aby poczuć różnicę.

 

12 godzin temu, Kicz napisał:

wychaczyłem główne okulary

Nie rozumiem też jak wybierając okulary planetarne można na wstępie skreślić ortho. Wiem, że nie kosztują 1000zł, ale to nie znaczy że są złe.
Ponadto były proponowane jeszcze różne okulary lantanowe, które są bardzo dobrą propozycją, jeśli mały odstęp źrenicy wyjściowej jest dla Ciebie irytujący. A wiesz czy jest w Twoim przypadku?
Baader Morpheus był też proponowany w wersji 9mm, gdzie mógłby stać się bardziej uniwersalnym okularem.

Ponadto wiele osób sugerowało, żebyś polował na używki, co ma oczywiście sens, bo możesz popróbować różnego sprzętu i sprzedać bez straty, jak nie będzie Tobie leżał. A to oznacza, że powinieneś przygotować sobie całą listę, a nie ograniczać się do dwóch konkretnych modeli...

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pmochocki napisał:

Zacznę od tego, że podważam założenia a priori - nie, to nie jest dobry czas na planety. Więc jaki okular nie kupisz i tak marne szanse aby widok powalił Ciebie na kolana.
Tak, oczywiście można kompletować sprzęt na przyszłość i kupować okulary docelowe. Jednak ja podejmowałbym się tego dopiero wtedy, jak bym miał okazję popatrzeć przez różne okulary, aby poczuć różnicę.

 

Nie rozumiem też jak wybierając okulary planetarne można na wstępie skreślić ortho. Wiem, że nie kosztują 1000zł, ale to nie znaczy że są złe.
Ponadto były proponowane jeszcze różne okulary lantanowe, które są bardzo dobrą propozycją, jeśli mały odstęp źrenicy wyjściowej jest dla Ciebie irytujący. A wiesz czy jest w Twoim przypadku?
Baader Morpheus był też proponowany w wersji 9mm, gdzie mógłby stać się bardziej uniwersalnym okularem.

Ponadto wiele osób sugerowało, żebyś polował na używki, co ma oczywiście sens, bo możesz popróbować różnego sprzętu i sprzedać bez straty, jak nie będzie Tobie leżał. A to oznacza, że powinieneś przygotować sobie całą listę, a nie ograniczać się do dwóch konkretnych modeli...

Pierwszy raz kupuje okular. Szukałem używek ale nic nie ma. Pierwszy raz kupuje za takie pieniądze, bo chcę kupić jeden do planet i dobry który mi długo posłuży, ale wiadomo nie chce się przejechać. Wiem że miałem więcej podanych. Ale. I tak muszę wybrać ten jeden ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kicz napisał:

Pierwszy raz kupuje okular. Szukałem używek ale nic nie ma. Pierwszy raz kupuje za takie pieniądze, bo chcę kupić jeden do planet i dobry który mi długo posłuży, ale wiadomo nie chce się przejechać. Wiem że miałem więcej podanych. Ale. I tak muszę wybrać ten jeden ?

I tu się właśnie nie zgadamy. :) Używek nie ma, ale będą. Planety są nisko i masz czas na upolowanie fajnej używki. Ale jak się Tobie spieszy kupuj nowy. Rozumiałbym Twój pośpiech gdyby był rok 2022 i Jowisz ponad 35* nad horyzontem, ale teraz kiedy jest najniżej od ponad 10 lat? Twój upór przypomina  chęć kupna nowego kampera w środku zimy, bo za 2 lata w lato może się wybierzesz z rodziną nad morze.

Pierwszy raz kupujesz okular i masz Syntę 10"... To bądźmy szczerzy kupno ES 24mm 82* jest dużo lepszym pomysłem na teraz.

  • Like 3

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.06.2019 o 23:17, pmochocki napisał:

I tu się właśnie nie zgadamy. :) Używek nie ma, ale będą. Planety są nisko i masz czas na upolowanie fajnej używki. Ale jak się Tobie spieszy kupuj nowy. Rozumiałbym Twój pośpiech gdyby był rok 2022 i Jowisz ponad 35* nad horyzontem, ale teraz kiedy jest najniżej od ponad 10 lat? Twój upór przypomina  chęć kupna nowego kampera w środku zimy, bo za 2 lata w lato może się wybierzesz z rodziną nad morze.

Pierwszy raz kupujesz okular i masz Syntę 10"... To bądźmy szczerzy kupno ES 24mm 82* jest dużo lepszym pomysłem na teraz

Dobrze, w takim razie jeszcze poczekam. Może akurat coś fajnego w fajnej cenie się jeszcze trafi??

Na koniec chciałbym się jeszcze dowiedzieć, bardziej celować w 9mm czy czy coś w stylu 6,5 mm? Bo różne opinie mi się obiły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek brałbym okular o ogniskowej 9 mm. Jak chcesz szerszego pola to polecam ES-a 8,8 mm 82*. To naprawdę dobre okulary o sporym  i dobrze skorygowanym polu no i w przystępnej cenie. Tańsza i dobra opcja to Ortho 9 lub 8 mm. Mniejsze ale doskonałe pole obserwacyjne. Posiadam wymienionego ES-a 8,8 i Vixen V circle 9mm. Używam naprzemiennie obydwu okularów. Do nisko położonych planet ( Jowisz i Saturn ) w ED-ku cały czas siedzi Ortho Vixena . Nie schodź poniżej 6 mm bo powiększenia ponad x200 w naszych Polskich warunkach są nader rzadko użyteczne.  Weź też pod uwagę Vixen LV ( SLV, NLV ). To bardzo dobre i wygodne okulary o takich samych właściwościach optycznych jak orciaki z wygodnym ER. Nie pal się z zakupem tylko cierpliwie poluj na giełdach, będą na pewno.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Foton napisał:

Na początek brałbym okular o ogniskowej 9 mm. Jak chcesz szerszego pola to polecam ES-a 8,8 mm 82*. To naprawdę dobre okulary o sporym  i dobrze skorygowanym polu no i w przystępnej cenie. Tańsza i dobra opcja to Ortho 9 lub 8 mm. Mniejsze ale doskonałe pole obserwacyjne. Posiadam wymienionego ES-a 8,8 i Vixen V circle 9mm. Używam naprzemiennie obydwu okularów. Do nisko położonych planet ( Jowisz i Saturn ) w ED-ku cały czas siedzi Ortho Vixena . Nie schodź poniżej 6 mm bo powiększenia ponad x200 w naszych Polskich są? nader rzadko ?użyteczne. 

Czyli jak dobrze rozumiem, jak bym schodził niżej tym ciężej wstrzelic się w dobre warunki. Czyli jakbym miał na przykład 6.5 mm to korzystał bym z niego rzadziej niż 9 mm. Ale za to 6.5mm będzie pokazywał ostrzejszy obraz od 9mm. Dobrze rozumiem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Kicz napisał:

Czyli jak dobrze rozumiem, jak bym schodził niżej tym ciężej wstrzelic się w dobre warunki. Czyli jakbym miał na przykład 6.5 mm to korzystał bym z niego rzadziej niż 9 mm. Ale za to 6.5mm będzie pokazywał ostrzejszy obraz od 9mm. Dobrze rozumiem? 

 Błąd podstawowy początkującego, że idzie w zbyt duże powiększenie.

Nacieszyć oko w 9mm i sam dojdziesz do wniosku, czy chcesz dużo większego powiększenia.

Jeśli pójdziesz odrazu w np.6.5mm to częściej będziesz czekał na lepszy seeing nie patrzył przez teleskop.

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kicz napisał:

 

To teraz tylko do wyboru zostało SLV NLV, i jeszcze Morpheus, pytanie teraz który.. ?

Znowu totalny rozrzut.

Przeanalizuj ich pole widzenia i zdecyduj.

Podtrzymam swoje zdanie na sam koniec co do Twoich dylematów w budżecie 1000zł.

Morfeusz 9mm plus BCO 6mm - nawet do Księżyca. Zaspokoi Twoje ambicje planetarne i DS na długo.

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o źrenicy wyjściowej, poszukaj wzoru na rzeczywiste pole widzenia.

Potem możesz zrobić exel z następującymi kolumnami: ogniskowa okularu, ogniskowa teleskopu, światłosiła teleskopu, powiększenie, pole widzenia okularu, źrenica wyjściowa, rzeczywiste pole widzenia. Jak to dobrze zrobisz to będziesz mógł szybko uzyskać dane dla dowolnej konfiguracji okular-teleskop. Nie podam wzorów, znajdziesz je sam to szybciej je zapamiętasz :)

Swego czasu ciągle robiłem takie zestawienia, w międzyczasie próbowałem na obserwacjach różnych szkieł i z czasem zdobyłem rozeznanie co i jak. Myślę że teraz dostałeś trochę za dużo pomysłów i mogło ci się to nieco pomieszać, tym bardziej że masz mało praktyki.

Także moja rada jest następująca: zrób exel, pobaw się nim, znajdź astroświrów w okolicy i zdobywaj doświadczenie, baw się tym. To najlepszy sposób żeby to ogarnąć :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 29.06.2019 o 09:58, Foton napisał:

 

 

W dniu 29.06.2019 o 18:00, krzysiek.p napisał:
W dniu 29.06.2019 o 18:01, polaris napisał:

 

 

A jeszcze tak z ciut innej beczki, co myślicie na temat barlowa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Kicz napisał:

A jeszcze???? tak z ciut innej beczki, co myślicie na temat barlowa? ??

Jeśli nie zajmujesz się astrofotografią lub nie potrzebujesz okularu o bardzo krótkiej ogniskowej z większym dostępem źrenicy wyjściowej to barlowa nie potrzebujesz. Jestem przekonany na 99% że nie potrzebujesz barlowa. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, pmochocki napisał:

Jeśli nie zajmujesz się astrofotografią lub nie potrzebujesz okularu o bardzo krótkiej ogniskowej z większym dostępem źrenicy wyjściowej to barlowa nie potrzebujesz. Jestem przekonany na 99% że nie potrzebujesz barlowa. 

Rozumiem. Dziękuję za odpowiedź 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczewka Barlowa to dodatkowy element w torze optycznym teleskopu. Niech on tam sobie będzie najdoskonalszy ale Fotony ? zabiera. Nie musisz, nie stosuj. Jedyna rzecz jaka jest nieraz potrzebna to filtr do Księżyca bo około pełni nieomal wypala oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Kicz napisał:

Czyli barlowem nie muszę się przejmować. A co z filtrami kolorowymi? 

Mam parę - 4 czy 5. Odkąd są planety nisko praktycznie nie używam. Do księżyca używam szarego.

15 minut temu, Kicz napisał:

szukałem jakiegoś w miarę dobrego, i wychaczyłem takiego: 
https://deltaoptical.pl/filtr-baader-zolty-1-25-quot

Do czego chcesz używać żółtego filtra? Tak z ciekawości się pytam... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, pmochocki napisał:

Mam parę - 4 czy 5. Odkąd są planety nisko praktycznie nie używam. Do księżyca używam szarego.

Do czego chcesz używać żółtego filtra? Tak z ciekawości się pytam... 

 do obserwacji Jowisza/Marsa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, pmochocki napisał:

Mam parę - 4 czy 5. Odkąd są planety nisko praktycznie nie używam. Do księżyca używam szarego.

Do czego chcesz używać żółtego filtra? Tak z ciekawości się pytam... 

Wiem że narazie planety są nisko, ale myślę że warto mieć już w zapasie taki filtr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)