Skocz do zawartości

Synta 10


Kicz

Rekomendowane odpowiedzi

Nie odpowiedziałeś do czego planujesz używać ten żółty filtr. 

Jeśli dobrze Ciebie zrozumiałem w innym wątku to: masz wyciąg 1.25" i chcesz iść w filtry marki Baader. 

Godzinę temu, Kicz napisał:

Pomoże? ktoś? :(

W czym dokładnie oczekujesz pomocy? Możesz troszkę sprecyzować? 

Pytasz się czy ktoś używał dokładnie tego filtru? 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pmochocki napisał:

Nie odpowiedziałeś do czego planujesz używać ten żółty filtr. 

Jeśli dobrze Ciebie zrozumiałem w innym wątku to: masz wyciąg 1.25" i chcesz iść w filtry marki Baader. 

W czym dokładnie oczekujesz pomocy? Możesz troszkę sprecyzować? 

Pytasz się czy ktoś używał dokładnie tego filtru? 

Odpisałem, że do obserwacji Jowisza/Marsa 

Chciałem znać wasze zdanie. Bo czytałem różne opinie, i większość że nie opłaca się kupować kolorowych. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Andrzej.Ch63 napisał:

Kicz , do obserwacji Marsa to filtr pomarańczowy .

A tak na marginesie , to tę Syntę 10'' kupiłeś do obserwacji planet ?

Zabijecie mnie za to że tak pcham Syntę w planety ?

Nie, ale lubię też patrzeć na planety a że zaczynam dozbrajać Syntę to chcę już kupić fajny sprzęcik do planet a potem się wezmę do DSów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kicz napisał:

Odpisałem, że do obserwacji Jowisz?a/Marsa 

Przepraszam, na prawdę przeoczyłem tego posta. Już chciałem odpisać, że go długo nie użyjesz, ale w przyszłym roku z październiku Mars ma być wysoko (41* z Trójmiasta) i w opozycyj będzie duży (ponad 22"). Na dogodne warunki dla Jowisza dłużej poczekasz.

14 minut temu, Kicz napisał:

Chciałem znać wasze zdanie. Bo czytałem różne opinie, i większość że nie opłaca się kupować kolorowych.

Używałem kolorowych filtrów kilka razy i mi nie za bardzo pomogły dostrzec więcej. Przyznaje, że mam tanie filtry GSO. Z drugiej strony: Gerald North w książce pisze dla Marsa:

"Observing the Solar System": "Applicable to both photography and visual observation, the use of coloured filters is particularly useful in the case of Mars. By and large, we can say that an orange filter is best at revealing details on the surface of the planet. Such a filter can also produce a slightly sharper and steadier image in any given seeing conditions. Using coloured filters will also reduce the effect of chromatic smearing visible when any planet is low above the horizon. [...] The so-called yellow clouds, really plumes of wind-blown desert dust, are fairly easily seen in green filters but are most easily seen in yellow or orange (for instance #23A or #15) filters. A yellow #15 filter is usually the best bet for detecting and following Martian dust storms."

A dla Jowisza:

"Not everybody will be able to see the natural colours of Jupiter. Certainly, though, anyone should be able to notice significant differences in the appearance of the planet when it is seen through filters of differing colour. A blue filter will apparently darken reddish, yellow or brown features such as the Jovian belts. A red filter will have the opposite effect but will apparently darken any of the green and blue tinted features that sometimes appear. Green features ? the polar hoods can appear greenish in tint ? will show up at their apparent relative brightest when seen in a green filter. Coloured features at the threshold of vision can be rendered much more noticeable when seen through a filter of contrasting colour. If your telescope is of small aperture then you should not use filters of too strong a tint. If the image appears too dim then any advantage in increasing the contrast of selected features will be lost. For use with a small telescope maybe an orange filter (W21, equivalent to #21 from Lumicon) and a pale blue filter (W80A, equivalent to #80A from Lumicon) might be best."

Natomiast Paul G. Abel w swojej książce "Visual Lunar and Planetary Astronomy" opisuje Filtry dla Marsa w ten sposób:

"Filters can be very useful when observing Mars. The contrast of dust storms and yellow clouds for example are enhanced by a red filter (W# 25) or a orange filter (W# 21). Orographic clouds are also enhanced by a light blue filter (W# 80A). Another rare phenomena to watch out for is called a blue clearing. Normally, if you examine Mars in a blue filter (say a W# 80A or W# 38A), the dark albedo features present in integrated light become rather obscure and difficult to see. It may last anywhere from a few hours to a few days. If you see or suspect a blue clearing you should report it. You should also make a drawing of the planet in the blue filter to see if there are any subtle differences in the albedo features when compared with integrated light."

A dla Jowisza:

"Jupiter responds very well to filters, largely because it is so large and bright! Here are the recommended filters for Jupiter: W# 38A (dark blue), W# 80A (light blue). These are good filters for increasing the contrast of any reddish features (such as the equatorial belts and the Great Red Spot). They also help to enhance the white ovals that appear in the SSTB. W# 25A (red),
W# 23A (light red), W# 21 (orange). These are largely red filters, and so they increase the contrast of bluish-colored objects. The festoons that come and go in the EZ have a bluish component, and so these filters will help to enhance them (useful for transit timings!).
W# 11 (light yellow). This is helpful for increasing the contrast of the reddish storms situated within the main equatorial belts.
W# 56 (light green). The temperate belts often contain a brownish color, and this filter helps to enhance features that are this color."

Starałem się okroić cytaty jak najbardziej, ale i tak sporo wyszło. Gdybym miał kupić jeden dobry filtr teraz to kupiłbym pomarańczowy #21 i polował za rok na Marsa.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Andrzej.Ch63 napisał:

W takim razie daj Synci 10''  wykazać się na obiektach głębokiego nieba .

A do planet kup sobie co najmniej refraktor Ed .

A co takiego zaobserwowałeś do tej pory swoim teleskopem ?

Jowisz Mars Saturn Wenus Uran

M2, M45, M42, M57, M31

księżyc, słońce

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kicz napisał:

Dziękuję ślicznie za wysiłek, już mniej więcej przynajmniej wiem jaki, co do czego i czym się kierować. Dziękuję :))) 

Proszę bardzo. Może tylko dodam - warto kupić sobie jeden czy dwa kolorowe filtry i spróbować samemu. Czy warto płacić za Baadera? Jak śp. Janusz Płeszka mawiał: "Czy warto zapłacić 100% więcej za 30% lepszą jakość, niech kupujący sam zdecyduje."

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pmochocki napisał:

Proszę bardzo. Może tylko dodam - warto kupić sobie jeden czy dwa kolorowe filtry i spróbować samemu. Czy warto płacić za Baadera? Jak śp. Janusz Płeszka mawiał: "Czy warto zapłacić 100% więcej za 30% lepszą jakość, niech kupujący sam zdecyduje."

A tak swoją drogą to jaką różnice by mi dał ten baader w porównaniu do  GSO który jest tańszy prawie razy 3? 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Andrzej.Ch63 napisał:

Kicz? , a spróbuj swoją Syncie 10'' na NGC 6207?

Bardzo ciekawy obiekt. Nie miałem okazji obserwować go jeszcze, bo dużym lustrem dysponuję od niedawna. Wygląda na łatwy do znalezienia. @Andrzej.Ch63 dałeś radę go wypatrzeć w swoim EDku 120?

M13.png.a2785881fb055f233a7cd852841990e0.png
Szkic z książki "Turn Left at Orion" autorstwa Panów Guy Consolmagno i  Dan M. Davis

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kicz napisał:

A tak swoją drogą to jaką różnice by mi dał ten baader w porównaniu do  GSO który jest tańszy prawie razy 3? 

To będzie X% - niestety X będzie różne w zależności kogo zapytasz. A tak na serio nie mam pojęcia...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Andrzej.Ch63 napisał:

W moim Equinox 120 ED jest bez trudu widoczna w okularze Tele Vue Panoptic 19mm .

6 minut temu, Setaarius napisał:

Ostatnio ją oglądaliśmy w Flex10. Łatwy i ewidentny obiekt.

Jeszcze raz dzięki - dopisany do listy obserwacyjnej.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)