Skocz do zawartości

Star Adventurer czy EQ3-2


Mazik

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, zdecydowałem się na zakup pierwszego montażu astronomicznego. Zastanawiam się który model będzie lepszy:

1. Sky-Watcher Star Adventurer 

2. Sky-Watcher EQ3-2 ze statywem oraz napęd jednoosiowy (https://www.teleskopy.pl/Napęd-jednoosiowy-do-montaży-EQ3-2-(CG-4,-Sky-Watcher,-Celestron)-sterowany-pilotem-teleskopy-1537.html)

Posiadam Canona 70d oraz obiektywy Canon 70-200mm f4.0, Canon 50mm f1.4. W pszyszłości planuję kupić mały apochromat (najprawdopodobniej 80ed od sky watchera, oraz jeżeli kupię SA zamontować guiding. 

Który montaż będzie lepszy? 

Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedź

Pozdrawiam:flowers:?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDka na staradventurerze nie powiesisz, EQ3 to też raczej zabawka, wiem, że to inna półka cenowa , ale to inwestycja na lata i warto rozważyć, albo HEQ5 , albo to https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/ioptron-montaz-cem25p-goto-z-walizka-transportowa/p,48526

 

 

  • Thanks 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem EQ5 i szybko go zamieniłem na HEQ5, niestety ta dziedzina nie znosi pół środków , takie jest moje zdanie. :(

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj się starego wygi Grześka, lepiej poczekać trochę dłużej i dozbierać trochę kasy i kupić sprzęt który naprawdę spełni Twoje oczekiwania. Kupując z dolnej półki będziesz narażony na różnego rodzaju rozczarowania i niepowodzenia co może Cię zniechęcić do tego hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względów zdrowotnych i potrzebnej gotówki na giełdę wystawiłem mój całkowicie zmodyfikowany egzemplarz, wieszałem na nim newtona 750mm i 5 minutowe klatki nigdy nie były poruszone, ostatnio refraktorek TS420mm jechał bez poruszenia 10 minut, wszystko zależy od ustawienia na polarną a jak zastosujesz guiding to praktycznie możesz ustawić czas na nieskończoność ;)  

 

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od niedawna posiadam iExos-100 i jestem zadowolony :)

Co prawda nie robiłem nim fot bez guidingu ale widzę, że masz zamiar kupić więc mogę polecić ten montaż.

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, blazer1983 napisał:

Ja od niedawna posiadam iExos-100 i jestem zadowolony :)

Co prawda nie robiłem nim fot bez guidingu ale widzę, że masz zamiar kupić więc mogę polecić ten montaż.

Podczas ostatniego urlopu dysponowałem Astrotrac'em, refraktorkiem SW 80/400 no i na miejscu musiałem dokupić głowicę Manfrotto z mikroruchami. Był to niewątpliwie udany urlop, ale marzył mi się montaż, a nie rozwiązanie na jedną oś. Wtedy jeszcze nie używałem guidingu, a wyjście poza oś północ - południe kończyło się poruszonymi klatkami, bo Astrotrac nie lubił jak oś po bokach nie była równomiernie obciążona. Jeżeli chodzi o obserwacje, to z kolei apertura 80 mm nawet pod najciemniejszym niebem pod jakim kiedykolwiek byłem nie dawała rady. Dlatego kombinuję już sprzęt na kolejny urlop, iExos-100, wsparty guidingiem wydaje się na taki wyjazd odpowiedni, o ile statyw wejdzie do bagażu rejestrowanego, to będę miał to, czego mi brakowało ostatnim razem.

Jeżeli chodzi natomiast o refraktor, to na kolejny wyjazd kombinuję apreturę minimum 100 mm i tak przyglądam się Bresserowi 102/460 - choć nie wiem, czy jak go w pełni uzbroję, to te ok. 5 kg nie będzie jednak dla iExosa za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem sprawdzi się w każdym z powyższych.

Jedynym minusem tego montażu jest brak mikro ruchów w azymucie, co wydłuża precyzyjne ustawienie bieguna północnego.

Ja do tego używam SharpCap'a bajecznie prosta metoda :D  

  • Thanks 1

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też używam SharpCapa, początkowo w darmowej wersji 2.9, ale ten proces był jakiś taki mało stabilny, nie wiem, czy to dobre określenie, ale lepszego nie znajduję, natomiast po przesiadce na 3.2 i wsparciu twórców programu kwotą 10 funtów rocznie, ustawianie na biegun to dopiero bajka. Różnica jest kolosalna w tej nowszej wersji i jak ktoś się waha, to polecam. Wracając do iExos, to brak mikro ruchów na ile jest uciążliwe względem korekty azymutu w montażu HEQ5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)