Skocz do zawartości

krótka biała noc, krótkie spodenki, krótkie obserwacje


Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, GKG napisał:

Dzisiaj jedna z najkrótszych nocy - tzw. biała noc.

Niby dla obserwator nocnego nieba nie za ciekawa pora roku. A ja ją bardzo lubię, bo godzina 00.00, a ja w krótkich spodenkach, w krótkiej podkoszulce i boso stoję przed domem z lornetą. Na północy i zachodzie dość jasno, a i kilka niewielkich obłoków srebrzystych można tam wypatrzyć. Obracam się jednak w kierunku południa, a tam Jowisz z Saturnem są najjaśniejszymi punktami. Po adaptacji wzroku piękna wstęga Drogi Mlecznej z panującymi w niej ptakami: Orłem i Łabędziem. Oceniam warunki - gołym gwiazdki 5,3mag, zerkaniem 5,7mag. Nie jest źle tylko troszkę jednak od upałów powietrze faluje, co najbardziej widać było na Jowiszu i Saturnie, więc planety dzisiaj w powiększeniu 44x tylko przeglądowo.  Zacząłem od nisko położonej M6 Gromady Motyl - oj to duży owad i z wyraźnymi skrzydłami - faktycznie kojarzy się z motylem, którego obrys wyznaczają dość jasne gwiazdy. Bardzo fajna szeroka gromadka dla lornety -naprawdę polecam. Później skanowanie coraz wyżej po Drodze Mlecznej. Oczywiście klasyka w Strzelcu i Tarczy: Laguna , Koniczynka, M22, M23, M24, M 25 i powyżej M 17 i M16. Mgławica Omega jakoś wyjątkowo świeciła po oczach i to bez filtrów. Oczywiście powyżej deser letniego nieba Gromada Dzika Kaczka (M11) dosłownie jak cukier puder usypany w jednym miejscu, a na prawo mój ulubiony piękny obłoczek Drogi Mlecznej przerwany pustą ciemna przestrzenią. Jak już jest tak pięknie to dalej Łabędź z Miotełką Czarownicy i Ameryka Północną - wyraźne mgławice widziane bez filtrów. No to tyle przyjemności luźnego obserwowania (wiadomo były jeszcze Hantelki i Pierścionek no bo jakże nie). Pomyślałem o czymś trudniejszym, niżej położonym - no to może NGC 6822 Galaktyka Bernarda z będącą powyżej mgławica planetarną NGC 6818, Do namierzenia w miarę proste obiekty, gdyż start wyznaczał Saturn, a potem po skosie góra i lewo, aż do trzech gwiazd, w tym zaczynając od pięknej podwójnej e1 Sgr, poprzez e2 Sgr i kończąc na Hip 97063, która wraz z przedmiotową galaktyka i mgławica planetarną powinna zmieścić się bez problemu w jednym polu widzenia lornety. No i faktycznie tak było, przy czym o ile mgławica planetarna widziana wyraźnie jako właściwie gwiazdka to już galaktyka nie taka prosta. Gdybym nie wiedział, gdzie ma być to pewnie nie wyłapałbym tej galaktyki. Mogę powiedzieć, że bardzo na siłę tylko czasami wyzerkana galaktyka, jako lekkie rozległe przymglenie. Na tym trudnym jak się okazało jak na białą noc  (a może i nie tylko) obiekcie zakończyłem krótkie obserwacje, w krótkich spodenkach, w których też teraz napisałem bezpośrednio po obserwacjach tą krótka relację. Teraz idę na krótko spać bo rano pobudka do pracy.

 

Czym uskuteczniałeś te krótkie obserwacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to poskakaliśmy po tych samych obiektach, z tym że ja z lustrem 350 mm się zabawiałem. ;) Warunki faktycznie wyśmienite, takie obserwy to czysta przyjemność. Co do galaktyki Barnarda, to z uwagi na niską jasność powierzchniową trzeba jej ciemnego nieba. W takich Bieszczadach jest obiektem oczywistym w lornecie 25x100, a pod niebem RPA bezproblemowo widać ją w 15x70. 

 

Jeszcze jedno - skoro masz w kolekcji Galaktykę Barnarda, to spróbuj sił w starciu z Palomarem 7 (alias IC 1276). To trudny cel dla parki stumilimetrowych obiektywów, ale osiągalny. Wczoraj ponownie złapałem tą gromadę w niutku 35 cm, padł też numer 5 (obie w Wężu). O ile siódemka pokazuje ziarnistość i przebijają się odrębne gwiazdki, o tyle piątka to tylko pojaśnienia tła, notabene zaskakująco rozległe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ?26?.?06?.?2019 o 09:38, lukost napisał:

Jeszcze jedno - skoro masz w kolekcji Galaktykę Barnarda, to spróbuj sił w starciu z Palomarem 7 (alias IC 1276). To trudny cel dla parki stumilimetrowych obiektywów, ale osiągalny

Myślę, że jednak galaktyka do poprawki - tak 50/50 ja wymęczyłem. Natomiast obawiam się, że Palomar 7 będzie nieosiągalny na moim niebie, ale pewnie spróbuję

 

Tak dla uzupełnienia pseudo fotki wczorajszej biało-nocnej Drogi Mlecznej (wiem, wiem okropne, pierwszy raz pstryknąłem lustrzanką i próbowałem coś tam sam ustawić ręcznie)

IMG_0021.thumb.JPG.5f63dbb426107a96975cb682488ae802.JPG

IMG_0025.thumb.JPG.176dbe8a322041f4f51f8a526ee3f93c.JPG

IMG_0028.thumb.JPG.2ff338a948adb5bbe8cd08a2ce6cbded.JPG

 

 

 

  

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co, Grzesiek - musimy ustalić spójną wersję odnośnie widoczności Palomara 7 w twojej lornecie. ;) Moim zdaniem to pojaśnienie obok gwiazdki tam bylo, choć warunki troszkę zawiodły (słaba przejrzystość). Natomiast twój APM ladnie pokazał Palomara 9 w Strzelcu (kuleczka doklejona do gwiazdki, troszkę jak odblask - coś w stylu Ducha Mirach w Andromedzie). Nisko zawieszony Messier 55 też zaprezentował się zacnie - to jednak kawał gromady. Zaliczyliśmy całkiem przyjemną sesyjkę, z bardzo urozmaiconymi obiektami,  podziwiając je troszkę w czternastu calach, troszkę w lornecie 100mm - a wniosek jest taki, że nawet Minkowskie, Abelle i Palomary spokojnie można czesać przy białych nocach. :)

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi krótkimi spodenkami i koszulką to trochę chyba przesadzacie. Ja podczas wieczornych obserwacji  jestem ubrany w kompletne ubranie robocze, rękawice spawalnicze i ręcznik na głowie. W tedy mogę jako tako poobserwować . Bez tego ubioru małe , krwiożercze bestie zjadły by mnie żywcem. O dziwo po drugiej stronie domu , jak zaczną latać nietoperze, komary znikają i mogę spokojnie napawać się widokami Saturna i Jowisza. Wczoraj był piękny tranzyt Io na tle tarczy Jowisza. Dobrze widoczny cień księżyca jak i moment oddzielenia się bąbla Io od krawędzi planety. Warto było.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lukost napisał:

To co, Grzesiek - musimy ustalić spójną wersję odnośnie widoczności Palomara 7 w twojej lornecie. ;) Moim zdaniem to pojaśnienie obok gwiazdki tam bylo, choć warunki troszkę zawiodły (słaba przejrzystość). Natomiast twój APM ladnie pokazał Palomara 9 w Strzelcu (kuleczka doklejona do gwiazdki, troszkę jak odblask - coś w stylu Ducha Mirach w Andromedzie). Nisko zawieszony Messier 55 też zaprezentował się zacnie - to jednak kawał gromady. ?Zaliczyliśmy całkiem przyjemną sesyjkę, z bardzo urozmaiconymi obiektami,  podziwiając je troszkę w czternastu calach, troszkę w lornecie 100mm - a wniosek jest taki, że nawet Minkowskie, Abelle i Palomary spokojnie można czesać przy białych nocach?. :)

Ten Palomar 7 w lornecie to tak na  50/50 na TAK/NIE. Osobiście brakuje mi przekonania na tak chociaż jednym punktem. Natomiast Palomar 9 był dla mnie zaskoczeniem, że taki prosty w lornecie  - no bo wiadomo w 14-calowcu  to wszystko jest proste. 

Od ostatnich naszych wspólnych obserwacji 12-calowe lustro Łukaszowego teleskopu spuchło do 14 cali, co doprowadziło do tego że jest znacznie jaśniej, a skakanie po obiektach 14mag (a może i trudniejszych) jest możliwe. 

 

6 godzin temu, Foton napisał:

Z tymi krótkimi spodenkami i koszulką to trochę chyba przesadzacie?.

Nie nie przesadzam faktycznie było tak ciepło, że dało się prowadzić obserwacje boso, w krótkich spodenkach i podkoszulku - przed domem nie mam na szczęście w ogóle problemów z owadami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po zachodzie Księżyca, w krótkim, półgodzinnym oknie pogodowym zapolowałem między innymi na Galaktykę Barnarda. Warunki przez chwilę były wyśmienite, a Droga Mleczna wręcz kipiała intensywnością i bogactwem struktur (jak to w Bieszczadach ;) ). W takich okolicznościach przyrody NGC 6822 w bino 25x100 jest obiektem wręcz banalnym - niczego nie trzeba się domyślać, żadne zerkanie nie jest konieczne. Ta wielka, blada plama po prostu tam jest. Grzesiek, zabierz swoją lornetę pod to niebo, a zobaczysz co naprawdę potrafi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)