Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop... po raz setny - czytałem inne wątki :)


Usul

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim, poczytałem większość wątków z działu początkujących, wydaje mi się z grubsza, że już wiem co i jak, bardzo nie lubię, być takim co zamiast szukać tylko pyta, więc wydaje mi się, że mam już jakiś pogląd.... ale wolę dopytać... (wiem, że moje "ale" zaprzeczyło pierwszej części zdania :) )

1. W jakiej mieszkasz miejscowości ?
Mniejsza wioska pod Białymstokiem - za domem mam taras i ogródek z krótką trawą gdzie mogę się również rozstawić. Do najbliższej latarni (mamy ich nie za dużo na całą wioskę) powiedzmy ok. 100m, ale ogólnie jest ciemno w nocy. Spokojnie można obserwować np. drogę mleczną.

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ?

W gruncie rzeczy jest to mniej istotne - dom mam raczej duży, na ewentualne wyjazdy mam też raczej większy samochód, garaż bezpośrednio przy domu, że nie ma problemu z noszeniem.

Jedyne dodatkowe ALE to dzieci - czyli, nie może być bardzo delikatny na obsluge dzieci (czyli odporny raczej na zle "kręcenie" itp. 

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska ?

To tak jak opisałem w punkcie 1.

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

Tutaj chce się odpisać "wszystko" (jak chyba każdy początkujący), ale co jest mi ważne - walor edukacyjny - ja nie oszukuję siebie, że to sprzęt dla dzieci, ale chciałbym, by przy tym też korzystały. Czyli chyba jednak ważniejszy jest nasz US - będą się uczyły o pierścieniach saturna - proszę, jak wygląda mars - ano tak itp. 

Osobiście sam wolałbym DSO, ale jednek priorytet stawiam na US, jak sam się wciągnę - wtedy mogę myśleć o czymś innym. Na razie niech to będzie narzędzie edukacyjne - dla mnie i dzieci.

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz ?

2 - 3 k zł jestem gotów wydać. na całość Fajnie jakby była możliwość rozbudowy, a nie od razu wymiany całość.


 

Po przeczytaniu tych kilkudziesięciu (albo i więcej) wątków w dziale dla początkujących myślę, że mogę przyjąć (proszę o wybicie mnie z błędu, jeśli moje wnioski są złe):

- niegłupim pomysłem w moim wypadku wydaje się montaż dobsona - solidny i ciężki. Nie ma większego problemu w wyniesieniem go na podwórko - czy na taras, czy na kocyk, wtedy układ Newtonowski i na przykład:
Sky-Watcher Dobson 10" Pyrex

czy lepiej naciągnąć mocno budżet i pójść w 12"

Sky-Watcher Dobson 12"

a może wręcz nie ma sensu i pozostać przy 8" ?

 

Czy lepiej pójść w refraktor i montaż paralaktyczny jak np. EQ5 i wtedy wybrać coś tego rodzaju:

Sky-Watcher BK 1201 EQ5 120/1000

 

A może coś jeszcze innego, wartego uwagi ? 

Czy mogę prosić o poradę ? Jeśli mam udzielić innych informacji - z przyjemnością to zrobię..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Newton to lepiej od razu GSO, ale niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni: klik
12" to ponoć wielka krowa, gorzej też chyba z ewentualną odsprzedażą w przypadku nietrafionego zakupu ? Chociaż piszesz, że masz miejsce i dobre niebo, to większe lustro mile widziane :) 

Na giełdzie masz akurat z pewnej ręki:

8" i 12"

  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech Cię Ręka Boska broni przed montażem paralaktycznym do wizuala ?

Znaczy co kto lubi. Wolisz wygodę wybierz AZ. To moje zdanie, sporo osób uważa inaczej. EQ sprawdzają się przy długich, około metrowych refraktorach. 

Ale to tylko, gdy nie kupisz Newtona. A ten będzie najlepszy w Twoich warunkach. 

Niby im większa apertura, tym lepiej. Ale większy Newton więcej waży. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że przy teleskopach F5 sam teleskop do dopiero połowa wydatków. Drugie tyle albo i więcej będą kosztować akcesoria :)

Więc pytanie czy lepszy teleskop (czytaj większe lustro) a później dokupisz resztę. Czy chcesz się zamknąć z wszystkim w podanej kwocie.

W wersji A to pewnie 8" może 10", a w wersji B 12" :)

 

 

  • Thanks 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi.

Ok, Syriusz -  to idąc za Twoją podpowiedzią - za montaż paralaktyczny podziękuję, skoro na moje warunku będzie lepszy Dobson. One jak widzę ważą koło 30kg -40kg   myślę, że dam spokojnie radę przenieść kilka czy kilkanaście km do samochodu czy na taras.

Regulus - Trochę tak rozważam zakup teleskopu, a później, jeśli będzie chęć itp mogę dokupić akcesoria - ale jak rozumiem dla osoby początkującej te "fabryczne" będą wystarczające (a apetyt pewnie urośnie w miarę jedzenia) ? Pewnie pierwszą rzeczą do dokupienia powinien być  okular ? Czy jest coś co od razu powinno się wymienić (bazując na tym przykładowym) - GSO Dobson 12" - ogólnie czy w przypadku 12" na początek to optymalna oferta ?

Deneb - Ten GSO z oferty sprzedaży z linku - jak jest ogólnie z kupowaniem używanych teleskopów ? Czy jest to związane z ryzykiem - np. tu użytkownik ma 1 wpis, więc raczej nie jest stałym bywalcem. 

Dalej w prezentacji dołączonej w dziale dla początkujących jest mowa o tym, że w Newtonach z czasem trzeba robić kolimację (co może być trudne) oraz zwierciadła spryskać jakimś środkiem - na ile często to się robi i czy gra jest warta świeczki przy używanym teleskopie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kupna używanego teleskopu to niezwykle rzadko zdarzają się problemy przy kupnie z rynku wtórnego przez forum astronomiczne, I tyczy się to wszystkich a nie tylko tego. Bywalec to czytelnik a jak mu pisanie nie idzie to i wpisów nie ma. Pewnie, że jak ktoś pisze to jego wiarygodność rośnie ale niektórzy o tym zapominają.

Kolimacje w Newtonach nie jest trudna. To mit. Ale trzeba wiedzieć o co chodzi. Na początek kolimator laserowy ułatwi znacznie sprawę. I bez potrzeby  nie gmerać, gdzie nie trzeba. Kolimację sprawdzamy za każdym razem przed obserwacjami, bo w tych teleskopach lustro jest swobodne i jak go się nie zablokuje, to ono się przemieszcza w transporcie, a i mimo blokady też może zmienić położenie na tyle, że kolimacja się przyda. Korekty są niewielkie.

Lustra niczym nie pryskamy. Chyba, że zachodzi potrzeba jego wyczyszczenia. Z czasem osiada na nim tak dużo kurzu, że trzeba je umyć, bo to sprzyja trwałym uszkodzeniom warstwy odblaskowej oraz pogarsza jakość obrazu. Lustro jest fabrycznie zabezpieczone i na jego powierzchnię jest napylona specjalna warstwa zabezpieczająca. Ja mimo częstego korzystania z Dobsona na zajęciach, częściej jak raz w roku go nie czyszczę, a ostatnio to już drugi rok teleskop pracuje i nie ma potrzeby mycia go.

  • Thanks 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz musiał się nauczyć kolimacji Newtona. Poszukaj kolimacja wg Hamala. 

Gdy będziesz kupować na giełdzie tu czy na astropolis.pl czy na astromaniak.pl (jak już będzie działać), to sprawdź, jak długo sprzedający jest na forum, ile ma punktów/polubień itp. 

Lustro Newtona myje się letnią wodą pod kranem, można dodać coś jak Ludwik i delikatnie palcami usuwać bardziej przyklejone brudy. Najlepiej, gdy wszystko samo zejdzie. Później dobrze jest przemyć lustro wodą demirealizowaną. Robimy to rzadko, tylko wtedy, gdy jest dużo tego brudu. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dziękuję.

Kolimację według Hamala już znalazłem, a i kolimatory laserowe nie są widzę specjalnie drogie - 150 - 200 zł, a z ich pomocą wydaje się to bardzo proste. 

 

To pytanie już podsumowujące mój wątek zakupowy:

1. czy konkretnie ten teleskop/oferta GSO Dobson 12" lub Sky-Watcher Dobson 12 jest ok ? Czy one się czymś w praktyce różnią (drugi ma dłuższą gwarancję) ?

2. Czy kupić od razu kolimator - i tu też ten: Kolimator do GSO czy ten będzie lepszy (bo droższy): Kolimator Baader Mark III ?

3. Czy coś jeszcze powinienem dokupić (oczywista jest mapa nieba) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,na Twoim miejscu brałbym tubę 12"FLEX.

Jeśli chodzi i kolimację,to na początek nie polecam lasera,tylko kolimacja Hamala + Startest.

  • Thanks 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tuba flex to już dużo wyższy koszt, a specjalnych zalet nie widzę - mam duży dom, dużego suva (na leżąca, bez ruszania przedni foteli mam spokojnie 180cm płaskiej powierzchni). A to mieści się w założonym budżecie.

 

Z ciekawości - dlaczego na początek nie polecasz lasera ?

 

I jeszcze sprawdziłem na light pollution map swoje miejsce zamieszkania i z tego wynika, że moje niebo ma następujące parametry:

SQM    20.55 mag./arc sec2
Brightness    0.649 mcd/m2
Artif. bright.    477 ?cd/m2
Ratio    2.79
Bortle    class 4
Elevation    141 meters

 

Czy do Newtona 12" nie będzie za jasne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Usul napisał:

Z ciekawości - dlaczego na początek nie polecasz lasera ?

Bo wiem jakie cuda potrafi wyprawiać z kolimacją.

1 ) W większości to sam laser wymaga "kolimacji"

2 ) Lekki luz w wyciągu i już po prawidłowej kolimacji.

  • Thanks 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyna opcja.

Umów się i spotkaj z lokalsami.

Spojrzyj przez soczewkę 120mm lub lustro 200mm i...........     już będziesz wiedział.

Kasę zbieraj (x2 niż zakładasz i jedź na zlot).

Jak będziesz częściej patrzał z 20,50 to kup największą soczewkę na jaką cię stać Blush

Jak będziesz wyjeżdżał pod ciemniejsze niebo >21.20 to newton 10 cali  chyba  :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Rafał 123 napisał:

jedyna opcja.

Umów się i spotkaj z lokalsami.

Spojrzyj przez soczewkę 120mm lub lustro 200mm i...........     już będziesz wiedział.

Kasę zbieraj (x2 niż zakładasz i jedź na zlot).

Jak będziesz częściej patrzał z 20,50 to kup największą soczewkę na jaką cię stać Blush

Jak będziesz wyjeżdżał pod ciemniejsze niebo >21.20 to newton 10 cali  chyba  :D 

Zgadzam się. 12 jest dobra ale tylko jak się nie przemieszczamy w przypadku wyjazdów 10 to optymalny rozmiar wiem bo jestem posiadaczem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, chciałem wszystkim podziękować za podpowiedzi. Wybór padł na GSO Dobsona 12".

Okazało się, że jeden z forumowych kolegów sprzedaje swój dopieszczony sprzęt (wyciemniona tuba, dorobione kółeczka, zrobiony chwyt itp.). 

Wczoraj było u mnie piękne niebo, widoczność na gwiazdy mam, jak pisałem, świetną !! Teraz pokora i nauka - wczoraj mi wyszedł źle wyzerowany szukacz ?

Także jeszcze raz - dziękuję za pomoc !

teleskop-1.jpgteleskop-2.jpg

 

Dodatkowo sprawiłem sobie trochę literatury...

 

teleskop-3.jpg

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Usul napisał:

Dodatkowo sprawiłem sobie trochę literatury...

Oczywiście muszę tu dopisać pozycje obowiązkowe:

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=45&t=436 i kolejne tomy

http://www.iasindy.org/documents/astronomy101/IFAS Binocular Handbook.pdf 

 

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, pmochocki napisał:

To ja dam dla ułatwienia taki link, gdzie są zebrane linki z linków  :)

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=38&t=912

 

I jeszcze jeden zbiór, część rzeczy oczywiście się powtórzy: 

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=949

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)