Skocz do zawartości

Meade - LXD 75 SN-10" GoTo


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, właśnie przejąłem zwierzchnictwo nad obserwatorium w mojej małej miejscowości, które posiada teleskop Meade 10' na ponad dziesięcioletnim montażu LXD 75 z GOTO, który jest już w stanie agonalnymi. Najprawdopodobniej dysponuję budżetem rzędu 3000-4000zł. Czy zakup nowego montażu HEQ5 PRO goto jest według Was dobrym pomysłem? A może wpadniecie na inny pomysł jak unowocześnić trochę teleskop? Z góry dzięki za odpowiedzi.

Pozdrawiam! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10" to i tak za dużo dla HEQ5. Da się z tego korzystać np. do obserwacji wizualnych. Co do fotografii, to będzie trudno. Choć nośność to 15 kg, ale razem z przeciwwagami. 

10 lat dla tego sprzętu to pikuś. Wiek nie przesądza o jego stanie. Pewnie wymaga konserwacji i przeglądu, ale jak go nic nie zjadło, to będzie służył jeszcze długo. 

Co do modernizacji teleskopu ... przede wszystkim to co to za teleskop - przypuszczam że to Schmidt - Newton. W takim teleskopie poza wyciągiem i ewentualnie chłodzeniem czy sterowaniem ostrością wiele nie zmienisz. Bo i po co. Wyciąg to chyba prosty zębatkowy jest więc tu można coś poprawić, nawet sporo. Szkło jest spore, ale w naszych klimatach je wykorzystać będzie trudno. Warto jednak się pokusić o fotografię. Jeśli teleskop stoi w obserwatorium to osłona dużo daje. Najprościej jest zrobić test. To dość długa tuba i stąd całość zachowuje się niestabilnie.

Przy takim budżecie nic powyżej HEQ5 się raczej nie kupi. A powinno się mierzyć w wersję 6. Z autopsji wiem, że więcej nie będziesz miał. Dołożyć nie ma skąd. Jeśli kupisz HEQ5 to w przyszłości możesz wykorzystać LXD75 dla mniejszego sprzętu. Ja z EQ3-2 zrobiłem montaż pod aparat a w drugim zamontuję AstroEQ też pod takie rozwiązanie. Nie staram się wyrzucać tylko modernizować i stosować w innych rozwiązaniach.

Można by postarać się o projekt i z tego zakupić odpowiedni sprzęt. Pewnie najpierw trzeba się wykazać by dostać wsparcie w jego realizacji. A i to nie jest żadną gwarancją. Ale to byłaby jedyna droga, pod warunkiem, że projekt da środki na tzw. twarde zakupy.

  • Like 2
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)