Skocz do zawartości

Canon EF-S 55-250 4-5.6 IS STM - do astrofoto?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Niedawno zakupiłem sobie "przedłużkę" do standardowego "kita" czyli teleobiektyw Canon EF-S 55-250 4-5.6 IS STM. - no i przeszła mnie myśl czy by go nie wypróbować w astrofoto.

Czy ktoś podejmował jakieś próby z tym obiektywem?? Szukając w necie to za dużo info nie ma - więc możliwe, że się nie nadaje do tego 

Czytając trochę na forach (typu canon board) czy oglądając na YT - wychodzi na to, że to bardzo udana konstrukcja - jestem ciekaw jak sprawdziłaby się w astrofoto?

A na klatce APS-C - to mam max aż 400 mm ogniskowa:)

więc fajne kadry można by sobie robić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób testy jak będą wyglądały gwiazdy , ale nie wydaje mi się ,żeby dało się z niego uzyskać coś sensownego. 

Ten przelicznik jest dosyć złudny . W APS-C kadr  wygląda tak jakbyś z pełnej klatki po prostu wyciął kawałek , więc na rozdzielczości nic nie zyskujesz . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gryf188 napisał:

 

Ten przelicznik jest dosyć złudny . W APS-C kadr  wygląda tak jakbyś z pełnej klatki po prostu wyciął kawałek , więc na rozdzielczości nic nie zyskujesz . 

Tak tak wiem o tym;)

Nawet dziś może zrobię.  Po obserwacjach dla mieszkancow zostanę z godzinkę i sprawdzę co.wyjdzie....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest obiektyw EF-S - ogniskowa jest podawana dla matryc APS-C bo tylko do takich body te obiektywy pasują.

obiektywy EF są pod pełną klatkę - na nich stosujesz mnożnik 1.6 dla matryc APS-C (złącze pasuje do pełnej klatki i APS-C)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Zielu napisał:

To jest obiektyw EF-S - ogniskowa jest podawana dla matryc APS-C bo tylko do takich body te obiektywy pasują.

 

wiem o tym, ze jest to obiektyw pod apsc ;)

ale nie do końca zgodzę się z tym

Cytuj

obiektywy EF są pod pełną klatkę - na nich stosujesz mnożnik 1.6 dla matryc APS-C (złącze pasuje do pełnej klatki i APS-C)

bo kiedyś mnie to nurtowało i szukałem i znalazłem to ;)

Cytuj

Rzeczą z której nie wszyscy zdają sobie sprawę jest fakt, że jeżeli korzystamy z obiektywu APS-C na body APS-C, to także musimy przeliczać kąty widzenia. Obiektyw 18-55mm zachowuje się na APS-C tak, jak 27-82,5mm na pełnej klatce. Zauważmy, że topowe szkło reporterskie pod APS-C to 17-55mm, a pod FF jest to 24-70mm. Są to mniej więcej odpowiedniki, jeśli chodzi o kąty widzenia.

Więc mój canon EFS 55-250 defakto zachowuje się jak 88-400 na pełnej klatce :)

 

Ale jeśli coś źle poczytałem to proszę mnie uświadomić, że jestem w błędzie hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli matryca APS-c i FF będzie o takim samym rozmiarze pixela to dla tego samego obiektywu zachowuje się tak samo dla Aps-c jak i dla FF i będziesz miał taką samą skalę , masz tylko teoretycznie powiększony obraz . Ten sam efekt uzyskasz z pełnej klatki w programie graficznym kadrując zdjęcie .  Nie zyskasz większej ilości szczegółów. 

Podsumowując i zakładając porównywalne matryce APS-C i FF , to z pełnej klatki i obiektywu 400 mm uzyskasz obraz lepszej jakości niż Aps-c z 250 mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masakryczne warunki były wczoraj - wiało i seeing fatalny

ale spróbowałem i tak - wycelowałem w kierunku kompleksu Veila

ale tylko udało mi się 10 klatek po 3 minuty i złożyć ( troszkę przykadrowany)

ogniskowa 194 mm i f 5.6

i link do pojedynczej klatki

https://1drv.ms/u/s!Al3brUaEmajUhGyIg40MmVGdAP-H

2555a.png

Nie jest to "elka" :(

a Wy co sądzicie?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)