Skocz do zawartości

Bresser Skylux 70/900 EL - jakie dodatki warto kupić?


ciupero006

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, wczoraj kupiłem na OLX za jedyne 99zł taki oto sprzęt ---> https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-junior-70-900-el/1803/

Wiem, że jest on amatorski ale moja obserwacja nieba i zainteresowanie tematem, póki co też jest amatorska.

Jednak chciałbym zapytać bardziej doświadczonych forumowiczów czy warto dokupić coś do tego zestawu, tak aby polepszyć swoje możliwości obserwacyjne? Czy np. soczewka Barlowa czy jakiś inny okular byłby tutaj dobrym pomysłem?

Pewnie cześć z Was powie, że nie warto inwestować w taki sprzęt ( w ten teleskop) ale przecież, jeśli załapię tzw. bakcyla to zakupione dodatki mogą mi też posłużyć do ewentualnego lepszego teleskopu.

Bardzo proszę o jakąś poradę. Jeśli ktoś z forumowiczów ma coś na sprzedaż czy może się przydać, chętnie rozważę zakup.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie SW WA 20 mm 66 stopni i SW WA 9 mm 66 stopni.

Z pierwszym będziesz miał 45x poweru do różnych łatwych obiektów DS. Drugi da power 100x i to będzie Twój podstawowy okular planetarno-księżycowy, Jak Ci się spodoba to dokupisz SW WA 6 mm co da Ci 150x ale to już raczej tylko na Księżyc. Te okulary będą dobrze pracować z tą lunetką. Nie kupuj żadnych barlowów kitowych, filterków (kolorowych szkiełek) itp. To są wszystko śmieci (które już pewnie dostałeś w spadku z tą lunetą), wystarczą te dwa/trzy okulary.

Przede wszystkim wrzuć w wyszukiwarkę hasło "tabela Wimmera". To będzie Twoja podstawowa lista obiektów, są tam zamieszczone dostępne z PL obiekty dla małych teleskopów. To tyle a reszta to dobra pogoda i chęci.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc! SW WA 9 mm 66 stopni  już sobie zamówiłem, a drugi zamówię na dniach. Z tabelą też się zapoznam, także dzięki za podpowiedź. Mam nadzieję, że coś więcej poza planetami i księżycem uda się zaobserwować ;)

Według www.lightpollutionmap.info w miejscu mojego zamieszkania jest średnie bo mieszkam zbyt blisko miasta. Także, żeby zobaczyć coś więcej to pewnie będę musiał pojechać trochę dalej od cywilizacji.

Coordinates
51° 11? 49? N 16° 58? 56? E
SQM
20.16 mag./arc sec2
Brightness
0.932 mcd/m2
Artif. bright.
760 ?cd/m2
Ratio
4.45
Bortle
Elevation
113 meters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim popraw fabrykę.Tez zaczynałem od tego teleskopu  usztywnienie wyciągu (jak jest konieczne), wyczrnienie krawędzi wyciągu, odrośnika itp. Daje zauważalna poprawę w jakości obserwacji.Dane znajdziesz w sieci (min. na forach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lolak89 napisał:

Kup sobie SW WA 20 mm 66 stopni i SW WA 9 mm 66 stopni.

Z pierwszym będziesz miał 45x poweru do różnych łatwych obiektów DS. Drugi da power 100x i to będzie Twój podstawowy okular planetarno-księżycowy, Jak Ci się spodoba to dokupisz SW WA 6 mm co da Ci 150x ale to już raczej tylko na Księżyc. Te okulary będą dobrze pracować z tą lunetką. Nie kupuj żadnych barlowów kitowych, filterków (kolorowych szkiełek) itp. To są wszystko śmieci (które już pewnie dostałeś w spadku z tą lunetą), wystarczą te dwa/trzy okulary.

Przede wszystkim wrzuć w wyszukiwarkę hasło "tabela Wimmera". To będzie Twoja podstawowa lista obiektów, są tam zamieszczone dostępne z PL obiekty dla małych teleskopów. To tyle a reszta to dobra pogoda i chęci.

 

Dziewiątka 66* obowiązkowa ale zamiast 20 66* ja wziąłbym zwykłego Plossla 25 mm 52*, pole widzenia takie same powiększenie mniejsze 36 razy ale za to źrenica wyjściowa większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Leon napisał:

Dziewiątka 66* obowiązkowa ale zamiast 20 66* ja wziąłbym zwykłego Plossla 25 mm 52*, pole widzenia takie same powiększenie mniejsze 36 razy ale za to źrenica wyjściowa większa.

Ja bym został przy 20 mm. Różnica w ŹW będzie 1,55 mm do 1,94 mm. Czy to będzie spektakularna różnica? To już lepiej plossla 32 mm bądź 30 mm jednak jestem przekonany, że DS w tym teleskopie pod tym niebem co ma nie zaciekawią autora, nie ma takiej szansy, za mały teleskop, za słabe niebo. To jest fura typowo pod Księżyc i coś tam na planetach się zobaczy, ja bym ustawiał setup pod to, czyli mniejsze lub większe planetarne powiększenie.

Przy 45x z 20 mm może powalczyć z jakimiś jasnymi kulkami, może coś zamruży w takiej m13 :) 

Dodatkowo te okulary mu zostaną i jak zechce sięgnąć pod jakieś jasne DS to kupi używkę Synty 200 F6 a tam na spokojnie te okulary mu się sprawdzą bez wydawania majątku na szkło. Ewentualnie sobie dokupi GSO SV 30 mm, chodzą za grosze albo kitowce SW RKE 26 mm 55 stopni.

Takie jest moje zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Takie jest moje zdanie" moje w zasadzie też tym bardziej że posiadam komplet tych okularów. Najczęściej patrzę właśnie przez dwudziestkę ale przez 25 również często, a może i częściej. 30-32 nie mam , ale sobie kupię w standardzie 2"  z kątówką 2". z opisu wynika że 20 (kiepską co prawda) już posiada więc po co powielać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośno myślę to nie są propozycje...

Baader Classic Plossl 32mm jest w standardzie 1.25" da źrenicę wyjściową na poziomie 2.5mm przy powiększeniu x28. Pole będzie mizerne na poziomie 1.8*.

Może jakiś Plossl 40mm? 3.1mm źrenicy wyjściowej z powiększeniem x22.5. Pole wyjdzie około 2.5*

W sumie fajne powiększenia aby zobaczyć księżyc w całości. Gromady kuliste też się da wypatrzyć... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zamiast tego 20 mm SW WA i Plossla 30-40 mm lornetkę SyMastera 15x70 - koszt używki raczej jakieś 200 zł ?? Głośno myślę :) zasięg większy niż ta lunetka. Niech ktoś się wypowie co miał taki sprzęcik czy próbował coś z DS nim popatrzeć (chodzi mi o Skyluxa).

Bardziej bym obstawiał, że większe wrażenie na mnie by zrobiły DS z 15x70 z leżaka niż z tej lunety, w sumie to nie mam wątpliwości co do tego :) z WO ED 22x70 kolegi można patrzeć, patrzeć, patrzeć i patrzeć, nigdy się nie nudzi ale to ciężki kloc tylko pod statyw, SkyMaster powinien być jeszcze użyteczny z ręki w leżaku.

Jednej zimowej nocy nawet nie chciało nam się wyciągać Taurusa 20" z bagażnika, patrzyliśmy właśnie 22x70, 10x50 i 8x30 ;)

W układzie 70/900 z okularem 9 mm na Księżyc i planety + 15x70 z leżakiem na DS byłby całkiem fajny zestaw za nieduże pieniążki. Co o tym myślicie? Ewentualnie może jeszcze jakiegoś taniego plossla 25 mm jak się trafi na giełdzie, czasami są za grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za przydatne informacje. Póki co decyzja jest taka, że kupuję dwa okulary tylko jeszcze nie wiem, który będzie tym drugim ;) Rzeczywiście tym sprzętem to raczej zostanie mi oglądanie planet i Księżyca. Także rzeczywiście lornetka wydaje się ciekawą opcją.

Dzięki wampum za radę co do sprzętu, obczaję temat na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś czuję, że ta lornetka to będzie strzał w 10! Wczoraj siedziałem na podwórku ze starą radziecką lornetką i widoki były niesamowite. Takie, że aż mnie wzięło na refleksje ;) Także liczę na trochę więcej po zakupie sugerowanej lornetki no i muszę też nauczyć się jeszcze mapy nieba. Dzięki raz jeszcze za spoko pomysł! ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)