Skocz do zawartości

Laik prosi o porade.


Rekomendowane odpowiedzi

witajcie drogie kolezanki/koledzy

Ze względu na zainteresowanie sci - fi i wrazliwosc na piekno natury zdecydowalem sie na zakup pierwszego teleskopu:

- montaz eqm - 35 PRO

- tuba Celestron C6 - S XLT

- kamerka Neximage 5    

Ze wzgledu na dosc duze zaklocenia bede musial wyjezdzac dalej za miasto na Kaszuby.  - najlepsze niebo miedzy Miastkiem a Bytowem / ?

Czy mozecie mi poradzic jakies strony / linki przydatne na poczatek aby przykladowo wiedziec co bedzie widoczne z mojej lokalizacji ?

Co do montażu  - czy ktos mi moze wyjasnic w kilku zdaniach na czym polega poczatkowe ustawnienie / czy tzw osiowanie montazu / ?

Czy zanim wklepie w klawiaturke 2 star alingmnent musze ustawic jakos polozenie montazu ze wzgledu na szerokosc geograficna ?

                                                                              Bardzo bede wdzieczny za wszelkie wskazowki, pozdrawiam                         Maciej

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dokumentacji jest dokładnie opisane. W zależności od konstrukcji i producenta może się to nieco różnic. Ale ogólnie rzecz biorąc montaż paralaktyczny trzeba ustawić na biegun. Oś RA zgrywamy precyzyjnie jak tylko na to konstrukcja pozwala z osią świata. W montażach paralaktycznych służy do tego lunetka biegunowa. Oraz teleskop w tzw. położenie Home lub PARK. Po wybraniu na pilocie gwiazdy wyrównania teleskop się obróci i jak będzie myślał, że wskazuje właściwą gwiazdę to się zatrzyma a na pilocie powinien pojawić się komunikat o konieczności precyzyjnego wyrównania na gwiazdę. Przyciskami skierujesz teleskop na właściwą gwiazdę i na pilocie zatwierdzisz zakończenie wyrównania. Potem druga gwiazda to samo. I GOTO powinno być w miarę dobrze zgrane. Jeśli to robisz z komputera to wszystko to samo, tylko bez pilota. Sterujemy i zatwierdzamy zakończenie alienacji na kompie. Od razu mówię, że szału nie będzie. Przy prostej alignacji na dwie gwiazdy trafi tylko z grubsza. Przy małym powiększeniu obiekt nawet może być od razu widoczny w okularze. Ale na zdjęciu z kamery ... wątpię. Ona ma mniejsze pole widzenia. Do fotografii korzysta się z programów, które zgrywają montaż z niebem za pomocą kamery. Ale to już inna bajka. Tutoriale są w necie, np. 

 

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jax napisał:

Ze wzgledu?? na dosc duze zaklocenia bede musial wyjezdzac dalej za? miasto na Kaszuby.  - najlepsze niebo miedzy Miastkiem a Bytowem ?/ ?

Na początek warto odwiedzić sprawdzone miejscówki. Jest szansa na spotkanie bardzo doświadczonych obserwatorów.

 

Godzinę temu, kjacek napisał:

Ale? teraz, gdzieś do końca sierpnia, to raczej bardziej towarzysko, jest? po prostu za ?jasno?.

Tu oczywiście Jacek ma rację. Dla Gdyni wygląda to tak:

IMG_20190627_212607.thumb.jpg.76c2394bd62159833cf74fab52e6b0fc.jpg

 

6 godzin temu, Jax napisał:

Czy? mozecie mi poradzic jakies strony / linki przydatne na poczatek aby przykladowo wiedziec co bedzie widoczne? z mojej lokalizacji ?

Zaczynamy? od rzeczy darmowych i bardzo dobrych:

  • https://stellarium.org - Stellarium - Darmowy i w pełni legalny pogram na ?komputer. Oprócz nauki gwiazdozbiorów i orientacji ?na niebie będzie niezbędny do odszukania, Marsa, Jowisza czy Saturna i bardzo pomocny do planowania sesji obserwacyjnych obiektów głębokiego nieba.?
  • Na telefon SkEye - też darmowy. Na pewno są lepsze programy, ale płatne i na początek ten w zupełności wystarcza.
  • ?
  • http://www.iasindy.org/documents/astronomy101/IFAS Binocular Handbook.pdf - jak coś widać przez lornetkę to przez teleskop też można zobaczyć.

Jestem z Gdyni więc jak namówisz Jacka na wspólne obserwacje to dawaj znać - chętnie dołączę. 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę mógł dopiero za dwa, trzy tygodnie. Ale jak napisałem, obserwacje większy sens będą mieć u nas dopiero pod koniec sierpnia. 

BTW zagubiłem linka do strony pokazującej kiedy jest noc astronomiczna dla danej szerokość geograficznej wraz z wszystkimi odmianami szarości. Może ktoś ma coś podobnego? Przypominało to grafikę Piotra ale było bardziej precyzyjne i interaktywne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)