Skocz do zawartości

Pomocy!


Pisiek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym poprośić o wytłmaczenie jak oberwować głębokie niebo(DOC). Chciałbym zaznaczyć że jestem w tym temacie zielony lecz znam troche nomenklatury. Jako obserwator mam zaliczone kilka planet US lecz przy moich okularach wygląda to tylko jako różnobarwne plamki. Mój sprzęt to Spinor Optics 130/900 okulary to 25mm i 10mm Barlow 2x oraz lunetka z kżyżem. Chciałbym też dokupić jakiś okular coś abym mógł lepiej poodlądać planety US wiec tu drugie pytanie jaki kupić? Odgórnie dziękuje za wszystkie rady!!!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lukost napisał:

Głębokie niebo powiadasz? Trza wyjechać z Zabrza w bezksiężycową noc, dość daleko, wywożąc w aucie co najmniej te 8 cali lustra.

Aktualnie jestem poza Zabrzem (tu gdzie jestem jest zanieczysszcenie światłem 2 klasy czasami 1czyli te najlepsze)i nie ma księżyca. Wczoraj próbowałem tak przez 2h szukając po charakterystycznyn gwiazdacb ale moje poszukiwania zakończyły się fiaskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, kjacek napisał:

Stellarium, SkEye, SkySafari na androida i wszystko staje się prostsze. 

Nie rozumiem czego nie potrafisz znaleźć? 

Barlowa wyrzuć. Jaki montaż? EQ2? 

Stelarium mam na telefonie i się posiłkuje. Tak montaż Eq2. Lunetka wyjustowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie obrazków z Hubble'a szukasz? Nic z tego. Mgliste plamki biało-szare i ledwo widoczne. Tak to jest. Na 14" 16" Dopiero ludzie coś widzą. Ale jak masz 50 latek to oczka robią się brązowe i tez niewiele zobaczysz. 

Wizualne DS wymaga cierpliwości i znajomości nieba. Cierpliwość się ma lub nie. A nieba można się nauczyć tylko trzeba ćwiczyć. I cieszyć się z każdego odkrytego mglistego obiektu. To ma być przyjemność a nie walka o być albo nie być. To nie egzamin z anatomii :)

  • Like 3
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pisiek napisał:

Jako obserwator mam zaliczone kilka planet US lecz przy moich okularach wygląda to tylko jako różnobarwne plamki. 

Na planetach wiele nie zobaczysz... 

Widzisz 4 księżyce Jowisza? Pasy dookoła jowiszowego równika? 

Na odległość słabo z pomocą. Znajdź lokalsów, popatrz przez ich sprzęt i zobaczysz może ktoś pomoże.

W ten sprzęt raczej nie warto inwestować. Chociaż może jakby sprawdzić/poprawić kolimację coś się da wycisnąć na tej tubie i tym słabym montażu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, wampum napisał:

Ni to taka M13 czy M8 spokojniebtym sprzętem zobaczysz....napisz jak obserwujesz (opisz czynnosci)

No to znajduje sobie na Stellarium jakiś ciekawy(jasny) obiekt i znajduje jakąś jasną gwiazdę niedaleko tego obiektu i tu mam problem bo nie wiem jak się przenieść na ten interesujący mnie obiekt lepiej robić to "na oko" czy sprawdzać jaka jest różnica wpółżędnych tych obiektów i potem patrząc na podziałke na montażu o tyle go przezsunąć? Która metoda jest skuteczniejsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na oko. Po cichu podpowiem - zielony laser bardzo pomaga. Ale tu potrzebna jest duża ostrożność. Uwaga na oczy swoje i uczestników oraz na samoloty i śmigłowce bo w pierwszym przypadku zagrożone zdrowie w drugim poważne kłopoty możliwe. 

Włączasz na 1 - 3 sekund korygujesz ustawienie itd. 

Wcześniej musisz zalignować laser z teleskopem. Nawet za dnia na odległym neutralnym obiekcie. 

Możesz ponadto wqurzyć ludzi, którzy robią astrofoto... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, kjacek napisał:

Na oko. Po cichu podpowiem - zielony laser bardzo pomaga. Ale tu potrzebna jest duża ostrożność. Uwaga na oczy swoje i uczestników oraz na samoloty i śmigłowce bo w pierwszym przypadku zagrożone zdrowie w drugim poważne kłopoty możliwe. 

Włączasz na 1 - 3 sekund korygujesz ustawienie itd. 

Wcześniej musisz zalignować laser z teleskopem. Nawet za dnia na odległym neutralnym obiekcie. 

Możesz ponadto wqurzyć ludzi, którzy robią astrofoto... 

Dzięki dzisiaj jeszcze poprubuje i napisze jakie rezultaty. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2019 o 19:37, Pisiek napisał:

Wczoraj? próbowałem tak przez 2h szukając po charakterystycznyn gwiazdacb ale moje poszukiwania zakończyły się fiaskiem

Ja na początku miałem ogromne problemy z lokalizacją obiektów i mogę zdradzić kilka swoich sztuczek. 

  • Zamiana małego szukacza prostego na kątowy szukacz 8x50 dający obraz ziemski. Większe powiększenie sprawia, że jasne DSy widzisz już w szukaczu. Widzisz więcej gwiazd do których możesz się odnieść. Obraz ziemski sprawia, że nie musisz myśleć że masz kręcić teleskopem w drugą stronę. Bardzo pomocne na początku. 
  • Uzupełnienie szukacza Red Dot Finderem. Znacznie ułatwiło mi celowanie. 
  • Lornetka - odszukiwalem obiekt lub okolice obiektu lornetką. Potem planowałem po jakich gwiazdach będę skakał. Powtarzałem całość teleskopem patrząc przez szukacz. Obraz ziemski był wtedy zbawienny. 
  • Wydrukowałem darmowy atlas. W jakiś starych wizytówkach wyciąłem kółka odpowiadające polu widzenia moich okularów mojemu szukaczowi. Kładziesz teraz wizytówkę na atlas i widzisz jakie gwiazdy powinieneś widzieć w okularze czy szukaczu. Obracasz teleskop i sprawdzasz w atlasie czy przsunąłeś o tyle ile myślisz. 

Z każdą obserwacją jest łatwiej. Teraz jest jasno więc może być ciężko na początku. Na rozgrzewkę proponuję wycelować w Albiero w Łabedziu i Kumę w Smoku. W Smoku spróbuj poskakać po gwiazdach tworzących jego głowę. Jak się uda możesz spróbować z M13. Pamietaj że w szukaczu szukasz lekko nie ostrej gwiazdy. 

W dniu 28.06.2019 o 19:19, Pisiek napisał:

Jako? obserwator mam zaliczone kilka planet US lecz przy ?moich okularach wygląda to tylko jako różnobarwne plamki?.?

A teleskop masz dobrze skolimowany? 

W dniu 28.06.2019 o 19:19, Pisiek napisał:

Chciałb?ym?? też dokupić jakiś okular coś abym mógł lepiej poodlądać planety US wiec tu drugie pytanie jaki kupić?????????????

Planety są teraz nisko i nie wiem czy warto kupować teraz jakiś okular. Dziś patrzyłem na Jowisza swoim MAKiem 127 i okularu 10mm, którego zazwyczaj używam nie dało się używać, bo seeing był straszny. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.06.2019 o 18:10, Pisiek napisał:

No to znajduje sobie na Stellarium jakiś ciekawy(jasny) obiekt i znajduje jakąś jasną gwiazdę niedaleko tego obiektu i tu mam problem bo nie wiem jak się przenieść na ten interesujący mnie obiekt

W ciągu dnia wyjustuj lunetkę celowniczą z teleskopem, czyli ustaw teleskop na bardzo odległy obiekt na horyzoncie i tak kręć śrubkami przy lunetce, aż zobaczysz na krzyżu w lunetce to samo co w teleskopie.

Zaczynając obserwację ustaw teleskop tak jak na obrazku wskazuje pomarańczowa strzałka:
333.thumb.jpg.0c0bdcb6c3c24567327e6b508c128ea3.jpg
Włóż okular 25 mm w wyciąg teleskopu.

Proponuję na początek zapolować na M31 w Herkulesie bo widać ją nawet w lunetce celowniczej jako mgiełkę.
Poniżej masz mapkę nieba z gwiazdozbiorami ułatwiającymi odszukanie Herkulesa:
111.thumb.jpg.7fbaa3ee9c060d5537faf5b6a4a1deb2.jpg

Znalazłeś Herkulesa? Jeśli tak to skup się na 4 gwiazdach tworzących czworobok.
W prawym górnym rogu znajduje się gwiazda eta Her i ją ustaw w teleskopie patrząc przez lunetkę celowniczą.
Odcinek łączący gwiazdy etę i zetę Her podziel w głowie na 3 części. W 1/3 znajduję się M31 pomiędzy 2 gwiazdami:
222.jpg.dde55d1505d44c013dac61cfbbcd67cd.jpg
Pamiętaj, że obraz w lunetce będzie się przesuwał odwrotnie (jeżeli widzisz w niej horyzont "do góry nogami"), niż teleskop, który musisz przesunąć trochę w dół i lewo.
Jeśli nie znalazłeś, to ponownie wróć do ety Her i zacznij od nowa aż do skutku. Cierpliwość to nasze drugie imię :)

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj  udało mi się znaleźć M3 i IC4665 To pierwsze to było widoczne jako szara mgiełka a drugi pełno gwiazd! Byłem bardzo zadowolony że w końcy mi się udało. Dziękuje wszystkim którzy przyczynili się do pisania tego artykułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)