Skocz do zawartości

Góry Izerskie


Hubert0302

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć mieszkam w Jeleniej Górze , w Izerach jestem często wrażenia hmm fantastyczne :)

Jeśli chodzi o dojazd to albo dojedziesz do Jakuszyc , i stamtąd szlakiem do Schroniska "Orle" ( 5 km ) , albo pojedziesz z kimś kto ma przepustkę od LP. Można temat obejść trochę wykupując nocleg w schronisku "Orle". Przy samym schronisku jest miejsce na oglądanie i focenie , są tak także imprezy związane z astronomią , często latem organizowane są tam pikniki gdzie jest dostęp do teleskopów. 

Jeśli chcesz aby było trochę bardziej kameralnie to warto udać się szlakiem dalej w kierunku Chatki Górzystów na Halę Izerską tam widok jest jeszcze lepszy.

Jeśli planujesz kiedyś jechać to daj znać , z chęcią się wybiorę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To daj znaka , z miejscem do spania na Chatce jest cieżko latem w pokojach często wszystko jest porezerwowane , ale może da się z Wiesią pogadać aby Ci załatwić jakieś miejsce. Z Jakuszyc na Chatkę jest trochę mniej niż 10 km przyjemnego spaceru.  Chyba że będziesz jechał z jakimś sprzętem do obserwacji to wtedy trzeba by było pokombonować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w Orlu. Super miejsce. Czasem chłodno. Strumień za oknem. Widoki nieziemskie ... jak nie ma chmur. :)

  • Like 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, gogiel napisał:

Witam.

Ja też planuję na sierpień wypad na Orle jeszcze z kilkoma kumplami.

Rozumiem że do tej Chatki Górzystów w legalny sposób dostać się samochodem nie ma szans?

Technicznie od strony Świeradowa jest droga , ale tylko z przepustką LP .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, towerfox napisał:

Siemano. Również mieszkam niedaleko i gdyby szykowała się jakaś nocka, to chętnie podskoczyłbym do schroniska Orle. Dajcie znać wcześniej na PW to podlecę z dwururkami 8x30 i 20x70 ;)

No to już by było kilka osób , można jakieś spotkanie wykombinować :)

1 godzinę temu, gogiel napisał:

To chyba jednak lepiej na Orle pod względem dojazdu, wystarczy tylko  nocleg wykupić za 45 zeta

Czasem z noclegiem na Orlim jak i na Chatce jest ciężko, po za tym na Orlim "mniej widać". tzn na teleskop spoko , ale jak ktoś chce focić albo nieuzbrojonym okiem to lepiej Hala Izerska przez Chatką. Ale to moja subiektywna opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem nie jest też tak, że wykupując nocleg na polu namiotowym (~10 zł) też można wjechać na Orle samochodem? Wydaje mi się, że jakoś tak było kiedyś. A co do miejsca obserwacji, to zawsze można zgarnąć szpej i kawałek przebutować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, towerfox napisał:

A czy przypadkiem nie jest też tak, że wykupując nocleg na polu namiotowym (~10 zł) też można wjechać na Orle samochodem? Wydaje mi się, że jakoś tak było kiedyś. A co do miejsca obserwacji, to zawsze można zgarnąć szpej i kawałek przebutować ;)

Ja tak zawsze mówię jak jadę tam autem :) Zresztą pisałem o noclegu i pozwoleniu w poście wcześniej :) (ale fakt pisałem o noclegu w schronisku a nie w namiocie obok :P ) Niezmiennym jednak jest to że na Orle można się dostać na Chatkę legalnie to już raczej ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Orlu stoi zegar słoneczny z modelem słońca a na szlaku są planety. Cały US w skali jest zrobiony. To chyba z 10 km jest w sumie. Na stogu Izerskim koło wyciągu jest Eris. Z buta jest co deptać :)

Model US

  • Like 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...
 
Pozdrowienia z Czech. Od ponad 10 lat nasz klub astronomiczny z Liberca jedzie do Rozdroża Izerskiego i nie tylko. Skyquality.cz jest Rozdrożem najbardziej mierzoną lokalizacją w Czechach - w Polsce :) Nasz klub stoi za Izerskim parkiem ciemnego Nieba. Mamy wiele raportów z obserwacji w Izerach, ostatni z nich można przeczytać na stronie naszego klubu astronomicznego tutaj http://udalosti.astronomy.cz/?p=10172. W przeciwnym razie z radością nawiążemy kontakt z polskimi astronomami w okolicy. Czy znasz kogoś jeszcze o prywatnym obserwatorium w Koziej Szyi nad Kopiancom?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Pozdrowienia z Czech. Od ponad 10 lat nasz klub astronomiczny z Liberca jedzie do Rozdroża Izerskiego i nie tylko. Skyquality.cz jest Rozdrożem najbardziej mierzoną lokalizacją 
w Czechach - w Polsce :) Nasz klub stoi za Izerskim parkiem ciemnego Nieba. Mamy wiele raportów z obserwacji w Izerach, ostatni z nich można przeczytać na stronie naszego klubu 
astronomicznego tutaj http://udalosti.astronomy.cz/?p=10172. W przeciwnym razie z radością nawiążemy kontakt z polskimi astronomami w okolicy. Czy znasz kogoś jeszcze 
o prywatnym obserwatorium w Koziej Szyi nad Kopiancom?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)