Skocz do zawartości

Kolejny temat o 1 teleskopie - ponad miesiąc czytałam, nadal mam wątpliwości ;)


Rekomendowane odpowiedzi

To mój 1 post na forum - zatem oczywiście witam wszystkich :).

Teleskopu szukam nie dla siebie tylko dla męża. Od ponad miesiąca czytam forum i mam coraz większy mętlik ;).
Zacznę od odpowiedzi na pytania zadane w podpiętym wątku dotyczącym zakupu teleskopu:

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie ?

Mieszkam na wsi, ale położonej kilkanaście kilometrów od ponad 30 tys. Sochaczewa. Mój tern znajduje się na końcu wsi ;). Od głównej drogi oddziela go pas Puszczy Kampinowskiej. Do najbliższego sąsiada mam jakieś 500m., do drogi oświetlonej też mniej więcej tyle i światła gasną o 23. Z widocznych źródeł światła po tej godzinie mam oświetlony piętrowy budynek melioracji przy Bzurze w odległości na wprost mniej więcej kilometra.
Mapa lightpollutionmap.info podaje na temat mojej lokalizacji takie info:
SQM    21.32 mag./arc sec2
Brightness    0.320 mcd/m2
Artif. bright.    149 ?cd/m2
Ratio    0.873
Bortle    class 4
Elevation    65 meters

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ?

Zdecydowałam się na Newtona.

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska ?

W ogrodzie w miejscu, o którym napisałam wyżej.

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

Przede wszystkim Księżyc, Słonko i planety naszego US. Jednak oczywiście eksploracja "głębokiego kosmosu" też jest mile widziana ;).

5. Jakim przed?ziałem cenowym dysponujesz ?

Mniej więcej 4 tys.

Po przeczytaniu wielu tematów na forum zdecydowałam się na wybór Sky-Watcher Dobson Flex Tube  - tylko mam wątpliwości, czy wybrać 10" czy 12". Jeśli wybiorę 10 to zostanie mi zdecydowanie więcej na dodatki, jeśli 12 to już raczej nic dobrego jakościowo nie dokupię.

Mąż chciał mieć teleskop z Go-To, ale po przeczytaniu wielu wątków przekonałam go, że zamiast Go-To lepiej kupić jakiś dobry okular (lub 2 okulary) i przydatne filtry.

I właśnie z wyborem okularów i filtrów mam kolejny problem :(.

Zastanawiam się, czy kupić zoom:
Okular Baader Hyperion ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK IV

plus dobrej jakości okular 6,5 - 9mm. i ewentualnie Barlowa
Czy jednak kupić stałkę 14mm. dobrej jakości
plus do zbliżeń dobry okular 6,5-9mm.
i jakieś filtry.

Moim hobby jest fotografia, i sama inwestuję w sprzęt fotograficzny ( mam system m43 z kilkoma stałkami i 1 zoomem pro) i świadomość dotycząca fotografii przekłada mi się na świadomośc sprzętu do obserwacji nieba. WIem, że stałki są zawsze zdecydowanie lepsze niż jakikolwiek zoom. Tylko pytanie, czy dla amatora jednak dobrej jakości zoom nie będzie lepszy?

Filtry zamierzam kupować tylko 2 calowe - bo jak zrozumiałam można je podpiąć też pod 1,25? Pytanie, czy przejściówka jest zawsze w zestawie z 2 calowymi filtrami, czy trzeba ją dokupić, jak w fotografii?

Dodam, w teleskop będzie wykorzystywany do obserwacji - bo tym interesuje się mój mąż. Dla mnie, choć - jak pisałam - fotografia jest pasją to jednak nie astrofotografia. Kilka razy fotgrafowałam np. zaćmienie słońca i jakoś mnie ta zabawa z foceniem nieba nie wciągnęła.

Także chodzi mi o sprzęt do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada dla Ciebie jest następująca:

1. Na początek kup sobie mapę nieba lub specjalną aplikację na smartfona, np. SkySafari lub Stellarium. Mając ją, wyjdź na jedną noc na obserwacje i gołymi oczyma postaraj się odnaleźć na niebie widoczne gwiazdozbiory;

2. Na pierwszy instrument optyczny polecam lornetkę 10x50 (np. Nikon Action EX) + statyw i głowica. Koszt zakupu będzie znacznie tańszy niż teleskopu. Poza tym lornetka jest znacznie bardziej uniwersalna, znacznie łatwiejsza w obsłudze i posiada znacznie większe pole widzenia niż teleskop 10-12" z jakimkolwiek okularem. Zapoznaj się proszę z tzw. Tabelą Wimmera - jest tam ponad 100 obiektów astronomicznych przeznaczonych właśnie dla lornetki 10x50. 

3. Umów się na wspólne obserwacje z ludźmi z forum. Z reguły każdy ma inny sprzęt i wówczas będziesz miała okazję obejrzeć różne sprzęty i poobserwować przez nie niebo. 

4. Na podstawie zdobytych doświadczeń z trzech w/w punktów dalej będziesz już wiedziała, jaki sprzęt docelowy sobie kupić.

 

Ludziom, którzy nigdy nie obserwowali wcześniej nieba, a chcą sobie kupić pierwszy teleskop, to odpowiadam zawsze: nie kupuj na początek żadnego teleskopu! Zacznij od lornetki.

Pierwszym etapem obserwacji wizualnych jest nauka nieba - gdzie znajdują się poszczególne gwiazdozbiory i jakie obiekty Kosmosu Głębokiego znajdują się w jakich gwiazdozbiorach. Umiejętność odnalezienia ich na niebie za pomocą dużego teleskopu (od 10" wzwyż) stanowi wyzwanie - chodzi o to, abyś nie zniechęciła się do obserwacji po pierwszych nieudanych próbach odnalezienia obiektu. Co Słońca, Księżyca i planet US - nie wiem, czy szybko Ci się one nie znudzą, poza tym z dostępnością obserwacyjną planet jest różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, tomchm napisał:

Ludziom, którzy nigdy nie obserwowali wcześniej nieba, a chcą sobie kupić pierwszy teleskop, to odpowiadam zawsze: nie kupuj na początek żadnego teleskopu! Zacznij od lornetki.

Ja zawsze jestem przeciwny takim stwierdzeniom... aczkolwiek jak tak pomyślałem, to również jako pierwszy sprzęt miałem lornetkę :) Używałem jej co prawda do Księżyca, Jowisza, Plejad i M31 ale jak by nie było to pierwszy instrument i pierwsze och i ach. Jak dojrzałem M31 to myślałem, że zwariuję z zachwytu, nie mogłem uwierzyć, że lornetką z okna widzę sąsiednią galaktykę.

19 minut temu, tomchm napisał:

Co Słońca, Księżyca i planet US - nie wiem, czy szybko Ci się one nie znudzą, poza tym z dostępnością obserwacyjną planet jest różnie

To zależy, mi tam się nie nudzą, a są tacy co głównie US oglądają latami. Dostępność planet to ciężkie zagadnienie, ciągła walka o dobre warunki.

Flex'y są fajne ale czy koniecznie to musi być rozsuwany teleskop? Może TAKI??.

Zostanie trochę na akcesoria ale fakt faktem, na początek było by miło jakbyście znaleźli kogoś z teleskopem na miejscy i zobaczyli z czym to się je. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytajcie uważnie co dziewczyna napisała - CHCE KUPIĆ TELESKOP MĘŻOWI. Skoro mąż chciał mieć teleskop z GoTo to znaczy że mniej więcej wie o co chodzi.

A teraz do Ciebie: teleskop to dobre rozwiązanie dla kogoś kto już ma jakąś orientację na niebie - czy Twój mąż to już ten etap? I tu rozumiem porady kolegów w sprawie lornetki i mapy nieba bo takich informacji nie podałaś.

Z tego co ja odczytuję to:

- wstępna orientacja na niebie jest, mąż potrzebuje instrumentu do rozwijania pasji i nieco dokładniejszych obserwacji

- Newton na montażu Dobsona to dobre rozwiązanie, aczkolwiek tuba typu FLEX może sprawiać kłopoty i wymagać kolimacji przy przenoszeniu. Cała tuba metalowa będzie cięższa a karbonowa droższa.

- czy wiesz co to jest montaż Dobsona?

- nie jestem wizualowcem, więc temat okularów zostawiam kolegom

- kwestia filtrów 2 czy 1.25 cala to kwestia konstrukcji wyciągu ( wiesz co to jest?) .

Pogadajmy dalej, na pewno coś doradzimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, magbag napisał:

Okular Baader Hyperion ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK IV???

Niecałe 50* przy 24mm... no chyba raczej nie. To jest fajny okular do małego teleskopu jak się nie chce wozić kilku okularów. Jako główny okular do dużego newtona raczej nie polecam. Jak sama wiesz przy zoomie konstrukcja musi iść na kompromisy. 

8 godzin temu, magbag napisał:

Czy jednak kupić stałkę 14mm. dobrej jakości?
plus do zbliżeń dobry okular 6,5-9mm.?

docelowo to trzy okulary o źrenicy wyjściowej:

  • 4.5-5mm - do obiektów o słabej jasności powierzchniowej - fajnie gdyby było szerokie pole: np ES 24mm 82*
  • 2-2.8mm - oko widzi najlepiej w tym zakresie - ES 11 lub ES 14 82*
  • około 1mm - zbliżenia i rozbijanie gwiazd podwójnych, planety - Baader Classic Ortho 6mm

 

8 godzin temu, magbag napisał:

i jakieś filtry.

i jakieś filtry zostawiany sobie na koniec. Tak samo nie wszystke okulary trzeba od razu kupić. Są imieniny, urodziny, święta...

 

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton to fajny sprzęt. 

Ale, zawsze jest jakieś ale... 

Im większa tuba, tym cięższy sprzęt. 

8 calowy Newton to taka Frania. 

Newton ma najlepszy stosunek ceny do możliwości. 

Podobno Newton GSO jest lepszy od Sky-Watchera. 

Kup 8 cali 1200mm. To dobry sprzęt na początek. 

Do Newtona jest system DSC, to takie GoTo z ręcznym naprowadzaniem. Działa to chyba ze SkySafari na androida. Poczytaj. Chyba ukraińska firma astro-gadget to produkuje. 

Kup teleskop, lornetka to inna bajka. Trzeba zobaczyć jak ogląda się niebo przez lornetkę 10x50 czy 15x70. Mi bardziej pasuje ta druga. Lornetka na statyw foto lub lepiej żuraw lornetkowy (można zrobić). 

Okulary, nie ma się co zastanawiać, nie warto schodzić poniżej Explore Scientific 82 stopnie. Później możesz kombinować inne. 

Kup dwa okulary - do małych i średnich powiększeń na początek. Tak ja napisał wyżej Piotr. Jeden dający ŹW w okolicach 4.5 - 5mm, drugi dający ŹW w okolicach 2-2,5mm. 

ŹW = Ogniskowa_okularu_w_mm/światłosiła_teleskopu 

Okular 30mm w teleskopie o światłosile F6 da ŹW=30mm/6=5mm.

Okular 14mm w tym teleskopie da ŹW = 14mm/6 = 2,3mm.

 

Moim zdaniem warto kupować na naszych giełdach, tu, na astropolis.pl czy na astromaniak.pl (jeśli wróci do nas). 

Kupuj od lokalsów albo od ludzi, którzy są dłużej na forum i mają dobrą reputację. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam od siebie,  że Piotr i Jacek powyżej dobrze radzą. Po za tym miałem w życiu pewnie z 10 newtonów od 5 do 14 cali i śmiało mogę powiedzieć,  że kluczem jest dobre niebo, a Ty masz naprawdę przyzwoite warunki.  Najpiękniejsze oglądanie dla mnie zaczyna się od 12 cali,  ale 8 i 10 też sprawią wielką frajdę. 12 cali jest wielkości małego reaktora jądrowego więc trzeba to przemyśleć gdyby mąż chciał z tym podróżować, a przede wszystkim nosić. U mnie Synta 12 mieściła się do trzydzwiowej Corsy :) Co do Flexów to miałem 8, a teraz mam 10 i jest to maksimum co można przenieść w pojedynkę na jeden raz. Z pełnymi tubami jest trochę trudniej. W transporcie z flexem też łatwiej, a jeżeli chodzi  o kolimacje to i tak się tego trzeba nauczyć. Moje wymagały delikatnej kolimacji raz na 3-4 wyjazdy, ale przy stacjonarnym użyciu powinno być lepiej. Dobrze jakby udało Wam się z kimś spotkać i zobaczyć jak takie sprzęty wyglądają w praktyce i jakie wrażenia obserwacyjne mogą zapewnić. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tomchm napisał:

Na pierwszy instrument optyczny p?olec?am lornetkę? ??10x??5????0

Dziękuję za rady. Jak zauważył @wessel luneta będzie dla męża. Sama też chętnie spojrzę przez nią w niebo i być może się w te obserwacje wkręcę, ale póki co to nie moja pasja :). 

Co do lornetki to mamy DO Titanium 10x56. Także w sumie etap lornetkowy mąż ma zaliczony ;).

5 godzin temu, wessel napisał:

Newton na montażu Dobsona to dobre rozwiązanie, aczkolwiek? tuba? typu FLEX???? może? ?sprawiać? ?kłopoty? i?? wymagać kolimacji przy przenoszeniu. Cała tuba metalowa będzie cięższa a karbonowa droższa.

Generalnie teleskop będzie używana stacjonarnie - podróży z nią raczej nie przewidujemy, choć nie wykluczamy, dlatego jednak waga ma znaczenie a różnica pomiędzy pełną tubą a flex jest spora. 

Co do kolimacji to - jak zrozumiałam z lektury forum - jest to coś czego i tak trzeba się nauczyć. Oczywiście wolałabym nie serwować mężowi kolimacji przed każdą obserwacją nieba, ale gdy teleskop nie będzie przenoszony to chyba nawet przy tubie flex nie będzie wymagała "bez przerwy" kolimacji? Kolimator laserowy jest na mojej liście do kupienia na starcie.

Godzinę temu, Setaarius napisał:

jeżel?i???? chodzi  o kolimacje to i tak się tego trzeba? ?nauczyć. M?oje wymagały delikatnej kolimacji? r?az na? 3-4? ?wy?jazdy

Przeczytałam ten wpis już po napisaniu tego, co powyżej. Czyli moje "przemyślenia" odnośnie kolimacji były w miarę trafione ;). Bardzo dziękuję za cenną informacje.

5 godzin temu, wessel napisał:

czy wiesz?? co to jest??? montaż???? ?Dobsona????

Teoretycznie tak ;) - przeczytałam informacje na temat typów montażu. Także wiem, że to prosty montaż horyzontalny.

5 godzin temu, wessel napisał:

kwestia? ?filtrów 2 czy 1.25 cala to kwestia konstrukcji wyciągu ( wiesz co to jest???) ?

I tutaj też teoretycznie wiem, co to jest wyciąg. Natomiast moja znajomość konstrukcji wyciagu jest żadna. Wiem tylko tyle, że w zestawie z tubą flex jest wyciąg okularowy Crayforda o średnicy 2" z redukcją 1,25" 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1909&lunety=Teleskop Sky Watcher Dobson 10 Flex Tube N 254 1250 ROZSUWANY

4 godziny temu, pmochocki napisał:

Niecałe? 50* ?przy 24mm... no ?chyba raczej? ?nie??. ??

Bardzo dziękuję - w sumie potwierdziłeś moje wątpliwości, co do zooma - wykreślam go z listy zakupów.

4 godziny temu, pmochocki napisał:

docelowo?? to trzy okulary o źrenicy wyjściowej:

  • 4.5-5mm? - do obiektów o słabej jasności powierzchniowej - ??fajnie gdyby było szerokie pole: np ES 24mm 82*
  • 2-2.8mm - oko widzi najlepiej w tym zakresie - ES 11 lub ES 14 82*?
  • około 1mm - zbliżenia i rozbijanie gwiazd p?o?dwójnych, planety - Baader Classic Ortho 6mm??

A taki zestaw, jako docelowy na listę zapisuję :). Generalnie to  zarówno okulary ES 82* jak i Baader były na mojej potencjalnej liście zakupów, tylko mi ten zoom niepotrzebnie wprowadził zamieszanie.

A skoro już docelowo zdecydowałam się na 3 okulary yo mam jeszcze jedną wątpliwość.

Czy kupić na starcie:

- ES 14 mm 1,25'' (82 stopnie)
- ES 24 mm 2'' (82 stopnie) (lub, jak sugeruje @kjacek 30 mm)
- Baader Planetarium Classic Ortho 6 mm 1,25 cala

Czy może zamiast 14 mm 82* kupić -  ES 14 mm 2'' (100 stopni) i Baadera, a zakup 24 mm/30 mm odłożyć na kolejną okazję?

Oczywiście wiem, że nikt za mnie decyzji nie podejmie, ale jestem ciekawa, którą opcję wybrałyby osoby doświadczone w obserwacjach nieba.

Zakup filtrów - zgodnie z słuszną sugestią zostawiam na potem - nie wszystko na raz ;). 

2 godziny temu, kjacek napisał:

Do Newtona??? jest system DSC, to takie GoTo z ręcznym naprowadzaniem???. Działa to chyba ze SkySafari na androida. Poczytaj. ??

DSC rozważam - zastanawiam się nad kupieniem DSC tutaj na giełdzie. Tylko muszę właśnie jeszcze dokładniej poczytać, jak to funkcjonuje. To DSC do odsprzedania jest w wersji do Sky Watcherów. Newtona GSO rozważałam, ale ze względu na wagę jednak wygrał flex. Do tego właśnie ten ewentualny zakup DSC tutaj, który jest tylko do sky-watcherów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, magbag napisał:

ES 24 mm 2'' (82 stopnie) (lub, jak sugeruje @kjacek 30 mm?)

Mam nadzieję, że jest jasne, że propozycja Jacka i moja jest spójna. Jak kupisz teleskop f/5 to kupujesz 24mm a jak f/6 to 30mm. Bo tu chodzi o źrenicę wyjściową, która będzie miała wtedy około 5mm.

37 minut temu, magbag napisał:

Czy? kupić na starc???i?e [...] Czy? może ?zamiast

A może to co będzie pierwsze na giełdzie. Na początku zawsze można używać okularów kitowych. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, magbag napisał:

Zakup filtrów - zgodnie z słuszną sugestią zostawiam na potem - nie wszystko na raz ;). 

No nie wiem czy to dobrze :) Tzn bardziej pije do tego, że chcesz kupić 1,25" a nie 2". Nawet nie próbuj bo będzie potem leżał na giełdzie a Wy będziecie szukać 2".

Rzuć hasło o chęci zakupu na giełdzie filtra UHC 2" dobrej firmy i czekaj na propozycje.

Większego filtra możesz używać z okularem w standardzie 1,25, w drugą stronę już to nie zadziała :) 

30 minut temu, magbag napisał:

Czy może zamiast 14 mm 82* kupić -  ES 14 mm 2'' (100 stopni) i Baadera, a zakup 24 mm/30 mm odłożyć na kolejną okazję?

Setki są fajne i warto w nie inwestować skoro będą jeszcze możliwości żeby coś dokupić :) 14 mm to będzie Was podstawowy okular więc dobrze jak to będzie wysoka półka.

Z tym BCO 6 mm to będzie trochę odstawał od reszty. Ma niby 50 stopni ale 42 z nich są użyteczne, brzegi pola to mydło i tu nie pomoże nic, taka ich konstrukcja.

To jest taki okular typowo pod planety, może Was na początku trochę wkurzać po porównaniu go do chociażby ES 14 100. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, lolak89 napisał:

BCO 6 mm to będzie trochę odstawał od resz??ty

No ale cenowo też... 

7 minut temu, lolak89 napisał:

To jest taki okular??? typowo pod planety, może Was na początku trochę ?wkurzać po porównaniu go do chociażby ES 14 100. 

Prawda i na planetach o podwójnych sprawdzą się wyśmienicie. 

Ale uwaga słuszna, bo zaskoczenie może być. 

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, pmochocki napisał:

No ale cenowo też... 

Rozmawiamy tu o fantach nówkach za 4-5k :) BCO może zaskoczyć ale nie musi, prawie całe moje astrodoświadczenie mam z okularów <50 stopni więc wtrąciłem swoje 5 groszy. Zresztą nie okular będzie tu grał pierwsze skrzypce a tuba, która będzie konkretna więc i widoki całkiem fajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary temat rzeka... 

Ortho rzeczywiście zaskakuje i pozytywnie i negatywnie ?

Negatywnie, bo to widok jak przez dziurkę od klucza; aby coś zobaczyć trzeba prawie oko wydłubać wciskając je w okular ?

Pozytywnie, bo widok w wąziutkim polu jest rzeczywiście niezły i wart tego czyszczenia okularu z rzęs po obserwacjach ?

Ja tam nie przepadam za Ortho ale potrafię docenić ich 'wąskopolową' jakość. 

Jeśli człowiek od nich zaczyna, to gdy później skorzysta z kita, jest w siódmym niebie. 

A gdy nie daj Boże zobaczy po tym Ortho widok ze 100 stopniowego ESa, to może dostać wstrząsu ? i narażać NFZ na koszty. 

Jeśli stać Cię na okulary 100 stopniowe, to warto je kupować. Właśnie 100 stopniowe ESy są chyba najlepiej skorygowane spośród tej rodziny okularów. 

Ale jest cała masa innych okularów, które im wcale (?) nie ustępują jak Lunt XWA, Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC (Ludes ma 13mm) i jeszcze inne. 

Filtr UHC Lumicona czy Astronomika warto mieć. Jednak zanim człowiek opanuje teleskop i obserwacje nieba, trochę czasu upłynie. Więc niekoniecznie na początek. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kjacek napisał:

A gdy???? nie daj Boże zobaczy po tym Ortho widok ze 100 stopniowego? ESa, to może dostać wstrząsu ? i narażać NFZ na koszty. ??

Przyznaj że to trochę porównywanie samochodu terenowego z wyscigówką. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Moim zdaniem od razu standard 2 cale na filtry. Nie ma co bawić się w 1.25.

Okulary to co innego. Redakcja 1.25 na 2 cale konieczna a ta posiada zwykle gwint na filtr 2 calowy. 

EDIT ja do namierzania celu korzystam z zielonego lasera, nie z szukacza. Jestem ślepak i nie potrafiłem dogadać się z żadnym szukaczem, telradem czy innym wynalazkiem jak red dot. 

Laser wymaga uwagi i ostrożności. Uwaga na oczy swoje, innych i obiekty latające. Przypadkowe oświetlenie samolotu na wysokości przelotowej skutkuje nieprzyjemnymi skutkami... Serio! 

Laser włączamy na 1-3 sekund i korygujemy ustawienie tuby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.07.2019 o 03:34, magbag napisał:

 

Jeśli chcielibyście z mężem zorientować się co można zobaczyć przez 10 cio calowy teleskop to ja jestem z Sochaczewa i często kręcę się po okolicy w rożne miejsca obserwacyjne. Kiedyś zastanawiałem się także nad 10 lub 12 wybrałem 10 i po kilku latach stwierdziłem że to dobry wybór bo do transportu i rozkładania jeśli się jeździ samemu to jest to wielkość optymalna. Przy 12 niestety byłbym uziemiony w zasadzie w jednym miejscu. Przez okulary także jest dobrze popatrzeć bo każdy ma jakieś swoje preferencje. Ja także przed zakupem troszkę podglądałem u znajomych i w pudełku wylądowały rożne, lepsze gorsze ale kupiłem także ES i Vixen-a i tak naprawdę korzystam ze wszystkich. Chyba najlepiej nie kupować hurtem tylko stopniowo wtedy jest pewność ze skompletujemy sprzęt z którego będziemy korzystać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kazar napisał:

Jeśli chcielibyście z mężem zorientować się co można zobaczyć przez 10 cio calowy teleskop to ja jestem z Sochaczewa i często kręcę się po okolicy w rożne miejsca obserwacyjne. Kiedyś zastanawiałem się także nad 10 lub 12 wybrałem 10 i po kilku latach stwierdziłem że to dobry wybór bo do transportu i rozkładania jeśli się jeździ samemu to jest to wielkość optymalna. Przy 12 niestety byłbym uziemiony w zasadzie w jednym miejscu. Przez okulary także jest dobrze popatrzeć bo każdy ma jakieś swoje preferencje. Ja także przed zakupem troszkę podglądałem u znajomych i w pudełku wylądowały rożne, lepsze gorsze ale kupiłem także ES i Vixen-a i tak naprawdę korzystam ze wszystkich. Chyba najlepiej nie kupować hurtem tylko stopniowo wtedy jest pewność ze skompletujemy sprzęt z którego będziemy korzystać

@Kazarbardzo dziękuję za tę wiadomość :). Przekażę mężowi - generalnie wszystkie informacje od Was przekazuję. Mąż jest zdecydowanie bardziej ode mnie zajęty zawodowo - dlatego to ja próbuję uściślać informacje i potem przekazuję mu to, czego się dowiedziałam i informację na temat posiadacza teleskopu 10 cali w Sochaczewie oczywiście także przekażę :) . Formalnie właśnie zaczęły się imieniny męża i pewnie będzie chciał, żebyśmy w ciągu dnia złożyli zamówienie. Po Waszych odpowiedziach plus informacji na PW wydaje mi się, że jesteśmy już przekonani do 10 cali :). Co do okularów już też wiem od czego zacząć :). Także bardzo Wam dziękuję za wszystkie rady, wskazówki.

Przepraszam, że odpisuje z opóźnieniem, ale miałam dzisiaj kiepski dzień - stłuczkę z mojej winy po 8 latach bez żadnych przygód na drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ma to być sprzęt stacjonarny, to proponuję zamiast niepotrzebnej konstrukcji typu Flex postawić na lepiej wyposażony i lepiej wykonany teleskop 10 lub 12" ale GSO.

Co do wcześniejszych propozycji:

Lornetka nie jest lekiem na wszystko i nie zastąpi dobrego dużego teleskopu. Można jej używać obok ale nie zamiast teleskopu.

Nie ma konieczności dokładnego poznawania nieba i dopiero kupowania teleskopu.

Kupcie teleskop i uczcie się nieba.

Filtr mgławicowy nie tylko jest wskazany ale wręcz konieczny i proponuję na początek UHC lub liniową O-trojkę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, dark napisał:

Skoro? ma to być sprzęt stacjonarny, to proponuję zamiast niepotrzebnej konstrukcji typu Flex postawić na lepiej ?wyposażony i lepiej wykonany teleskop 10 lub 12" ale GSO.?

Słuszna uwaga. Trzeba sobie przemyśleć, czy to będzie sprzęt tylko stacjonarny, czy może stacjonarno-wyjazdowy. 

50 minut temu, dark napisał:

Lornetka? nie jest lekiem na wszystko i nie zastąpi dobrego dużego teleskopu. Można jej używać obok ale nie zamiast teleskopu.

Nie ma konieczności dokładnego poznawania nieba i dopiero kupowania teleskopu.?

Kupcie teleskop i uczcie się nieba.??

Z tym się zgodzę. Teleskop motywuje do nauki nieba. 

50 minut temu, dark napisał:

Filtr?? mgławicowy nie tylko jest wskazany ale wręcz konieczny i proponuję na początek UHC lub liniową O-trojkę?.?

Z tym się nie zgodzę. Bez filtra można bardzo dużo zobaczyć. Na pewno nie jest konieczny na początek. 

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, pmochocki napisał:

Słuszna uwaga. Trzeba sobie przemyśleć, czy to będzie sprzęt tylko stacjonarny, czy może stacjonarno-wyjazdowy. 

Z tym się zgodzę. Teleskop motywuje do nauki nieba. 

Z tym się nie zgodzę. Bez filtra można bardzo dużo zobaczyć. Na pewno nie jest konieczny na początek. 

Zgadzam się w zupełności a co do tych wyjazdów to wiesz jak to jest. Niby kupujemy i zarzekamy się ze będziemy obserwować tylko z ogródka ale z czasem nadchodzi chęć zapakowania sprzętu i wyjazd z nim na jakiś zlocik, do  ludzi którzy rozumieją twoją pasję albo przebywając gdzieś w okolicy, znajdujemy świetną miejscówkę która jest o niebo lepsza od naszego ogródka. :)  Wtedy jest pokusa żeby tam poobserwować. Tak wiec z tych założeń że nie będziemy się ruszać, czasami niewiele wychodzi i wtedy jest ból że mamy sprzęt stacjonarny a nie mobilny. Znam to z autopsji :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pmochocki napisał:

 

Z tym się nie zgodzę. Bez filtra można bardzo dużo zobaczyć. Na pewno nie jest konieczny na początek. 

W sumie masz rację. Powinienem raczej napisać że jest wskazany i bardzo przydatny ale jak zauważyłeś na początek nie konieczny.  

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, magbag napisał:

@Kazarbardzo dziękuję za tę wiadomość :). Przekażę mężowi - generalnie wszystkie informacje od Was przekazuję. Mąż jest zdecydowanie bardziej ode mnie zajęty zawodowo - dlatego to ja próbuję uściślać informacje i potem przekazuję mu to, czego się dowiedziałam i informację na temat posiadacza teleskopu 10 cali w Sochaczewie oczywiście także przekażę :) . Formalnie właśnie zaczęły się imieniny męża i pewnie będzie chciał, żebyśmy w ciągu dnia złożyli zamówienie. Po Waszych odpowiedziach plus informacji na PW wydaje mi się, że jesteśmy już przekonani do 10 cali :). Co do okularów już też wiem od czego zacząć :). Także bardzo Wam dziękuję za wszystkie rady, wskazówki.

Przepraszam, że odpisuje z opóźnieniem, ale miałam dzisiaj kiepski dzień - stłuczkę z mojej winy po 8 latach bez żadnych przygód na drodze.

Spoko. Zycze  wam udanych zakupów no i oczywiście czystego nocnego nieba :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)