Skocz do zawartości

Pitolenie usera mikro-kosmos - zaglądasz tu na własną odpowiedzialność. ;)


mikro-kosmos

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to kolejny post usera mikro-kosmos, który w tematach gdzie prezentuje się fotografie znów usiłuje kolejny temat rozpierniczyć swoimi dywagacjami.
Dlatego kolejną próbę demontażu cennego tematu przeniosłem do nibimbrowni.  
Człowieku - załóż nowy temat a nie niszcz istniejących.

Jacek E.

 

Obserwując Księżyc, przez bardzo dobrej klasy teleskop z dużym powiększeniem, można zobaczyć wiele , ale ciekawi mnie jaki najmniejszy obiekt, krater można zaobserwować na powierzchni Księżyca, oczywiście w przyzwoitej ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mikro-kosmos napisał:

ciekawi? mnie jaki najmniejszy obiekt, krater można zaobserwować na powierzchni Księżyca, oczywiście w przyzwoitej? ?ostrości

Gorąco zachęcam do używania przycisku szukaj: 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11831-teleskop-którym-można-zobaczyć-ślady-człowieka-na-księżycu/&do=findComment&comment=157008 

Zanim zaczniesz drążyć temat radzę sprawdzić jaki jest temat wątku. Żeby nie było, że admin się na Ciebie uwziął... 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pmochocki napisał:

 

Przez amatorski teleskop można zaobserwować z dość dobrą ostrością i 500 metrowy wycinek powierzchni Księżyca. Na pewno przez ogromne teleskopy agencji kosmicznych można zaobserwować o wiele mniejsze fragmenty, a jednak nikt z nas nie zaobserwował uderzenia meteorytu w Księżyc. Obydwa moje tematy które o tym wspominały zostały już zamknięte, a ostatni został wyczyszczony z treści. Od zawsze zadawałem sobie pytanie dlaczego tony materiału kosmicznego mogą spadać w ciągu doby w atmosferę Ziemi , natomiast pomimo tak dobrego sprzętu jakim dysponują naukowcy, nie mamy filmów , ani zdjęć z takich zderzeń meteorytów z Księżycem, a jak mamy to "pożal się Boże":).  Dlaczego to jest temat tabu? nie mam pojęcia. Zamykane treści z powodu wyczerpania tematu, a przecież temat nie jest wyczerpany. Jeśli meteoryt spalający się w ziemskiej atmosferze daje pas rozgrzanych śladowych ilości gazów powietrza na około 100 i więcej metrów, to przy uderzeniu w Księżyc, meteorytu wielkości piłki futbolowej, powinien dać efekt kilkuset metrowego rozbłysku rozgrzanej materii. Zniszczenia powinny być ogromne i powinien nawet, tak myślę powstać nowy krater. Temat zawsze dla moderatorów jest wyczerpany, ale chyba dlatego, że logicznego wytłumaczenia  brak , dlaczego tak się nie dzieje. 

Jeszcze jedno w temacie Księżyca i potencjalnego uderzenia w niego meteorytu. Gdyby nawet nie można było zaobserwować błysku, to powinien powstać po uderzeniu ślad, obserwatoria astronomiczne powinny to zjawisko bardzo często obserwować, bo porównując powierzchnię Księżyca z powierzchnią Ziemi , czyli około 1/3 z ziemskiej, to około 100 ton materiału kosmicznego uderzając w Księżyc codziennie, powinno pozostawić jakiś ślad, jeśli nie błysk, to krater, powinien wzbić się w kosmos,  wzbudzony eksplozją księżycowy pył, zasłonić na pewną chwilę pole widzenia fragmentu Księżycowej powierzchni. Mam prośbę do moderatorów, nie usuwajcie tak z automatu mojego posta, dajcie możliwość wypowiedzenia się innym użytkownikom tego forum w tym temacie, jestem bardzo ciekawy ich odpowiedzi. W temacie Księżycowe zakamarki, warto było by dowiedzieć się jakie nowe zakamarki mogły by powstać po uderzeniu meteorytów w Księżyc, gdyby do takich zdarzeń dochodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, mikro-kosmos napisał:

 Od zawsze zadawałem sobie pytanie dlaczego tony materiału kosmicznego mogą spadać w ciągu doby w atmosferę Ziemi , natomiast pomimo tak dobrego sprzętu jakim dysponują naukowcy, nie mamy filmów , ani zdjęć z takich zderzeń meteorytów z Księżycem...

Dlatego że większość tego materiału jest tak mała że przechodzi przez atmosferę bez uszczerbku na "zdrowiu". Weź magnes neodymowy wrzuć do beczki, a tą podstaw pod rynnę gdy będzie padało. Sam przekonasz się ile mikrometeorytów złapiesz, które są tak małe, że przelatując przez atmosferę nie wytworzą odpowiedniego tarcia by uległy spaleniu. 
I właśnie to taki pył stanowi większość materiału o którym wspominasz. 

A co do Księżyca to większość dużych obiektów została przechwycona przez grawitację planet na wcześniejszym etapie formowania US. Co widzisz na Księżycu, te kratery nie wzięły się znikąd tylko z okresu gdy "bezpańskie" ciała bombardowały i Księżyc  i Ziemię. A Ziemia tylko dzięki atmosferze nie jest podziurawiona jak nasz Satelita. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mikro-kosmos napisał:

Przez amatorski teleskop można zaobserwować z dość dobrą ostrością i 500 metrowy wycinek powierzchni Księżyca. Na pewno przez ogromne teleskopy agencji kosmicznych można zaobserwować o wiele mniejsze fragmenty, a jednak nikt z nas nie zaobserwował uderzenia meteorytu w Księżyc. Obydwa moje tematy które o tym wspominały zostały już zamknięte, a ostatni został wyczyszczony z treści. Od zawsze zadawałem sobie pytanie dlaczego tony materiału kosmicznego mogą spadać w ciągu doby w atmosferę Ziemi , natomiast pomimo tak dobrego sprzętu jakim dysponują naukowcy, nie mamy filmów , ani zdjęć z takich zderzeń meteorytów z Księżycem, a jak mamy to "pożal się Boże":).  Dlaczego to jest temat tabu? ..

Pierwsze kliknięcie w Google :))

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&channel=trow&q=meteoryt+księżyc

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Janko napisał:

 

Jakość tego filmu jest fatalna. Ale widać błysk, to już jest jakiś punkt odniesienia i jeśli film jest autoryzowany przez agencje kosmiczną, tzn. że przy zderzeniu meteoru, asteroidy z Księżycem, powinien powstać spory odcinek rozgrzanej materii, chyba się ze mną zgodzisz. Teraz bierzemy pod uwagę średnicę rozbłysku, na filmie, na ekranie widoczna wielkość średnicy około 5mm. przy ekranowej średnicy 420mm. daje nam średnicę rozbłysku ponad 40 km. Jak uważasz i to pytanie kieruje do wszystkich kolegów i koleżanek z forum, czy takie walnięcie nie powinno pozostawić śladu, nowego krateru o średnicy około 40 km?  Dlaczego tak marne powiększenie? na to pytanie też nie mogę znaleźć odpowiedzi. Taka kolizje powinni byli zaobserwować inni , czyli tysiące obserwatorów, obserwatoria astronomiczne powinny mieć to nagranie w super jakości, bo 40 km średnicy, to nie 500 metrów przecież. Pył księżycowy powinien się przemieścić i zaścielić, a może nawet wypełnić inne kratery, powinno to być widoczne po jego opadnięciu, a nie ma żadnych zdjęć , filmów z oględzin miejsca katastrofy. Są miesiące, wyjątkowo obfitujące  w grad meteoroidów, wtedy powinna ucierpieć powierzchnia Księżyca, ja nie odnotowałem, a Ty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mikro-kosmos napisał:

Jakość tego filmu jest fatalna. Ale widać błysk, to już jest jakiś punkt odniesienia i jeśli film jest autoryzowany przez agencje kosmiczną, tzn. że przy zderzeniu meteoru, asteroidy z Księżycem, powinien powstać spory odcinek rozgrzanej materii, chyba się ze mną zgodzisz. Teraz bierzemy pod uwagę średnicę rozbłysku, na filmie, na ekranie widoczna wielkość średnicy około 5mm. przy ekranowej średnicy 420mm. daje nam średnicę rozbłysku ponad 40 km. Jak uważasz i to pytanie kieruje do wszystkich kolegów i koleżanek z forum, czy takie walnięcie nie powinno pozostawić śladu, nowego krateru o średnicy około 40 km?  Dlaczego tak marne powiększenie? na to pytanie też nie mogę znaleźć odpowiedzi. Taka kolizje powinni byli zaobserwować inni , czyli tysiące obserwatorów, obserwatoria astronomiczne powinny mieć to nagranie w super jakości, bo 40 km średnicy, to nie 500 metrów przecież. Pył księżycowy powinien się przemieścić i zaścielić, a może nawet wypełnić inne kratery, powinno to być widoczne po jego opadnięciu, a nie ma żadnych zdjęć , filmów z oględzin miejsca katastrofy. Są miesiące, wyjątkowo obfitujące  w grad meteoroidów, wtedy powinna ucierpieć powierzchnia Księżyca, ja nie odnotowałem, a Ty?

Ja Ci udzielę odpowiedzi, która powinna Ci się spodobać:

dlatego, bo to wszystko ściema i fałszerstwo NASA. Próbują nas zrobić w konia (tylko ciekawe, po co), ale my się nie damy .

Zadowolony jesteś?

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę, żeby któryś z kolegów administratorów wydzielił temat poboczny. To jest wspaniały watek, który ma wyśmienite zdjęcia i daje dużo inspiracji obserwacyjnych. 
Księżycowe zakamarki to nie temat typu: chciałbym widzieć błyski na Księżycu, super nagrania i kratery wielkości 40 km. Tu mam chyba jakieś déj? vu. 

12 minut temu, mikro-kosmos napisał:

obserwatoria astronomiczne powinny mieć to nagranie w super jakości?

12 minut temu, mikro-kosmos napisał:

Pył księżycowy powinien się przemieścić i zaścielić

13 minut temu, mikro-kosmos napisał:

powinno to być widoczne po jego opadnięciu

13 minut temu, mikro-kosmos napisał:

powinna ucierpieć powierzchnia Księżyca

To, że poprzednie wątki zostały zamknięte to nie sygnał, że ta społeczność chciała, aby nowe watki zostały zaśmiecone. Rozumiem, że uważasz, że coś powinno być a nie jest. Ale nie wszyscy wyrażają jak Ty takie zaniepokojenie. Nie potrafisz przedstawić argumentów, które mnie przekonują. Zaśmiecanie istniejącego wątku, aby jeszcze raz powtórzyć to co już nam przedstawiłeś, raczej nie ma sensu.

 

  • Like 2
  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, pmochocki napisał:

Bardzo proszę, żeby któryś z kolegów administratorów wydzielił temat poboczny. To jest wspaniały watek, który ma wyśmienite zdjęcia i daje dużo inspiracji obserwacyjnych. 
Księżycowe zakamarki to nie temat typu: chciałbym widzieć błyski na Księżycu, super nagrania i kratery wielkości 40 km. Tu mam chyba jakieś déj? vu. 

To, że poprzednie wątki zostały zamknięte to nie sygnał, że ta społeczność chciała, aby nowe watki zostały zaśmiecone. Rozumiem, że uważasz, że coś powinno być a nie jest. Ale nie wszyscy wyrażają jak Ty takie zaniepokojenie. Nie potrafisz przedstawić argumentów, które mnie przekonują. Zaśmiecanie istniejącego wątku, aby jeszcze raz powtórzyć to co już nam przedstawiłeś, raczej nie ma sensu.

 

Może jednak ktoś widział ten krater powstały po uderzeniu meteorytu w Księżyc dnia 21 stycznia 2019 roku. Wtedy było zaćmienie Księżyca, więc siłą rzeczy w trakcie kolizji nie było wiele widać, ale potem?, może w tym miejscu ktoś zaobserwował powstałe w powierzchni Księżyca zmiany ? To jest powodem dla którego pytam wszystkich obserwatorów, a nie żadne zaśmiecanie :) nie wytwarzaj więc kolego sztucznego klimatu spiskowego, bo go nie ma. "Księżycowe zakamarki" to idealny temat na tego typu rozmowy, mam nadzieję że większość kolegów i koleżanek z forum się ze mną zgodzi i będzie dodawać w wątku swoje spostrzeżenia, a jeśli nie będzie nikt chciał ani się tym interesował to trudno, ja też przestanę tu pisać. ale jeszcze raz proszę moderatorów nie usuwajcie moich wpisów tylko dlatego , że paru członków zgłasza naruszenie, którego przecież nie ma. Mamy w Polsce demokrację:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mikro-kosmos napisał:

może?? w tym miejscu ktoś zaobserwował powstałe w powierzchni Księżyca zmiany ? To jest powodem dla którego pytam wszystkich obserwatorów?, a nie żadne zaśmiecanie ?????:)

Ty nie pytałeś czy ktoś widział. Tylko twierdziłeś, że ktoś powinien widzieć, a to jest różnica. Bo to drugie jest nie prawdą i dlatego Twoje wątki są zostały zamknięte. 

14 minut temu, mikro-kosmos napisał:

nie? wytwarzaj więc kolego sztucznego klimatu? spiskowego, bo go nie ma.?

Opieraj się na faktach i danych, które są przekonujące i nie będzie problemu. 

16 minut temu, mikro-kosmos napisał:

"Księżycowe??? zakamarki" to idealny temat na tego? typu rozmow??y

Tu się nie zgodzę. 

17 minut temu, mikro-kosmos napisał:

Mamy?? w Polsce demokrację

Oczywiście, ale to nie jest anarchia. 

  • Like 4

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, pmochocki napisał:

Bardzo proszę, żeby któryś z kolegów administratorów wydzielił temat poboczny. To jest wspaniały watek, który ma wyśmienite zdjęcia i daje dużo inspiracji obserwacyjnych. 
Księżycowe zakamarki to nie temat typu: chciałbym widzieć błyski na Księżycu...

Moderatorzy, przyłączam sie do prośby. Szkoda takiego ładnego wątku fotograficznego, o co rzadko dla Księżyca. Wydaje mi się, że wydzielony wątek nadałby się do Nimbirowni :))

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Janko napisał:

Moderatorzy, przyłączam sie do prośby. Szkoda takiego ładnego wątku fotograficznego, o co rzadko dla Księżyca. Wydaje mi się, że wydzielony wątek nadałby się do Nimbirowni :))

Czyli kolego, razem , że wespół z drugim kolegą tworzycie już "tłum" :), a jest tutaj więcej obserwujących których być może temat interesuje i nowe zakamarki na Księżycu. Ze zdaniem innych forumowiczów to się liczycie? Może jednak ktoś widział ten krater po 40- kilometrowej średnicy rozbłysku, meteor który uderzył w Księżyc , musiał być sporych rozmiarów. Dajcie proszę innym szansę się wypowiedzieć i wstrzymajcie się z prośbami o zamknięcie i wyczyszczenie moich wpisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mikro-kosmos napisał:

Dajcie proszę innym szansę się wypowiedzieć i wstrzymajcie się z prośbami o zamknięcie i wyczyszczenie moich wpisów.

Jeszcze raz cytuję o co proszę:

Godzinę temu, pmochocki napisał:

Bardzo proszę, żeby któryś z kolegów administratorów wydzielił temat poboczny.

Możesz mieć temat otwarty. O ile bezpodstawnie nie będziesz twierdził, że ktoś powinien coś widzieć -to nie mam z tym problemu. Będziesz miał temat, czy ktoś widział i zobaczysz ile osób odpowie, że widziało.

6 minut temu, mikro-kosmos napisał:

jest tutaj więcej obserwujących których być może temat interesuje i nowe zakamarki na Księżycu.??

Tak jest tu wielu obserwujących, których interesują fajne zdjęcia zakamarków na Księżycu. Ile osób interesuje się Twoim zagadnieniem dowiemy się jak wydzielimy oddzielny temat.

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pmochocki napisał:

Jeszcze raz cytuję o co proszę:

Możesz mieć temat otwarty. O ile bezpodstawnie nie będziesz twierdził, że ktoś powinien coś widzieć -to nie mam z tym problemu. Będziesz miał temat, czy ktoś widział i zobaczysz ile osób odpowie, że widziało.

Tak jest tu wielu obserwujących, których interesują fajne zdjęcia zakamarków na Księżycu. Ile osób interesuje się Twoim zagadnieniem dowiemy się jak wydzielimy oddzielny temat.

Ok zgoda,  nie dokonuję więcej wpisów, ale może Ty masz zdjęcia z miejsca gdzie uderzył meteoryt. Do wszystkich, bardzo Was proszę o namiary na to miejsce uderzenia i może zdjęcia, bo w tym wątku o zdjęcia przecież chodzi nowych miejsc, nowych kraterów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mikro-kosmos napisał:

Mamy w Polsce demokrację:)

Nie, to jest prywatne forum ;) 

 

https://www.pulskosmosu.pl/2019/04/30/kosmiczna-skala-ktora-uderzyla-w-ksiezyc-z-predkoscia-61-000-km-h/

"wybijając krater o średnicy od 10 do 15 metrów" - czyli z Ziemi za mały by go dostrzec. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Karol_C napisał:

Nie, to jest prywatne forum ;) 

 

https://www.pulskosmosu.pl/2019/04/30/kosmiczna-skala-ktora-uderzyla-w-ksiezyc-z-predkoscia-61-000-km-h/

"wybijając krater o średnicy od 10 do 15 metrów" - czyli z Ziemi za mały by go dostrzec. 

Jeśli masz namiary na zdjęcia Księżyca z miejsca kolizji z meteorytem, to  wrzuć na stronę , nie chcę już tutaj dokonywać wpisów bez materiału graficznego, ale zapytany powinienem odpowiedzieć. Kula ognia powstała po uderzeniu meteorytu w Księżyc miała średnicę 40 km, więc wybacz, ale tak dużej średnicy rozgrzana materia , bo przecież nie powietrze, bo go na Księżycu nie ma , musi dać większej średnicy krater niż jak sugerujesz 10-15 metrów. Na Księżycu , bez tlenu, tylko rozgrzany materiał skalny o średnicy 40 km mógł dać taki efekt, więc krater też powinien mieć podobne rozmiary do kuli rozgrzanej księżycowej materii. Nie zadajcie mi tutaj pytań, ani nie sugerujcie niczego, bo obiecałem , że oprócz materiałów filmowych z Księżycem i zdjęć nie będę tutaj takich wpisów komentował i ustosunkowywał się do nich. Stworzył bym oddzielny temat, tak jak jeden z kolegów mnie zachęca, ale wiem , że zaraz zostanie zamknięty, tak jak poprzednie moje dwa tematy, w tym jeden wyczyszczony do spodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mikro-kosmos napisał:

... musi dać większej średnicy krater niż jak sugerujesz 10-15 metrów...

Czytaj ze zrozumieniem. To nie sugestia kol. Karola, tylko wnioski zawodowych astronomów z obserwacji, zdjęć itp. Bez trudu mógłbyś dotrzeć do oryginalnej pracy opublikowanej w cytowanym w linku czasopiśmie naukowym ( Monthly Notices of the Royal Astronomical Society). :))

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mikro-kosmos napisał:

musi? dać większej średnicy krater niż jak sugerujesz 10-15 ?metrów??

@Karol_C nie sugeruje tylko cytuję artykuł. A Ty znów twierdzisz, że to nie prawda... I to jest pierwszy krok do dyskusji jakie już mieliśmy. Czyli bez danych... tylko powinno być, bo mi się tak wydaje. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość do Księżyca to ~ 384 000 km. 
To da kulę o objętości około 237*10^12 (237 bilionów) km3. 
Minus objętość Ziemi tj. 8,5*10^12 (8,5 biliona) km3 to daje 228,5*10^12 km3 (objętość "kuli" Ziemia-Księżyc).
Teraz przyjmijmy, że tych kawałków skał jest 100 bilionów (1 i 14 zer). Każdy przeciętny ma 15 cm średnicy. To daje objętość jednego na0,00000000000176625 km3 (1,76625*10^-12). Raz 1*10^14 to da 1766 km3. 
228,5 biliona km3 (objętość "kuli" Ziemia-Księżyc) podziel przez te 1766 km3 = to daje jeden kilometr sześcienny kamyków na 130 miliardów kilometrów szcześcienych "pustki".


Trochę teraz lepiej wyobrażasz sobie skalę ? 

Policzyłem tak z ciekawości, chociaż by dla siebie. Ale nie wiem czy 100 bilionów kamyków 15 cm jest w tej przestrzeni ? I czy ostatnie dzielenie dobrze zrobiłem (założenia) ?

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pmochocki napisał:

@Karol_C nie sugeruje tylko cytuję artykuł. A Ty znów twierdzisz, że to nie prawda... I to jest pierwszy krok do dyskusji jakie już mieliśmy. Czyli bez danych... tylko powinno być, bo mi się tak wydaje. 

Masz rację, nie sugerował, tylko  cytował z nieoficjalnych materiałów, nie była to strona naukowa, przynajmniej w podanym linku. Spróbuję dotrzeć do materiałów oficjalnych-naukowych. Muszę dowiedzieć się co dało tak ogromną energię , że utworzyła rozbłysk średnicy 40 km.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Janko napisał:

Moderatorzy, przyłączam sie do prośby. Szkoda takiego ładnego wątku fotograficznego, o co rzadko dla Księżyca. Wydaje mi się, że wydzielony wątek nadałby się do Nimbirowni :))

Załatwione Janku, wyjaśnienie ponizej :)

Jest to kolejny post usera mikro-kosmos, który w tematach gdzie prezentuje się fotografie (w tym wypadku ,,Księżycowe Zakamarki") znów usiłuje kolejny temat rozpierniczyć swoimi dywagacjami.
Dlatego kolejną próbę demontażu cennego tematu przeniosłem do nibimbrowni.  
Człowieku - załóż nowy temat a nie niszcz istniejących.

A do Kolegów z Rady FA - dajcie mu ostateczne ostrzeżenie. Jeśli kolejny stały wątek forum będzie rozwalał to poleci w KOSMOS - nie mikro.

  • Like 2
  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, mikro-kosmos napisał:

Jest to kolejny post usera mikro-kosmos, który w tematach gdzie prezentuje się fotografie znów usiłuje kolejny temat rozpierniczyć swoimi dywagacjami.
Dlatego kolejną próbę demontażu cennego tematu przeniosłem do nibimbrowni.  
Człowieku - załóż nowy temat a nie niszcz istniejących.

Jacek E.

 

Obserwując Księżyc, przez bardzo dobrej klasy teleskop z dużym powiększeniem, można zobaczyć wiele , ale ciekawi mnie jaki najmniejszy obiekt, krater można zaobserwować na powierzchni Księżyca, oczywiście w przyzwoitej ostrości.

Czuję się jak nieboszczyk, któremu pomnik już postawili :), a wszystko dzięki tobie kolego. Powiedz tylko  po co zachęcasz mnie do założenia nowego tematu, skoro zaraz moderatorzy go kasują, tak jak wczoraj , bez żadnych sygnałów o możliwości zamknięcia, temat zamknięto z zaskoczenia, treść niedostępna.  Chciałem zachęcić wszystkich na forum do szukania zdjęć , filmów w odpowiednim temacie którego głównym bohaterem jest Księżyc, "Księżycowe Zakamarki", które powstały po wybuchu meteorytu. Mam nadzieję , że może tutaj ktoś pokusi się o wyjaśnienie tej zagadkowej sytuacji z potężna eksplozją która miała miejsce 21 stycznia 2019 roku. Jeśli wierzyć w autentyczność tego materiału filmowego:

 

Na 1:43, mamy kulę rozgrzanej materii odpowiadającej średnicy około 40 km. Łatwo to zmierzyć poprzez pomiar na ekranie rozświetlonej materii i pomierzenie średnicy tarczy Księżyca widzianego w tym samym ujęciu. Proszę Was o potwierdzenie, czy zgadzacie się z moimi obliczeniami, że średnica błysku miała około 40 km?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Karol_C napisał:

I co z tego, że 40km ? To trwało chwilę. Nie ma tego. Jest krater 10-15 m, niemożliwy do zarejestrowania z Ziemi.

No więc to z tego, że coś tam musiało się na tej powierzchni rozgrzać do temperatury tysięcy stopni, a co jak myślisz? To nie ziemia z atmosferą , tylko skała bez otoczki gazowej , to co tam świeciło? Musiała świecić rozgrzana skała na powierzchni około 40 km. powinien być ślad na co najmniej 40 km i pył powinien się przemieścić. Zgadzasz się ze mną po moim wyjaśnieniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Hagen napisał:

Kolego "mikrokosmos", zaloguj się na sąsiednim forum Astropolis, ich jest tam więcej, więc może kogoś tam znajdziesz i zainteresujesz swoimi dywagacjami. 

Dziękuję kolego, ale skoro tutaj zostałem doceniony poprzez utworzenie z dedykacją wątku, specjalnie dla moich spostrzeżeń, to jestem wdzięczny i mam nadzieję na konstruktywną dyskusję, może wyniknie z niej coś pożytecznego dla wszystkich. Skoro temat dla ciebie nudny, albo ja wiem.. , uważasz że głupi, nie trać więc swojego cennego czasu, to nie jest obowiązek, ze mną pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mikro-kosmos napisał:

Musiała? świecić rozgrzana skała na powierzchni około 40 km. powinien być ślad na co najmniej 40 km i pył powinien się przemieścić. Zgadzasz się ze mną po moim wyjaśnieniu?

Absolutnie się z Tobą nie zgadzam. Snujemy sobie teorie... 

Biorę sobie link z internetu i udowadniam, że wzbity w powietrze pył może mieć właściwości wybuchowe. https://www.wykop.pl/link/1297527/maka-i-jej-wlasciwosci-wybuchowe/ 

Teraz sobie wyobrażam, że w Twoim przypadku udarzenie wzbilo w górę wielka chmurę pyłów, które uległy zapaleniu. Ma się to do wielkości kraturu nijak. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pmochocki napisał:

Teraz sobie wyobrażam, że w Twoim przypadku udarzenie wzbilo w górę wielka chmurę pyłów, które uległy zapaleniu. Ma się to do wielkości kraturu nijak. 

Jakiś ślad zostanie ale na pewno nie widoczny z Ziemi. Z sondy na orbicie Księżyca mógłby być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)