Skocz do zawartości

Pitolenie usera mikro-kosmos - zaglądasz tu na własną odpowiedzialność. ;)


mikro-kosmos

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, pmochocki napisał:

Absolutnie się z Tobą nie zgadzam. Snujemy sobie teorie... 

Biorę sobie link z internetu i udowadniam, że wzbity w powietrze pył może mieć właściwości wybuchowe. https://www.wykop.pl/link/1297527/maka-i-jej-wlasciwosci-wybuchowe/ 

Teraz sobie wyobrażam, że w Twoim przypadku udarzenie wzbilo w górę wielka chmurę pyłów, które uległy zapaleniu. Ma się to do wielkości kraturu nijak. 

Oj nie tak kolego , nie tak :) Pył to może się zapalić ale w otoczce gazowej np.  tlenu, wodoru. Na Księżycu takie gazy nie występują, więc zapłon pyłu księżycowego odpada. Aby mogła wytworzyć się tak wysoka temperatura jak podają, na tak dużej powierzchni 40 km musiało  dojść na takiej dużej przestrzeni  do bezpośredniego tarcia.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje zapoznać się z tym materiałem ,to na prawdę wiele wyjaśni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,685264

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, pmochocki napisał:

Widzisz... tak to jest jak się stosuje założenia wyzsane z palca. A taraz na poważnie:

stz932.pdf 1 MB ? 3 downloads

Plik zaczerpnięty z https://www.researchgate.net z konta Prof. Jose Maria Madiedo. Miłej lektury życzę. 

Załatwiłeś mnie kolego artykułem naukowym :) Nie mogę przecież zakwestionować oficjalnego dokumentu. Z tego co user-mikro-kosmos zrozumiał , to wnioski z tego dokumentu płyną takie, że krater miał średnicę kilku metrową, a powierzchnia na przestrzeni 40 km. rozgrzanego pyłu do temperatury Słońca, czyli  5700 stopni Celsjusza dawała błysk, który było bardzo ciężko zaobserwować zwykłemu amatorowi ,takiemu jak ty , czy ja.  Teraz po Polsku. Tak walnęło małym kamykiem, co to Pudzian by go jedną rączką... , że w próżni tam gdzie nie ma zapłonu wzbił się księżycowy pył na powierzchni kilkudziesięciu kilometrów. Ja chciałbym zobaczyć taki eksperyment w próżni z karabinowym pociskiem-ślepakiem, który po uderzeniu w piasek Z taka sama prędkością wzbije w powietrze tumany rozgrzanego do tysięcy stopni świecącego blaskiem Słońca piasku na przestrzeni setek metrów.  Wybacz mi proszę troszkę ironiczny styl pisania, nie ty przecież napisałeś ten artykuł "naukowy". Dlaczego jednak naukowcy nie pokusza się zaobserwować uderzeń meteorytów w fazie kiedy Księżyc znajduje się w nowiu? to jest pytanie. Nawet w pełni , temperatura prawie 5 tys stopni powinna dawać światło widzialne dla obserwatora z Ziemi, bo to tak, jak by Słońce spadło na mała powierzchnię Księżyca, no ale co my możemy zwojować z takimi teleskopikami :) pozdrawiam

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, mikro-kosmos napisał:

Dlaczego jednak naukowcy nie pokusza się zaobserwować uderzeń meteorytów w fazie kiedy Księżyc znajduje się w nowiu? to jest pytanie. Nawet w pełni , temperatura prawie 5 tys stopni powinna dawać światło widzialne dla obserwatora z Ziemi

I znów powinna... rozumiem, że testujesz moją cierpliwość. :)
Napisz maila do profesora. Jeśli nie zaczniesz od nie zgadzam się i, że powinno, ale wyrazisz zainteresowanie i zadasz dwa czy trzy konkretne pytania, to jest duża szansa, że odpowie albo przekieruje Ciebie do asystenta.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie ale patrząc tak pod kątem czysto fizycznym, to meteoryt ważący 45 kg, po którym został krater 15 metrów, nie powinien rozgrzać taka masę  pyłu księżycowego na przestrzeni 40 tysięcy metrów. Wasz kolega opowiada , że meteoryt wielkości piłki futbolowej, czyli mający zbliżoną wagę kilkudziesięciu kilogramów ,do tego co spadł na Księżyc, tak bezboleśnie, bezszelestnie rozpadł się w atmosferze Ziemi i nic, a na Księżycu błysk na 40 km? , a tu na filmie tylko małe lokalne rozświetlenie. Może jest na forum astrofizyk, fizyk i zechciał by się wypowiedzieć w temacie. Bo fizyka której ja się uczyłem nie dopuszcza  takiej możliwości aby w próżni tam gdzie nie ma gazów mogło dojść do zapłonu piasku, pyłu. Mnie uczono, że musi być bezpośrednie tarcie na całej rozgrzanej powierzchni. Bez tlenu nie ma zapłonu, żadnego pyłu, to wbrew nauce jest.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, wessel napisał:

 

Dokładnie,powoli robi nam się forum dla płaskoziemców.

Do tego szerzą tu swoje poglądy w jednym celu - pozyskanie wiernych.

Byliście na forum tych płasko- innych,nie ma tam ani jednego posta astronoma ,wszystko jest  na bieżąco usuwane,a my im pomagamy.

W.....ć to kosmos razem z tym "mikro"

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, wessel napisał:

 

To już tak daleko zaszło?:) że albo wywalić biednego mikro-kosmos, albo ja zbieram zabawki i idę bawić się do innej piaskownicy, a ja nikomu krzywdy nie chcę zrobić, Panowie i Panie, spokojnie. Jeśli nie będziecie ze mną pisać, zadawać pytania, to ja sam ze sobą pisał nie będę, obiecuję :) Co ja poradzę, że jest tyle wątpliwości w temacie uderzeń meteorytów w Księżyc i chciałem bardzo ten temat z Wami przedyskutować, oczywiście w oparciu o prawa fizyki praktycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rado FA z Adminem na czele - długo pracowaliśmy na poziom merytoryczny FA, ale każdy wie jak łatwo spaść w dołek....
Powstrzymajcie tego typu ,,dociekliwych". Reagujcie szybko i zdecydowanie.

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jacek E. napisał:

Rado FA z Adminem na czele - długo pracowaliśmy na poziom merytoryczny FA, ale każdy wie jak łatwo spaść w dołek....
Powstrzymajcie tego typu ,,dociekliwych". Reagujcie szybko i zdecydowanie.

Z tego co ja zdążyłem tutaj zaobserwować, to większości kolegów i koleżanek, temat zupełnie nie przeszkadza, z resztą nie ja ten temat założyłem. Jest kilku tylko ludzi którzy tak jak by mieli coś do nie, oskarżając mnie o jakieś teorie spiskowe, a czy ja piszę o płaskiej Ziemi? co Wy ludzie, nie stwarzajcie sztucznego zagrożenia. ja jestem ciekaw jak mały meteoryt był w stanie dac tak ogromny rozbłysk 40 km średnicy! Czy Wy wiecie jaki to obszar?, no i chciałem aby ktoś się wypowiedział, czy po dziesiątkach lat obserwacji, choć raz zdarzyło mu się zobaczyć jakieś błyśnięcie na Księżycu i tyle. Jakieś filmy zdjęcia z takim wydarzeniem, może macie ? zapraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mikro-kosmos napisał:

Jeśli nie będziecie ze mną pisać, zadawać pytania, to ja sam ze sobą pisał nie będę, obiecuję

Niestety poprzedniej obietnicy nie dotrzymałeś. Znów zaczynasz swoje... "Nie powinien" wyssane z palca.

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Jacek E. napisał:

Rado FA z Adminem na czele - długo pracowaliśmy na poziom merytoryczny FA, ale każdy wie jak łatwo spaść w dołek....
Powstrzymajcie tego typu ,,dociekliwych". Reagujcie szybko i zdecydowanie.

Absolutnie popieram !

Tematy bez podstaw naukowych nic na nasze forum nie wnoszą,wręcz przeciwnie,tylko mu szkodzą..

CZY TO JESZCE NASZE FORUM  ?

  • Like 2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja się orientuję to na księżycu jest sporo Helu-3, więc wybuch to nic nadzwyczajnego.

A co do rozbłysków na księżycu to na dzień dzisiejszy naukowcy nie znają przyczyn ich powstawania.

Powstaje na prywatnej posesji w Hiszpanii małe obserwatorium, które ma zajmować się właśnie tymi rozbłyskami.

ZWO AM5, TecnoSky Quadruplet AG70 F/5 + ZWO ASI 183 MC Pro + ZWO EAF, Orion 30mm Guidescope +ZWO ASI 120MM Mini, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, SZKLARZ napisał:

Absolutnie popieram !

Tematy bez podstaw naukowych nic na nasze forum nie wnoszą,wręcz przeciwnie,tylko mu szkodzą..

CZY TO JESZCE NASZE FORUM  ?

Kolego drogi, w XIII wieku nauka uczyła, że Ziemia jest płaska, jeśli żył byś w tamtym okresie, to wedle twojej zasady, wiesz czego wyznawcą był byś, a wszystko zgodnie z teorią naukową danego okresu. Jak powiedziałem, sam ze sobą pisał nie będę, ja słowa dotrzymam. Forum jest prywatne, ale ludzie mają prawo dociekać na forum astronomicznym, jaki jest powód braku obserwacji zjawisk rozbłysków po uderzeniach  meteorytów w Księżyc, ja chcę naukowo ale w zgodzie z prawami fizyki, a Ty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, blazer1983 napisał:

Z tego co ja się orientuję to na księżycu jest sporo Helu-3, więc wybuch to nic nadzwyczajnego.

A co do rozbłysków na księżycu to na dzień dzisiejszy naukowcy nie znają przyczyn ich powstawania.

Powstaje na prywatnej posesji w Hiszpanii małe obserwatorium, które ma zajmować się właśnie tymi rozbłyskami.

O... dzięki, tego nie wiedziałem, więc bardzo proszę o materiał źródłowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Jacek E. napisał:

Rado FA z Adminem na czele - długo pracowaliśmy na poziom merytoryczny FA, ale każdy wie jak łatwo spaść w dołek....
Powstrzymajcie tego typu ,,dociekliwych". Reagujcie szybko i zdecydowanie.

Absolutnie popieram !

Tematy bez podstaw naukowych nic na nasze forum nie wnoszą,wręcz przeciwnie,tylko mu szkodzą..

CZY TO JESZCE NASZE FORUM  ?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jacek E. napisał:

Rado FA z Adminem na czele - długo pracowaliśmy na poziom merytoryczny FA, ale każdy wie jak łatwo spaść w dołek....
Powstrzymajcie tego typu ,,dociekliwych". Reagujcie szybko i zdecydowanie.

Absolutnie popieram !

Tematy bez podstaw naukowych nic na nasze forum nie wnoszą,wręcz przeciwnie,tylko mu szkodzą..

CZY TO JESZCE NASZE FORUM  ?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, mikro-kosmos napisał:

 jaki jest powód braku obserwacji zjawisk rozbłysków po uderzeniach  meteorytów w Księżyc, ja chcę naukowo ale w zgodzie z prawami fizyki

Zacznij od podstaw.

Na początek proponuję bez kosztowe doświadczenie nr. 1 które odpowie na część tego pytania. Potrzebne będą - zegarek, kartka i coś do pisania. Udaj się z tym zestawem nocą (dla uproszczenia wybierz stałą godzinę) pod ciemne niebo i zliczaj meteory, które zdołasz zobaczyć w danym czasie a na przyszłość zgrupuj je pod względem jasności (np. słabe, jasne, bardzo jasne) to samo zrób z tego samego miejsca w dzień. Po kilkudziesięciu obserwacjach wyciągnij średnie z nocy i z dnia (jak chcesz to może być też wersja zaawansowana z podziałem na jasności). Wyciągnij wnioski z obserwacji.

Do zobaczenia za kilka miesięcy i powodzenia!

  • Like 3

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, piotrkusiu napisał:

Zacznij od podstaw.

Na początek proponuję bez kosztowe doświadczenie nr. 1 które odpowie na część tego pytania. Potrzebne będą - zegarek, kartka i coś do pisania. Udaj się z tym zestawem nocą (dla uproszczenia wybierz stałą godzinę) pod ciemne niebo i zliczaj meteory, które zdołasz zobaczyć w danym czasie a na przyszłość zgrupuj je pod względem jasności (np. słabe, jasne, bardzo jasne) to samo zrób z tego samego miejsca w dzień. Po kilkudziesięciu obserwacjach wyciągnij średnie z nocy i z dnia (jak chcesz to może być też wersja zaawansowana z podziałem na jasności). Wyciągnij wnioski z obserwacji.

Do zobaczenia za kilka miesięcy i powodzenia!

Dziękuję za radę, ale stopień jasności meteoru zależy od odległości, te widziane niżej nad horyzontem będą  oddalone, nawet 500-600 km od obserwatora. Te bliżej zenitu będą już o wiele bliżej. Jeśli dawać wiarę temu co opowiada astronom Karol Wójcicki, którego wszędzie pełno w temacie, to meteor o wielkości piłki futbolowej o wadze kilkudziesięciu kilogramów ,spala się w atmosferze  bez kolizji z Ziemią, a więc tylko dlatego nie dochodzi do spektakularnych uderzeń i rozbłysków na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów, bo mamy atmosferę w której bolidy się spalają na kilkudziesięciu kilometrach, natomiast Księżyc nie ma , a mimo to taki kilkudziesięcio, a dokładniej 40 kilometrowy rozbłysk zdarza się raz na set lat, a mniejszych rozbłysków brak.  Przecież bolidy są wciąż rejestrowane w ziemskiej atmosferze, a na Księżycu jest ich zadziwiający deficyt. Skoro 45 kilogramowy meteoryt rozgrzał powierzchnie Księżyca do 6 tys stopni Celsjusza na 40 km, a leciał z prędkością zaledwie 17km/s i tak mocno walnęło, a co by było jak by leciał 70km/s, to wtedy mały kamyk dał by więcej energii i stopił by kawał Księżyca. Tak  trochę mniejsze okazy kilku kilogramowe, lecące z prędkością 17km/s powinny rozgrzać powierzchnię Księżyca na przestrzeni od kilku do kilkunastu kilometrów, a małe kamyczki na kilka, kilkaset metrów.  Poza tym obserwator z Ziemi może obserwować niewielki fragment nieba z błyskami meteorów w ziemskiej atmosferze, bo zakrzywienie atmosfery nie pozwala. Na Księżycu widzieć powinniśmy prawie całą połówkę kuli, czyli średnicę 3474 km. Obserwuję Księżyc już ładnych kilka lat i nic, ale pociesza mnie fakt, że u każdego z Was jest takie samo "nic" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mikro-kosmos napisał:

Dziękuję za radę, ale stopień jasności meteoru zależy od odległości, te widziane niżej nad horyzontem będą  oddalone, nawet 500-600 km od obserwatora. Te bliżej zenitu będą już o wiele bliżej. Jeśli dawać wiarę temu co opowiada astronom Karol Wójcicki, którego wszędzie pełno w temacie, to meteor o wielkości piłki futbolowej o wadze kilkudziesięciu kilogramów ,spala się w atmosferze  bez kolizji z Ziemią, a więc tylko dlatego nie dochodzi do spektakularnych uderzeń i rozbłysków na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów, bo mamy atmosferę w której bolidy się spalają na kilkudziesięciu kilometrach, natomiast Księżyc nie ma , a mimo to taki kilkudziesięcio, a dokładniej 40 kilometrowy rozbłysk zdarza się raz na set lat, a mniejszych rozbłysków brak.  Przecież bolidy są wciąż rejestrowane w ziemskiej atmosferze, a na Księżycu jest ich zadziwiający deficyt. Skoro 45 kilogramowy meteoryt rozgrzał powierzchnie Księżyca do 6 tys stopni Celsjusza na 40 km, a leciał z prędkością zaledwie 17km/s i tak mocno walnęło, a co by było jak by leciał 70km/s, to wtedy mały kamyk dał by więcej energii i stopił by kawał Księżyca. Tak  trochę mniejsze okazy kilku kilogramowe, lecące z prędkością 17km/s powinny rozgrzać powierzchnię Księżyca na przestrzeni od kilku do kilkunastu kilometrów, a małe kamyczki na kilka, kilkaset metrów.  Poza tym obserwator z Ziemi może obserwować niewielki fragment nieba z błyskami meteorów w ziemskiej atmosferze, bo zakrzywienie atmosfery nie pozwala. Na Księżycu widzieć powinniśmy prawie całą połówkę kuli, czyli średnicę 3474 km. Obserwuję Księżyc już ładnych kilka lat i nic, ale pociesza mnie fakt, że u każdego z Was jest takie samo "nic" :)

Głównym celem zadania nr 1 jest ilościowe policzenie meteorów  nad głową w nocy i w dzień a nie ich odległości. Czytaj ze zrozumieniem, przeprowadź eksperyment a nie snujesz jakieś dywagacje!

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, piotrkusiu napisał:

Głównym celem zadania nr 1 jest ilościowe policzenie meteorów  nad głową w nocy i w dzień a nie ich odległości. Czytaj ze zrozumieniem, przeprowadź eksperyment a nie snujesz jakieś dywagacje!

To, ile widzimy meteorów w niewielkim wycinku atmosfery Ziemi, zależy od stopnia ich jasności, czyli od ich wielkości, odległości od nas, kąta pod którym wpadają w atmosferę, kąta pod którym je widzimy nad horyzontem. Dość duży meteor widziany przez obserwatora  bardzo nisko nad horyzontem, może być niewidoczny, bo jest bardzo daleko od nas i obserwujemy go przez grubą warstwę atmosfery, warstwę chmur, tak że proponowany przez ciebie eksperyment obserwacyjno-porównawczy, nie daje nam wyobrażenia co do tego ile meteorów może spaść na połowę Księżyca. Jak już wielokrotnie podkreślałem Księżyc nie ma atmosfery i wszystko co wpada na jego powierzchnię rozbija się o twardy grunt, co potęguje energię uderzenia. Duże znaczenie w eksponowaniu energii ma prędkość uderzenia, kąt oraz materia z którą się zderza. Meteor wielkości piłki uderzył z prędkością zaledwie! 17km/s i rozpalił powierzchnię Księżyca do 6 tys stopni na 40 km średnicy. Zadaj sobie pytanie co by było jak by ten meteor-meteoryt uderzył z maksymalną możliwą prędkością, ale nigdy tam takie przypadki rozbłysków na setki kilometrów nie były notowane. Ja ciągle nie rozumiem dlaczego nie widzimy rozbłysków na ciemnej tarczy Księżyca w nowiu, albo w fazie sierpa, tu na czarnym tle temperatura 6 tys stopni albo nawet większa, przy większych prędkościach mniejszych meteorów, dawała by możliwość zaobserwowania zdarzenia.

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Janko napisał:

Proponuję nie karmić więcej  trolla :pa:

Dokładnie - nawet napis umieścić - NIE DOKARMIAĆ TROLLA!

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)