Skocz do zawartości

Jaka okulary (średnica) do GSO 10"


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zastanawiam sie nad zestawem okularów. Do zestawowych 9mm i Earfl 30mm 2" dokupiłem na razie tylko okular orthoskopowy 6mm.
Pozostałe o które pytam będą używane praktycznie tylko do DSów.
Proszę o poradę jaka konfiguracja jest najlepsza : 8,8mm + 14mm czy 11mm + 16mm. W przyszłości prawdopodobnie zamienię zestawowego 30mm na ES 24mm.

Okulary których poszukuje to poziom ES 82* lub podobne. Natomiast nie pytam o model tylko wyłącznie o dobór ogniskowych, jakie będą bardziej użyteczne ?

Pytam ponieważ nie mam doświadczenia, i ciężko mi przewidzieć które powiększenia będą odpowiednie. A w sytuacji gdy zaopatrzę się w jeden dajmy na to 8,8mm, to bez sensu było by dokupowanie 11mm.

Warunki z miejsca obserwacji:

SQM - 20,70 mag./arc sec2

Brightness - 0.569 mcd/m2
Artif. bright. -398 ?cd/m2
Ratio -2.33
Bortle -class 4
Elevation -166 meters

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to skoro zamiast 8,8 proponujesz 6,7, to może taka konfiguracja : 6,7 , 11, 14.

Czy mając 14mm to tej 11 i tak nie wykorzystam? Ale z drugiej strony 6,7mm= 186x powiększenie, a 14mm=89x powiększenie, więc może przydałoby się coś pomiędzy ?

Dlatego właśnie potrzebuje pomocy, bo nie wiem ile będzie obiektów które przy 14mm okażą się za małe, a przy 6,7mm lub 8,8mm za duże.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj za dużo. ;) Mając jako takie obycie obserwacyjne wiem, że dla teleskopów o ogniskowej 1200-1500 mm i światłosile pomiędzy f/5 a f/6 14 mm to najczęściej używany okular. Mając 6.7 i 14 mm, okularu 11 mm praktycznie nigdy nie będziesz wkładał do wyciągu. No chyba, że masz nadmiar kasy do wydania, to możesz się bawić w dobór odpowiednich ogniskowych metodą prób i błędów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ymonk napisał:

Witam.

Zastanawiam sie nad zestawem okularów. Do zestawowych 9mm i Earfl 30mm 2" dokupiłem na razie tylko okular orthoskopowy 6mm.
Pozostałe o które pytam będą używane praktycznie tylko do DSów.
Proszę o poradę jaka konfiguracja jest najlepsza : 8,8mm + 14mm czy 11mm + 16mm. W przyszłości prawdopodobnie zamienię zestawowego 30mm na ES 24mm.

11mm będzie bliżej powiększenia rozdzielczego, ale jak masz ciemne niebo to do DSów najlepszy będzie, moim zdaniem, okular 14mm, który da Co pole widzenia 0,9 stopnia i źrenicę 2,84.
Ja najczęściej korzystam z 13mm na miejskim niebie, a do malizn i planet używam 8mm.
Zrobiłem Ci tabelkę do porównania okularów:
es.jpg.0ba5740f29d35bf8fde37bdb3f8dca60.jpg
Przez zakupem 11 lub 14 proponuję Ci najpierw się skontaktować z lokalnymi astro miłośnikami, może mają ww. okulary i sprawdził byś, który bardziej przypadnie Ci do gustu?
Tu ich szukaj:
https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/membermap/
lub:

https://astropolis.pl/membermap/

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem to zrobić, tzn. przetestować u kogoś te okulary... ale stwierdziłem, że mogę spojrzeć wtedy na kilka obiektów i takie "badanie" nie będzie reprezentatywne. A ciężko będzie zorganizować kilkugodzinne obserwacje bo tutaj trzeba zgrać się czasowo z tą osobą + trafić w dobre warunki pogodowe.

Wy macie już doświadczenie i wiecie który okular może być bardziej przydatny biorąc pod uwagę wszystkie obiekty które można obserwować przez 10" lustro.

Co do nieba to nie jest super ciemne. Jest to wieś umiejscowiona dość blisko 80 000 miasta. Podałem wam dane. Raczej zanieczyszczenie oświetleniem jest na poziomie średnim. Jak jest dobra przejrzystość to dość wyraźnie widać drogę mleczną. Południowe niebo jest czarne, północne raczej odpada jeśli chodzi o DSy, bo w tym kierunku w odległości 3km zaczyna się miasto.

Dziękuję, za tabelkę i dotychczasowe odpowiedzi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)