Skocz do zawartości

GSO 12" Dobson - okulary - czy dokonuję dobrego wyboru


Usul

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już się chwaliłem i dziękowałem za pomoc w innym temacie  przy wyborze teleskopu - czas na kolejny krok. Mam Dobsona GSO 12". Jako, że udało się kupić teleskop w dużo lepszej cenie, od forumowego kolegi, zostało trochę środków na optykę. Oczywiście poczytałem, poszukałem, jeszcze raz poczytałem i podjąłem wstępne decyzję - teraz tylko chciałbym byście przestrzegli mnie przed popełnieniem błędu, lub utwierdzili w wyborze. 
 

Może po kolei - co mam: 

1. Sky Watcher  1.25"  9mm UWA5 58st.

2. GSO Super View 30mm

Powiem może czy się kieruje - Mianowicie, wiem, że mam teleskop z dużą światłosiłą, wiem (posiłkuje się doświadczeniem i wiedzą jaką zebrałem od innych), że teoretycznie maksymalne powiększenie to ok. x600, ale w praktyce w naszym klimacie i atmosferze nie wykorzystam max. 400-450, żeby obraz był ostry. Więc wymyśliłem sobie, że na dobry początek kupię dwa okulary - chciałbym, aby to były okulary raczej docelowe, nie takie, które chciałbym za rok czy dwa zmienić. Oprócz tego nie chciałem, by były swoją wielokrotnością - po zastosowaniu soczewki Barlowa miałbym efektywnie 4 powiększenia, które wydają mi się być docelowo odpowiednie. 

- jeden 6,5mm - da mi powiększenie x230 (z Barlowem x460) - myślę, że odpowiednie do oglądania planet naszego układu. Z Barlowem mogę spróbować spojrzeć przez ok. x460 czyli efektywnie max co mogę na ostro osiągnąć. Konkretnie myślałem o (link): Baader Morpheus 6 mm, ze względu na to promocje w delcie. Czy ma to sens ? 

- drugi okular o jakim myślałem, miałby być do DS'a. I tu mam pewną rozterkę. Myślę o (link) Vixen Okular SSW 10 mm 1,25" - nietanie, a na dodatek mam w podobnym rozmiarze. Ale tu raczej mam dużo lepszą optykę, powiększenie x150 wydaje się idealne do obiektów DS. Poza tym z Barlowem mam trochę większe powiększenie, niż przy zastosowaniu Baadera.

- Jeśli chodzi o soczewkę Barlowa, to ty myślałem o (link) Tele Vue 2x 1,25" - wydaje się solidną propozycją.

 

Co sądzicie o moim wyborze ? I moim pytaniem jest - kiedy warto stosować 2" okular w Dobsonie ? Tu chyba nie ma potrzeby stosowanie długoogniskowych ? Czy są jakieś zalety w tym wypadku ?

 

I jeszcze dopytam o filtry- co warto na dobry początek wybrać ? Poza takim podstawowym jak Filtr DO-GSO szary ND96-0,9 (OD=0,9 T=13%/25% i 50% ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Es 30mm to super okular do przeczesywania nieba jak i do oglądania rozległych obiektów, tak pokrótce. Fajnie jest mieć tylko jeden rozmiar okularów ale nie zawsze się tak da, wiem to z autopsji. Ja wybrałem 2" ze względu na filtry jakie mam zeby nie było za dużo mieszania z redukcjami i brakuje mi takiego es 6,7 który jest 1.25".  A co do okularów to ja posiadam w swoim zestawie  esy 100 stopni 14 mm i 9 mm plus  tego 30mm z tym że on jest 82 stopnie a swiatłosiłę teleskopu mam taką jak ty.  Okularki spisują się świetnie.

Pozdr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30mm pod ciemne niebo a pod jasne 24mm z tym, że jaki sens obserwować pod jasnym niebem... ?

Na okulary 1,25" jest prosty sposób - wystarczy kupić na każdy redukcję na 2" i na stałe zamontować. Miałem tak zrobione gdy posiadałem komplet ES-ów 82*

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Usul napisał:

Ten ES 30mm da mi powiększenie x50 - do czego wykosztuje się tak małe powiększenie ? Jeśli dobrze liczę to  źrenica wyjściowa wyjdzie 7mm, a to jest górna granica dla jakichkolwiek obiektów (wg. tego linku)/

Źrenica wychodzi 6,1, czyli prawie górna akceptowalna granica dla MŁODEGO oka. Rozsądniejszy byłby okular 24mm:
12.jpg.48976957ac91525a2a8b7748fb577277.jpg
Do wykresu ze strony http://deltasky.pl/jak-dziala-teleskop-inne-spojrzenie-na-sprawe/ dodałem źrenice przykładowych ES-ów w przeliczeniu dla 12":
es.jpg.f62b4e938d2c9a880276d23949e32409.jpg

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. I szczególnie za dostosowanie tabeli wraz z wykresem !

Ok, a jeszcze dopytam o te mniejsze okulary - 6,5 i 14mm - tak myśląc o tym, to zakładając Barlowa na 14, mam przybliżenie podobne do 6,5. Więc czy nie lepiej, by jeden okular NIE był zbliżony do wielokrotności drugiego ? Po prostu chciałbym poznać Wasze doświadczone zdanie, bo bazuje póki co mocno w świecie teorii :)

I która soczewka Barlowa jest dobra do tych okularów, tak by nie wprowadzała (lub wprowadzała jak najmniejsze) zniekształcenia ? Bo wg. opisów wszystkie są świetne....

Co do soczewek 24/30mm. To przy soczewce 30mm operuje na minimalnym przybliżeniu dla tego zwierciadła, Czy nie wpłynie to negatywnie na ostrość ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow 2x GSO ED jest całkiem udany. 

I w 24mm i w 30mm obraz jest ostry. 

Moim zdaniem 30mm, który da ŹW 6,1mm to za długa ogniskowa dla tego teleskopu. 

6,1mm ŹW to już za dużo, chyba że ktoś ma bardzo ciemne niebo. 5mm to dużo a wszystko wyżej, to już zależy od indywidualnej akceptacji. Ja już tego nie toleruję ale mam 56lat i brak ciemnego nieba blisko. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem soczewkę Barlowa 2"  2x GSO ED ceniona na forum założyłem do swojego esa 14mm  co teoretycznie powinna dać 7mm i wycelowałem w m13 zobaczyłem ciemność obraz był nijaki, potem wsunełem w wyciąg kolegi esa 6,7 gromada była wyraźna kontrastowa. 

Moim zdaniem barlow to dodatkowa liczba soczewek która wpływa na jakość obrazu. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, gogiel napisał:

Miałem soczewkę Barlowa 2"  2x GSO ED ceniona na forum założyłem do swojego esa 14mm  co teoretycznie powinna dać 7mm i wycelowałem w m13 zobaczyłem ciemność obraz był nijaki, potem wsunełem w wyciąg kolegi esa 6,7 gromada była wyraźna kontrastowa. 

Moim zdaniem barlow to dodatkowa liczba soczewek która wpływa na jakość obrazu. 

 

No właśnie o tym mówię - czy i jak "klasa" Barlowa wpływa na obraz- i stąd też pytanie o odpowiednią soczewkę. Bo jak się zorientowałem to są też ogólnie przeciwnicy jej stosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, gogiel napisał:

Miałem soczewkę Barlowa 2"  2x GSO ED ceniona na forum założyłem do swojego esa 14mm  co teoretycznie powinna dać 7mm i wycelowałem w m13 zobaczyłem ciemność obraz był nijaki, potem wsunełem w wyciąg kolegi esa 6,7 gromada była wyraźna kontrastowa. 

Moim zdaniem barlow to dodatkowa liczba soczewek która wpływa na jakość obrazu. 

Nie używam teraz Barlowa. Ale ten przykład jest zbyt dziwny, aby nie było tu jakiegoś innego problemu. Barlow zepsuty? 

W prawidłowo działającym barlowie oba obrazy powinny być porównywalne. 

Ale tak, barlow to dodatkowe szkło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dwa słowa odnośnie przydatności źrenicy w okolicy 6 mm: przy wykorzystaniu filtrów wąskopasmowych to czasem jedyna szansa na wyłapanianie rozległych mgławic o niskiej jasności powierzchniowej - niektórych Abelli czy Sharplessów na przykład. Ale to już zabawa na nieco dalszym etapie zaawansowania hobby. ;)

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Usul napisał:

- jeden 6,5mm - da mi powiększenie x230 (z Barlowem x460) - myślę, że odpowiednie do oglądania planet naszego układu. Z Barlowem mogę spróbować spojrzeć przez ok. x460 czyli efektywnie max co mogę na ostro osiągnąć. Konkretnie myślałem o (link): Baader Morpheus 6 mm, ze względu na to promocje w delcie. Czy ma to sens ?  ?

 

Do oglądania planet polecam nasadkę bino. Możesz wtedy stosować mniejsze powiększenia, a i tak obraz będzie się wydawał większy. Szczerze powiem , że odkąd mam bino nie obserwuje planet mono, różnica jest bardzo duża.

Co do barlowa, to używam TMB 1.8x, czyli też górna półka i jedyną niedogodnością jest to, że widać więcej zanieczyszczeń w obrazie z jakichś syfków z soczewek. A tak to obraz jest klasa. Myślę, że zawsze warto mieć barlowa w zanadrzu, zwłaszcza dobrego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MichalKaczan napisał:

Do oglądania planet polecam nasadkę bino. Możesz wtedy stosować mniejsze powiększenia, a i tak obraz będzie się wydawał większy. Szczerze powiem , że odkąd mam bino nie obserwuje planet mono, różnica jest bardzo duża.

Co do barlowa, to używam TMB 1.8x, czyli też górna półka i jedyną niedogodnością jest to, że widać więcej zanieczyszczeń w obrazie z jakichś syfków z soczewek. A tak to obraz jest klasa. Myślę, że zawsze warto mieć barlowa w zanadrzu, zwłaszcza dobrego.

Gdzie tą soczewkę można dostać ? Bo szukam po Polskim necie i znaleźć nie mogę. I doczytuje, że ona ma problem z częścią teleskopów, nie dotyczy to mam nadzieję tego mojego Newtonowskiego GSO 12"?

 

Co do binokularów, to jak widzę potrzebowałbym okulary podwójnie i do tego sam binokular kosztuje niemałe, więc to bardzo mnoży koszty, więc może z czasem - wolałbym to u kogoś najpierw przetestować.

 

3 godziny temu, Karol_C napisał:

Używam go (barlowa), do trudnych obiektów też i jest w porządku. Choć dla zaawansowanego obserwatora lepszy będzie sam okular.

Czyli właściwie wracam do mojego pytania - czy jest sens kupować dwie soczewki będące krotnością siebie i Barlowa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczewka Barlowa na pewno Ci się przyda jeżeli będziesz chciał kiedyś w przyszłości używać bino z twoją 12 nie podnosząc lustra lub wymieniając wyciąg na niskoprofilowy i tylko dlatego miałem tego Barlowa bo mój GSO nie ostrzył bez soczewki. Najlepiej jakbyś znalazł kogoś obok siebie i zobaczył na własne oczy. Jak widzisz jednym pasuje Barlow innym już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lukost napisał:

Ja tylko dwa słowa odnośnie przydatności źrenicy w okolicy 6 mm: przy wykorzystaniu filtrów wąskopasmowych to czasem jedyna szansa na wyłapanianie rozległych mgławic o niskiej jasności powierzchniowej - niektórych Abelli czy Sharplessów na przykład. Ale to już zabawa na nieco dalszym etapie zaawansowania hobby. ;)

Święte słowa. Obecnie używam WO 33mm. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, piotrkusiu napisał:

I o to chłodzi ;)

Nie raz brakuje mi okularu nawet 35-38mm mimo tej straszliwej źrenicy i mojego podeszłego wieku.

Jakiś czas temu używałem WO40 do Synty 14 i też spisywał s?ę dobrze. Potem ES30 i 24mm. 

Podczas obserwacji rozległych mgławic przez filtry są nieocenione. 

Łatwiej też wyszukiwać mi galaktyki. 

No ale niebo mam ciemne na miejscówce.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byście powiedzieli o takim zestawie:
- Nagler 7mm T6
- Nagler 13 mm T6 

plus z czasem tą 30'stkę - do bardziej zaawansowanych obiektów ?

Te dwa naglery są w niezłej cenie na targowisku... 

 

I mam nadzieję spojrzeć u kogoś przez okular z dużym (większym niż 300-350) powiększeniem, by wiedzieć, czy w ogóle jest sens w tym kierunku iść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, piotrkusiu napisał:

Jak nie przeszkadza ci mały ER to może być, choć jak dla mnie to Naglery są przereklamowane.

A co w zamian? Morpheus? Pytam o Twoje odczucia. Mi Naglery pasują... 

 

5 godzin temu, Usul napisał:

I mam nadzieję spojrzeć u kogoś przez okular z dużym (większym niż 300-350) powiększeniem, by wiedzieć, czy w ogóle jest sens w tym kierunku iść.

Na takie powiększenie, zwłaszcza przy dużym lustrze, potrzebny jest dobry seeing, a taki występuje rzadko, w każdym razie u mnie na Pomorzu. Jak nie ma stabilnej atmosfery, to obraz po prostu faluje nawet przy znacznie mniejszych powiększeniach. 

Wstrzymaj się z zakupem tego okularu. Określ gdzie jest granica powiększeń w Twoich warunkach, takich jakie masz najczęściej. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem co w zamian z dużym ER - Delos. Pamiętam jak weszły do oferty, w Delcie były nówki po 999zł eeeech... to były czasy ;)

Zapewne Morfeusz też by mógłby być.

Jedyny Nagler, który mi pasował to 12mm T4 i w sumie nie wiem czemu go sprzedałem.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie osobiście ER w Naglerach nie przeszkadza, ale lubię też Ortho więc nie jestem zbytnio wybredny :)

Mam też Pentaxa XW 7mm i wolę obraz z niego niż z Naglerów chociaż z Naglerem 7mm nieporównywałem...

Delosy używane zazwyczaj finalnie schodzą około 100-200 zł drożej niż Naglery z tego co zaobserwowałem. Czy warto...musiałbyś spróbować popatrzeć przez obydwa, ale przy tej kwocie za okular nie jest to znaczna różnica. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tego Naglera właśnie jest używka -  za niecałe 900 zł, więc w cenie Morpheusa, myślę, że to lepsza alternatywa ?

 

Co do dużego powiększenia - jak pisałem - chciałbym najpierw przez to spojrzeć, spróbować, bez tego raczej w ciemno nie kupię.

 

To w sumie mogę popolować na 12-14 mm delosa mając już jedno szkło -Naglera i wtedy też będę mógł wyrobić sobie opinię na własnych obserwacjach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usul, powiem Ci z praktyki. Zmieniamy okulary dosyć często, sprzedajemy i kupujemy. Nawet jak uda nam się kupić ten "docelowy" to i tak po czasie ląduje na giełdzie. Więc kup cokolwiek, popatrz- jak będzie pasował to OK, jak nie to sprzedajesz i następny.

  • Like 2

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ogólnie temat mi rozjaśnił co i jak w optyce siedzi, dlaczego warto mieć okular z dużą źrenicą itp. Myślę, że teraz zakupy okularów, a co za tym idzie i doświadczenie będę zbierał znacznie świadomiej za co wszystkim podpowiadającym serdecznie dziękuję !

 

Na tą chwilę kupię tego Naglera i będę się czaił na jakiegoś fajnego delosa. Póki nie wyrobię doświadczenia własnego będę bazował na używanych, by ewentualne zmiany "mniej bolały".

Natomiast jakby się trafiła jakaś 24-30mm okazyjnie to też nie wzgardzę - jak mówiłem - z grubsza wiem co  i jak. Teraz kupuję naglera, mam też te moje podstawowe 9 i 30mm, więc mogę spokojnie się poczaić. 

 

To jeszcze dorzucę tylko pytanie o filtry - od czego zacząć, czy szarpnąć się na coś w tym stylu:

https://deltaoptical.pl/zestaw-filtrow-barwnych-baader-1-25-quot?from=listing

czy lepiej pojedynczo kupować, jak ten temat ugryźć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, piotrkusiu napisał:

Usul, powiem Ci z praktyki. Zmieniamy okulary dosyć często, sprzedajemy i kupujemy. Nawet jak uda nam się kupić ten "docelowy" to i tak po czasie ląduje na giełdzie. Więc kup cokolwiek, popatrz- jak będzie pasował to OK, jak nie to sprzedajesz i następny.

Dokładnie tak!

 

W kwestii filtrów ja osobiście do planet nie używam żadnych,  a sezonu na planety na razie nie będzie. Do DS to zacząłbym od dobrego UHC, a później OIII natomiast zbierz najpierw okulary bo masz tysiące obiektów do obserwacji bez filtrów...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)