Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 08.07.2019 NGC 7662


Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś tak się złożyło, że miałem cynk co do następnego obiektu. ;) Korzystając z tej wiedzy, odświeżyłem sobie  wrażenia obserwacyjne dotyczące Śnieżki - jak dla mnie jest szaro - niebieska. Zwykle przywołuje się NGC 7662 jako przykład "kolorowego" deeska - a przecież  nie jest to obiekt najintensywniej zabarwiony. Warto dla porównania popatrzeć na wiosennego Ducha Jowisza (NGC 3242) czy letnią NGC 6572 w Wężowniku. Szczególnie ta druga nasyceniem koloru zdecydowanie przebija Śnieżkę. Niemniej, to dobry wybór na białe noce.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to już mam cel na kolejną sesję :)Muszę koniecznie spróbować w 15x70 zwłaszcza, że dojście do niej nie wygląda na trudne. W ubiegłym tygodniu zawędrowałem w rejony Andromedy i w końcu udało mi się znaleźć M32, może i z NGC7662 się poszczęści :)

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak, sławetna Śnieżka... moje pierwsze zderzenie z jasną i niewielką kątowo planetarką - trochę czasu minęło, zanim złapałem, że ta najjaśniejsza gwiazdka w kadrze to właśnie obiekt, którego szukam z coraz większą irytacją ;) (obserwacje prowadzone jeszcze Syntą 8", proszę nie obwiniać mi tu lornetek :D).

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odnośnie kolorów w obiektach DS: pod dobrym niebem, paczając na M 27 przez duże lustro  lub lornetę (i z dużą źrenicą wyjściową) każdorazowo mam nieodparte wrażenie, że obiekt nie jest szary, lecz siny - w sensie niewielkiej domieszki niebieskiego, a może zieleni. Podobnie i dziś, po zachodzie Łysego, między tumanami mgły przewalającej się przez  bieszczadzkie dolinki podziwiałem w lornecie 25x100 Hantelki, utwierdzając się tylko w przekonaniu, że widać dyskretne zabarwienie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Znalazłem swój wpis sprzed pięciu lat, który jest z teleskopu 12". I chyba od tamtej pory jej nie widziałem.

"NGC 7662 (Niebieska kula śnieżna) w Andromedzie. W powiększeniu 60 razy rzuciła się w oczy od razu, jako błękitna maleńka kulka. W 107 razy była już nieco większa i także przejawiała piękny kolor, szczególnie na wprost. W powiększeniu 319 razy była dużo większa, okrągła, ale już raczej pozbawiona błękitu."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specem od kolorów nie jestem, ale po wczorajszych obserwacjach miałem wrażenie, że jest taka zielono-niebieska w mniejszych powiększeniach (16", x95). Później zaszalałem z powiększeniem, a że nie miałem nic mniejszego niż Vixen SSW 10mm i barlow 1.8x zastosowałem patent znany z lunetek powiększających 600x. Po włożeniu przedłużki pomiędzy barlowem i okularem powiększenie znacznie wzrosło powyżej 330x. Planetarka stała się szarawa, ale nadal bardzo jasna. Widoczne eliptyczne, jasne centrum z pociemnieniem w środku i delikatna otoczka. Najlepszy widok miałem kiedy wkręciłem filtr Uhc i OIII. Momentami widoczy jaśniejszy piercień, który nie domykał się z jednej strony, okalający ciemniejszy rejon, czyli to co na fotkach najbardziej rzuca się w oczy. Ogólnie wnętrze miałem dość słabo skontrastowane, ale widok tego pierścienia przyspieszał tętno;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.07.2019 o 18:26, lukost napisał:

Zerknąłem wczoraj w nocy na kilka mgławic planetarnych przez Argusa 25x100. Powiem tak - o ile Śnieżka jest ewidentnie niebieska, to NGC 6572 jest wściekle niebieska. ;)

Ok, w moim prywatnym rankingu najbardziej intensywnie zabarwionych planetarek koszulkę lidera (bynajmniej nie żółtą) przejmuje NGC 7027 - określana jako Magic Carpet. Stężenie niebieskiego przekracza w jej przypadku wszelkie dopuszczalne normy, choć w lornecie 25x100 to gwiazdopodobne maleństwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Wielokrotnie oglądałem tą mgławicę, szczególnie gdy obserwacje prowadziłem jeszcze pod mocno zaświetlonym, podmiejskim niebem, gdzie jasne powierzchniowo mgławice planetarne to jedne z lepszych obiektów na takie warunki. Podczas jednej z nocnych sesji z 10-calową Syntą zapisałem tak:

 

W szukaczu NGC7662 wygląda jak przeciętna gwiazda. Po spojrzeniu w okular 18mm (x67) oprócz pojaśnienia obiektu niewiele się w tej materii zmienia. Natomiast po zmianie okularu na 8.8mm (x136) widać, że mamy już do czynienia z bardzo jasną mgławicą planetarną. Nie zwlekając założyłem okular 4.7mm (x255), w którym to NGC7662 niemal w ogóle nie ciemnieje, za to rośnie stając się już jasną plamką. Po dłuższym wpatrywaniu się centrum mgławicy zdawało się być momentami ciemniejsze od obrzeży.

 

Jeśli warunki pozwolą, to przy następnej sesji spróbuję jej przyłożyć jeszcze większym powerem 🙂

  • Like 2

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)