Skocz do zawartości

Co robie zle ?


Rekomendowane odpowiedzi

hej, pytanie do wtajemniczonych. od kilku miesiecy posiadam teleskop Spinor Optics, w przewodniku jest napisane iz mozna zobaczyc nim planety naszego Ukladu Slonecznego a nawet i ksiezyce np. Saturna. Problem w tym, ze poza naszym naturalnym satelita nie umiem wyostrzyc obrazu by zobaczyc innych planet, juz nie mowiac o ich ksiezycach. Potrafie odnajdywac obiekty, jednak po ustawieniu na nich teleskopu i po wielu probach obracania galka obraz nie wyglada na nic podobnego do obserwowanego obiektu. Nawet Mars jest tylko szara plamka w dodatku bez ostrosci. chcialam sie najpierw nauczyc na tym teleskopie a dopiero pozniej w przyszlosci sprobowac z czyms wiekszym, zalozylam nawet bloga, chcialam by byl moja inspiracja do obserwacji, ale po takich widokach nie ma za bardzo co opisywac, jest srodek lata, najlepszy czas na obserwacje pod golym niebem a ja nie wiem jak sie do tego zabrac. ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obserwując Księżyc potrafisz wyostrzyć obraz to i na planetach to się uda. Sęk w tym że obecnie planety mamy nisko, więc i warunki do ich obserwacji bardzo słabe, przez co obraz jest rozmyty. 
Kiedy obserwowałaś Marsa? Bo w tej chwili znajduje się blisko Słońca więc o obserwacje trudno. Nawet w dobrych warunkach Mars będzie tylko malutką kulką, jednak wyraźnie koloru pomarańczowego a nie szary. 
Spróbuj przed północą skierować teleskop na południe na Jowisza, z ostrością raczej szału nie będzie, ale chociaż różnice barwy (pasy) na jego tarczy powinno dać się dostrzec. 
Następny w kolejce już będzie czekał Saturn który będzie górował po północy. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak @DarX86 napisał - jedyny problem to najprawdopodobniej Twoje oczekiwania.

Jowisz to dobry cel. Jak dostrzeżesz księżyce i pasy to znaczy że z teleskopem wszystko ok. Masz wtedy dwa wyjścia. Teraz lot do RPA lub Chile albo poczekać kilka lat kiedy u nas planety będą wysoko. 

A tak na serio to najładniejsze planety jakie widziałem to rok temu w Grecji jak były bardzo wysoko nad horyzontem. 

 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Nikola Gold napisał:

hej, pytanie do wtajemniczonych. od kilku miesiecy posiadam teleskop Spinor Optics

A zapodaj proszę parametry teleskopu, aperturę i ogniskową. Te teleskopy nie cieszą się dobrą opinią... Nie oczekuj za wiele.

Znajdź chyba na astromaniak.pl symulator teleskopu i zobacz jak wyglądać powinny obiekyu pod ciemnym niebem.

Poszukaj tabela Wimmera (jest do druku i online) i ćwicz.

Jeśli wyostrzasz na Księżycu, to po prostu nie zmieniaj ustawień, tylko przekieruj teleskop na inny obiekt.

Poczytaj o Żrenicy Wyjściowej, może stosujesz za duże powiększenie i wtedy ŹW jest za mała a obraz za ciemny.

ŹW = ofniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu

albo

ŻW = apertura_w_mm / powiększenie

akceptowalny zakres ŹW to 1-5mm,

najlepszy zakeres ŹW to 2-2,5mm

ale to bardzo zgrubnie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R-90/900 soczewki 10mm i 25mm oraz szklo powiekszajace 2x barlow lens, byl kupiony na stronie teleskopy .pl tam jest wiecej informacji. Sam teleskop dostalam jako prezent, a 

4 minuty temu, kjacek napisał:

A zapodaj proszę parametry teleskopu, aperturę i ogniskową. Te teleskopy nie cieszą się dobrą opinią... Nie oczekuj za wiele.

Znajdź chyba na astromaniak.pl symulator teleskopu i zobacz jak wyglądać powinny obiekyu pod ciemnym niebem.

Poszukaj tabela Wimmera (jest do druku i online) i ćwicz.

Jeśli wyostrzasz na Księżycu, to po prostu nie zmieniaj ustawień, tylko przekieruj teleskop na inny obiekt.

Poczytaj o Żrenicy Wyjściowej, może stosujesz za duże powiększenie i wtedy ŹW jest za mała a obraz za ciemny.

ŹW = ofniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu

albo

ŻW = apertura_w_mm / powiększenie

akceptowalny zakres ŹW to 1-5mm,

najlepszy zakeres ŹW to 2-2,5mm

ale to bardzo zgrubnie.

opinie sa raczej pozytywne 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej zrób tak - złap ostrość na Księżycu i nie ruszając jej przestaw teleskop na jasny punkt na południu . To jest Jowisz. Powinnaś zobaczyć tarczę i prawdopodobnie cztery jasne punkty w okolicy - o ile akurat któryś z księżyców Galileuszowych nie będzie na tarczy albo za tarczą planety.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlowa bym sobie odpuścił, bo przy 0.5mm źrenicy wyjściowej pewnie nie dostrzeżesz więcej szczegółu. Używałbym 10mm. 

Może zaproponowałbym jeszcze mały eksperyment. Możesz spróbować pominąć kątówkę i włożyć okular bezpośrednio do teleskopu. Pozycja obserwacji będzie bardziej niewygodna i obraz będzie odwrócony, ale łatwo sprawdzisz za ile degradacji obrazu odpowiada sama kątówka. Tanie kątówki trafiają się różnej jakości...

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Nikola Gold napisał:

R-90/900 soczewki 10mm i 25mm oraz szklo powiekszajace 2x barlow lens, byl kupiony na stronie teleskopy .pl tam jest wiecej informacji. Sam teleskop dostalam jako prezent, a 

opinie sa raczej pozytywne 

90/900? Nie są ? ale trzeba korzystać z tego co jest. Jaki montaż? Bardzo się trzęsie? 

A z Barlowa nie korzystaj. 1mm ŹW z okularem 10mm da ciemny obraz. 0.5mm ŹW to abstrakcja. 

Masz jeden okular 25mm. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Karol_C napisał:

Konkretnie opinie o marce czy parametrach 90/900 ? Bo marka ma słabe opinie ale refraktor 90/900 nie.

Ja uważam, że jedno i drugie ?

Miałem 90/900, bardzo krótko. To była masakra, takie to niewygodne. Pewnie nie dorosłem do achromatu F10 i wyżej. I już nie zamierzam. Ja oglądam niebo stojąc, mam siedzącą pracę. 

Ale ja lubię refraktory F5, F6, nawet achromaty. Pod ciemniejsze niebo bajka do szerokich pól. 

Jestem jednak przekonany, że jest sporo ludzi, którzy lubią te tuby ?

(wiem, optycznie są lepsze od tych światłosilnych) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Karol_C napisał:

Wygoda wygodą ale optycznie chyba w porządku ?

Ten refraktor miałem kilka lat temu. To był początek mojej zabawy z astronomią. 

Coś było nie tak albo z tubą, albo z moimi umiejętnościami. Nie wiem, nie pamiętam, tuba ewidentnie mi nie leżała. Obrazy nie były wybitne. Nawet w małych powiększeniach. Pamiętam, że miałem wtedy montaż AZ4 na alu i były drgania. O wyciągu nie wspomnę. 

Kiedyś oglądałem niebo przez inną tubę 90/900 i obraz też mi nie pasował. Ale to też było dawno. 

Później miałem achromat 150/750 i byłem z niego bardzo zadowolony (to sprzęt do specyficznych zastosowań, nie do dużych planetarnych powiększeń). Montaż też AZ4. 

Jeszcze później miałem APO 115/800 i ta tuba była optycznie OK, może tylko obrazy dawał troszkę zimne w stosunku do Edków, które miałem w międzyczasie. Wymieniłem ją na krótszą wersję, APO 100/600. 

Aktualnie posiadam to małe APO i SCT9,25, uzupełniają się wzajemnie. 

Małe APO 100/600 to sprzęt chyba docelowy, co do SCT9.25 to zdecyduję o tym jesienią. Miałem wcześniej SCT8, to była bardzo fajna tuba, krótka i lekka w porównaniu z SCT9.25. I chłodziła się dużo szybciej. Ale zasięg 9.25 jest większy. 

Rozpisałem się, ale chciałem przekazać, że trochę teleskopów przeszło mi przez ręce a te długie tuby achromatów F10 nie zrobiły na mnie pozytywnego wrażenia. Pamiętam, że to były Sky Watchery. Być może achromat F10 porządnej firmy mógłby coś zmienić w moim nastawieniu do tych... 'rurek' ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Nikola Gold napisał:

hej, pytanie do wtajemniczonych. od kilku miesiecy posiadam teleskop Spinor Optics, w przewodniku jest napisane iz mozna zobaczyc nim planety naszego Ukladu Slonecznego a nawet i ksiezyce np. Saturna. Problem w tym, ze poza naszym naturalnym satelita nie umiem wyostrzyc obrazu by zobaczyc innych planet, juz nie mowiac o ich ksiezycach. Potrafie odnajdywac obiekty, jednak po ustawieniu na nich teleskopu i po wielu probach obracania galka obraz nie wyglada na nic podobnego do obserwowanego obiektu. Nawet Mars jest tylko szara plamka w dodatku bez ostrosci. chcialam sie najpierw nauczyc na tym teleskopie a dopiero pozniej w przyszlosci sprobowac z czyms wiekszym, zalozylam nawet bloga, chcialam by byl moja inspiracja do obserwacji, ale po takich widokach nie ma za bardzo co opisywac, jest srodek lata, najlepszy czas na obserwacje pod golym niebem a ja nie wiem jak sie do tego zabrac. ;(

A co Cię skłoniło akurat do kupna tak badziewnego teleskopu ? . Chyba nie fotki na pudełku ?

  • Like 1

Equinox 120 ED

Fujinon 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Nikola Gold napisał:

... posiadam teleskop Spinor Optics,... R-90/900 soczewki 10mm i 25mm ...

cześć, miałem ten teleskop - jako pierwszy sprzęt - parę lat temu, Księżyc - super, Saturn ... w miarę, widać przerwę między planetą i pierścieniem, Jowisz - bez pasów, widać księżyce, Mars ... większy punkt na niebie, lekko pomarańczowy.  Największe wrażenie: Hihoty czyli podwójna gromada w Perseuszu. Dużo lepiej jest gdy zmienisz okulary na lepsze, te dołączane do teleskopu są ... słabe, i to może być przyczyna rozbieżności między tym co widzisz, a tym czego oczekujesz. No i jak obserwujesz z miasta, gdzie jest duże zaświetlenie nieba, to może być główna przyczyna "problemu". Tak jak było podane wcześniej, ustaw maksymalnie ostrość na jakimś punkcie i wtedy - bez zmiany okularu! -  poszukaj tego "docelowego". Jeżeli nie da się wyostrzyć, - czyli uzyskać w miarę punktowej gwiazdki ( jest rozmyta, wielokrotna, podłużna) to coś z teleskopem nie teges, a jeżeli jest ostro ale nie widzisz tego (np. na Jowiszu), czego się spodziewasz ... to problemem są Twoje oczekiwania ( w stosunku do sprzętu)  ;),. Zobacz na symulator, pomoże zweryfikować/zlokalizować "problem": http://teleskop.astromaniak.pl/

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Andrzej.Ch63 napisał:

A co?????? Cię? skłoniło akurat do kupna tak badziewnego teleskopu ? . Chyba? nie fotki na pudełk?u ?

Właściciel już odpowiedział na to pytanie: 

12 godzin temu, Nikola Gold napisał:

Sam? teleskop dostalam jako prezent,??

 

14 minut temu, pawelekw napisał:

Dużo? ?lepiej jest gdy zmienisz okulary na lepsze, te dołączane do teleskopu są ... słabe, i to może być przyczyna ?rozbieżności między tym co widzisz, a tym czego oczekujesz?. No i ?jak? obserwujesz z miasta, gdzie jest duże zaświetle?ni??e nieba, to może być główna przyczyna "problemu"?.???????

O ile w okulary jestem w stanie uwierzyć (choć światlosiła f/10 sprawia, że teleskop powinien być dość tolerancyjny), to z zaświetlenie nieba na pewno nie jest problemem przy planetach. Nie dalej jak w piątek pokazywałem Jowisza teściom przed 21:00, gdy był ledwo widiczny gołym okiem. Pasy były widoczne bez problemu w MAKu 127, ale bez większych szczegółów. A obserwacje planet z balkonu tuż przy bardzo jasnym terminalu kontenerowym w Gdyni prowadzę od kilku lat. Nagrzane dachy budynków, oddające ciepło wieczorem. Tak to jest problem. Zaświetlenie raczej nie. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym pomysłem jest też rozejrzenie się, czy w okolicy nie mieszka jakaś dobra dusza z teleskopem. I pokaże jak niebo wyglądać może w dobrze ustawionym sprzęcie.

Może być przecież tak, że faktycznie z Twoim sprzętem jest coś nie tak i się mocno zniechęcisz - a szkoda by było. (Chyba, że tak jak ja samym wystawieniem statywu na balkon przyciągasz chmury...)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)