Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - do 6k


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jak zwykle nowicjusz będzie męczył "ucho" - ale po co wywarzać otwarte drzwi, kiedy można grzecznie spytać...
Myślę o zakupie "kompletnego zestawu" lub porządnej 'podstawy'- cokolwiek to znaczy - ale do szczegółów:

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie ?

Miasto - blok 6 piętro - na dole na alejkach parę lamp - kolejne bloki dookoła  jakieś 70-100 m, ulice w sumie za blokami

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ?

"zwarta" - żarcik. Nie mam sprecyzowanej, szukam czegoś co dałoby mi największą jakość do warunków jakie posiadam - i tu polegam na doświadczeniu Forumowiczów.

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska ?

głównie balkon/blok - plus nieczęste wyjazdy, wiec gabaryty raczej nie największe

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

w kolejności: DSO potem US

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz ?

do 6k

 

Szukam czegoś z GOTO choć się nie upieram. Chciałbym też czasem podłączyć lustrzankę.
Nie wiem zainwestować na razie w dobrą 'podstawę', którą można rozbudowywać - czy jakiś 'komplet' - zwłaszcza, że wtedy ceny za akcesoria chyba lecą w dół.
Myślałem o czymś takim:
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-2001-heq5-go-to-200-1000?from=listing
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-2001-eq5-go-to-z-wyciagiem-crayforda-200-1000?from=listing

albo
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-10-flex-tube-go-to?from=listing

albo
https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-advanced-vx-8-newton?from=listing

Ehhh.... 
Co do "podstawy" do rozbudowywania to nie mam zielonego pojęcia od czego zacząć... naprawdę najbardziej zależy mi chyba na jakości...

 

Obiecuję, że będą słuchał uważnie każdej rady i ją przeanalizuje - a może ja idę w złym kierunku z tymi moimi wyborami powyżej... może z moim budżetem jest inna droga do fajnego oglądania naszego nieba...


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli obserwacje mają być prowadzone z balkonu, to moim zdaniem Newtony na Dobsonie raczej odpadają - barierka uniemożliwi uzyskanie dużych kątów nachylenia teleskopu. 

Co do gabarytów, to najmniejsze są właśnie MAK-i oraz SCT. Jeśli chcesz bawić się w astrofoto i focić DS-y, to nie obędzie się bez montażu paralaktycznego.  Pytanie brzmi - czy widzisz z balkonu Gwiazdę Polarną? Jeśli nie, to niezwykle ciężko będzie Ci ustawić montaż pod kątem prawidłowego działania.

Co do zanieczyszczenia sztucznym światłem, to najlepsza do oceny zanieczyszczenia jest ta strona - napisz nam na jej podstawie, jaki masz u siebie SQM.

Jeszcze kilka pytań:

1. Czy obserwowałeś już wcześniej gwiazdy i niebo gołymi oczyma?

2. Czy potrafisz znaleźć główne gwiazdozbiory?

3. Czy obserwowałeś niebo przy użyciu lornetki? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SQM:

SQM    18.53 mag./arc sec2
Brightness    4.19 mcd/m2
Artif. bright.    4020 ?cd/m2
Ratio    23.5
Bortle    class 7
Elevation    212 meters

 

Tak, znam niebo i obserwuję je. Przez lornetkę nie chcę zaczynać - nie będę rozwodził dlaczego.
A Polarisa nie widzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: niebo w miejscu zamieszkania masz słabe. Ja mieszkam w Warszawie i co prawda mam jeszcze gorsze niebo, ale u Ciebie jest niewiele lepiej. Przy takiej jakości nieba najlepiej obserwować Księżyc, Planety i ew. najjaśniejsze obiekty Katalogu Messiera. Reszta - nawet przy użyciu filtrów - będzie co najwyżej słabo widoczna. Za dnia oczywiście, po zakupie odpowiedniego filtra, można jeszcze obserwować Słońce.

Jeśli koniecznie chcesz prowadzić obserwacje z balkonu, to dochodzi tutaj jeszcze kwestia cieplnych turbulencji powietrza. Sprawa sprowadza się do tego, że budynki posiadają inną temperaturę niż powietrze co sprawia, że samo powietrze drży blisko budynków, co uniemożliwia w praktyce stosowanie dużych powiększen - obraz za bardzo faluje. Największe różnice temperatur występują zimą i latem. Mój osobisty dotychczasowy rekord to o +6 stopni wyższa temperatura w Warszawie niż na podwarszawskiej miejscowce.

Wracając do astrofoto: Polarisa nie widzisz... Ja osobiście nie znam nikogo, kto dobrze ustawilby montaż paralaktyczny nie widząc Polarisa... Nawet jeśli udałoby Ci się ustawić dobrze ten montaż, to całość musiałaby już pozostać na miejscu...

 

Podsumowując: jeśli w twoim przypadku zainteresowanie obserwacjami astronomicznymi ma być trwałe, to obawiam się, że nie obędzie się bez wyjazdów pod ciemniejsze niebo. Mała ilość dostępnych obiektów sprawi, że szybko zniechęcisz się do obserwacji lub znudzisz się nimi. Na sam początek proponuję umówić się na wspólne w okolicy z kimś, kto ma już teleskop. Popatrzysz sobie wówczas przez różne sprzęty, poogladasz sobie niebo przez różne sprzęty, porownasz sobie jakosc jasnej miejscowki (balkon) do ciemnej (wyjazdy). Po tych doświadczeniach dalej sam już będziesz wiedział, co robić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw składaj z części. Nie kupuj oferowanego w sklepach zestawu. No chyba, że MEADE, bo oni się w tym specjalizują. Nie polecam GoTo. Jeśli ci będzie potrzebne lub będziesz ciekawy to podłączony laptop sprawę załatwia a jest taniej i skuteczniej. 

SCT to wspaniała konstrukcja. Ale do wizualnych obserwacji konieczna jest większa jasność. Więc coś za coś. 

Nie masz doświadczenia udaj się na zlot, do klubu astro lub spotkaj się z ludźmi z twojej okolicy. Szybko dojdziesz do wniosku co jest robić z teleskopem najlepiej. 

  • Thanks 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sąsiednim forum obserwuj wątek "Okolice Krakowa, Miechowa, Olkusza"  http://astromaniak.pl/viewtopic.php?p=494259#p494259
Tam krakusy się umawiają na obserwacje, a sprzęt jest przeróżny (możesz to sprawdzić: pod każdym postem w stopce wymieniamy sprzęt obserwacyjny, np. mój masz poniżej)

  • Thanks 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Foton napisał:

Takie? niebo czy takie, DS-y czy US to za 6k kupiłbym ED-ka SW 120. Tyle? w temacie?.?

To niech @leonsas chociaż sprawdzi czy ten EDek mu się zmieści na balkonie. Bo mi się nie mieści i oprócz SW 120ED mam MAKa 127 do planet i Księżyca z balkonu.

EDek to super sprzęt do planet. Pokaże fajne szerokie pola i dzięki niemu pokochałem gromady otwarte z najmniejszymi gwizdeczkami ostrymi jak igiełki. Nie trzeba go praktycznie chłodzić. Jednak czasami brakuje apertury i to jednak długa tuba jest. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież montujecie Pier"a w balustradę i do niego mocujecie ED-ka. W tedy ED-ek sięga na max 55 cm w głąb balkonu a reszta wystaje na zewnątrz. Oczywiście jest to montaż azymutalny ale w warunkach balkonowo-miejskich jest jak najbardziej użyteczny. Wyjazdy pod ciemne niebo ? - życzę zaparcia bo znam życie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Foton napisał:

Wyjazdy pod ciemne niebo ? - życzę zaparcia bo znam życie.

Ja jeżdżę. Ale z doświadczenia wiem, że im większy i cięższy teleskop, tym z wyjazdami gorzej. 

Ja proponuję SCT8. Jest to dość lekka (5kg) i krótka tuba o sporych możliwościach. 

Nawet na montażu AZ4 da radę. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Foton napisał:

Przecież? montujecie Pier"a w balustradę i do niego mocujecie ?ED-ka??.

Tak oczywiście to jest opcja. U mnie wiązało by się to z wymianą całej balustrady. Czego z różnych względów nie chcę robić. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, kjacek napisał:

Ja jeżdżę. Ale z doświadczenia wiem, że im większy i cięższy teleskop, tym z wyjazdami gorzej. 

Ja proponuję SCT8. Jest to dość lekka (5kg) i krótka tuba o sporych możliwościach. 

Nawet na montażu AZ4 da radę. 

SCT na montażu az4, będzie chyba problem z szukaczem przynajmniej ja tak ma w SCT 6 na az4 i teraz będę musiał coś wykombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, gogiel napisał:

SCT? na montażu az4, będzie chyba problem z szukaczem przynajmniej? ja tak ma w SCT 6 na az4 i teraz będę musiał coś wykombinować???.

Tak samo jak w MAKu. Ja u siebie przykleiłem stopkę od szukacza do tuby w miejscu gdzie mi odpowiadało. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, gogiel napisał:

SCT na montażu az4, będzie chyba problem z szukaczem przynajmniej ja tak ma w SCT 6 na az4 i teraz będę musiał coś wykombinować.

Optymalnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest szukacz kątowy. Umiejscowiony jest nadal trochę niżej niż okular, ale zagląda się do niego od góry, wiec jest wygodnie.

  • Like 1

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, gogiel napisał:

SCT na montażu az4, będzie chyba problem z szukaczem przynajmniej ja tak ma w SCT 6 na az4 i teraz będę musiał coś wykombinować.

Ja kupiłem kiedyś piggyback i do niego przykręcałem wszystko. 

Ale teraz w SCT9.25 mam stopkę do lasera przykręconą w innym miejscu. Mam kilka otworów dookoła. Wykorzystałem jeden z nich. 

Nie mam teraz AZ4, ale SCT8 dawało jakoś radę, bez szału. Brakowało jednak mikroruchów. 

Później kupiłem EQ3-2 przerobiony na stałe w tryb ALT-AZ i to było to. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w oko wpadł mi asortyment tego sklepu (https://www.skynet.pl/category/optyka-teleskopy-levenhuk/2) wydaje mi się, że dość szerokie spectrum, szczególnie cenowo i każdy by coś wybrał. Jestem początkująca i tak jak Ty, nie do końca znam się na sprzęcie - może ktoś mi powiedzieć czy to spoko sprzęt? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to opisać swój przypadek, to może ktoś znajdzie analogię a może nie... niemniej ja pierwszy teleskop kupiłem prawie rok temu, byłem przekonany, że do obserwacji, z założeniem mobilności, ale też musiał się zmieścić na balkonie, bo tak jest jednak najprościej. Ostatecznie wybór padł na N-203/1000 na montażu HEQ-5. Okazał się duży, ciężki, ale do auta się mieścił razem z montażem, wiec ok, bo z większym byłby problem, i mimo że woziłem go nie więcej jak 5-6 razy, a tuba wykorzystywana jest sporadycznie, to nie znaczy, że źle wybrałem. Po prostu obserwacje, które bardzo lubię i chętnie współorganizuję są lepsze, jak się zbierze ekipę i wyjedzie za miasto. Na balkonie natomiast w niemal każdą bezchmurną noc na maxa eksploatowany jest montaż (myślę, że nietrudno się domyśleć dlaczego) i wielokrotnie się cieszyłem, że trochę przypadkiem, a przynajmniej przy braku takiego założenia w chwili zakupu, ale jednak mam montaż paralaktyczny i to taki w sam raz na początek :) Łatwiej jest, będąc już ukierunkowanym, podjąć decyzję o wymianie czy dokupieniu samej optyki niż całego zestawu, a wiem co mówię, bo wczoraj sprowadziłem do domu czwarty teleskop, a montaż dopiero drugi (ale to akurat kompletowałem zestaw podróżny, samolotowy, więc zupełnie inne wymagania były brane pod uwagę). 

Natomiast okazuje się, że można pogodzić potrzebę obserwacji, pozostawiając sobie potencjał do rozpoczęcia zabawy w astrofotografię, pozostając oczywiście świadomym faktu, że jest to kompromis, bo inaczej chyba faktycznie się nie da. Wtedy za około 4,5k można kupić AZEQ-5, montaż o tyle ciekawy, że obserwować można na balkonie w trybie AZ (i wtedy nie trzeba mieć widoku na biegun), a jak się zachce focić, można znaleźć miejscówkę, gdzie widać gwiazdę polarną i "ukierunkować się" - trybie EQ oczywiście. Wczoraj dzięki uprzejmości właścicielki takiego montażu mogłem się sprzętem pobawić, ale nie starczyło czasu na tryb EQ, wiec nie wiem jeszcze, jak on w praktyce się sprawuje, oceniam póki co tylko po możliwościach.

Co do tuby, to tu trochę większy wybór, ale raczej w ramach ww. kompromisu zakładałbym aperturę 150, a ogniskową 600 lub 750. Natomiast szybko się okaże, czy sprzęt jest używany, czy nie oraz oczywiście do czego, a wtedy już kolejne pytania nie będą dotyczyły co, a czy (czy taki, czy lepszy i dlaczego lepszy).  :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)