Skocz do zawartości

Przed zakupem pierwszej lornetki w życiu chciałabym was prosić o radę.


Hoba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Nadszedł ten czas kiedy kupuję (mam nadzieję) pierwszy profesjonalny sprzęt do obserwacji nocnego nieba.

Czytałam już trochę o lornetkach i parametrach i zastanawiałam się między lornetką 10x50 a 15x70.

Na korzyść 10x50 przemawiały niektóre opinie, że jakość obrazu lepsza i że łatwiej osobie początkującej uczyc się nieba. Ale większość osób i tak chyba preferuję 15x70. Pomyślałam, że może pójdę na kompromis i kupię 12x60, ale jeden model jaki widziałam miał czerwone obiektywy (a wiem, że takie są zle). Miałam, więc wielki dylemat jaki typ wybrać, ale po krótkim namyśle zdecydowałam się na 15x70 a to dlatego, że kupuję lornetkę do celów astronomicznych, nie mam potrzeby z nią chodzić po górach itp, noi pewnie nie będę miała możliwości kupować kolejnej lornetki przez dłuższy czas bo mnie po prostu na to nie stać. A z 15x70 się więcej zobaczy.  

Moje warunki są takie, że mieszkam na wsi (ale na drodze bardzo jasne mamy lampy) I głównie stąd będę obserwować. Budżet cenowy tak do ok 350zl (ze statywem).

Miło by było gdybyście doradzili konkretne modele. Czytałam wątki sprzed kilku lat i informacje mogły się już zdezaktualizować z każdym rokiem pewnie coraz to lepsze modele wchodzą na rynek.

Z górym dziękuję za wszelką pomoc i wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. 350zł na lornetkę ze statywem to niedużo. 

Lornetki 10x50 ma Źrenicę Wyjściową = 50mm/10=5mm. To dobra lornetka pod ciemniejsze niebo. 

15x70 ma ŹW = 70mm/15=4,7mm to też dobra ŹW do astronomii. 

12x60 ŹW =60mm/12=5mm

Zatem każda z nich jest dobra do oglądania nieba. 

Mi najbardziej pasuje 15x70. Ale to sprawa indywidualna. 

Widzę, że w międzyczasie kolega dał linka do Skymaster pro, chciałem zrobić to samo. 

Możesz jeszcze pomyśleć o Skymaster 15x70, poprzednika Pro. To była moja pierwsza lornetka. Jest słaba mechanicznie, ale pod ciemnym niebem pokaże sporo. Pamiętam swoje zdziwienie, gdy zobaczyłem nią galaktyki w okolicach Wielkiego Wozu. 

Może pojawi się coś na giełdzie tu, na astromaniak.pl czy astropolis.pl. 

Ale musisz bardzo uważać na nią, jest bardzo delikatna. 

Możesz jeszcze rozważyć achromat Sky Watcher 80/400. To już teleskopik. Do małych i średnich powiększeń. Chodzą 200-250zł na giełdzie. Można go od biedy powiesić na statywie foto. 

To wszystko sprzęt budżetowy, daleko mu do droższych modeli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorę pod uwagę Delta Optical 15x70 StarLight bo jest tania i z tego co rzuciłam okiem ma dobre opinie. Co do ciemności to nie wiem czy niebo jest u mnie takie znowu ciemne jak na mój gust to gwiazd nie widać tak dużo, ale wydaje mi się, że trochę więcej niż w mieście. W ogóle w mieście niebo jest takie czerwonawe. No ale nie znam się na tym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Hoba napisał:

Biorę pod uwagę Delta Optical 15x70 StarLight bo jest tania i z tego co rzuciłam okiem ma dobre opinie.

Nie polecam. Dużo gumy, mało jakości.

Podpisuję się pod postami kolegów: 350pln na lornetkę i statyw do astro to niestety za mało. Szkoda marnować szansę na nowe, ciekawe hobby. Tani sprzęt może łatwo zniechęcić.

Ten Sky Master Pro wygląda obiecująco, ja patrzyłem tylko przez wersję bez Pro i jak za te pieniądze to sprzęt dawał radę. Trochę droższa i zdecydowanie lepsza od Sky Mastera jest np Delta Skyguide. Czasem można natrafić na używane za 500-600pln.

Ogólnie jeśli to ma być jedyny sprzęt to myślę, że lepiej brać 15x70, pokaże dużo więcej niż 10x50.

Albo rzeczywiście rozważyć refraktor 80/400. Z tym że tu jeszcze na akcesoria by co nieco poszło.

3 godziny temu, Hoba napisał:

W ogóle w mieście niebo jest takie czerwonawe. No ale nie znam się na tym. 

Poniżej link do mapy zanieczyszczenia nieba światłem:

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0FFFFFTFFFF

Poczytaj też o skali Bortle'a.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jako pierwszą kupiłem Delta Optical StarLight 12x60 i szybko ją wymieniłem na inną. Nie żeby była zła, w tej cenie to nawet w porządku. Po prostu szybko zapragnąłem czegoś lepszego.

APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety lornetki są jak refraktory. Dobry kosztuje sporo, ale to będą lepiej wydane pieniądze, niż przy tzw. tanich zakupach. Kto tanio kupuje, tan w najlepszym wypadku, dwa razy kupuje. Jakość wykonania tanich lornetek, nawet tych niby astro jest żenująca. Nie ma urządzeń uniwersalnych. Jeśli lornetka ma być do obserwacji nieba, to może być duża, ale jeśli ma z Tobą jechać na wakacje i wycieczki, to zapomnij o takich gabarytach. Wiem, bo sam woziłem taką.

Dwie rzeczy są ważne w lornetkach. Jakość mechaniki i jakość optyki. Obie są dość kosztowne w produkcji, więc to one podnoszą cenę. Ale rozjechane lunety czy wyginające się okulary i układ ostrości zniweczą obserwacje nawet u początkujące i niewymagające obserwatora. Niestety, ale trzeba się przygotować na kwotę co najmniej 1000 zł. Dobry sprzęt zawsze da się odsprzedać z mniejszą stratą niż za szmelc. I będzie na nią kupiec. A jak jest dobra, to pewnie jej nie sprzedasz. 

  • Like 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ppbb napisał:

Ja jako pierwszą kupiłem Delta Optical StarLight 12x60 i szybko ją wymieniłem na inną. Nie żeby była zła, w tej cenie to nawet w porządku. Po prostu szybko zapragnąłem czegoś lepszego.

Też zacząłem od czegoś podobnego. Wtedy to się nazywało DO Everest.  Nie żałuję. Może to byłoby niezłe rozwiązanie? 

https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-starlight-12x60

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Janko napisał:

Też zacząłem od czegoś podobnego. Wtedy to się nazywało DO Everest.  Nie żałuję. Może to byłoby niezłe rozwiązanie? 

https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-starlight-12x60

Nie. To jest słaby sprzęt, jakich mało. Szkoda zachodu. Osobiście nie polecam po swoich doświadczeniach. Wady ma takie jak opisałem powyżej.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wraz z doświadczeniem wymagania rosną i niechętnym okiem patrzy się na lornetkę, która będzie wystarczająca dla początkującego. ?

Ale racja, lepiej dołożyć i kupić coś lepszego. W tej cenie szału nie będzie.

APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od jakiegoś czasu właśnie DO Starlight na statywie Camrock 170 cm. Na stronie delty tą lornetkę można czasem promocyjnie kupić za 250 złotych, za statyw dałem około 100 złotych, nie pamiętam dokładnej kwoty. Też jest początkującym astrofanem. Jeżeli chociaż trochę pomoże Ci to w wyborze to tu jest mój temat, gdzie opisuję co tam czasami tym sprzętem zobaczę 

 

  • Like 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam leżak i DO Silver 10x50. To naprawdę niezła lornetka. Posiadam i za używkę w cenie 200 złotych mogę się wypowiedzieć tylko w samych superlatywach. Bardzo dobra transmisja, dobre odwzorowanie bieli i taką SkyMaster 15x70 pomimo mniejszej apertury w obserwacjach rozjeżdża na dzień dobry. Polecam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)