Skocz do zawartości

Astrofotografia balkonowa z miasta


Rekomendowane odpowiedzi

 

Zdjęcia mgławic piękne, jak dla mnie imponująca ilość zebranych materiałów, wytrwałości i zaparcia w pasji pozazdrościć.

 

Ja mam nietypową prośbę, dosyć ważną dla mnie ..

Czy ja mógłbym Cię prosić o przesłanie zdjęcia zrobionego z Twojego balkonu np. telefonem, tzn. chodzi mi o widok z niego, pod kątem jakie źródła światła masz wokół i jak bardzo rozświetlona jest atmosfera wokół od łuny miasta.

 

Skąd taka prośba, ponieważ jestem w identycznej sytuacji, że w większości dostępnego na pasję czasu mam do dyspozycji balkon w warunkach miejskich. I enty raz gdy pytam jako stawiający pierwsze kroki w fotografii słyszę, że jak z balkonu w mieście to raczej tylko planety, księżyc, itd.  A TU PROSZĘ !

 

Mam przygotowany sprzęt (mniej profesjonalny niż Ty oczywiście) i czekam na pogodę aby zacząć. Patrząc na jak dla mnie fantastyczne efekty jakie udało Ci się uzyskać z balkonu w mieście, strasznie chciałbym mieć porównanie skażenia oświetleniem Twojego miejsca podług mojego.

 

Przygotowałem montaż EQ3 z dodanymi napędami + kontroler ASCOM z EQMOD, teleskop 70/700 (słaby punkt) + luneta 50mm do guidingu z T7C (klon ASI 120 MC). Aparat mam do dyspozycji sony A380. Testowałem zestaw prowadząc go za pomocą PHD2 i idzie to dosyć stabilnie. Ewentualnie mam do dyspozycji tubę NexStar 4 aby zwiększyć aperturę ale jeszcze nie testowałem stabilności jego prowadzenia bo dorabiam uchwyt do lunety dla niego.

 

I nie mogę się doczekać pogody aby zrobić jakieś pierwsze naście klatek po 30-60 sekund . A Twój wątek i prezentowane efekty pracy dały mi ogromny wiatr w żagle, że mój upór mimo wszelkich zniechęcających znaków i sygnałów, że to balkon i miasto,  może się jednak opłacić !! 

 

Będę niezmiernie wdzięczny za zdjęcie z balkonu dla porównania warunków "skażenia światłem miasta" 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szogun221 napisał:

 

Zdjęcia mgławic piękne, jak dla mnie imponująca ilość zebranych materiałów, wytrwałości i zaparcia w pasji pozazdrościć.

 

Ja mam nietypową prośbę, dosyć ważną dla mnie ..

Czy ja mógłbym Cię prosić o przesłanie zdjęcia zrobionego z Twojego balkonu np. telefonem, tzn. chodzi mi o widok z niego, pod kątem jakie źródła światła masz wokół i jak bardzo rozświetlona jest atmosfera wokół od łuny miasta.

 

Skąd taka prośba, ponieważ jestem w identycznej sytuacji, że w większości dostępnego na pasję czasu mam do dyspozycji balkon w warunkach miejskich. I enty raz gdy pytam jako stawiający pierwsze kroki w fotografii słyszę, że jak z balkonu w mieście to raczej tylko planety, księżyc, itd.  A TU PROSZĘ !

 

Mam przygotowany sprzęt (mniej profesjonalny niż Ty oczywiście) i czekam na pogodę aby zacząć. Patrząc na jak dla mnie fantastyczne efekty jakie udało Ci się uzyskać z balkonu w mieście, strasznie chciałbym mieć porównanie skażenia oświetleniem Twojego miejsca podług mojego.

 

Przygotowałem montaż EQ3 z dodanymi napędami + kontroler ASCOM z EQMOD, teleskop 70/700 (słaby punkt) + luneta 50mm do guidingu z T7C (klon ASI 120 MC). Aparat mam do dyspozycji sony A380. Testowałem zestaw prowadząc go za pomocą PHD2 i idzie to dosyć stabilnie. Ewentualnie mam do dyspozycji tubę NexStar 4 aby zwiększyć aperturę ale jeszcze nie testowałem stabilności jego prowadzenia bo dorabiam uchwyt do lunety dla niego.

 

I nie mogę się doczekać pogody aby zrobić jakieś pierwsze naście klatek po 30-60 sekund . A Twój wątek i prezentowane efekty pracy dały mi ogromny wiatr w żagle, że mój upór mimo wszelkich zniechęcających znaków i sygnałów, że to balkon i miasto,  może się jednak opłacić !! 

 

Będę niezmiernie wdzięczny za zdjęcie z balkonu dla porównania warunków "skażenia światłem miasta" 🙂

Cześć , 

niezmiernie jest mi miło to usłyszeć że w jakiś sposób przyczyniłem się do tego żebyś się nie poddawał ,  no i również bardzo się cieszę że podobają ci się moje prace , zawsze to jakaś odskocznia od głosów krytycznych które jednak najczęściej przeważają, ale te też są ważne jeżeli są obiektywne i poparte jakąś wskazówką gdzie popełniliśmy błąd . Ja ze względu na sytuację jaką mam nie mogę sobie pozwolić na wyjazdy pod ciemne niebo - najczęściej udaje mi się gdziekolwiek wyjechać raz w roku a więc wiedziałem że będę musiał /chciał  robić zdjęcia stacjonarnie . Fotografia DS z miasta nie jest łatwa a tak naprawdę bez użycia filtrów różnego rodzaju niemożliwa , u mnie jest ekstremalnie z jednej strony port z drugiej elektrociepłownia która dymi najczęściej w kierunku wschodnim a więc w zimę to jak już to tylko w zenicie mogę próbować ale mieszkam nad morzem więc nie mam co się martwić bo tu pogody nie ma prawie nigdy, a od roku postawili wielkie place z gigantycznymi ledami ( w tej chwili stacjonują na nich jednostki amerykańskie)  w 2015 według LP map miałem tu Bortle 7 , ale w tej chwili jest sądzę ze jest to 8/9 . 

Co do Twojego sprzętu , sam zaczynałem od eq3/2 więc znam temat choć ja nie używałem guidingu można na nim śmiało zaczynać przygodę ale jednak łatwiej z mniejszymi ogniskowymi  , może spróbuj jakieś szkło typu 135mm nawet na m42 żeby nie iść w koszty na początek , przydał by się tez jakiś filtr typu anty light pollution może L-pro lub CLS  może też być UHC. Tuby trochę ciemne trzeba przyznać , co oznacza że będzie trzeba duuuuużo materiału zbierać , NexStar chyba jednak Głównie do planet . 

Jak będziesz miał pytania wal smiało , po to jest forum - zawsze ktoś pomoże . pozdrawiam. 

DSC_7765_stitch.jpg

  • Like 5

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam,

dzięki piękne za fotkę, no powiem abbbb.. jest widnooo !  Chociaż ja nie mieszkam tak wysoko, bo blok jest 2 piętrowy i wydaje się patrząc przez balkon 10x ciemniej w koło niż u Ciebie - to nie jestem pewien, czy spoglądając na Dąbrowę Górniczą z jakiegoś wzniesienia nie wyglądało by to podobnie.

 

mickiewicza_swiatlo_2.jpg.d922dc32c4c3b43843cdc8cccd3a2bf4.jpg

tak wychodzi z mapy zaświetlenia z mojego balkonu do obserwacji.

 

No nic, pożyjemy - zobaczymy co mi z tego wyjdzie, tylko musi się wreszcie rozpogodzić !

Tubę pewnie będę chciał wymienić docelowo, na razie spróbuję na tym co posiadam aktualnie, żeby jakiś pierwszy materiał uzyskać, spróbować poskładać coś nawet banalnego, długa droga mnie czeka jeszcze 🙂 Z pomocy pewnie chętnie skorzystam, szczególnie w temacie radzenia sobie ze światłem miasta 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, amatorastro napisał:

Palacz, a ja mam podstawowe pytanie: jak u licha znajdujesz obiekty na niebie?? Ja mam niebo klasy 6, widać tylko jakieś najjaśniejsze gwiazdy i jakbym miał skierować aparat fotograficzny z obiektywem powiedzmy 135mm czy 200mm w jakieś miejsce, to by to było totalnie na oślep.

No sam bym raczej nie znalazł , na szczęście  od tego są programy , na początku używałem Apt odkąd mam kamerkę używam programu Nina. 

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, amatorastro napisał:

Masz dach? Widzisz zenit albo polarną?

Polarnej nie widzę ale dachu nie mam więc zenit dostępny na szczęście. 

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, amatorastro napisał:

Jak ustawiałeś montaż? Na drift za każdym razem? Montaż demontujesz po obserwacjach? Jak to u Ciebie wygląda?

Montaż ustawiam metodą dryfu , na balkonie mam znaczniki markerem namalowane więc robię tylko małe korekty ,

Po za tym montaż jest na stałe na balkonie pod plandeką .

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A ja poszedłem w inny patent, zamiast męczyć się na balkonie z ustawianym statywem zamontowałem na balustradzie specjalnie skonstruowaną platformę. Montuje na niej całą głowicę. Tutaj nie widać bo to zdjęcie z przed oznakowania, na głowicy i gnieździe na platformie natrasowana jest cienka, precyzyjna linia, wyznaczająca orientację na polarną. Natrasowałem ją po dokładnym kilkukrotnym ustawieniu metodą dryfu i testach.

 

 

 

Nie muszę za każdym razem ustawiać czy poprawiać montażu z trójnogiem 🙂

Na balkonie mam też wyprowadzone z domu i zwinięte w woreczku  kable USB i 12V, biorę głowicę, wkładam w gniazdo platformy na balustradzie zgodnie z natrasowaną linią, przykręcam śrubę od dołu gniazda, blokuję śrubkami z boku, montuję teleskop (uzbrojony w kamery i lunetę trzymam pionowo w szafie ubraniowej 🙂 ) przez dovetail , wieszam na balustradzie koszyk na spinacze, wrzucam tam hub-a USB, kontroler ascom, podpinam kabelki i gotowe.

Trwa to kilka minut 🙂

Ustawienie na polarną i kąt nachylenia głowicy są od razu załatwione (natrasowana linia a kąta w głowicy nie ruszam).

 

Pozostaje odpalić soft, połączyć się z montażem, wycelować w jasną gwiazdę i wyrównać w programie. Idzie to szybko nawet nie wychodząc już na balkon, bo szersze pole widzę w kamerze lunety. Ewentualnie przez szybę zerknę czy nie przejechałem gdzieś bardzo źle lub kabli nie ciągnę. Wyrównanie robię zwykle na 1 gwiazdę tylko. Kamery są ustawione z poprzednich obserwacji, nie ruszam ich, nie dementuje.

 

"Uruchomienie obserwacji" trwa do 15 minut i można pstrykać (guiding na próbę ewentualnie puszczam po montażu i ostrość jeśli np. bawiłem się księżycem wcześniej lub łapałem planety) 🙂

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

13 lutego udało się złapać kometę C/2022 E3 ZTF z balkonu w Gdyni ,to już na pewno ostatnie spotkanie z kosmicznym wędrowcem niestety jest już daleko 73mln km od ziemi i widoczność jej z każdym dniem spada jednakże cieszę się z pamiątkowego zdjęcia . Na dole po lewej gromada NGC1647 w gwiazdozbiorze Byka. 

SW150/750 asi1600mc / L-pro 160x60s

ostatnia robocza.jpg

  • Like 7
  • Thanks 1

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

IC 410 – mgławica emisyjna znajdująca się w konstelacji Woźnicy w odległości około 12 000 lat świetlnych od Ziemi ,w obszarze IC 410 znajdują się dwa niezwykłe obłoki gazu i pyłu nazwane „kijankami”.

Materiał zacząłem zbierać w listopadzie zeszłego roku 5 godzin w paśmie wodoru , kilka dni temu udało się uzbierać 7h w paśmie tlenu , niestety przy księżycu prawie w pełni. ale nie wybrzydzam. mam nadzieje dozbierać jeszcze trzecie pasmo Siarkę ale czy uda się w najbliższym czasie trudno powiedzieć , więc postanowiłem złożyć to co mam . Wiem że nie jest idealnie  niestety nie posiadam odpowiednich narzędzi , złożyłem jak potrafiłem - mi się nawet podoba .

SW-150/750 asi174mm cool  heq-5pro mod belt.

5h- wodór 

7h-tlen 

klatki po 420s

Gdynia balkon.

Kijanki.jpg

Edytowane przez Palacz
  • Like 7
  • Thanks 1

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dwa zdjęcia Słońca wykonane 21.03.2023r , na pierwszym dwie grupy plam 3256 oraz 3257 na drugim dobrze widoczny wyrzut masy , niestety warunki były słabiutkie przez co brakuje ostrości na protuberancjach .

Lunt60 asi174mm barlow tele vue3x , na zdjęcia składa się po 20%z1000kl stackowane w Autostakkert póżniej obróbka w Registax6 i Photoshop, to dopiero moje początki z Luntkiem chętnie poznał bym jakieś sugestie .

plamy.jpg

wyrzut masy.jpg

  • Like 9

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Welon wschodni oznaczony w katalogu jako NGC 6992 znany również jako Caldwell 33 jest częścią Pętli Łabędzia powstałej po wybuchu supernowej około 10 tysięcy lat temu. Znajduje się w gwiazdozbiorze Łabędzia .

Pierwsze próby z "nowego" teleskopu TS70/420 , 

TS70/420 +asi 174mm cool ,
wodór -40x420s
tlen- 34x420s

Składane w APP obróbka w PS.


 

vielon wschodn.jpg

  • Like 5

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Kolejny klasyk z mojego balkonu w Gdyni , tym razem Mgławica Półksiężyc albo jak kto woli Rożek (NGC6888) ja osobiście bym ją nazwał mgławicą mózg takie mam skojarzenia i chyba nie tylko ja, 

tym razem zdjęcie wykonywane teleskopem SW150/750 

ASI174mm-c

wodór 60x420

tlen 65x420

Składane w APP obróbka w PS.

NGC6888 gotowy.jpg

  • Like 7

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)