Skocz do zawartości
Smok

okulary

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem w prezencie teleskop 80/400 i nie wiem jakie rodzaj okularów wybrać do obserwacji nieba Myślę że szerokokątne są najlepsze i filtry podstawowe do okularów jakie wybrać

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Explore Scientific 82 stopnie... Pewnie wyciąg jest 1.25 cala? 

14mm da Źrenicę Wyjściową ŹW=14mm/5=2.8mm.

10mm da ŹW=10mm/5=2mm.

Myślę, że zacznij od 14mm. 

To tuba do małych i średnich powiększeń. 

Filtry, z tym poczekaj. Jeśli astronomia spodoba Ci się, to kupisz większy teleskop z wyciągiem 2 calowym. 

Wtedy kupisz 2 calowe docelowe filtry. 

Lumicon UHC i OIII.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 godziny temu, Smok napisał:

Dostałem w prezencie teleskop 80/400 i nie wiem jakie rodzaj okularów wybrać do obserwacji nieba Myślę że szerokokątne są najlepsze i filtry podstawowe do okularów jakie wybrać

Znudziły Ci się okulary które masz w zestawie ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie bo jeszcze nie mam kolekcji w komplecie Szukam coś 5 mm - 6 mm do obserwacji nieba nocą coś nie drogiego nie taniego i okulary zoom 25 mm - 35 mm do ogólnego szukania obiektu

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 godziny temu, Andrzej.Ch63 napisał:

Znudziły Ci się okulary które masz w zestawie ?

Nie bo jeszcze nie mam kolekcji w komplecie szukam okularów 5 mm - 6 mm do obserwacji nieba coś nie drogiego nie taniego i okulary zoom 25 mm -35 mm do ogólnego szukania obiektu 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No to poszukaj innych ogniskowych - 35 mm to za dużo, 5 lub 6 za mało. Miałem kiedyś taką tubkę i sensowne okularki to okolice 10 -12 mm (źrenica wyjściowa ok. 2 mm) i 20-25 mm (źrenica 4-5 mm). Tego się trzymaj. To sprzęt do szerokich pól, taki trochę zamiennik lornetek. 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
6 godzin temu, lukost napisał:

No to poszukaj innych ogniskowych - 35 mm to za dużo, 5 lub 6 za mało. Miałem kiedyś taką tubkę i sensowne okularki to okolice 10 -12 mm (źrenica wyjściowa ok. 2 mm) i 20-25 mm (źrenica 4-5 mm). Tego się trzymaj. To sprzęt do szerokich pól, taki trochę zamiennik lornetek. 

Nic dodać, nic ująć 😎I

Fajnie byłoby znaleźć okular 82-100 stopniowy (gby nie było jakiejś bariery cenowej) w standardzie 1.25 z zakresu 20-25mm ale nie znam nic sensownego w tym standardzie i zakresie ogniskowej. 

Dlatego podałem przykład ES 14mm 82deg. Bo to chyba ostatni ES 82 stopnie w standardzie 1.25. 

Takie lepsze okulary są znacznie droższe od samej tuby 80/400, ale przydadzą się w następnym, lepszym teleskopie. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta