Skocz do zawartości

Porównanie


Rekomendowane odpowiedzi

To nie jest dobry pomysł... 

Zakładam, że kolega programista chce oglądać niebo. 

Z GoTo to jest tak, że ono w zasadzie działa, ale zawsze jest jakieś 'ale'. Zależy od montażu. Z dokładnością jest różnie, zależy od dobrego wypoziomowania czy ustawienia na polarną w przypadku montaży EQ. 

Niebo jest pełne DSów, a to nie jest najlepszy sprzęt do ich oglądania. 

Zakładam, że kolega programista nie chce się męczyć, też tak mam. Zatem proponuję zakup SCT8 i montażu AZ-EQ5 GT. 

Do tego trzeba dokupić moduł bluetooth w ukraińskiej firmie astro-gadget i mamy w pełni funkcjonalny zestaw. Bez tego silnego zęba też mamy zestaw w pełni funkcjonalny, jednak, gdy programista zobaczy pilota do sterowania montażem i jego dość ubogie możliwości oraz absolutny brak ergonomii to może pomyśleć, że kupił jakiś skrajny badziew. BT daje sterowanie np z androida z aplikacji SkySafari, co pozwala na zabawę nawet ludziom, którzy o astronomii niewiele wiedzą. 

Później pozostaje zakup okularów. Moim zdaniem SWANy nadają się dość dobrze dla tego teleskopu. Sam ich obecnie nie używam, ale kiedyś miałem kilka ogniskowych i było OK. 

SCT8 to dość lekka tuba (5kg) o sporych możliwościach obserwacyjnych. Montaż waży znacznie więcej. 

To był wariant z większymi możliwościami obserwacyjnymi, gdzie idziemy na kompromis między tymi możliwościami a wygodą. 

Wariant wygodny o znacznie mniejszym zasięgu to zakup montażu iOptron AZ Mount Pro i do tego refraktor doublet APO o średnicy 100 - 120 mm i światłosile od F6 do F8. 

Ten wariant może być droższy od poprzedniego w zależności od wyboru refraktora. 

Refraktor jest praktycznie bezobsługowy. SCT wymaga chłodzenia (wyrównania temperatury z otoczeniem) przez około godzinę, półtora. 

Później dochodzi sporo do nauki. Nie tylko o niebie. 

To rady starszego programisty dla młodszego. To moje propozycje, inne mogą być równie dobre. Ale zamiast czytania bajek ze stron internetowych sklepów proponuję przejść do wątku 'Wybór pierwszego teleskopu'. Powodzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw może jakieś pytania podstawowe. To nie flaszka na imieniny. Trzeba znać budżet, miejsce zamieszkania miasto/wieś domek/blok, ew. dojazd/ dojście na miejscówkę, bo tak to można doradzić i dobsona 12" do bloku w centrum miasta bez samochodu, jak i maka 90 w bieszczady pod DSy 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Charon_X napisał:

Najpierw może jakieś pytania podstawowe. To nie flaszka na imieniny. Trzeba znać budżet, miejsce zamieszkania miasto/wieś domek/blok, ew. dojazd/ dojście na miejscówkę, bo tak to można doradzić i dobsona 12" do bloku w centrum miasta bez samochodu, jak i maka 90 w bieszczady pod DSy 

To prezent na urodziny dla najlepszego męża świata, dlatego narażając się tutaj na śmieszność próbuję się czegoś dowiedzieć od ludzi którzy pasjonują się tematem  jako, że kompletnie się nie znam i nie mam kogo zapytać. Budżet do 4-5 tys zł,  miejsce w mieście ale pod lasem gdzie nie jest aż tak jasno jak w centrum, samochód i wyjazdy na wieś dość często gdzie warunki są idealne do obserwacji. Proszę jeśli można o jak najprostszy język podpowiedzi  raczej nakuerowany na konkretny produkt a nie składanie zmsprzętu samemu "po części", jestem dietetyczką, fizykę lubiłam nawet bardzo ale od czasu kiedy się jej uczyłam zmieniło już się w Polsce parę rządów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. No to teleskop Newtona na montażu Dobsona o średnicy lustra 8 albo 10 cali

taki https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-10-pyrex?gclid=EAIaIQobChMI9OPw46ex4wIVjuiaCh3YHwE_EAQYASABEgIH0vD_BwE

do tego dwa dobre okulary - tu koledzy podpowiedzą jakie będą właściwe - myślę o oglądaniu planet i Księżyca z miasta i DSów na wyjazdach.

Do tego darmowe Stellarium na smarkfona i może zaczynać. Astrofotografia to bardzo duży i kosztowny temat, a tym teleskopem fotki Księżyca i planet da się zrobić.

Ktoś coś podpowie jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy z nas inaczej ogląda niebo. Bardzo ciężko polecić innej osobie coś, co jej akurat spodoba się i spełni jej oczekiwania. Zwłaszcza, gdy nikt nie wie, jakie ma oczekiwania bez kilku obserwacji. 

Jedni lubią nosić bardzo ciężkie duże Newtony, kolimować je I uzyskiwać piękne obrazy pod ciemnym niebem. Dla innych noszenie i cała logistyka z tym związana psuje całą zabawę. Ja należę właśnie do tej grupy, wolę wygodniejsze podejście. Ale wiem ile na tym tracę. 

Inni lubią obserwacje lornetkowe. Lornetka na statywie lub żurawiu lornetkowym. 

Jeszcze inni cenią sobie szerokie pola gwiezdne oglądane przez wyższej klasy refraktor ED czy APO. 

Inni wprost przeciwnie, lubią rozdzielać ciasne układy podwójne. 

Gdy człowiek nie ma czasu ale jednak chce oglądać niebo, to musi mieć właściwy do tego sprzęt. GoTo pomaga wtedy. Ale znacznie podraża cenę. 

Dalej mamy różne montaże: azymutalny (AZ) i PARALAKTYCZNY (EQ). Dla takich zabieganych ludzi jak ja montaż EQ nie ma sensu, osobiście uważam, że do wizuala sens ma tylko montaż AZ. Ale są osoby, które uważają inaczej. 

Czy GoTo jest potrzebne? Czy małżonek chciałby sam znajdować cele? Różnica w czasie wyszukiwania jest ogromna, zwłaszcza na początku. 

Może jednak warto podpytać Małżonka, znaleźć blisko ludzi ze sprzętem i umówić się na obserwacje. 

Te zestawy sprzedawane w DeltaOptical czy teleskopy.pl są zwykle takie sobie. Lepiej zdecydować się na teleskop i osobno na montaż. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, kjacek napisał:

Każdy? z nas inaczej ogląda niebo. Bardzo ciężko polecić innej osobie coś, co jej akurat spodoba się i spełni jej oczekiwania. ?Zwłaszcza, gdy nikt nie wie, jakie ma oczekiwania bez kilku obserwacji?

No ale jeszcze trudniej kupić teleskop jak się nie ma o tym wogóle pojęcia. 

Godzinę temu, wessel napisał:

No? to teleskop Newtona na montażu Dobsona o średnicy lustra 8 albo 10 cali??

Fajna propozycja jeśli balkon jest odpowiednio duży i gabaryty nie stanowią problemu. Oczywiście jeszcze kolimator trzeba kupić. 

9 godzin temu, kjacek napisał:

Zatem? proponuję zakup SCT8 i montażu AZ-EQ5 GT. 

To chyba przekroczy budżet dwukrotnie.

Ja zaproponuję to: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_36&products_id=1656&lunety=Teleskop Celestron NexStar 8 SE 203 2030 GO TO z baz 40 000 obiekt w 

Przekroczy budżet trochę mniej. 

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Like 1

Synta 8" , WA 66 6 mm , WA 66 20 mm , Vixen SLV 4mm, Barlow Delta/GSO 2x

SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, pmochocki napisał:

Tylko ta ergonomia... Czy też jej brak... Potrzeba bardzo dokładnego wypoziomowania... Nie znam, nie miałem, to tylko zasłyszane i wyczytane opinie a te są różnej jakości. 

Musiałby wypowiedzieć się ktoś, kto posiada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Foton napisał:

ED??-SW 120 mm ( używany ) i montaż azymutalny ( AZ-4 na stali 1,75" ). Z okularów na początek Maxvision 28 / 2"?.?

Fajna propozycja, ale... Nie wiem jak koleżanka się zaopatruje na używany na prezent i jak dla mnie to AZ4 trochę mało jak na tego EDka. Mam AZ4 i mam stalowe nogi... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie inna propozycja: MAK 127 z wyciągiem 2" https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=2237&lunety=Tuba%20optyczna%20Sky%20Watcher%20MAK%20127%20OTAW%20wyci%20g%202%20z%20czk%202 

Do tego montaż EQ3-2, który można ustawić w AZ: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1401&lunety=Monta paralaktyczny Sky Watcher EQ3 2 CG4 g owica przeciwwaga statyw aluminiowy

Idealny na balkon. Mały i lekki. Super do jasnych DSów na wyjazdy. W nim SWAN 33mm sprawdza się idealnie. Nie jest wymagający co do okularów. Można kupić SWAN 20mm i BCO 10mm. I jak się załapie bakcyla idealny do uzupełnienia dużym Newtonem. 

EDIT: tak ja zaczynałem przygodę i nalal mam swojego MAKa. 

EDIT 2:

Zestaw prezentowy:

Resztę linków poszukam wieczorem jak będzie zainteresowanie

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym AZ-4 to różnie ludzie mówią. Jedni, że jeszcze z ED 120 ujdzie inni , że trochę mało. Pewnie EQ 3-2 przestawiony w azymutal i posadzony na stali to by było to. Ja jak co niektórzy tutaj lubię sprzęt wynieść,  złożyć i bez zbędnych ceregieli po prostu się " gapić ". Żadnych tam lunetek biegunowych, ustawiania orientacji itd. Od pomysłu do obserwacji 3-4 minuty. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać kwestia bardzo indywidualna. Ogólnie można wyczytać, że SWAN nie nadaje się do F/5 (a nawet F/6) bo są mocno rozjechane gwiazdy. Dla mnie SWAN 33 mm w 14" F/4.5 dał bardzo fajny obraz. Bałem się, że wciągnie mnie koma do środka :)) ale nie. Nic się nie stało, normalnie obserowałem. 

  • Haha 1
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SWAN to idealny okular do MAKa czy SCT. Przy f/7.5 obraz był akceptowalny z przy f/6 już troszkę irytujący. To może kwestia indywidualna, ale obiektywnie można powiedzieć, że przy f/6 gwiazdki są pojechane... 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pmochocki napisał:

Proponowany zestaw prezentowy w akcji! 

IMG_20190713_161228.thumb.jpg.63957406bb4742dc97af219896b043bc.jpg

Zdjęcie z dzisiaj. Zestaw się chłodzi na moim malutkim balkonie i czeka na znajomych, z którymi będziemy dziś oglądać koniunkcję Jowisza i Księżyca. Obiecali, że przywiozą bezchmurne niebo. Przy okazji będzie koniunkcja whisky z kolą. 

Zestaw był na różnych biwakach... Niezapomniane zaćmienie Księżyca w zeszłym roku oglądane z pola namiotowego. 

Od zeszłego roku zestaw już regularnie używany do obserwacji Księżyca z dziećmi. 

Teleskop był też na wakacjach. 

Więc gdybyś chciała rozważyć coś małego to ja polecam MAKa 127 na początek. Nie ukrywam, że mam też dużego Newtona, który pokaże znaczne więcej, ale go nie wszędzie mogę zabrać. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)