Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 15.07.2019 - Mroczne okolice M 11


Rekomendowane odpowiedzi

Gwiezdny Obłok Tarczy i okalające go (szczególnie te od zachodu) ciemne mgławice to jeden z najlepszych kadrów lornetkowych. Pod dobrym niebem wygląda to jak nachodzące chmury burzowe - normalnie walka światłości z ciemnością. Wróciłem do tego rejonu kilka nocy temu, pod bieszczadzkim niebem. Nie będę powielał tej relacji, powiem tylko, że potwierdziłem Barnarda 104 i IC1287 w lornecie 25x100.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Panasmaras napisał:

Ten Barnard 318 to chyba jednak fake ;)

Nie wiem jak to się stało, że nie widziałam tego wątku wcześniej ?

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
19 godzin temu, lukost napisał:

Przy okazji planowania obserwacji pod niebem dalekiego południa sprawdziłem, co na temat B318 mówi NSOG vol. 4. Zdaniem Amerykańców widać go. 

A możesz podrzucić podobny skan z NSOG dla Barnarda 2?
Uprzedzę, że prośba ma związek z tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O. Właśnie dostałem fotkę strony z NSOG-a, o którą prosiłem Łukasza. Wg Amerykańców Barnard 2 jest widoczny. Czym zaś jest Barnard 2? Dziurą w obłoku molekularnym. Dziurą, dosłownie:

PerseusMolecularCloud-B2.thumb.jpg.1586edd4ffa86779fc5b2c7435d558ef.jpg
źródło: http://astronomy.com/~/media/26330623FE99425B8100CE09F238E96F.jpg 

O ile można pomyłkę wybaczyć Barnardowi, dopiero "macającego' temat przy pomocy mocno niedoskonałych technicznie fotografii, tak raport obserwacyjny w NSOG, jak i fakt zaznaczenia "mgławicy" B 2 w Interstellarum uważam za ogromną wtopę.
I podobnie myślę o B 318.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 15.07.2019 o 04:12, Ciekawska napisał:

Ale wróćmy trochę bliżej M 11. B112 niczym cień Dzikiej Kaczki uparcie ciemnieje na południe od niej, a tuż obok po lewej naszym oczom ukazuje się długi łańcuszek ciemnej materii zorientowany wzdłuż osi północ-południe. Idąc od góry w jego skład wchodzą B115, B114, B116, B117 oraz B118. Warto zwrócić uwagę na zróżnicowaną ?jasność? czy raczej ?ciemność? poszczególnych elementów tego sznurka, nie na całej długości będzie się odcinał od tła tak samo wyraźnie.

Jak dla mnie to najlepszy kawałek tego tortu. Szczególnie B115 robi kapitalne wrażenie - kompletnie nieprzeźroczysta, podłużna, taka, hmm, zawiesista i wybijająca się na pierwszy plan. Oj, warto.    

W dniu 15.07.2019 o 04:12, Ciekawska napisał:

 Swoją drogą ciekawe jak to wszystko wygląda w zenicie... 

Dam znać za około 3 tygodnie. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)