Skocz do zawartości

Nikon d5300 modyfikacja


Migier

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Są na forum lub w Polsce osoby, które podejmą się i wykonają podmianę filtra ir w matrycy aparatu Nikon d5300? Posiadam szkiełko do podmiany, trzeba je tylko przyciąć na wymiar oryginalnego. Mógłbym oczywiście spróbować zrobić to samemu ale nie mam takich zdolności manualnych i wprawy w grzebaniu w elektronice, dlatego chciałbym to komuś zlecić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Michał Kałużny modyfikuje aparaty pod astro. Nie wiem, czy akurat ten model co masz. Poczytaj tutaj

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał modyfikowałem mojego D5300 i stwierdził, że więcej nie chce go robić, bo bardzo czasochłonny i łatwo uszkadzalny.

Pozdrawiam
Grzegorz

SW 200/1000, Celestron Omni 150 XLT, trochę szkieł do Nikona, D5300 mod, D750 mod, NEQ6, SWSA, ASIAIR Pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Hej,

odświeżę trochę temat. Chcę zmodyfikować swojego Nikona D5300. Póki co używam obiektywów fotograficznych. Z tego co się orientuję usunięcie filtra (LP1 i LP2 są połączone w tym modelu) będzie skutkowało tym, że lustrzanka będzie fociła w full specrum i najlepiej byłoby zastosować filtr UV\IR cut. Są dwie opcje i dwa pytania:

1. Zamiana filtra - tylko skąd wziąć BCF Baader do Nikona?

2. Kupienie filtra nakręcanego na obiektyw - tylko czy taki filtr spełni swoje zadanie?

Czy ktoś ma doświadczenie z powyższymi tematami? Wiem, że mogę też wysłać aparat do specjalistów, mam jednak możliwość wykonania tego własnymi zasobami i chcę spróbować ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, polus_arcticus napisał:

Hej,

odświeżę trochę temat. Chcę zmodyfikować swojego Nikona D5300. Póki co używam obiektywów fotograficznych. Z tego co się orientuję usunięcie filtra (LP1 i LP2 są połączone w tym modelu) będzie skutkowało tym, że lustrzanka będzie fociła w full specrum i najlepiej byłoby zastosować filtr UV\IR cut. Są dwie opcje i dwa pytania:

1. Zamiana filtra - tylko skąd wziąć BCF Baader do Nikona?

2. Kupienie filtra nakręcanego na obiektyw - tylko czy taki filtr spełni swoje zadanie?

Czy ktoś ma doświadczenie z powyższymi tematami? Wiem, że mogę też wysłać aparat do specjalistów, mam jednak możliwość wykonania tego własnymi zasobami i chcę spróbować ?

 

Pozdrawiam

Baadery mi odradzał Michał Kałużny bo zostawiają odblaski i halo wokół gwiazd. D5300 ma regulowaną matrycę, więc można ją delikatnie podnieść i włożyć szkiełko konwersyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, rozumiem. Czy ktoś się orientuje, jak takie szkiełko wykonać/zakupić?

No i kwestia tego filtra na obiektyw jeszcze pozostaje. Czy taki filtr się nie sprawdzi? W razie przejścia na teleskop aparat pozostaje z full spectrum i wtedy można używać konkretnych filtrów do teleskopów. Dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.03.2021 o 08:28, polus_arcticus napisał:

Dzięki, rozumiem. Czy ktoś się orientuje, jak takie szkiełko wykonać/zakupić?

No i kwestia tego filtra na obiektyw jeszcze pozostaje. Czy taki filtr się nie sprawdzi? W razie przejścia na teleskop aparat pozostaje z full spectrum i wtedy można używać konkretnych filtrów do teleskopów. Dobrze myślę?

A po co full spectrum ? Zrób zwykłego moda pod wodór i tyle. Na pewno Michał Kałużny ci wszystko dobrze wytłumaczy i doradzi. A filtry? Tylko i wyłącznie zdadzą test, umieszczane przed matrycą. np UHC Nikon Clip a do miasta DuoNarrowband Clip.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)