Skocz do zawartości

Częściowe zaćmienie Księżyca 16/17.07.2019


astrodamian27

Rekomendowane odpowiedzi

Życzę bezchmurwnego nieba i pięknych fotek jeszcze dzisiaj. Ustka ślepa na zaćmę Munia :(

Zac.JPG.e6a2842f05cdaac962202f0b29ded35a.JPG

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja również życzę udanych fotek i wrażeń z obserwacji :( Ehh...do 21:00 niebo było bezchmurne, a teraz równo zawalone. Udało mi się jedynie zaobserwować kawałek Księżyca przez a ja wiem 30 sekund ? I tak w porównaniu do stycznia wielki sukces ?

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem szczęście, o ile początek zjawiska to czatowanie z lornetka na sekundowe dziury w chmurach o tyle na 5 minut przed kulminacją totalny clear. Jakie to szczęście mieć sypialnię z widokiem na południe, wróciłem z balkonu i zasnelismy z żoną wgapieni w zaćmienie prosto z łóżka :) czyste piękno. Jeszcze przelecialem po klasykach nieba dwururka z uśmiechem na twarzy. 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie, wbrew wcześniejszym obawom, pogoda dopisała. Tarcza zaćmionego Księżyca wisiała dosłownie kilka stopni nad wałem ciemnych chmur, rozciągających się na południu, nad Tatrami. Strzępy zachmurzenia co chwilę nachodziły na Łysego, dodając całemu zjawisku dodatkowego uroku. Północna część księżycowego globu była ewidentnie pomarańczowa (czy może miedziana?). W okolicy fazy maksymalnej (od 23 do północy) na niebie pokazała się całkiem wyraziście zarysowana Droga Mleczna, no i dało się połapać nieco deesków - ot, taki mały gratis obserwacyjny podczas pełni. Takie wieczory to ja lubię. ;)

Edyta - plus jedno, żenującej jakości foto, pstryknięte telefonem przyłożonym do okularu Argusa 25x100. 

 

IMG_20190716_234753.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Lukasz83 napisał:

U mnie ciągle chmury - tylko od czasu do czasu małe okienka pogodowe.

Ale udało mi się cyknąć jedną fajną fotę - chmury zrobiły naturalnego HDRa przesłaniając część Księżyca nie będącą w cieniu Ziemi i gasząc jego blask :)

BTW, te chmury też mają swój urok ;)

Canon 500D + SW 250/1200

1130146816_Mooncloudsv3.thumb.jpg.3ecfe5c92d08245f53e04fdb30d116a1.jpg

 

Witam pytanko ten 500 d to pełna klatka ?

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Sebastian Ś. napisał:

Tak, był przepiękny przelot ISS "nad" Księżycem podczas zaćmienia. Do tego Saturn i Jowisz, cała ekipa robiła naprawdę dobre wrażenie

Wcześniej o 21.35 ISS też plątała się koło Księżyca. Co udokumentowałem nawet na fotce:

IMG_0073.thumb.JPG.b6e66447f931aeb711d6cde40dffe0f0.JPG

 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie orientuję się w przelotach ISS ale tak się wtedy zastanawiałem czy taka jasna kropa sunąca po niebie to może być właśnie stacja. Fajnie się to wszystko wczoraj złożyło - zaćmienie Księżyca, przelot stacji orbitalnej nad nim i jeszcze wczorajsza 50ta rocznica startu misji Apollo 11 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Przemek_K napisał:

Nie orientuję się w przelotach ISS ale tak się wtedy zastanawiałem czy taka jasna kropa sunąca po niebie to może być właśnie stacja

Tak. U mnie o 23.11 górował ISS.

                       
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)