Skocz do zawartości

Problem z kamerką QHY183C


Rekomendowane odpowiedzi

Od ostatniego zlotu cierpię na chroniczny brak czasu dla astrofotografii. Dopiero zbliżający się urlop zmusił mnie do obróbki zdjęć ze zlotu. Na zlocie nie miałem czasu na zrobienie darków, więc wyciągnąłem kamerkę QHY183C i puściłem sesję zgodną do klatek z materiałem. Nie oglądałem pojedynczych klatek tylko wrzuciłem wszystkie do Pixa i zrobiłem masterdarka. I tutaj moim oczom okazał się taki oto widok:

masterrdark.jpg.448b33d139b6da8d2ce7e29ea6429748.jpg

Podejrzewałem, że nie przysłoniłem dobrze kamerki, więc zrobiłem jedną klatkę. Wcześniej upewniłem się, że dekielek jest dobrze założony. Wynik niestety jest podobny:

uszkodzenie.thumb.jpg.408b57b1629ccd479eae0bb97f8052c3.jpg

Pierwsza moja myśl to, że jest to wpływ chłodzenia kamerki. Porobiłem, więc kilkanaście klatek z różnymi czasami (to co widać powyżej to 180s przy -20 stopni). Wyniki pokazały, że im niższą temperaturę ustawiam naświetlenie jest większe, ale nawet przy wyłączonym chłodzeniu występuje. Spotkał się już ktoś z takimi efektami? Macie jakieś porady? Dodam, że na klatkach ze zlotu nie ma tego efektu. Od zlotu kamerkę użyłem tylko raz przez godzinę. Pozostały czas przeleżała  zabezpieczona w folii bąbelkowej.

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra chyba znalazłem. Jak użyłem kamerki ten jeden raz po zlocie to zmieniałem offset i gain. Widoczny efekt jest to prawdopodobnie ampglow przy długim czasie naświetlania. W takim razie zmieniam pytanie. Czy jest gdzieś w informacjach pliku robionym przez maxima wartość gainu i offsetu. Niestety nie pamiętam jakich ustawień używałem na zlocie :(

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Energetyk napisał:

No dobra chyba znalazłem. Jak użyłem kamerki ten jeden raz po zlocie to zmieniałem offset i gain. Widoczny efekt jest to prawdopodobnie ampglow przy długim czasie naświetlania. W takim razie zmieniam pytanie. Czy jest gdzieś w informacjach pliku robionym przez maxima wartość gainu i offsetu. Niestety nie pamiętam jakich ustawień używałem na zlocie :(

Dokładnie tak :)  Tu masz ustawienia uniwersalne naszych kamerek dla G i O i z nich masz pozycję wyjściową do kombinowania ;)
Odczytaj temperaturkę z fotek oraz G i O, zrób darki i biaski w lodówce i ampglowka zniwelujesz.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jacek E. napisał:

Dokładnie tak :)  Tu masz ustawienia uniwersalne naszych kamerek dla G i O i z nich masz pozycję wyjściową do kombinowania ;)
Odczytaj temperaturkę z fotek, zrób darki i biaski w lodówce i AG zniwelujesz.?

Temperaturę odczytałem. Biasy robiłem na zlocie. Tylko darki mi pozostały. Dzięki za tabelkę, chyba właśnie takie ustawienia były (sam je w moim lapku ustawiałeś :)) ).

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Energetyk napisał:

Temperaturę odczytałem. Biasy robiłem na zlocie. Tylko darki mi pozostały. Dzięki za tabelkę, chyba właśnie takie ustawienia były (sam je w moim lapku ustawiałeś :)) ).

Lepiej sprawdzić - odczytasz w Maxiu :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Jacek E. napisał:

Lepiej sprawdzić - odczytasz w Maxiu :)

Temperaturę znalazłem w maxiu, gain też niby jest, ale offset jest pusty.

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Energetyk napisał:

Od ostatniego zlotu cierpię na chroniczny brak czasu dla astrofotografii. Dopiero zbliżający się urlop zmusił mnie do obróbki zdjęć ze zlotu. Na zlocie nie miałem czasu na zrobienie darków, więc wyciągnąłem kamerkę QHY183C i puściłem sesję zgodną do klatek z materiałem. Nie oglądałem pojedynczych klatek tylko wrzuciłem wszystkie do Pixa i zrobiłem masterdarka. I tutaj moim oczom okazał się taki oto widok:

masterrdark.jpg.448b33d139b6da8d2ce7e29ea6429748.jpg

Podejrzewałem, że nie przysłoniłem dobrze kamerki, więc zrobiłem jedną klatkę. Wcześniej upewniłem się, że dekielek jest dobrze założony. Wynik niestety jest podobny:

uszkodzenie.thumb.jpg.408b57b1629ccd479eae0bb97f8052c3.jpg

Pierwsza moja myśl to, że jest to wpływ chłodzenia kamerki. Porobiłem, więc kilkanaście klatek z różnymi czasami (to co widać powyżej to 180s przy -20 stopni). Wyniki pokazały, że im niższą temperaturę ustawiam naświetlenie jest większe, ale nawet przy wyłączonym chłodzeniu występuje. Spotkał się już ktoś z takimi efektami? Macie jakieś porady? Dodam, że na klatkach ze zlotu nie ma tego efektu. Od zlotu kamerkę użyłem tylko raz przez godzinę. Pozostały czas przeleżała  zabezpieczona w folii bąbelkowej.

Darki robiłeś w dzień i kamerka była na świetle dziennym? może z boku jakieś światło wpadało, ja miałem podobny problem w SBIGu, ale jak zacząłem robić darki w zamkniętej lodówce, bez dostępu światła to problem zniknął.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Energetyk

ASI 183M

Darki wyglądają jak u Ciebie. Znalazłeś jakieś wyjście. U mnie wyraźnie amp glow rośnie z czasem naświetlania. Zmian wraz z temperaturą nie sprawdzałem. Przy 300 sek jest tak jak na Twoim pierwszym zdjęciu. Pisałem do Teleskop-Service i to co napisali:

Now regarding your problem with the ASI183MMPro: This phenomenon is usually seen with cameras in this price range if you correct the histogram too harshly. In what way do you usually edit your photos?

Amp glow such as on your picture with no other objects present actually are also somewhat normal and are often improved via firmware updates by the manufacturer. Are you running the camera on the latest version? 

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska kochane - przeca to jest normalne, nic nie trzeba nigdzie pisać.
Proszę poniżej dark 120s z uniwersalnymi ustawieniami przy temperaturze matrycy -15*C
Na poskładanych klatkach z użyciem darków i biasów ślad nie zostaje.

Normalne.thumb.JPG.11133d45463ac9439176b3a25cde100d.JPG

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jacek E. napisał:

Ludziska kochane - przeca to jest normalne, nic nie trzeba nigdzie pisać.
Proszę poniżej dark 120s z uniwersalnymi ustawieniami przy temperaturze matrycy -15*C

Normalne.thumb.JPG.11133d45463ac9439176b3a25cde100d.JPG

I to tak ma być? A jak to się ma potem do zdjęcia i odjęcia takiego darka od niego?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Grzegorz Czernecki napisał:

I to tak ma być? A jak to się ma potem do zdjęcia i odjęcia takiego darka od niego?

Tak - tak ma być i na fotce wynikowej - po samej kalibracji śladu po tym nie znajdziesz.

2 minuty temu, stefanchm napisał:

Jacku gdzie robisz kalibrację w Mximie czy w Pixsie?

Kalibruję w Pixiku skryptem BatchProcesing wrzucając wszystko do jednego worka i wykonaj :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BatchProcesing\BatchPreprocesing Czy tak?

Robiłem LRGB 120 sek i Ha 300 sek bin2 i na klatkach wynikowych po BatchProcesing\BatchPreprocesing w kanale Ha jednak coś pozostało.

To moje pierwsz próby z kamerą mono, pewnie coś pieprzę ?

light-FILTER_Ha-BINNING_2.thumb.jpg.ac9d6aa21d44db4df82d8159bb410fb4.jpg

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dodasz darki z taką samą temperaturką i czasem i biaski z temperaturą jak klatki nazbierane nic nie wyjdzie, żebyś nie wiem jak wyciągał.
Tym skryptem robię:

BP.thumb.JPG.7d648a0410cfa326d8a43ec51c5d7a47.JPG

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, stefanchm napisał:

OK Dzięki Jacku.

Ja też robię tym skryptem. Ale zrobię jeszcze raz darki i biasy.

:)

No je trzeba odnawiać :) 
W lodóweczce proponuję kamerkę umieścić i natrzaskać nie tracąc nocek. Tylko światła nie zapomnij wyłączyć ;)
Ja mam banki po 50 na -15, -20 i -25*C.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stefanie - klatki przechowuję w katalogu ,,Moje Kalibratki", lighty w katalogu danej sesji - np. Klatki M82  (i wybieram/dobieram do temperatury i czasu lightowych) nic nie zaznaczam - wyżej pokazałem jak mam ustawiony ekran startowy skryptu BP i tak jak zakładki na górnej belce wrzucam odpowiednie klatki - Bias, Dark, Light. Pozaznaczane praszki widać. Jak zapełnię to przycisk Run.

A tu pojedyncza klatka z maja Apusiem 90/600 i QHY 183C przy 120s, gainem 11 i offsetem 12, temp. kamerki -15. Pojedyncza surowizna bez ukolorowienia ;)

Koniec nocki..JPG

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, znajomy Amp Glow z IMX183. Trochę z tym walczyłem, bo standardowa kalibracja Darkami, Biasami i Flatami nie odejmowała AmpGlow, a jedynie trochę ograniczała jego skutki. Niestety przy bardzo długich czasach naświetlania ten AmpGlow niszczył obiekt w centrum klatki swoim długim na całą szerokość centralnym promykiem i tego też nie mogłem odjąć.

W końcu rozwiązałem ten problem rezygnując całkowicie z Biasów, wtedy same Darki ładnie odejmują ten AmpGlow. Ponieważ jednak Biasy odejmowane są także od Flatów, to zalecane jest włączenie w proces DarkFlatów. U mnie działa :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)