Skocz do zawartości

Veil, filtry i lornetka 8x32


Rekomendowane odpowiedzi

Z wczorajszej obserwacji warto o dwóch rzeczach napisać. 

Z dość dużym sceptycyzmem skierowałem lornetkę 8x32 w stronę Łabędzia. Po chwili odnalazłem miejsce gdzie powinien być Veil i on tam był ! Kupując lornetkę o takich parametrach byłem świadom straty do 10x50 ale kurczę, naprawdę jest dobrze ! Kilka mgławic w Strzelcu w jednym polu (8°), troszkę słabo rozbite chichoty, ładna M31. 

Potem przyłożyłem do obiektywów filtry 2" UHC i OIII i kolejne zaskoczenie. Zrobiło się bardzo ciemno ale praktycznie gdzie bym nie spojrzał było coś widać. W większości były to różne mgławice. Veil ("migając" filtrami) został potwierdzony. Z filtrami zostało tylko kilka gwiazd no i sam mgławicowy łuk !

W jak małej aperturze można zobaczyć Veila ?

PS. Żałuję, że mało czasu poświęciłem tym obserwacjom. Teleskopem i tak jakoś mi nie szło (nic nowego nie wiedziałem).

PS. 2 Muszę zrobić sobie oprawki na filtry. Koniecznie.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu również zamieniłem swoją 10x50 na mniejszy model, tj. 8x42 i nawet przez chwilę nie żałowałem. O ile jaśniejsze gromady otwarte faktycznie są mniej rozbite, to większe pole widzenia i przede wszystkim stabilność obrazu (to był główny powód zmiany) powodują, że obraz jest przyjemniejszy w odbiorze.

Veila widzę przez nią pod dobrym niebem bez problemu, jednak myślę że jego widoczność w aperturze 32 mm to już coś. Ale też byłem zaskoczony liczbą dostępnych obiektów i pamiętam, że największym "odkryciem" dla mnie było odnalezienie kilku ciemnych mgławic, z których moja ulubiona "E Bernarda" w szerokim polu i na tle drogi mlecznej robi świetne wrażenie.

  • Thanks 1

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiam nad zakupem 8x42... Mam 10x50 i 7x35... Maleństwo pomogło mi w nauce nieba, ale teraz troszkę brakuje mi zasięgu. 10x50 jest dla mnie za ciężkie, a pod statyw lub żuraw to raczej coś większego by się przydało. 

Ktoś ma jeszcze jakieś doświadczenia z 8x? 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pmochocki napisał:

Też się zastanawiam nad zakupem 8x42... Mam 10x50 i 7x35... Maleństwo pomogło mi w nauce nieba, ale teraz troszkę brakuje mi zasięgu. 10x50 jest dla mnie za ciężkie, a pod statyw lub żuraw to raczej coś większego by się przydało. 

Ktoś ma jeszcze jakieś doświadczenia z 8x? 

Miałem i sprzedałem 8x42, bo mimo, że lżejsze niż 10x50 to jednak i tak było mało stabilnie bez statywu, lekkie drgania powodowały dyskomfort. Ja generalnie lubię jaśniejsze lornetki i teraz poluję na 8x56, ewentualnie 7x50.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)