Skocz do zawartości
PatrykS

GSO 10" brak ostrości z lustrzanką

Rekomendowane odpowiedzi

Po podłączeniu lustrzanki do teleskopu GSO 10" brakuje zakresu żeby wyregulować ostrość. Podłączam z 40mm złączką, którą mam w zestawie po poprzednim teleskopie. Synta dodaje przejściówkę na 1'25 taki charakterystyczny nosek z gwintem T2 gdzie spokojnie można wkręcić t-ring od aparatu. Natomiast GSO czegoś takiego nie dodaje. Przy wsuniętym maksymalnie wyciągu coś tam zaczyna ostrzyć, ale to jeszcze nie jest to. Żeby nie było, body z barlowem ostrzy bez problemu, natomiast bez barlowa nie ostrzy. Zatem wykonywanie zdjęć w ognisku teleskopu jest totalnie niemożliwe. Czy mieliście ten sam problem?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To nie problem tylko charakterystyka tego teleskopu. W GSO by mieć dostęp do ogniska głównego lustrzanką, trzeba podnosić lustro główne lub skracać tubę. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wow jestem w szoku :) To znaczy, że jak podniosę lustro to będzie ostrzyć,  a w takim razie znowu nie będzie ostrzyć z barlowem? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przecież temat wyjaśniałem Ci na PW jakieś dwa tygodnie temu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
4 godziny temu, PatrykS napisał:

Po podłączeniu lustrzanki do teleskopu GSO 10" brakuje zakresu żeby wyregulować ostrość. Podłączam z 40mm złączką, którą mam w zestawie po poprzednim teleskopie. Synta dodaje przejściówkę na 1'25 taki charakterystyczny nosek z gwintem T2 gdzie spokojnie można wkręcić t-ring od aparatu. Natomiast GSO czegoś takiego nie dodaje. Przy wsuniętym maksymalnie wyciągu coś tam zaczyna ostrzyć, ale to jeszcze nie jest to. Żeby nie było, body z barlowem ostrzy bez problemu, natomiast bez barlowa nie ostrzy. Zatem wykonywanie zdjęć w ognisku teleskopu jest totalnie niemożliwe. Czy mieliście ten sam problem?

Nie rozumiem... podlaczasz z 40 mm zlaczka ?  Po co, na co ?  Wsadz nosek do wyciagu  ( zamiast okularu ) i zobaczysz : ostrzy / nie ostrzy  ! 

To jasne , ze z odpowiednim barlowem bedzie ostrzyl , ale nie o to Ci przeciez chodzi - nie ???  Wyrazaj sie scisle i nie mieszaj spraw ! 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, wojt0000 napisał:

Przecież temat wyjaśniałem Ci na PW jakieś dwa tygodnie temu.

Niestety czyściłem ostatnio przepełnione skrzynki i usunąłem te cenne informacje, stąd dla przypomnienia założyłem m.in. ten temat.

30 minut temu, zbignieww napisał:

Nie rozumiem... podlaczasz z 40 mm zlaczka ?  Po co, na co ?  Wsadz nosek do wyciagu  ( zamiast okularu ) i zobaczysz : ostrzy / nie ostrzy  ! 

To jasne , ze z odpowiednim barlowem bedzie ostrzyl , ale nie o to Ci przeciez chodzi - nie ???  Wyrazaj sie scisle i nie mieszaj spraw ! 

Nie mam noska zamiast okularu. A ostrzenie z Barlowem to zapytałem analogicznie do ostrzenia bez. No i zluzuj poślady kolego, po co się tak unosisz. Mieszasz Ty. Ja pytam poważnie i poważnych odpowiedzi oczekuję.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
17 godzin temu, PatrykS napisał:

Niestety czyściłem ostatnio przepełnione skrzynki i usunąłem te cenne informacje, stąd dla przypomnienia założyłem m.in. ten temat.

Nie mam noska zamiast okularu. A ostrzenie z Barlowem to zapytałem analogicznie do ostrzenia bez. No i zluzuj poślady kolego, po co się tak unosisz. Mieszasz Ty. Ja pytam poważnie i poważnych odpowiedzi oczekuję.

Jesli dla Ciebie alternatywa dla noska jest.... okular - to kto tu MIESZA, kto  UNOSI  - chlopcze ?????  No i skladaj te zdania z sensem.  A pytac nie musisz POWAZNIE, 

tylko normalnie  :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
6 minut temu, zbignieww napisał:

Jesli dla Ciebie alternatywa dla noska jest.... okular - to kto tu MIESZA, kto  UNOSI  - chlopcze ?????  No i skladaj te zdania z sensem.  A pytac nie musisz POWAZNIE, 

tylko normalnie  :) 

Pozostawię to bez komentarza...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przerabiałem GSO + lustrzanka -> potrzeba podnieść lustro jak dobrze pamiętam o 43mm. Nie skracaj tuby - poszukaj moich postów, tam już o tym pisałem jak to łatwo zrobić....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ahoj  !   :)

Zatęskniłem za większym lustrem i niebawem też będę miał GSO 10" . ( Miałem Syntę 10" , ale pojechała na Wyspy Kanaryjskie za lepszym niebem )  :)  2261_23_12_09_10_33_39.jpg

W tej Syncie miałem niskoprofilowy wyciąg Baadera, redukcję 2" / 1,25" też Baadera, ale z optyczną długością tylko 1 mm  !!!  Zwykłe redukcje 2" / 1,25" mają  optyczną długość 8 - 10 mm.  Jej zastosowanie mozliwe było tylko w tego rodzaju wyciągu , bo musiało w nim być wycięcie na srubkę blokującą . 

Tym sposobem zaoszczędziłem  tyle drogi optycznej, że nasadka William Optics z optyczną długością 100 mm - ostrzyła mi bez korektora i bez podnoszenia lustra !!!

Zastanawiam się jednak nad podnoszeniem lustra na tak dużą skalę - jak to opisuje kapral. Ono tam chyba było już na końcu śrub !  Nie zauważałeś może , że kolimację

musiałeś robić cząściej - bo to lustro jednak nie miało po tak dużym podniesieniu solidnego uchwycenia . Ale może się mylę ... Jak długie są te 3 śruby , jak wysoko ( teoretycznie )

można byłoby podniesc to lustro ?  Bo to pewne jak 2x2 jest 4  - że też zmierzę się z tym problemem !

Pozdrawiam, Z.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

PS.:  Jako ciekawostkę podaję, że ogniskowanie na matrycy Canona 650 i SONY NEX 5N jest w bardzo zbliżonych położeniach wyciągu !

Możliwe to jest dlatego, że adapter sony e / T2 ma wysokość optyczną 55 mm a pierścień canon eos / T2 zaledwie ok. 1 cm. 

Skutkuje to nieprzyjemne tym, że nie można obiektywów z bagnetem sony e  stosować w eosie !

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To Kapral

przyplatala mi sie do glowy jeszcze jedna watpliwosc :  jesli podniosles lustro az o ok. 43 mm, czy nie stalo sie tak, ze czesc wiazki swiatla odbitego 

od LG  omijala LW ???  Innymi slowy - nie miescila sie na nim przed odbiciem do wyciagu ??? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Taaaaa..... ostrzy mi v EOS Canonie i Sony Nex 5N  na nieskonczonosc jedynie z barlowem 2x  a rezerwy na wsuniecie wyciagu ( co juz nie jest na nic przydatne ) 

zostalo pare milimetrow. Lustra ponad 4cm napewno nie bede podnosil, ogniskiem cca 2400 mm czy wiekszym  mozna robic detale Moona, czy plamy na Sloncu - ktorych

zreszta nie ma !  Oczywiscie mozna tez pobawic sie w focenie Saturna, Jupitera czy Wenus w jakiejs fazie. 

Na wieksze pola mam inna zabawke !   :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta