Skocz do zawartości

GSO 10" brak ostrości z lustrzanką


PatrykS

Rekomendowane odpowiedzi

Po podłączeniu lustrzanki do teleskopu GSO 10" brakuje zakresu żeby wyregulować ostrość. Podłączam z 40mm złączką, którą mam w zestawie po poprzednim teleskopie. Synta dodaje przejściówkę na 1'25 taki charakterystyczny nosek z gwintem T2 gdzie spokojnie można wkręcić t-ring od aparatu. Natomiast GSO czegoś takiego nie dodaje. Przy wsuniętym maksymalnie wyciągu coś tam zaczyna ostrzyć, ale to jeszcze nie jest to. Żeby nie było, body z barlowem ostrzy bez problemu, natomiast bez barlowa nie ostrzy. Zatem wykonywanie zdjęć w ognisku teleskopu jest totalnie niemożliwe. Czy mieliście ten sam problem?

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PatrykS napisał:

Po podłączeniu lustrzanki do teleskopu GSO 10" brakuje zakresu żeby wyregulować ostrość. Podłączam z 40mm złączką, którą mam w zestawie po poprzednim teleskopie. Synta dodaje przejściówkę na 1'25 taki charakterystyczny nosek z gwintem T2 gdzie spokojnie można wkręcić t-ring od aparatu. Natomiast GSO czegoś takiego nie dodaje. Przy wsuniętym maksymalnie wyciągu coś tam zaczyna ostrzyć, ale to jeszcze nie jest to. Żeby nie było, body z barlowem ostrzy bez problemu, natomiast bez barlowa nie ostrzy. Zatem wykonywanie zdjęć w ognisku teleskopu jest totalnie niemożliwe. Czy mieliście ten sam problem?

Nie rozumiem... podlaczasz z 40 mm zlaczka ?  Po co, na co ?  Wsadz nosek do wyciagu  ( zamiast okularu ) i zobaczysz : ostrzy / nie ostrzy  ! 

To jasne , ze z odpowiednim barlowem bedzie ostrzyl , ale nie o to Ci przeciez chodzi - nie ???  Wyrazaj sie scisle i nie mieszaj spraw ! 

 

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wojt0000 napisał:

Przecież temat wyjaśniałem Ci na PW jakieś dwa tygodnie temu.

Niestety czyściłem ostatnio przepełnione skrzynki i usunąłem te cenne informacje, stąd dla przypomnienia założyłem m.in. ten temat.

30 minut temu, zbignieww napisał:

Nie rozumiem... podlaczasz z 40 mm zlaczka ?  Po co, na co ?  Wsadz nosek do wyciagu  ( zamiast okularu ) i zobaczysz : ostrzy / nie ostrzy  ! 

To jasne , ze z odpowiednim barlowem bedzie ostrzyl , ale nie o to Ci przeciez chodzi - nie ???  Wyrazaj sie scisle i nie mieszaj spraw ! 

 

Nie mam noska zamiast okularu. A ostrzenie z Barlowem to zapytałem analogicznie do ostrzenia bez. No i zluzuj poślady kolego, po co się tak unosisz. Mieszasz Ty. Ja pytam poważnie i poważnych odpowiedzi oczekuję.

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, PatrykS napisał:

Niestety czyściłem ostatnio przepełnione skrzynki i usunąłem te cenne informacje, stąd dla przypomnienia założyłem m.in. ten temat.

Nie mam noska zamiast okularu. A ostrzenie z Barlowem to zapytałem analogicznie do ostrzenia bez. No i zluzuj poślady kolego, po co się tak unosisz. Mieszasz Ty. Ja pytam poważnie i poważnych odpowiedzi oczekuję.

Jesli dla Ciebie alternatywa dla noska jest.... okular - to kto tu MIESZA, kto  UNOSI  - chlopcze ?????  No i skladaj te zdania z sensem.  A pytac nie musisz POWAZNIE, 

tylko normalnie  :) 

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, zbignieww napisał:

Jesli dla Ciebie alternatywa dla noska jest.... okular - to kto tu MIESZA, kto  UNOSI  - chlopcze ?????  No i skladaj te zdania z sensem.  A pytac nie musisz POWAZNIE, 

tylko normalnie  :) 

Pozostawię to bez komentarza...

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem GSO + lustrzanka -> potrzeba podnieść lustro jak dobrze pamiętam o 43mm. Nie skracaj tuby - poszukaj moich postów, tam już o tym pisałem jak to łatwo zrobić....

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahoj  !   :)

Zatęskniłem za większym lustrem i niebawem też będę miał GSO 10" . ( Miałem Syntę 10" , ale pojechała na Wyspy Kanaryjskie za lepszym niebem )  :)  2261_23_12_09_10_33_39.jpg

W tej Syncie miałem niskoprofilowy wyciąg Baadera, redukcję 2" / 1,25" też Baadera, ale z optyczną długością tylko 1 mm  !!!  Zwykłe redukcje 2" / 1,25" mają  optyczną długość 8 - 10 mm.  Jej zastosowanie mozliwe było tylko w tego rodzaju wyciągu , bo musiało w nim być wycięcie na srubkę blokującą . 

Tym sposobem zaoszczędziłem  tyle drogi optycznej, że nasadka William Optics z optyczną długością 100 mm - ostrzyła mi bez korektora i bez podnoszenia lustra !!!

 

Zastanawiam się jednak nad podnoszeniem lustra na tak dużą skalę - jak to opisuje kapral. Ono tam chyba było już na końcu śrub !  Nie zauważałeś może , że kolimację

musiałeś robić cząściej - bo to lustro jednak nie miało po tak dużym podniesieniu solidnego uchwycenia . Ale może się mylę ... Jak długie są te 3 śruby , jak wysoko ( teoretycznie )

można byłoby podniesc to lustro ?  Bo to pewne jak 2x2 jest 4  - że też zmierzę się z tym problemem !

 

Pozdrawiam, Z.

 

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS.:  Jako ciekawostkę podaję, że ogniskowanie na matrycy Canona 650 i SONY NEX 5N jest w bardzo zbliżonych położeniach wyciągu !

Możliwe to jest dlatego, że adapter sony e / T2 ma wysokość optyczną 55 mm a pierścień canon eos / T2 zaledwie ok. 1 cm. 

Skutkuje to nieprzyjemne tym, że nie można obiektywów z bagnetem sony e  stosować w eosie !

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Kapral

przyplatala mi sie do glowy jeszcze jedna watpliwosc :  jesli podniosles lustro az o ok. 43 mm, czy nie stalo sie tak, ze czesc wiazki swiatla odbitego 

od LG  omijala LW ???  Innymi slowy - nie miescila sie na nim przed odbiciem do wyciagu ??? 

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaaa..... ostrzy mi v EOS Canonie i Sony Nex 5N  na nieskonczonosc jedynie z barlowem 2x  a rezerwy na wsuniecie wyciagu ( co juz nie jest na nic przydatne ) 

zostalo pare milimetrow. Lustra ponad 4cm napewno nie bede podnosil, ogniskiem cca 2400 mm czy wiekszym  mozna robic detale Moona, czy plamy na Sloncu - ktorych

zreszta nie ma !  Oczywiscie mozna tez pobawic sie w focenie Saturna, Jupitera czy Wenus w jakiejs fazie. 

Na wieksze pola mam inna zabawke !   :) 

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)