Skocz do zawartości
mcmaker

Renowacja Szukacza Komet 145/900

Rekomendowane odpowiedzi

Coś tu cicho w tym dziale, trzeba go trochę rozruszać :D 

Słowem wstępu. W moje ręce wpadł niedawno niesławny Szukacz Komet, owiany legendami sprzęt z Żywca itp, itd. Przyjechał do mnie bez wyciągu, ale już z wyciętym otworem pod dwucalowy fokuser, oklejony gustowną folią Cool Pierwsza myśl - co za idiotyczne mocowanie tubusa na dwóch śrubach. Druga - czas się z tym teleskopem zmierzyć, może coś z niego będzie...

Przed ubrudzeniem sobie rąk postanowiłem przetestować sprzęt - założyłem dwucalowy wyciąg SW i zabrałem go na nocne polowanie dziur w chmurach. Wynik bybł całkiem obiecujący, epsilony lutni rozdzielone w 80x bez problemu, ładne widoki DSów - Veil bez filtra widoczny na wprost, M57 urocza, M27 również nie gorsza. Spakowałem sprzęt i wio do domu.

Na drugi dzień zabrałem się za rozbieranie celi lustra głównego, kawał klamota. Niedbały odlew pomalowany równie niedbale świecącą, czarną emalią zaprezentował mi w środku idiotyczną kolimację polegająca na wkręcaniu śrub w łoże lustra głównego co skutkowało podnoszeniem lustra ostrą śrubą (!!!) oraz bardzo ładną, brudną szmatę na której leżało serce teleskopu. Załamka. 

Zmyłem starą farbę, wyrzuciłem szmatę spod lustra i przykleiłem 30 mm średnicy filcowe podkładki pod LG oraz co najważniejsze - zamieniłem śruby na wklejone szpilki i kolimację pokrętłami od tyłu. Koniec z możliwością uszkodzenia LG i koniecznością posiadania klucza nasadowego nr 13 do kolimacji. 

Pomalowałem wszystko matową farbą strukturalną, wywierciłem otwór na gniazdo i zamontowałem wentylator. Na dzisiaj koniec prac, kolejne kroki to szukacz, montaż Dobsona, LW i pająk.

1.jpg

2.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

• Like 8

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A lustra w jakim są stanie? Czy były już ponownie napylone? Tak z ciekawości pytam, ile te stare warstwy mogą pociągnąć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wiesz co, główne ma oryginalne powłoki i wygląda całkiem nieźle - kilka rysek widocznych pod ostre światło i małe zmatowienia z dwóch stron na obwodzie. Nie przeszkadza to jednak w niczym :) Wtórne natomiast jest założone od kątówki dwucalowej ;) 

Na zdjęciu jeszcze przed myciem

3.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pająk po remoncie. Wymieniłem wszystkie śruby, sprężynę, usunąłem nierówności ramion i całość pomalowałem podkładem epoksydowymi a na to poszedł czarny mat :)

IMG_20190808_112243.jpg

IMG_20190808_085119.jpg

IMG_20190807_203038.jpg

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta