Skocz do zawartości

Sky-Watcher SWA 70*


Rekomendowane odpowiedzi

W necie mało informacji i opinii o tych szkiełkach, a tam gdzie się pojawią to w tajemniczych okolicznościach znikają.

Chodzi mi o całą serię tych okularów - kto miał którykolwiek i może podzielić się swoimi spostrzeżeniami na ich temat to proszę bardzo  :D

Nie chodzi o testy tylko wrażenia z użytkowania.

Przykładowy egzemplarz:

post-41-137699791073_thumb.jpg

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też szukałem informacji w necie na temat tych szkiełek i są to okularki produkowane przez firmę Olivon. Sprzedawane są przez Skywatcher, apm-telescope itp. Żadnych testów tych okularków nie znalazłem. Jedna z osób zrobiła zrobiła testy tych okularów w porównaniu z LVW i starą Ultimą. Testy niestety nie wypadły dobrze dla SWA 70*. Ja posiadam wersję 17 mm i 13 mm. Jestem z nich zadowolony ale wcześniej nie patrzyłem przez inne szkiełka, tylko dane te dawane w standardzie z Syntą więc nie wiem jak mają się do np. LVW. Niedługo przyjedzie do mnie dla testów Antares Elite Plossl 15 mm. Sprawdzę jak mają się do niego te SWA. Jest to klon okularów Masuyamy. Do rodziny tej należą stare Ultimy, Takahashi LE, Orion Ultrascopic, Baader Eudiaskopisch. Na Cloudy piszą że są to okularki robione w tej samej fabryce w Japonii. Jak przyjdzie to przetestuje go na mgiełkach.

Pozdrawiam.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No poluję na 8mm - gdyby 6mm było to by było git. Przydałoby się też coś ok 20mm 2".

Jeden z "naszych" userów porównywał 13mm SWA z LVW i Hyperionem - wyszło tak jak jest z ciągiem cenowym :) Oczywiście dla jednego "jasny okular" będzie wadą a dla innego podstawą do powiedzenia że jest wyśmienity, to samo tyczy się korekcji czy innych aspektów.

Jeśli chodzi o SWA 13mm to jak dla mnie korekcja jest idealna, okular jest "jasny" (ktoś mógłby powiedzieć, że "mdły"). Do wad mógłbym zaliczyć tandetne wykonanie (wykręcana muszla oczna rusza się, pozostaje smar) i jasna obrączka przy brzegach diafragmy - takie rozjaśnienie ok 15-20% od brzegów. Bez problemu pracuje w standardowej redukcji 2" - dla mnie jest to sprawa istotna.

Zwierzak- jeśli uchylisz rąbka tajemnicy- zmiana designu na taki jak mają bracia z południa?

post-41-137699791075_thumb.jpg

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Niedawno przyjechała do mnie ósemka :) z tej "starej" serii.

Bardzo fajny okular, wbrew opiniom innych lepiej skorygowany od 13mm i nie ma tego pojaśnienia brzegowego co w 13mm. Nawet wiem już dlaczego - różnica w wyczernieniu brzegu kołnierza 1,25". W 13 pomalowałem czarnym pisakiem i problem zniknął :)

Okular 8mm jest bardziej czuły na osiowość patrzenia niż jego dłuższy brat - w prawidłowym utrzymaniu oka znakomicie pomaga wykręcana muszla oczna. Mniej też zażółca obraz i pięknie transmituje kolory (Albireo).

Niestety wykonanie jest równie tandetne - na gwincie filtrowym są zacieki farby wyczerniającej (takie krople zaschnięte) - mi to nie przeszkadza bo używam redukcji 2" z własnym gwintem ale za prawie 500zł za okular oczekiwałbym większej staranności w wykonaniu. Na szczęście te niedociągnięcia wynagradza optyka. M13 i M57 w porównaniu do SW Plossla 58* 9mm po prostu powalają na kolana, to inna liga.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak poradzi sobie na jasnych obiektowych, typu: Jowisz, Wenus w telepach z ogniskowymi 2000mm  wzwyż, daję głowę że zaświeci kolorkami abery  :)

Może być za to świetnym rozwiązaniem dla teleskopów krótkoogniskowych 400-600 szczególnie krótkich ochro i dubletów ED  do obserwacji mniejszych kątowo obiektów DSO!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak więcej z tymi okularkami posiedzę to na pewno coś jeszcze skrobnę. Oczywiście wrażenia a nie test.

Na razie wychodzi na to, że może być duży rozrzut między egzemplarzami.

Na dzień dzisiejszy uważam, że w tym przedziale cenowym do F/5 spisują się bardzo dobrze.

Edit: 13mm i 8mm są parafokalne między sobą :) i pracują bez problemu w kołnierzu 2". W syncie 10" ostrzą w okolicach połowy wyciągu, wyżej niż Scopos 30mm.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak , synteza to nie natura , ale sam sobie sprawiłem 13 i 17 tej serii , i są po prostu genialne jak za te pieniądze , ale kompletnie nie przekonuje mnie ósemka

(kupiłem UWANa 7 ) , może faktycznie rozrzut technologiczny , albo moje kaprawe oko nie docenia jego wartości  :D

Choć nie ukrywam  że M13 + SWA 5 + LB 16 = jądrowa masakra.

Orion APO 72 ,

SCT 6"

SW HDAZ , iOptron EM-12 ,

Meade SPL 20 ; SW UWA 13,17 ; UWAN 7 ; Scopos 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie którą część wyczerniłeś w tym okularze ?? U mnie ten kołnierz wygląda od środka na wyczerniony.

post-19-137699791514_thumb.jpg

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym "rancie" tulei 1,25" tu gdzie zaczyna się gwint filtrowy. Ten sam brzeg pojechałem czarnym flamastrem od podpisywania płyt CD.

Nie wiem dlaczego to zadziałało, może odbicia jakieś się na tym generowały. Problem pojaśnienia od brzegu diafragmy może nie zniknął do końca, ale w znacznym stopniu został zredukowany.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ten sam patent wypróbuje u siebie  ;).

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie to wygląda dobrze, tak że nie wiem czy to coś da... ale na pewno nie zaszkodzi :)

Zastanawiam się jeszcze czy nie wyczernić tego "srebra" od wewnątrz pomiędzy tulejami 2"/1,25" bo za wyczernianie brzegów soczewek to się zabierał nie będę :)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak , synteza to nie natura , ale sam sobie sprawiłem 13 i 17 tej serii , i są po prostu genialne jak za te pieniądze , ale kompletnie nie przekonuje mnie ósemka

(kupiłem UWANa 7 ) , może faktycznie rozrzut technologiczny , albo moje kaprawe oko nie docenia jego wartości  :D

Choć nie ukrywam  że M13 + SWA 5 + LB 16 = jądrowa masakra.

Myślę, że to nie chodzi o "kiepawe" oko tylko o to, że każdy z nas widzi inaczej (nawet prawe i lewe oko) i ma inne oczekiwania względem okularu.

Co do widzenia to jednemu obraz będzie się podobał a innemu nie i tyle :)

Jeśli chodzi o oczekiwania to sam się o tym przekonałem kupując Scoposa 30 - naczytałem się, że taki a taki a po włożeniu w wyciąg okazało się, że dla mnie jest co najmniej kontrowersyjny  :o

Sam się jeszcze zastanawiam czy brać SW z tej seri 5mm czy coś innego 6mm  ???

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie , oko potrafi płatać figle , skoro Scopos 30 Ci nie podpasił  :o , to może i krótsze UWA będą dobre.

A już trochę długich szkiełek przeszło przez moje ręce, a co w nim nie tak ?

Orion APO 72 ,

SCT 6"

SW HDAZ , iOptron EM-12 ,

Meade SPL 20 ; SW UWA 13,17 ; UWAN 7 ; Scopos 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z nim nie tak... ogólnie wszystko na najwyższym poziomie oprócz korekcji niestety.

Ze Scoposem mam ten problem, że jednego dnia zachwycam się obrazami przez niego dawanymi a innego mnie dobija. Im bliżej brzegu tym więcej kresek i to rozumiem i akceptuję ale są dni, że te kreski przeradzają się przy samej krawędzi w ciapki i wtedy jest katastrofa. Nie wiem jeszcze od czego to zależy.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj a czy jak potrząśniesz dziadem to słyszysz jakieś gruchanie...może soczewka się przemieszcza?

Choć w  moim Hyperionie  31mm z tej samej stajni wszystko siedzi ciasno.

Jeśli raz masz astygmatyzm (bo z opisywanych wrażeń wnoszę że to właśnie widzisz)to  albo jakiś  element jest luźny, albo coś się dzieje z teleskopem, naprężenia na LW , utrata osiowości.. zobacz na głębszym wychyleniu w Scoposie,  na rozogniskowanej gwieździe czy obraz LW nie przesuwa się ku brzegowi???

Może trzeba dokręcić lepiej celę lustra głównego do obudowy bo w chinolach często otwory na śruby są zbyt szerokie.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczewki nie latają- jest cicho jak makiem zasiał. Jak będę miał okazję to sprawdzę z wychyleniem tuby - to jest dobry pomysł.

Na szczęście na innych okularach takiego problemu nie mam.

Polukam przez niego jeszcze trochę i może coś wymyślę a jak nie to dziada się sprzeda i kupi coś innego.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już trochę długich szkiełek przeszło przez moje ręce...

Wracając do tematu.

Jeśli się nie mylę macałeś z nowej serii SW 22mm i nie spodobały ci się. Możesz coś przybliżyć w tym temacie w czym cię zawiodły?

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ciekaw jestem jak poradzi sobie na jasnych obiektowych, typu: Jowisz, Wenus w telepach z ogniskowymi 2000mm  wzwyż, daję głowę że zaświeci kolorkami abery  :)

Sprawdziłem przedostatniej nocy - na Saturnie bliżej brzegu diafragmy łapie niebieski kolorek. Mnie to nie przeszkadza, zresztą nie zakupiłem go do planet - do tego typu obiektów to już coś innego trzeba. Nadal jednak zachwycał mnie transmisją kolorów - Albireo no po prostu cudo  :)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal jednak zachwycał mnie transmisją kolorów - Albireo no po prostu cudo  :)

Chodziło Ci oczywiście o  odwzorowanie kolorów? ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z powodu jasnych nocy troche po jaśniejszych gwiazdach pojeździłem - 13mm i 8mm łapią kolorki  ;)

13mm - po ok. 50% pola od środka łapie żółty kolorek, na samym brzegu diafragmy lekko niebieski

8mm - to samo, tylko żółty jest mniej intesywny a niebieski bardziej

Po "zjechaniu" z jasnej gwiazdy generują się "duszki"  - myslę, że jest to związane ze słabym wyczernieniem okularu wewnątrz.

No ale moje ukochane kuliste w nich to cudo  :D

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem okazje pierwszy raz przetestować swój nowy nabytek SW SWA 8mm  :). Byłem pełen obaw, bo w kilku miejscach wyczytałem że jest on wyraźnie gorszy od swoich braci SWA 13 i 17 mm. Również powiększenie jakie daje  w moim teleskopie , prawie 190x wydawało się troszkę za duże na DS no ale źrenica wyjściowa na poziomie 1.6 mm jest jeszcze dopuszczalna. Pełen obaw włożyłem okular wyciąg i na celownik poszła M13. I tu jak napisał Piotr, kuliste to w nich cudo. W stosunku do SW WA 66 9 mm http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_125&products_id=591&lunety=Okular_Sky-Watcher_WA_66_9mm_1,25%27%27 którego używałem wcześniej,  obraz gromady był dużo bardziej wyrazisty, było widać więcej szczegółów. Również M57 i kilka innych planetarnych zaskoczyło mnie swoim widokiem no ale te jak wiemy lubią duże powiększenia. Na prawdziwe testy przyjedzie czas w sierpniu gdy już tak naprawdę zrobi się ciemno a ja jak na razie jestem zadowolony że swojego zakupu tym bardziej że cena nowego okularu nie zrujnowała mi kieszeni.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Właśnie wróciłem z krótkiej walki z chmurami oraz Księżycem  ;)

Miałem w wyciągu nowo zakupiony 17mm - bardzo się zdziwiłem bo nie jest parafokalny z pozostałymi posiadanymi przeze mnie. Co do obrazów, to jest zdecydowanie najlepszy z tej serii.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)