Skocz do zawartości

Pomoc przy wyborze teleskopu mobilnego


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć i czołem!

Przymierzam się do zakupu pierwszego teleskopu.  Niestety, od nadmiaru informacji na różnych tematycznych forach ciężko mi trafić z odpowiednim modelem - a tych jest tak dużo, że głowa pęka.


Budżet  jaki posiadam, to 1500 zł.  Teleskop nie musi być nowy, z chęcią zakupiłbym używany sprzęt.


Mieszkam w Gdańsku, dosłownie kilka kilometrów od centrum. Lampa na lampie, na niebie z trudem dostrzec można nieuzbrojonym okiem coś więcej, niż Wielki Wóz i kilka najjaśniejszych gwiazd. Niemniej jednak mogę znaleźć w okolicy mojego miejsca zamieszkania miejsca kompletnie bez żadnych latarni, gdzie trudno o poruszanie się bez źródła światła - o nieco mniejszym zaświetleniu.  Na zdjęciach  okolica miejsca mojego zamieszkania + inne wytypowane przeze mnie miejsca, gdzie mógłbym prowadzić obserwacje. Odpada obserwacja z balkonu, bo na wysokości okna stoi spora lampa  -w  nocy nie muszę zapalać światła, tak bije po oczach...

7ba86414fefea.png

261ab97f75258.png

 

caa7739551f0f.png


Teleskop musiałby być maksymalnie mobilny - żeby móc spakować całość w torbę (lub plecak) i udać się w docelowe miejsce bez samochodu. Odpadają więc Dobsony, bo to ani nie jest mobilne, ani (chyba?) nie nadaje się do obserwacji miejskich.  Myślę, że 10-13 kg (tuba + montaż) to byłaby maksymalna waga.


Zdaje sobie sprawę, że w mieście o obiektach głębokiego nieba można raczej zapomnieć.  Ale... oprócz planet i Księżyca chciałbym czasem spojrzeć trochę bardziej "w przeszłość" i pooglądać także obiekty DS.


Może Sky-Watcher MAK 127 (używany, bo nowy chyba zdecydowanie przekracza założone 1500 zł)?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Moim zdaniem Newton odpada. Chociaż, gdybyś był zmotoryzowany i miał silną determinację... 

Mak 127 to lekka tuba, na montażu AZ4 da radę, choć brakuje mikroruchów. Ale jeśli chcesz pooglądać DSy, to dasz radę, ale nie jest to sprzęt do tego celu. Wszystko OK, ale wąskie pole psuje trochę zabawę. Mimo to jest to jakieś rozwiązanie. 

Alternatywa to jakiś EDek 80. Masz co prawda mniejszą aperturę od Maka 127 ale szerokie pola gwiezdne są Twoje. DSy też, ale raczej w kontekście. 

Dalej... Miałem kiedyś EDka TS Individual ED 102/714. To tuba lepsza od ed80, też niezbyt ciężka ale droższa. 

A z drugiej strony jest jeszcze achromat 120/600, też da radę na AZ4 na alu. Planet tym nie pooglądasz za bardzo, bo to sprzęt do małych i średnich powiększeń. Do szerokich pól. DSy w kontekście. To chyba największy jeszcze mobilny sprzęt. 

Po drodze są mniejsze achromaty. 

Może lornetka 15x70 na statywie? Ale wtedy zostaje Księżyc i DSy w kontakcie. 

Ja odradzam długie, metrowe achromaty jak 90/900 bo uważam je za bardzo niewygodne. 

Popatrz jeszcze na Newtona 150/750. Sprawdź to, ale chyba ludzie wieszają go na AZ4 i daje to radę. Jeśli ta wielkość jest jeszcze mobilna dla Ciebie, to ten teleskop ma największy zasięg. 

Nie kupuj montaży EQ do wizuala bo są po prostu niewygodne. To moje zdanie, choć jest sporo osób, które uważają inaczej. 

EDIT bywają na giełdzie mniejsze SCT. Te o światłosile F10 byłyby chyba bardziej uniwersalne i do planet i do DSów. Ale nie miałem z nimi do czynienia. 

Weź pod uwagę to, że Newton wymaga kolimacji od czasu do czasu a zwłaszcza po przewożeniu go. SCT także ale raczej rzadko. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynałem od Maka. Fajny teleskop do księżyca i planet z miasta oraz na okazyjne wypady. Jasne zwarte DSy i gwiazdy podwójne to wszystko wypada bardzo ładnie w tej tubie.

Mak127 z wyciągiem 2" + auminowe nogi + az4 lub EQ3-2 przerobione na AZ bez przeciwwagi. Do tego Red Dot Finder i dobry szukacz. Pole jest wąskie ale tuba ma bardzo duże możliwości:

Do zalet należy doliczyć, że nawet najtańszy okular się dobrze sprawdza. Trzeba chłodzić, czyli przed obserwacją wystawić na balkon... 

 

 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie SCT 6 na AZ4. 1kg cięższy i około 7 cm dłuższy, ale w DS-ach całkiem przyzwoicie sobie radzi. Też możesz go posadzić na AZ4 jednak za 1500 to kupisz samą używaną tubę, a do tego jeszcze potrzebujesz AZ4, kątowkę i zestaw szkiełek więc szykuj wtedy około 2500. 

Może być też newton 150/750, który dasz w torbie na plecy i montaż AZ4 do ręki i to jest najtańsza opcja, a sięgniesz dużo DS jednak rozmiar trochę rośnie. Taki zestaw to około 12-13 kg w sumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pmochocki napisał:

Napisz do @skarczew on planował swoją SCT6 wystawiać na giełdę. Jest z Gdańska więc logistycznie powinno być łatwo. 

Tak, rozważam sprzedaż, nie na tyle żeby wystawić na giełdę, ale a tyle że jeśli się okazyjnie trafi kupiec to skorzystam :)

2 godziny temu, Setaarius napisał:

Ewentualnie SCT 6 na AZ4. 1kg cięższy i około 7 cm dłuższy, ale w DS-ach całkiem przyzwoicie sobie radzi. Też możesz go posadzić na AZ4 jednak za 1500 to kupisz samą używaną tubę, a do tego jeszcze potrzebujesz AZ4, kątowkę i zestaw szkiełek więc szykuj wtedy około 2500. 

Może być też newton 150/750, który dasz w torbie na plecy i montaż AZ4 do ręki i to jest najtańsza opcja, a sięgniesz dużo DS jednak rozmiar trochę rośnie. Taki zestaw to około 12-13 kg w sumie.

Jak najbardziej zgadzam sie z wyceną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

Bardzo dziękuję Wam wskazówki. Skłaniam się ku opcji wyboru teleskopu MAK 127. Na początek zapewne zakupię sobie jakąś lornetkę i pouczę się trochę nieba i dozbieram do kwoty, która umożliwi mi zakup Maka :)  (o ile oczywiście taka lornetka nie zrujnuje mojego budżetu).

Myślę nad tym zestawem, o ile nie znajdę jakiejś używki:

https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-MAK-127-na-montażu-azymutalnym-GSO-AZ4-ALT-AZ-teleskopy-2081.html

 

Co proponujecie do dokupienia, aby spoglądanie w niebo sprawiało jeszcze większą przyjemność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak sprawuje się ten montaż, bo nie widziałem go na żywo. Uważam, że warto rozważyć zakup wersji 2" MAKa. Choć maksymalny kąt widzenia jaki osiągniemy to około 1.5*.
Idealny (moim zdaniem) zestaw:

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)