Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 11.08.2019 NGC 7044


Rekomendowane odpowiedzi

I stało się.  Gromada 7044 to rzeczywiście ładny obiekt. Swoje robi tu duża apertura i minimum 100x. Pobliska 7027 w GSO12 i SWAN33 wygląda jak rozmyta gwiazda w niebieskim kolorze.  Ale zastosowanie 11 i 7mm Naglerów pozwala na dostrzeżenie jaśniejszego środka w kształcie lekkiego przecinka otoczonego maleńką pierzynką także niebieską ale nieco bardziej bladą.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza sesyjka była jedną z najkrótszych w moim astrożyciorysie. Łysy miał spaskudzić niebo tuż po 21.30, ale warunki o zmierzchu były tak dobre, że postanowiłem pojechać choćby na te pół godzinki. Opłaciło się ? to był sprint, niemniej doznania okazały się nadzwyczaj intensywne.

Chwilkę zabawiłem w Strzelcu i Skorpionie, kręcąc się w rejonie centrum Galaktyki (świetny kadr w postaci parki Messierów nr 6 i 7 w polu widzenia lornetki 12x56 czy malutka NGC 6520, skontrastowana pięknie z czarnym jak smoła Kleksem - B86), ale przecież te obszary już za tydzień będę miał w zenicie. :) Postanowiłem zatem przeskoczyć znacznie wyżej, na północ, w rejon Messiera 39. Skryły się tam dwie gromadki, które idealnie wpisują się w klimat ostatniego odcinka Obiektu tygodnia ? dość ulotne i nienachalnie urocze plamki, stanowiące świetny cel dla lornety 25x100. Skupiłem się na tym obszarze:

IMG_20190819_115840.thumb.jpg.aa90de5153de27fb4c648a07f0f64e12.jpg

Nawigując od M39 najpierw wyłapałem NGC 7062 - stosunkową jasną i całkiem sporą (5'/8.3 mag). Klaster jest naprawdę ładny ? mnóstwo w nim srebrzystej kaszki, z jedną jaśniejszą, nieco bardziej wyróżniającą się gwiazdką. Podobać może się też otoczenie gromadki ? okolona jest półkolistym wianuszkiem słońc o jasności 8-10mag. Następnie odbiłem w kierunku mocno nieprzezroczystego owalu skatalogowanego jako Barnard 361 i zdecydowanie bardziej subtelnego przepylenia, stanowiącego jakby wypustki od B361, ujętego w atlasie Interstellarum jako LDN 961 (choć co do tego drugiego oznaczenia można mieć poważne wątpliwości; zasiał je swego czasu nie kto inny, tylko Panas). Ale ja nie o nich przeca chciałem (ani ciemnotach, ani katalogowych rozterkach), tylko o IC 1369 (5'/8.8mag). Szarawa, jednolita i bez śladu rozbicia mgiełka, położona na skraju ciemnej wyrwy w niebie ? to jest to!

IC1369_WN.thumb.jpg.94c4077fabdb29660db47e6337e5e89a.jpg

źródło: https://www.nightsky.at/Photo/GalClu/IC1369_WN.html

Z naniesionych na mapce gromad otwartych nie udało mi się zidentyfikować m.in. engieca 7067 (maleństwo, więc pewnie w pośpiechu przeoczyłem; trzeba tam będzie wrócić przy najbliższej okazji).

Później szybciutko przeniosłem się na pogranicze Łabędzia i Cefeusza, gdzie czekała na mnie równie niewielka NGC 7128, przytulona do gwiazdki 9.5mag. Tak mi się coś wydaje, że widziałem ją kiedyś w dwunastocalowcu i że w dużym lustrze naprawdę może się podobać. Muszę przeszukać moje stare relacje i zapiski; no ale teraz wiem, że da się i w lornecie. A na koniec coś, co wydawało się mało realne ? NGC 7008 (mgławica Zarodek). Tak, widać ją w stumilimetrowym bino i to bez filtrów. Słabo bo słabo, ale bardzo delikatne, niewielkie, owalne zamglenie było dokładnie tam, gdzie być powinno.

Chciałem jeszcze przeskanować mroczne otoczenie gwiezdnego obłoku Tarczy, ale nagle w polu widzenia zrobiło się jakoś szaro, mdło i mało kontrastowo. Rzut okiem na wschód ? no tak, między gałęziami odległych drzew wisi tarcza lekko nadgryzionego Księżyca.

Na dziś wystarczy. 

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem dziś w ten rejon, podczas krótkiej, półgodzinnej sesyjki, przerywanej przez snujące się tu i ówdzie pasma chmur.

Więc tak - wiem już, dlaczego NGC 7011 (opisana w atlasie Interstellarum jako Mini Hyades) jest oznaczona w RNGC jako nonexistens. Asteryzm też z niej żaden.

O NGC 7067 zwyczajnie zapomniałem, a w oczy ta gromadka bynajmniej się nie rzuca.

Ładna, bo duża i pełna gwiezdnej drobnicy jest za to NGC 7086 (8.4mag, 12'). Miłe doznania zapewnia też NGC 7209 w Jaszczurce (7.7mag, 15'), którą odnajdziemy odbijając od M 39, na przedłużeniu ciemnego Barnarda 169.  

Po raz nie wiem który przekonuję się, jak fajne to rejony eksploracji dla wizualowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Wytaszczyłem dziś moją Syntę 12". Teraz chwilowo przechodzą chmury, ale Sat24 pokazuję, że to tylko nad moim podwórkiem - poza tym czysto. Gromada NGC 7044, jak na pierwszy cel od dawna, sprawdziła się bardzo dobrze i podobała mi się. Początkowo, w powiększeniu 60 razy była to stosunkowo słaba mgiełka i nic nie wskazywało na to, by pojawiły się tam jakieś gwiazdki, ale zaraz po zmianie na powiększenie 107-krotne dostrzegłem słabe, maleńkie punkciki. Power 319-krotny tylko potwierdził, że to rozbite gwiazdki, jednak szybko wróciłem do mniejszej skali, gdzie gromada z każdą chwilą wyglądała coraz lepiej, a maleńkie słońca wyskakiwały coraz bardziej ochoczo. Próbowałem także przez chwilę wypatrzeć tuż obok, po przeciwnej stronie trzech jasnych gwiazd, o wiele słabszą gromadę Berkeley 56, jednak nie było tam nic.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)